Mexiko - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Severní Amerika

Mexiko: průvodce

25°C
Aktuálně
27.3°C
Průměrně

Mexiko

Hodnocení průvodce: 9.1

Mexiko je zemí neomezených možností a destinací mnoha tváří. Tato země vás očaruje svými přírodními skvosty, ale také tamním uměním a náturou místních lidí. Z překrásných pláží s palmami se můžete vydat do neprobádaných džunglí, ale i do velkých měst, kde to životem jen bují. Mexiko je zemí nejrůznějších kontrastů. V třináctém největším státě světa máte možnost spatřit pouštní kaktusy podél několik tisíc kilometrů dlouhého pobřeží, zasněžené sopky a krásy Karibského moře.

Rozmanité Mexiko sebou přináší pokušení, vyzývavost a radost ze života. Nadšeni budete jak z kultury, tak z místní gastronomie a přívětivosti domorodých obyvatel. Součástí Mexika je také několik větších ostrovů, jakými jsou Cozumel, Tiburón, Cedros a Ángel de la Guarda. Každý si v této zemi přijde na to své. Dokazuje to pohoří Sierra Madre del Sur, středoamerický příkop, mexické jezero Lago de Chapala a další přírodní skvosty.

Průvodce pro oblíbené destinace: Mexiko

Co navštívit v Mexiku

Mexiko prezentuje spoustu tradiční i netradiční zábavy a pohybových aktivit. Velice oblíbený je noční život, jemuž s přehledem dominuje tamní hudba a tance. Zajímavá je jistě účast na nějaké takové akci doprovázené mexickými oděvy. V blízkosti pobřeží jednoznačně vedou vodní a plážové sporty, včetně pestrého a překrásného potápění. Populární je také pelota, což je alternativa námi známého squashe. Za podívanou stojí i charreria – jezdecké umění zkušených kovbojů.

Jestliže však chcete poznat atmosféru Mexika na vlastní kůži, vydejte se do velkých a krásných měst. Tam na vás dýchne duch místních tradic a budete moci poznávat historii země. Odrazovým můstkem se pro vás stane hlavní město Mexico City. V jeho případě lze zmínit krásné náměstí Plaza de la Constitución. Hlavní dominantou je Catedral Metropolitana. Největší kostel v Latinské Americe. Dále to může být aztécká svatyně Templo Mayor, budova Palacio Nacional, Muzeum národního umění a chrám Panny Marie Guadalupské.

Mexiko, to jsou však i ostatní překrásná města, která vás zaujmou svým charakterem, atmosférou a tím, co v nich můžete spatřit. Typickým příkladem je Mérida neboli Paříž Západu. Z tehdejší doby se zde zachovala velká spousta staveb. Je to katedrála Catedral de San Idelfonso, muzeum zaměřené na mayskou kulturu, náměstí, parky a jiné velkolepé paláce. Pokračovat můžete do města Oaxaca, kde se vyjímá náměstí Plaza de Armas, na němž se tyčí pověstná katedrála Santo Domingo pocházející z roku 1553. Navštívit můžete také Plaza de Armas nebo archeologickou oblast Monte Albán. Vyhýbat byste se neměli ani historickému centru Puebly, kde se vyjímá renesanční katedrála. K vidění je ještě kostel Tempo de San Cistóbal, kostel Iglesia de Santo Dimingo a Museo Amparo.

Mezi oblíbenými mexickými městy vyniká ještě Taxco u masivu Sierra Madre del Sur. Tamní atmosféru budete nasávat na náměstí Plaza Borda, poznáte kostel Santa Prisca a z vrcholu si užijete výhled na Mexico City. Výjimečná jsou i přímořská letoviska, mezi nimiž dominuje například Acapulco u Tichého oceánu. Poznávat zde můžete starou a novou tvář města. Relaxaci si užijete na plážích Playa Paleta nebo Playa Caletilla. Záleží, na co máte právě chuť. Vyhledávaný je také Cancun, který je považován za vstupní bránu do Riviera Maya. Kromě bělavých pláží na vás v okolí čeká několik archeologických nalezišť – Tulum a Coba. Své kouzlo má pobřežní město Cabo San Lucas Arch a jeho stejnojmenný skalní útvar. Místo je jako stvořené pro potápění.

Mexiko je zároveň protnuté ještě dávnější historií, což dokazuje jedna z nejstarších mezoamerických kultur. Místo Teotihuacan je monumentální posvátné působiště, které vás bezpochyby ohromí. Zastavit byste se měli i v mayské archeologické lokalitě zvané Palenque, kde budete obdivovat pyramidální město v pralese. Další zříceninou mayského města je Chichen Itza, což v překladu znamená V ústech studny. Pyramida pochází z let 600 až 1500. Výjimečná je i zřícenina předkolumbovského města Tulum.

Pokud by vám tohle všechno bylo málo, podívejte se na skalní malby v Sierra de San Francisco, popřípadě vyrazte za poznáním klášterů na svahu Popocatépetlu. Překrásnou přírodní zajímavostí je třeba kaňon Copper Canyon, kde budete obdivovat útesy a jeskyně. Jestliže dáváte přednost relaxaci na pláži a vodním hrátkám, pak tu pro vás máme ještě několik dalších tipů. Je to například Playa Regatas, pláže ostrovů Holbox a Cozumel, Playa del Norte, Playa del Carmen a Playa Condesa.

Místní kuchyně

Dovolená v Mexiku nemusí být pouze o poznávání nových míst, ale také o zkoušení místní gastronomie. Ta patří mezi vyhlášené a je spojena se zdravými a dietními pochutinami. Velice často se v ní mísí nejrůznější druhy koření a velký důraz je kladen na celkovou barevnost. Mezi ty nejtypičtější suroviny Mexika patří rozhodně kukuřice, chilli papričky a fazole. K mnoha jídlům jsou přidávány i pověstné tortilly. Pokud budete chtít vyzkoušet mexické specialisty, vsaďte například na Arroz a la Mexicana, což jsou vařená rajčata s rýží, mrkví a hráškem. Za zmínku stojí i zapečené tortilly Chalupas nebo tlusté tortilly plněné sýrem Gorditas. Velkou pochoutkou je také grilovaný steak z tuňáka se zelenou salsou nazývaný jako Atún de la Parrilla

Je pravdou, že každá oblast Mexika je spojena s nějakým tradičním pokrmem. Třeba v Coahuila vedou Nachos, v Chicuahua jsou to Burritos a v Sinaloa je to Chimichanga. V tomto směru lze samozřejmě pokračovat – Tacos, Tamales, Quesadilla a Burro. Vyzkoušet můžete také populární stánkové jídlo, kde k těm oblíbeným patří Elotes, což je vařená kukuřice v kelímku. Hodně používané jsou omáčky Salsa verde, Salsa roj a ostatní. V rámci tamního jídelníčku neopomínejte ani na ochutnávku polévek – Pozole, Sopa de ajo, Birria de res a Sopa de lima. V Mexiku můžete také mlsat, což dokazuje Churros a Marquesitas. Nealkoholickým nápojům vévodí Agua de jamaica, klasická voda a Agua de horchata. Těm alkoholickým naopak Polque, Michelada, Tequila a Mezcal.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Mexiko

 • 8,9Skvělé
  Grand Palladium Kantenah Resort
  Mexiko
 • Usa, Bahamy Z New Orleans Na Lodi Majesty Of The Seas - 394070847P
  Mexiko
 • od 10 100 Kč
  Celebrity Reflection
  Mexiko
 • Sunscape Akumal Beach Resort & Spa
  Mexiko
 • od 61 100 Kč
  Secrets Silversands Riviera Cancun (Puerto Morelos)
  Mexiko
 • Iberostar Paraíso Del Mar
  Mexiko
 • od 58 200 Kč
  Paradisus Riviera Cancún
  Mexiko - Cancún
 • od 77 290 Kč
  Zoetry Villa Rolandi Isla Mujeres
  Mexiko - Cancún
 • Hard Rock Hotel Riviera Maya
  Mexiko - Riviera Maya
 • od 53 645 Kč
  Hard Rock Cancun
  Mexiko - Cancún
 • Adhara Hacienda Cancun
  Mexiko - Cancún
 • od 40 136 Kč
  Iberostar Paraiso Lindo
  Mexiko

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné