Evropa

Průvodce pro Litvu

4°C
Aktuálně
6°C
Průměrně

Litva

Hodnocení průvodce: 9.7

Litva se může představit jako poklidná pobaltská země, před kterou nestojí zástupy turistů, nicméně v sobě skrývá spoustu přírody i historie. Nabízí svým návštěvníkům historické stavby v centru hlavního města nebo mírumilovnou přírodu plnou pasoucích se krav, kterou budou milovat cyklisté při jejich toulkách. Bude vás zde doprovázet šumění čapích křídel, ti tu totiž často hnízdí. Můžete zde d&y

Litva se může představit jako poklidná pobaltská země, před kterou nestojí zástupy turistů, nicméně v sobě skrývá spoustu přírody i historie. Nabízí svým návštěvníkům historické stavby v centru hlavního města nebo mírumilovnou přírodu plnou pasoucích se krav, kterou budou milovat cyklisté při jejich toulkách. Bude vás zde doprovázet šumění čapích křídel, ti tu totiž často hnízdí. Můžete zde dýchat mořský vzduch nebo se koupat v úchvatných jezerech o které tato maličká země nemá nouzi. Překvapí vás zde množství památek na seznamu UNESCO, které si budete moci projít v naprostém klidu.

Najdeme ji nejjižněji z trojice pobaltských států. Můžete do ní dojet z Polska, Lotyšska nebo Běloruska. Jedna část její hranice je i s ruskou Kalingradskou oblastí. Země má za sebou historii v Sovětském svazu. Nyní má k Evropě značně blíže, je členem Evropské unie i eurozóny. Není velká, Litevců jsou asi 3 miliony. Obyvatel v zemi ubývá, protože se mnoho z nich stěhuje do Evropy za prací. Když se ale zase Evropané vydávají do Litvy, ta jim to vrací ve velkém. Zvláště pak milovníkům přírody, kteří se chtějí jen tak toulat s batohem na zádech po nikdy nekončících lesech.

Čtěte více
Rychlé informace
Hlavní město Vilnius
Úřední jazyk litevština
Rozloha 65 300 km²
Oficiální měna euro
Hlavní náboženství katolické, pravoslavné
Časové pásmo UTC +2
Podnebné pásmo mírné
Létá přímá linka z Prahy? ne

Co lze dělat na Litvě

Rovinatá země přímo zve na své stezky cyklisty. Najdete zde množství tras, které budou pro dlouhé výlety ideální bez prudkých stoupání. Budete projíždět lesy a loukami. Určitě neminete nějaké ty pastviny nebo opuštěná vesnická stavení. Když se budete chtít vydat po svých, můžete křižovat Litvu s batohem na zádech a přespávat pod stanem. Stanování je zde legální, pokud nejste zrovna v přírodním parku. Až vás omrzí sport, můžete si užít odpočinek u vody. Litva skrývá několik jezer, u kterých je možné užít si v létě koupání do sytosti. Pohled na litevskou mírumilovnou krajinu si můžete užít i shora, a to opravdu romanticky. Jsou zde velmi oblíbené lety balónem. Turisté, kteří rádi prozkoumávají, si užijí litevské historické památky. Je plná hradů, nebo kostelů.

Hlavní město Vilnius skrývá historické centrum, které je na seznamu historického dědictví UNESCO. Mezi majestátnými domy se tu můžete toulat uličkami nebo posedět v některé z kavárniček. Za návštěvu také stojí kostel sv. Petra a Pavla nebo kostel sv. Anny. Můžete se také vydat do jednoho z mnoha muzeí. Oblíbené je například muzeum iluzí nebo bankovnictví. Když se vydáte dál z Vilniusu, mohl by vás nalákat hrad Tarkai, který stojí na jednom z jezer. Je úchvatný a najdete jej na spoustě pohlednic z Litvy. Unikátní zážitek z přírody nabízí národní park a zároveň poloostrov Kurská kosa. Je to úzký výběžek oddělující moře a jezero. Je pokrytý pískem a můžete tak přímo v Litvě procházet mezi písečnými dunami.

Místní kuchyně

Některé Litevské dobroty nám budou nejspíš z českých poměrů povědomé. Jejich tradičním jídlem jsou bramborové knedlíky plněné uzeným masem, posypané škvarky nebo bůčkem. Mají zvláštní jméno – cepeílny. Dostaly jej podle toho, že jejich tvar je podobný vzducholodi Zepellin. Další tradiční pokrm je polévka šaltibarščiai, která je z červené řepy a kefíru. Červená řepa je v Litvě vůbec velmi často používanou potravinou. Můžete narazit i na bramboráky, do kterých je zase přimícháno trochu skandinávské kuchyně. Podávají je totiž s lososem nebo jiným rybím masem. Z pouličních dobrot jsou velmi oblíbené palačinky na nespočet způsobů. Spláchnout to můžete nápojem, který je z Čech dobře známý, pivem. Litevci jej pijí rádi a hodně a mají několik svých značek.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Litva

 • od 14 790 Kč
  Radisson Blu Hotel Lietuva
  Litva
 • od 23 290 Kč
  Grand Hotel Kempinski Vilnius
  Litva
 • od 15 290 Kč
  Mabre Residence
  Litva

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Průvodce pro Bosnu a Hercegovinu
9.7Výjimečné
8.5Skvělé