Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Mexiko

Acapulco: průvodce

29°C
Aktuálně
27.3°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Acapulco

Acapulco je známé jako útočiště hollywoodských hvězd a dalších celebrit, a to už od 30. let minulého století, kdy se z tohoto mexického přístavu stala vyhledávaná turistická destinace. Dnes už není návštěva Acapulca luxusní výsadou těch nejbohatších, ale jeho krásy jsou dobře dostupné každému, kdo zavítá do Mexika. Hlavní lákadlo Acapulca představují nádherné pláže, které však občas trpí na přeplněnost návštěvníky. Po denním lenošení u moře město ožívá nočním životem, který je zde vyhlášený. Noční kluby a bary lemují skoro každou ulici a vyzývají k nejrůznějším radovánkám.

Staré Acapulco, část města, která byla navštěvována celebritami v 50. letech se dnes proměnila v relativně klidnou oblast, na rozdíl od rušného nového Acapulca v jižní části. Acapulco však nezapomíná na svoji dlouholetou historii a lidé toužící poznat mexické dějiny zblízka zde mezi hotely najdou roztroušené zachovalé památky. Kromě pláží a barů stojí rozhodně za návštěvu i mnohá muzea a kulturní památky roztroušené po celém městě. Kdo se chce projít po místech, kde nasávali energii Frank Sinatra, Bridget Bardot nebo Elizabeth Taylor a užít si Mexiko naplno, nesmí na své cestě Acapulco vynechat.

Co navštívit v Acapulcu

I když Acapulco nabízí mnoho nejrůznějších míst stojících za zmínku, většina návštěvníků míří zejména za pohodou na pláži. Někdy ale může být problém najít dostatečně klidné místo. Nejenom kvůli ostatním turistům, ale také všudypřítomným obchodníkům nabízejícím na plážích vše, od občerstvení až po masáže. Dobrou alternativou oproti přeplněným plážím v blízkosti centra je Barre Vieja, která je davům více vzdálená, a navíc nabízí dostatečně velké množství prostoru. Velkou výhodou Barre Vieja je velmi malá hloubka vody u pobřeží, která umožňuje bezpečně skotačit celým rodinám i relativně daleko od břehu. Na břehu narazíte na stánky, kde vám nabídnou čerstvé opečené ryby. Odolat jejich vůni dokáží jenom ti s nejpevnější vůlí.

Kousek od Barre Vieja se nachází další dobře přístupná pláž, Punta Diamante, na kterou se dostanete velmi rychle přímo z letiště. Jestliže se chcete davům turistů vyhnout co nejvíce, a přitom neztratit z dohledu krásné pláže, vyjeďte pár kilometrů za město a navštivte vesničku Pie de la Cuesta, kde je koupání stejně osvěžující jako na hlavních plážích Acapulca. Místní azurové pobřeží se táhne na dlouhé kilometry a je jako stvořené pro procházky s koktejlem při západu slunce.

Acapulco však nejsou jen pláže. Toto přístavní město má historii sahající stovky let do minulosti a kterou stojí za to objevovat. Nejvýznamnější historickou památkou je pevnost San Diego, která byla postavena v roce 1617 a schránila přístav před nájezdy pirátů. Po dlouhou dobu se jednalo o největší opevnění na tichomořském pobřeží Mexika a pevnost zažila mnoho bitev během divoké mexické historie. O té se více dozvíte v acapulském historickém muzeu uvnitř pevnosti. Zjistíte mnohé nejenom o době, během níž pevnost San Diego představovala důležitý obranný prvek, ale také o dějinách dávno minulých. Protože dějiny Mexika jsou silně spjaty s náboženstvím, neměli byste na své cestě za jejím poznáním vynechat ani místní katedrálu a kapli Capilla de la Plaz. Obě budovy jsou postavené ve 20. století a přiblíží vám architektonický styl moderního Mexika.

V neposlední řadě je třeba zmínit slavné skokany na La Quebrada, kteří jsou ikonou Acapulca. Každý den je zde možnost vidět odvážlivce vrhající se do vody z rozeklaných útesů vysokých až 24 m. Pobyt v Acapulcu by bez shlédnutí této jedinečné show nebyl kompletní.

Specifika místní kuchyně

Tradiční pokrmy v Acapulcu mají kořeny v dávné minulosti, ještě před příchodem španělských osadníků. K těmto vlivům se navíc míchají i kulinářské nápady ze všech okolních zemí, odkud zavítali do Acapulca námořníci.

Základem je samozřejmě široký výběr čerstvých mořských plodů a ryb. Lahodnou pochoutkou je zejména ceviche, rybí maso nakládané ve šťávě z citrusu a dochucené zeleninou i směsí koření. Na plážích se pak běžně potkáte se stánkaři, kteří grilují ryby přímo před vašima očima. Specifickou místní delikatesou pro Acapulco je Pescado a la Talla, ryba u nás známá jako kajmanka dravá grilovaná spolu s čili papričkami.

Vyzkoušet můžete i pozol, kukuřičnou polévku s vepřovým masem a dozdobenou limetkami, avokádem či papričkami. Pozol se většinou podává s kousky opečené tortilly a chutná výborně. Jestliže máte rádi vepřové maso, musíte ochutnat Relleno Guerrenese, pomalu pečené vepřové maso na vepřovém sádle, s vepřovou kůži a směsí koření.

Počasí

Acapulco je tropickým rájem, takže mrazivé teploty nečekejte. Právě naopak, připravte se na to, že během celého roku běžně teploměr ukazuje i více než 30 stupňů Celsia ve stínu. Proto je lepší navštívit Mexiko v období sucha (od listopadu do přibližně dubna), kdy se k horko alespoň nekombinuje s vlhkostí po vydatných sprškách. Pokud máte tu možnost, vydejte se do Mexika v listopadu, kdy je počasí nejklidnější, a navíc se zde koná slavný svátek zesnulých.

Bezpečnost

Acapulco není považováno za turistický ráj pro nic za nic a pokud by zde byly návštěvníci v ohrožení, již dávno by sem davy turistů přestali jezdit. Války drogových kartelů se občas nevyhnou ani Acapulcu, ale jedná se o vyřizování účtů mezi zločinci, turisty do nich nikdo neplete. Opatrnosti ale nikdy není dost, takže zvlášť v nočních hodinách se neprocházejte na neznámých místech o samotě. V turistických centrech a mezi davy u památek si především dávejte pozor na peněženku a další cennosti. Nenechavé prsty kapsářů jsou všude a jsou prakticky jediným velkým rizikem v tomto krásném městě.

Měna

V Mexiku zaplatíte mexickými pesos (bankovky) a centavos (mince). Kurz mexické měny se pohybuje na podobné hodnotě jako kurz naší koruny. Kdyby se vám nechtělo peníze složitě měnit na místě, můžete si doma sehnat dostatečnou hotovost v amerických dolarech, kterými u většiny obchodníků zaplatíte bez problémů. Kartou sice na mnoha místech platit lze, k zaplacené částce se vám ale připočítá až 10 % z celkové sumy. Je tedy lepší u sebe nosit hotovost. Ceny našince nijak nepřekvapí, jsou velmi podobné cenové úrovni u nás. Za láhev vody například zaplatíte 8 pesos, za jídlo v levnější restauraci kolem 80 pesos a za láhev mexické speciality, mezcalu, asi 20 pesos. K cenám v obchodě není připočítána daň, takže se nedivte, když bude u pokladny vyšší.

Doprava

Do Acapulca se dostanete autobusem prakticky z každého velkého Mexického města. Místní autobusová doprava je spolehlivá, bezpečná a relativně pohodlná. Na některých linkách máte možnost uplatnit studentské slevy. Z hlavního města Mexico city vás autobus doveze do Acapulca za cca 5 a půl hodiny. Mějte na paměti, že předtím, než nastoupíte, budete prohledání, protože se do autobusu nesmí vstupovat se zbraněmi. Cesta autobusem bez slevy či zakoupení VIP lístku vás přjde asi na 400 pesos. Pro rychlejší cestu můžete z Mexico City do Acapulca odletět. Místní mezinárodní letiště je s hlavním městem dobře propojeno a let trvá okolo 45 minut.

  • Taxíky jsou v Acapulcu opravdu na každém rohu. Nemají žádné taxametry, takže se na ceně domluvíte s řidičem předem. Nebojte se smlouvat, tak jako skoro všude na světě, i v Acapulcu mají taxikáři tendenci nadceňovat jízdu pro turisty.
  • Zajímavou výhodou obrovského množství taxikářů v Acapulcu je to, že se snaží neztratit zákazníka. Pokud se tedy rozhodnete zajet do města na večeři a chcete se pak hned vrátit do hotelu, taxikář na vás často rád počká, bez navýšení ceny.
  • Autobusy jsou zde trochu chaotické, ale stojí za to se jimi čas od času projet. Fungují podobně jako taxíky. Nemusíte stát a čekat na zastávce, stačí na ně mávnout a pokud mají místo, zastaví vám. Někdy autobus zastaví jenom proto, že vás vidí jít stejným směrem, kam jede.
  • Nedoporučujeme si najímat v Acapulcu vlastní auto. Dopravní tepny bývají často přeplněné, parkovat není moc kde a spoustě ulic chybí značení. Navíc hrozí, že se jako turista stanete obětí místní policie, která neznalé místních poměrů ráda pokutuje, klidně i za neexistující přestupky.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Mexiko

    Nenalezeny žádné záznamy.

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné