Vilnius - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Litva

Vilnius: průvodce

5°C
Aktuálně
6°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Vilnius

Hlavní a největší město Litvy. Přesně takový je Vilnius se svou rozlohou 401 kilometrů čtverečních, kde žije kolem 570 tisíc obyvatel. Město jako takové je situováno do jihovýchodní části země, kde zároveň představuje druhé největší město pobaltských států.

Osídlování tohoto místa proběhlo už za velkovévody Gediminase. První zmínky o městě v písemné formě sahají do roku 1323. Kolem roku 1503 zde byly budovány městské hradby a město začalo postupně vzkvétat. Město Vilnius bylo během válek okupováno Němci i Rusy.

Vilnius nese řadu nejrůznějších ocenění. Například v roce 2009 získalo statut Evropského hlavního města kultury. Jeho historická část je navíc zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Kromě značného zastoupení Litevců zde žije i poměrně dost Poláků a Rusů.

Co navštívit ve Vilniusu

Město Vilnius situované na soutoku řek Vilnelé a Neris je protnuto sáhodlouhou historií, která se transformuje do mnoha významných památek. Nechybí ani spousta zelených ploch, včetně bohatého kulturního programu. A kde začít putování po městě Vilnius?

Třeba u Katedrály Nanebevzetí Panny Marie, jejíž počátky vzniku sahají do 15. století. Zajímavostí je místní kaple, mauzoleum, spousta historických biblických motivů, tři bronzové sochy a fresky pokrývající interiéry objektu. V rámci historického centra Vilniusu byste neměli opomíjet na Kostel sv. Anny, který je označován jako symbol města. Jeho současná podoba je realizována z červených cihel v gotickém stylu. Původní podoba byla pochopitelně dřevěná.

K městu Vilnius patří také Zámecká hora, na níž se tyčí Horní hrad, kde bylo v 17. století umístěno vězení. Hrad byl vybudován ve 14. až 16. století. Dříve na tomto působišti stávaly dokonce tři hrady. Pokud se vám nebude chtít k hradu pěšky, je možné využít lanovku. Dominantou města je také Prezidentský palác, u kterého se v podvečer každý den pravidelně střídají stráže. Tato klasicistní památka pochází z konce 18. století.

Při procházkách tímto litevským městem si nenechte ujít Budovu univerzity ze 16. století, kde je situována stará knihovna nebo kostel sv. Jana. Naučné je také Muzeum obětí genocidy. K vidění je jak popravčí cela, tak tamní vězení. Odevšad ve městě máte možnost spatřit i jednu z nejvyšších staveb Evropy, kterou je Televizní věž s výškou 326,5 metrů. Z těch moderních budov nelze opomenout na Europa Tower, což je novodobý mrakodrap s výškou 129 metrů.

Ve výčtu zajímavých staveb města Vilnius by šlo pochopitelně pokračovat. Zavítat můžete k okouzlující Katedrále sv. Stanislava, působivá je městská brána z 16. století Ostra Brama nebo dáte přednost Kostelu sv. Petra a Pavla nacházejícímu se na náměstí Jana Pavla II. Pokud jde o vzdělávací objekty, určitě nevynechejte řadu muzeí jako National Museum of Lithuania, Vilnius Museum of Illusions, MO Museum, Money Museum of the Bank of Lithiania a mnohá další.

Na městě Vilnius si lze všimnout jedné velice příjemné věci. Téměř polovina města je pokryta zelenými plochami, takže o parková zákoutí zde rozhodně nebudete mít žádnou nouzi. Důkazem toho je například Virgins Park, park Kalnai, zahrada Bernardinai nebo samotná Botanická zahrada. Právě v jejích útrobách se nachází jedna z největších sbírek lián, pivoněk a rododendronů. Celkem je zde více jak devět tisíc rostlin.

Omezovat se pochopitelně nemusíte jenom na území města Vilnius. Udělat si můžete také výlet do blízkého okolí. Třeba směrem do geografického středu Evropy, jímž je Europa Park nebo dáte přednost regionálnímu parku Pavilniai. Pozoruhodná je i osada Trakai a oblast zvaná Verkial, kam směřují turisté především za sportovními aktivitami a turistikou.

Specifika místní kuchyně

Litevská kuchyně je vynikající a kde jinde ji ochutnat nežli v hlavním městě této země. Velice často narazíte na ingredience, jakými jsou vepřové maso, zvěřina, ryby, mléčné výrobky, lesní plody, smetana, řepa, kapusta a brambory. Právě studená řepová polévka je zde velice oblíbenou. Kromě ní můžete okusit i speciální verzi Boršče zvanou Barščiai. Z hlavních jídel jednoznačně vede pokrm Kepsnys, Kotletai, Koldūnai, ale také pověstné marinované maso Šašlykai. Kromě vynikajících litevských koláčků můžete mlsat i prostřednictvím dezertu zvaného Tinginys. Vyhledávaným nápojem je buď pivo nebo bylinkové čaje.

Vilnius je doslova protnut gastronomickými koutky, mezi které patří Senoji Trobele, Mykolo 4, Zemaiciu Asotis a Restaurant Lokys. Řadíte-li se k náročnějším strávníkům, zajděte si do luxusnějších restaurací typu Sweet Root, Amandus, Telegrafas at Kempinski a D´eco Bar & Restaurant.

Počasí

Vilnius je litevským městem s kontinentálním klimatem, které je velice podobné České republice. Například přes léto můžete počítat s průměrnými teplotami 18 až 21 °C. Během měsíce července a srpna mohou denní teploty vyšplhat až k 30 °C. Opakem toho jsou chladnější zimy. Nejstudenější je měsíc leden, kdy průměrné teploty ukazují -5 °C. Ty největší mrazy přináší extrémy až -20 °C. Možná i díky tomu je zde populární rybolov na ledu. Celoroční úhrn dešťových srážek je kolem 700 milimetrů.

Bezpečnost

Město Vilnius lze rozhodně označit za bezpečné, respektive s nízkou kriminalitou, která se nevymyká běžnému standardu. Určitě počítejte s tím, že i zde se na frekventovanějších místech setkáte s drobnými krádežemi, takže je dobré být dostatečně obezřetný a hlídat si osobní věci a peníze. Na druhou stranu, na hlavních třídách Vilniusu se rozhodně nebudete bát ani při nočních romantických procházkách. Na nic speciálního si zde nemusíte dávat pozor.

Měna

Náklady na dovolenou ve Vilniusu lze považovat za průměrné. Rozhodně výrazně nevybočují v porovnání s cenami v České republice. Záleží na tom, kde budete nakupovat, kde se budete stravovat a kde se ubytujete. Zde je několik příkladů průměrných cen vybraného sortimentu.

 • Voda 1,5 litru = 20 Kč
 • Chleba = 35 Kč
 • Espresso = 40 Kč
 • Cappuccino = 60 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 45 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 185 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 35 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 80 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 75 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 210 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 200 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 31 Kč

Doprava

Litevské město Vilnius je od Prahy vzdáleno asi 1 100 kilometrů. Pokud do něj chcete vyrazit automobilem, musíte minimálně přes Polsko, popřípadě přes Bělorusko. S jedním přestupem se sem dopravíte také s pomocí autobusu. Doba takové jízdy je do 19 hodin. Mnohem rychlejší je pochopitelně letecká přeprava. Z letiště Václava Havla směřujte na letiště Vilnius, které nachází směrem na jih od města, a to ve vzdálenosti asi 7 kilometrů. Doba letu je cca 4 – 5 hodin a ceny letenek jsou v průměru 4 500 Kč. Z letiště do centra Vilniusu funguje několik spojů.

 • Autobusové linky č. 88 a G3. Cesta trvá 10 až 20 minut.
 • V noci jezdí autobusová linka č. 88N, která je delší, cca 30 minut.
 • Poblíž letiště je vlakové nádraží. Do města se dostanete i vlakem za 10 minut.

Ve městě Vilnius lze využívat těchto dopravních prostředků.

 • Městská hromadná doprava je zajišťována prostřednictvím autobusů a trolejbusů.
 • Cena jízdného se pohybuje od 1 EUR.
 • Blízko autobusové nádraží je k dispozici vlakové nádraží, odkud můžete cestovat dále po Litvě.
 • Místní taxi služby si účtují poplatek cca 0,6 EUR za kilometr. Nástupní taxa je asi 1 EUR.
 • V případě zájmu si můžete přímo na letišti nebo rovnou ve městě zapůjčit automobil.
 • Cena pronájmu vozu je od 350 Kč na den.
 • Na řece Neris nefunguje žádná lodní doprava.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Litva

 • Radisson Blu Hotel Lietuva
  Litva
 • Kempinski Hotel Cathedrale Square
  Litva
 • Mabre Residence
  Litva
 • Vilnius Grand Resort****
  Litva

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé