Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Mexiko

Cancún: průvodce

29°C
Aktuálně
27.3°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Cancún

Cancún je mexickým městem nacházejícím se v jihovýchodní části země. Konkrétně na severovýchodním pobřeží poloostrova Yucatán v mexickém státě Quintana Roo. Ve městě žije kolem 750 tisíc obyvatel a jde o nejvýchodněji situovanou metropoli Mexika. Břehy jsou omílány Karibský mořem.

Název tohoto města se na mapách začal objevovat kolem 18. století. Ten opravdový rozvoj však započal až v roce 1970, protože se zde spustila výstavba hotelů a rozvoj turistického ruchu, jenž financovala mexická federální vláda.

Jižně od Cancúnu je situováno pověstné turistické letovisko Riviera Maya. Negativní dopad na cestovní ruch v tomto městě v posledních letech zaznamenaly boje drogových kartelů. Ve městě jsou čtyři významná soukromá vzdělávací zařízení.

Jaké nabízí Cancún památky a zajímavosti?

Co navštívit v Cancúnu

Tento oblíbený cíl cestovatelů dokáže zprostředkovat především nezapomenutelnou dovolenou u moře se vším potřebným servisem. Kromě lenošení na pláži se můžete věnovat také poznávání a nejrůznějším památkám v okolí.

Jestliže chcete nejprve poznávat a teprve poté se bavit, zavítejte k pozůstatkům mayských ruin Chichén Itzá. Toto místo leží asi tři hodiny do Cancúnu a bylo Mayi osídlováno už před tisíci lety. K vidění je pyramida El Castillo vysoká 30 metrů, ale také spousta slavných soch, jež se objevují na seznamu světového dědictví UNESCO. Právě Kukulkánova pyramida je jedním ze sedmi divů světa. Za mayskými památkami můžete ještě do Palenque nebo Uxmalu.

Poutavé jsou i zříceniny El Rey Maya. Toto naleziště je místem zasvěceným bohu Slunce. V současnosti je zde k vidění asi 47 budov a některé z nich plnily role hrobek už od roku 900. K vidění jsou také obřadní části. V mayských památkách můžete pokračovat v rámci archeologického naleziště El Meco. Toto působiště bylo původně obýváno v roce 300 a od roku 1 100 splňovalo funkci obchodního centra. K vidění je pyramida vysoká 12,5 metru. Kromě zbytků starého chrámu si užijete také výhled na pobřeží a Isla Mujeres.

Za historií se lze vydat také 1,5 hodiny jižně od Cancúnu, kde leží Tulum. Mayské pobřežní město fungovalo jako opevnění a vy zde budete obdivovat třeba zbytky chrámu Freska a těch ostatních. Mezi ně patří Templo del Dios, Templo de las Pintaras a El Castillo, jenž je nejvyšší budovou. Celkem zde leží asi šedesát budov.

Přímo v Cancúnu můžete navštívit Mayské muzeum, které bylo otevřeno v roce 1987 a obsahuje více jak 350 artefaktů rozmístěných do velkých sálů. Populární zajímavostí je Podvodní muzeum v Cancúnu založené v roce 2009. K vidění jsou unikátní podvodní galerie, v nichž je rozmístěno více jak 500 soch. Sochy se nachází v hloubkách mezi třemi až šesti metry.

Zábavu v mexickém městě Cancún vám zprostředkuje i plnohodnotný vodní svět, kterým je Dolphin Discovery a Dolphinaris Cancún. Vyrazit můžete do přírodního parku v samotném srdci města. Ten se jmenuje Urbano Kabah Park představující velice příjemnou oázu klidu, bohaté fauny a zeleně. V metropoli si udělejte čas také na výlet po vyhlídkové věži Torre Escenica nacházející se ve speciální hotelové čtvrti. Věž má výšku 110 metrů a je součástí tematického parku s řadou přírodních zajímavostí. Park se jmenuje Xcaret a nabízí hodně pláží, vodních aktivit, podzemní řeky a korálové útesy. Něco podobného prezentuje také Ventura Park Cancún. Milovníci nakupování pak musí směřovat na Kukulkánův bulvár.

Za poznáním se vydejte i po moři. Asi 13 kilometrů od pevniny je ostrov Isla Mujeres, který je oblíbený hlavně mezi surfaři a potápěči. Právě zde se nachází korálové útesy v rámci přírodního parku Garrafon. Trochu vzdálenější zajímavostí je ostrov Contoy, asi 30 kilometrů od Cancúnu.

Po výletech a objevování tamního okolí si pochopitelně nesmíte odpustit relaxaci na písečných plážích. Těmi nejoblíbenějšími jsou de las Perlas, Tortugas, Chac-mool, Langosta a Caracol.

Specifika místní kuchyně

V Cancúnu si pochutnáte na kombinaci svěžích chutí. Právě taková je totiž tradiční kuchyně v tomto městě. Jednoduchost a zároveň pestrost. Spousta pokrmů je grilovaných. V tomto tropickém ráji si oblíbíte exotické ingredience. Čerstvé ryby a mořské plody se zeleninou jsou naprostou samozřejmostí. Hodně jídel je podávaných v banánových listech. Mezi místní speciality se řadí Asado neboli grilované maso a nepřijdete ani o spoustu druhů tortillas. Je to třeba Quesadillas se sýrem, Flautas, Tacos nebo Burritos. Placky z různých druhů kukuřice polahodí vaše chuťové pohárky. K pití si dejte Pina Coladu nebo si vychutnejte kokosovou šťávu v ořechu. Díky pěstování exotického ovoce jsou exotické koktejly na denním pořádku.

Cancún je letoviskem s řadou vynikajících restauračních zařízení. Mezi ty lepší se určitě řadí Bandoneon, Black Hole, Restaurante Benazuza a Restaurante Careyes. Milovníci tradiční mexické kuchyni by si měli udělat cestu k podnikům, jakými jsou La Parrilla Downtown, Loncheria El Pocito, Hacienda Sisal a Restaurante Condimento.

Počasí

Město Cancún je spjato se suchým a mokrým tropickým klimatem, které se střídá v různých obdobích roku. Ať už do Cancúnu vyrazíte v jakékoliv době, vždy počítejte s průměrnými teplotami kolem 27 °C. Maxima mohou dosahovat až 35 °C, je však třeba konstatovat, že vše zpříjemňuje lehký vánek od moře. Celoroční úhrn dešťových srážek je kolem 1 340 milimetrů a proprší zhruba třetinu roku. Období dešťů je od května do října, kdy stoupá celková vlhkost. V létě počítejte s intenzivnějšími bouřkami. Suché období začíná počátkem prosince a trvá zhruba do dubna. Teplota moře je hodně často ovlivňována proudem Yucatán. V létě má moře až 29°C.

Bezpečnost

Poloostrov Yucatán byl vždy spojován s vyšší bezpečností. Je ale pravdou, že poslední dobou zde bylo zaznamenáno větší nebezpečí, a to především z pohledu bojů mezi drogovými kartely. Zvýšený je také počet únosů. Proto je třeba dbát při návštěvě Cancúnu patřičné opatrnosti. Vyhýbejte se jakémukoliv shromažďování a konfliktům s místními lidmi. Na frekventovaných místech si hlídejte osobní věci a peníze před kapesními zloději a v noci raději vyrážejte jen do turisticky bezpečných oblastí, kde nehrozí přepadení a loupeže. V tomto směru se vyplatí dodržovat některá doporučení místních obyvatel.

Měna

Ceny v mexickém Cancúnu nejsou příliš vysoké a potěší každého cestovatele. Přirovnat je lze k těm českým. Je pravdou, že náklady na některé vybrané služby jsou ještě nižší. Zde je několik příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 16 Kč
 • Chleba = 35 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 180 K
 • Domácí pivo 0,5 litru = 40 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 60 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 25 Kč
 • Espresso = 40 Kč
 • Cappuccino = 55 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 120 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 650 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 24 Kč

Doprava

Do Cancún se dopravíte pouze letecky. Na poloostrově Yucatán se nachází jedno z největších letišť v Karibiku, kterým je letiště Cancún. Náklady na letenku se pohybují kolem 18 000 Kč až 23 000 Kč. Vzhledem k tomu, že vás čekají přestupy, počítejte s dobou letu kolem 16 až 19 hodin. Letiště se nachází asi 25 kilometrů od centra metropole. Tam se můžete dopravit některým z těchto prostředků.

 • Autobusová společnost ADO.
 • Doba jízdy je asi 30 minut a náklady 85 MXN.
 • Taxi služby stojí kolem 700 MXN.
 • Ve městě samotném jsou provozovány tři soukromé autobusové linky.
 • Bez problému se dostanete z hotelové zóny do vzdálenějších míst.
 • Jízdné začíná na 12 MXN podle vzdálenosti.
 • Taxi služby patří k nákladnějším. Nástupní taxa činí 35 MXN a cena za kilometr je 35 MXN.
 • Na letišti a ve městě jsou půjčovny vozů. Využít lze různých světových autopůjčoven.
 • Pronájem automobilu vychází od 300 Kč na den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Mexiko

 • od 59 300 Kč
  Paradisus Riviera Cancún
  Mexiko - Cancún
 • od 84 400 Kč
  Zoetry Villa Rolandi Isla Mujeres
  Mexiko - Cancún
 • od 57 009 Kč
  Hard Rock Cancun
  Mexiko - Cancún
 • Adhara Hacienda Cancun
  Mexiko - Cancún
 • od 38 100 Kč
  Beach Scape Kin Ha Villas & Suites
  Mexiko - Cancún
 • od 37 200 Kč
  Bel Air Collection Resort & Spa Riviera Maya
  Mexiko - Cancún
 • od 35 200 Kč
  Ramada Cancun City
  Mexiko - Cancún
 • od 49 220 Kč
  Secrets The Vine Cancun Resort & Spa
  Mexiko - Cancún
 • od 27 100 Kč
  Suites Gaby
  Mexiko - Cancún
 • od 31 900 Kč
  Smart Cancun By Oasis
  Mexiko - Cancún
 • Margaritas Cancun
  Mexiko - Cancún
 • od 46 432 Kč
  Grand Oasis Palm Resort & Spa
  Mexiko - Cancún

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné