Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Evropa

Lucembursko: průvodce

8°C
Aktuálně
8°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
LU flag

Lucembursko

Hodnocení průvodce: 9.6

Malý na mapě, velký na duchu. Tak by se dal charakterizovat malý západoevropský vnitrozemský stát sousedící s Belgií, Německem a Francií. Lucemburské království, jednoduše řečeno Lucembursko, patří mezi nejrozvinutější státy světa a má také jeden z nejvyšších hrubých domácích produktů. Mimo to je zakládajícím členem Beneluxu, NATO, Evropské unie, OECD a jeho hlavní město Luxembourg je sídlem mnoha jejich institucí. Krajina Lucemburska je značně rozmanitá. Země se dělí na dvě oblasti. Severní kopcovitou a zalesněnou oblast Oesling tvoří pohoří Ardeny s výtečnými podmínkami pro horský trekking a cykloturistiku. Jižní části se říká Gutland nebo také Bon Pays. Ta zahrnuje hlavní město Luxembourg, oblast známou jako Malé Švýcarsko a malebné údolí řeky Mosely, kde se nachází řada vinic a vinných sklípků. Krajina Gutlandu je kromě úrodných vinic tvořena také pískovci, vápenci a dolomity, které patří mezi další turisticky atraktivní cíle.

Jaké nabízí Lucembursko památky a zajímavosti?

Co navštívit v Lucembursku

Krásná příroda a vysoká úroveň turistických služeb činí z Lucemburska oblíbenou destinaci hlavně pro milovníky aktivní dovolené. Pro pěší turistiku nabízí tato země mnoho pěkných turistických tras a báječné turistické zázemí. Asi nejznámějším trekem je 53 km dlouhý trek Escapardenne Lee Trail, který vám představí velké množství místních přírodních krás a památek, dokonalé výhledy i desítky malebných městeček. Stejně tak si na své přijdou milovníci cyklistiky, pro něž je připraveno přes několik stovek upravených cyklostezek a horských tras různých obtížností. 

Pokud prahnete po historii a originálních stavbách Lucemburska, zavítejte do hlavní metropole. Ta má víceméně stejnojmenný název Lucemburk. Ostatně, důkazem výjimečných krás je zapsání města na seznam světového dědictví UNESCO v roce 1994. Město mostů a viaduktů vás ohromí například svým náměstím Place d´ Armes. Mnozí ani netuší, že je označováno jako Square Jan Palach. Obdivovat můžete hrad Lucillinburhuc, kasematy Casemates du Bock nebo katedrálu Notre Dame. Pokud toužíte po vědění, nevynechte Muzeum dějin hlavního města a Národní muzeum dějin a umění.

Další výzvou se vám mohou stát města nacházející se v tzv. Červené zemi. Tu tvoří například městečko Rodange, ale také druhé největší město Lucemburska označované jako Esch-sur-Alzette. Za zmínku stojí i Bascharge. Popřípadě si naplánujte výlet do Mullerthal, což je malé lucemburské Švýcarsko. Právě zde se tyčí bazilika sv. Willibrorda, slavná římská vila a v okolí můžete využít některých z turistických tras v Mullerthalském údolí.

Lucembursko, to je země hradů, kterých je na tomto území k vidění více než dost. Začít můžete u pomyslného lucemburského Karlštejna. Přesně tak je označován hrad Vianden. Pokračovat budete do vyhlášeného Údolí sedmi hradů, což je poměrně výstižné označení. Podívat se můžete na hrad Septfontaines, Ansembourg, Hollengels, Mersch, Ansembourg, Koerich a Schoenfels. Tím však výlety po lucemburských hradech rozhodně nekončí. Směřovat byste měli i do nejsevernější části země prezentované jako Andy. Tady na vás čekají hrady Clervaux, Erpeldange, Brandenburg a Bourscheid. Nevynechte ani kostel sv. Vavřince a městečko Wolf.

Ochuzovat se pochopitelně nemusíte ani o přírodní rozmanitosti Lucemburska. Dokazuje to Deutsch-Luxemburgischer Naturpark a mnohá zajímavá místa v zemi. Naplánujte si turistické trasy k těm nejatraktivnějším cílům, mezi které se řadí kupříkladu vodopád Schéissendëmpel Waterfall. Pokud se budete chtít vydat pod zem, pomůže vám k tomu jeskyně Hohllay cave. Rozmanitá je přírodní rezervace Haff Réimech, ale i malebné jezero Meer van Echternach. Vyhledávaná je také pěší turistika u Wolfsschlucht a Perekop. Výčet podobných přírodních zajímavostí však může být daleko bohatší – Guttland Trails, Caves Henri Ruppert, Siweschlëff, Parc Municipal a vrchol Kneiff.

Jestliže patříte k romantikům, ohromí vás plavba po řece Mosela, třeba luxusní lodí M. S. Princesse Marie-Astrid. Na své si v Lucembursku přijdou i milovníci nakupování, adrenalinové zábavy a kultury. Spousta akcí je spojena s místními vinařstvími a výjimkou nejsou ani historické festivaly.

Místní kuchyně

Lucemburská kuchyně je ovlivněná kuchyní belgickou, francouzskou a částečně i německou. Vzhledem k rozmanitosti obyvatelstva však naleznete v zemi jídla téměř z celé Evropy. Lucemburské nížiny jsou velmi úrodné, zemědělci zde pěstují dobré víno a chmel. Proslulé je především víno z oblasti kolem řeky Mosely, kde se pěstují odrůdy jako Rivaner, Riesling, Pinot Blanc a další. Z části sklizně se vyrábí také šumivé víno Crémant Luxembourgeois. Chutné je domácí maso a sýry jako např. sýr Kachkéis. Také lucemburské restaurace používají k vaření převážně jen regionální suroviny. Velké množství jídel se vaří z brambor. Třeba národní jídlo judd mat gaardebounen, uzené vepřové maso podávané se zelím nebo fazolemi, bramborem a krémovou omáčkou. Velmi oblíbená je i polévka Bouneschlupp ze zelených fazolek, brambor, kysané smetany a opékaných koleček párku nebo klobásy. Na jaře si Lucemburčané dopřávají také chutnou kopřivovou polévku Brennesselszopp. Pochutnat si můžete i na rybách. Kromě proslulých slávek také na pstruhovi nebo štice z místních řek a jezer. Jako sladkou tečku na závěr si dopřejte výtečnou čokoládu od proslulého výrobce Namur.

Pokud vám tato drobná ochutnávka lucemburských pokrmů nestačí, přinášíme vám ještě několik dalších tipů, na které byste se měli zaměřit v jídelních lístcích. Jsou to třeba grilovaná žebra Ferkelsrippchen, játrové kuličky se zelím Liewekniddelen mat sauerkratu, hovězí dršťky v těstíčku Kuddelfleck a samozřejmě i bramborák s kysaným zelím Tierteg. Z pohledu sladkostí budete mít opravdu na výběr. Od ovocného koláče Quetschentaart, přes místní pečivo Bretzel, až po obalované koblihy Verwurelt Gedanken. Vedle dobrých vín neopomínejte ani na pivo z místních pivovarů a dobrou kávu.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Lucembursko

  • od 7 999 Kč
    Lucembursko a nejslavnější města Belgie
    Lucembursko - Lucemburk

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé