Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Litva

Klaipéda: průvodce

22°C
Aktuálně
6°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Klaipéda

Klaipėda je litevským městem nacházejícím se ve stejnojmenném okresu. Město leží v severozápadní části země u Baltského moře. Rozloha samotného města je 110 kilometrů čtverečních, což z něj dělá třetí největší město Litvy. Celková populace je přibližně 180 tisíc obyvatel.

Město Klaipėda je nejenom důležitým přístavem , ale také politickým a kulturním centrem. Od hlavního města Litvy je vzdáleno asi 311 kilometrů. Historie tohoto města sahá do 12. století. Významné jsou zde i její dvě řeky Smeltalé a Dané.

Samotné město Klaipėda se dělí na šedesát městských čtvrtí. V roce 1991 zde byla založena univerzita Kalaipédos universitetas. Největší zastoupení zde mají Litevci. Hned po nich žije v Klaipédě hodně Rusů. Známým Čechem spojeným s Klaipédou je Petr Figulus Jablonsky, který zde působil jako biskup Jednoty bratrské.

Co navštívit v Kalaipédě

Klaipėda je městem, které je doslova protnuto řadou architektonických skvostů. Nalézt zde můžete přemíru památek, ale také dokonalých přírodních krás v okolí města. Dovolená v Klaipédě bude nabývat nejrůznějších podob.

Jestliže patříte k milovníkům historie, zavítejte na Klaipédský hrad, jehož počátek vzniku je datován rokem 1252. Cestovat lze i do nejstaršího pivovaru v zemi, jímž je Švyturys. Ten byl poprvé otevřen v roce 1784 a pivo se v něm vaří dodnes. Pořádný kus dávné minulosti nabízí Kostel Marie královny míru, jehož věž se tyčí do výšky 46,5 metrů. Půvabná je také replika sochy Ännchen von Tharau, jenž vznikla v roce 1912.

Město Klaipėda je doslova protnuto nejrůznějšími památnými místy. Jedním z nich je památník Arka z roku 1918. Naopak slavnému básníkovi je zasvěcena Fontána Simona Dacha. Ten žil v letech 1605 až 1659. Pokračovat můžete například cestou ke Klaipėda Sculpture Park, Klaipėda Black Ghost až po Katinas Džentelmeno Veidu.

Toto litevské město je základnou mnohých zajímavých muzeí. Své poznávání můžete začít třeba v Zámeckém muzeu Klaipėda, kde se nachází čtyři výstavní prostory a řada válečných galerií. Populární je Historické muzeum minoritů Litvy nebo originální Muzeum hodin. V něm se dozvíte nejenom o fungování hodinek, ale část expozice se soustředí také na samotný design. Potom si udělejte čas na návštěvu Kovářského muzea, kde je kvalitní kovaná železná práce. Milovníci umění podlehnou Galerii Baroti nebo Galerii Pranas Domšaitis. Za podívanou stojí i Barottiho galerie, Salon umění Paleté, Galerie Parku a Palác výstavy umění.

Pokud budete chtít spojit poznávání se zábavou, zavítejte do Muzea moře s delfináriem. Děti, ale i dospělí ocení také Dino Parkas Radailiai nebo nedalekou Mini Zoo. Užívat si můžete táboření ve stylu indiánů, což zprostředkuje Vinetu Kaimas.

Není to však jenom čtvrť Vités, Fridrichova čtvrť a Staré město, jež se stanou středobodem vaší dovolené v Klaipédě. Zaměřit se můžete také na řadu výškových a moderních budov. Řadí se mezi ně Pilsotas, BIG 2 Complex, K Tower, D Tower, Klaipédos buré a Aukštoji Smetlé.

Ve městě Klaipėda se nemusíte pohybovat pouze po památkách. K vidění je pochopitelně i velká spousta zelených ploch a podobných míst. Za zmínku stojí například The Dutchman´s Cap, Kar Kar Park, kde si lze mimo jiné užít i dostatek dobrodružství, místní botanická zahrada, pláž Giruliai Nudist Beach a Melnrage Beach, Olando Kepurés Skardis a Klaipédos Poilsio Parkas. 

Nejznámějším přírodním skvostem je bezpochyby přírodní rezervace nazývaná Curonian Spit National Park, jež je lemována nejenom lesy, ale také dlouhými plážemi. Pokud si budete chtít udělat jednodenní výlet, směřujte na Kurskou Kosu, což je půvabný písečný poloostrov v cípu Baltského moře.

Specifika místní kuchyně

Přemýšlíte, co dobré byste mohli ochutnat v litevském městě Klaipėda? Pak vězte, že toho bude více než dost. Patříte-li k milovníkům tradičních pokrmů, hledejte v jídelních lístcích pokrmy jako Koldūnai, Šaltibarščiai, Blynai, Kibinai a Cepelinai. Ve všech případech jde o známé vyhlášené pokrmy až národní pokrmy. Zůstat pochopitelně nemusíte jenom u jídla. K dobré pochutině patří i vynikající pití. V Klaipédě jsou populární místní piva, ale i bylinný likér Trejos devynerios.

Pokud chcete ve městě vyrazit na dobrý oběd, naplánujte si cestu do restaurací, jakými jsou Dock, IQ Baras, Klaipedos Senamiestis a Viskas Lietuviškai. Vynikající tradiční pokrmy jsou často nabízeny v podnicích jako Stora Antis, Friedrich Passage, Monai a Etno Dravas Klaipėda.

Počasí

Při cestě do Klaipėdy počítejte s vlhčím kontinentálním podnebím, i když se město nachází u moře. Léta jsou tu krásná a slunná, což mimo jiné dokazují teploty mezi 22 °C až 31 °C přes den. Začátkem podzimu klesají průměrné teploty k 15 °C a přichází více dešťových srážek. Ty nejintenzivnější jsou od října do ledna. Teplota v zimě je lehce pod bodem mrazu. Během celého roku zde spadne asi 780 milimetrů dešťových srážek. Jaro v Klaipėdě není tak vlhké.

Bezpečnost

Při návštěvě města Klaipėda se budete určitě cítit bezpečně. Kriminalita je zde průměrná, respektive nic nevybočuje z běžného standardu podobně velkých evropských měst. Možná jenom na místech, kde je větší koncentrace lidí a turistů, si dávejte větší pozor na své osobní věci. Drobní kapesní zloději řádí jednoduše všude. Čeho se naopak nemusíte obávat, jsou noční procházky hlavními tahy tohoto skvostného historického města.

Měna

Ve městě Klaipėda budete moci prožít dovolenou s velice přijatelnými cenovými náklady. A to se týká v podstatě všeho, od sortimentu v obchodech, přes restaurace až po ubytování. Ceny v Klaipėdě víceméně odpovídají běžnému průměru v zemi. Na níže uvedených příkladech si můžete udělat lepší představu.

 • Voda 1,5 litru = 18 Kč
 • Chleba = 20 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 185 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 31 Kč
 • Cappuccino = 52 Kč
 • Espresso = 40 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 65 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 60 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 155 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 250 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 30 Kč

Doprava

Pokud se vám nechce do města Klaipėda v severní Litvě automobilem nebo autobusem, zvolte rychlejší a pohodlnější leteckou dopravu. Asi 35 kilometrů od tohoto města se nachází letiště Palanga. Nutno však podotknout, že patří k těm menším v zemi, takže pokud poletíte z Prahy, musíte počítat s přestupem. Obvykle je to přes Varšavu. Cena takové letenky se může vyšplhat k 5 000 Kč. Z letiště Palanga do města Klaipėda vyrazíte s pomocí autobusové linky č. 100. Ta vás do centra města dopraví asi za 40 minut jízdy za cenu kolem 2,5 EUR.

 • Ve městě dobře funguje městská veřejná doprava prostřednictvím místních autobusových linek.
 • Cena jednosměrné jízdenky začíná na 1 EUR.
 • Z autobusového nádraží Klaipėda lze vyrazit i do okolních měst a vesnic.
 • Severně od Starého Města je situována železniční stanice Klaipėda. I prostřednictvím ní lze cestovat po Litvě.
 • Vzhledem k situování města na Pobřeží Baltského moře zde funguje také lodní trajektová doprava.
 • Pokud využijete místních taxi služeb, zaplatíte nástupní taxu cca 1 EUR. Průměrná cena za kilometr je 0,5 EUR.
 • Jestliže se nechcete spoléhat na veřejnou dopravu a toužíte poznat i okolí města Klaipėda, půjčte si na letišti Palanga automobil.
 • Své služby zde nabízí řada půjčoven. Ceny začínají na 500 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Litva

 • Radisson Blu Hotel Lietuva
  Litva
 • Kempinski Hotel Cathedrale Square
  Litva
 • Mabre Residence
  Litva
 • Vilnius Grand Resort****
  Litva

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé