Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Mexiko

Chiapas: průvodce

29°C
Aktuálně
27.3°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Chiapas

Chiapas je jedním z 31 mexických států, jinak zvaný Svobodný a suverénní stát Chiapas. Zároveň je hlavním městem oblasti Tuxtla Gutiérrez. Tento mexický stát má rozlohu 73 311 kilometrů čtverečních a žije zde přes 5,2 milionů obyvatel. Chiapas hraničí s Veracruzem, Oaxakou, Campeche, Guatemalou a Tabaskem. Část země je omílána Tichým oceánem.

Původní obyvatelé osídlovali Chiapas před více jak 33 tisíci lety. Koloniální období zde bylo zahájeno v roce 1518 po vstupu Španělů. V té době byl Chiapas podřízen Novému Španělsku. V roce 1824 došlo k připojení tohoto města k Mexiku.

Název Chiapas vznikl z tehdejšího oslovení obyvatel. Aktuální pojmenování města vychází z výrazů, jakými jsou Chiapan a Tepechiapan. Za dob španělské nadvlády bylo toto území označováno jako Chiapaská provincie.

Co navštívit v Chiapasu

Chiapas je místem, které si oblíbíte pro jeho rozmanitost. Poměrně velké území tohoto mexického státu ukrývá hned několik významných památek a je příslibem dokonalých přírodních scenérií. Chiapas je možná nejchudším, ale zároveň i nejzáhadnějším státem Mexika.

Vaše kroky na tomto mexickém území musí směřovat k jednomu z nejdůležitějších mayských měst, kterým je ruina Palenque. Zříceniny jsou obehnány bohatou vegetací, takže cesta sem vede pouze pěšky. K vidění je spousta významných objektů. Třeba del Sol a del Conde, Gran Templo, la Cruz Foliada a Templo XI. Vynechat nesmíte ani Chinkultické ruiny. I v tomto případě jsou pozůstatky obklopeny lesy a dýchnou na vás velice zvláštní atmosférou.

Hodně navštěvovaným horským městečkem je San Cristóbal de las Casas. Právě v něm jsou velkým lákadlem překrásné kostely a hlavní náměstí. Ne nadarmo je toto město označováno za jedno z nejkrásnějších v celém Mexiku. Nezapomínejte ani na koloniální město Chiapa de Corzo, které je sice menšího rázu, ale za podívanou zde stojí třeba konvent Santo Domingo de Guzmán. Odtud to budete mít blízko nejenom k nalezišti Chiapa de Corzo, ale také ke kaňonu Sumidero.

Asi 12 kilometrů od koloniálního městečka se nachází další, jenž je spojeno s bujarým nočním životem. Je to město Tuxtla, v němž se nezapomeňte projít po Parque de la Marimba a užívejte si tamní gastronomie. Ze staveb vás jistě zaujme kostel Temple de San Juan v Juan Chamula nebo Museo Arqueológico de Comitán v Comitánu.

Obdivovat můžete i přírodní krásny mexického státu Chiapas. Co byste řekli na přírodní koupaliště s vodopády zvané Cascadas de Agua Azul? Zde se nachází spousta vápencových prvků, minerální a modrá voda, včetně možnosti projít si toto místo s průvodcem. Kapitolou samou o sobě je kaňon Canón del Sumidero, který je tvořen přehradou, jíž lze nejlépe obdivovat z paluby lodi. K vidění jsou originální skalní útvary a velice pestrá fauna s flórou.

Mezi další přírodní cíle se řadí Laguna Miramar. Jde o jednu z nejkrásnějších lagun v Mexiku, kde narazíte na neprobádanou zeleň v původní podobě a budete se moci věnovat vybraným aktivitám. Jednoznačně vedou horská kola, kajaking a pozorování ptáků. Opomíjet pochopitelně nesmíte ani na druhý nejvyšší sopečný vrchol Střední Ameriky, kterým je Volcán Tacaná nacházející se v Chiapasu. I když sopka vybuchla v roce 1986, stále je částečně aktivní. Rezervovat si můžete výlety na vrchol, popřípadě dáte přednost okolním malebným vesnicím, jakými jsou Unión Juárez a Santo Domingo. Lákadlem je deštný prales Selva Lacandona a přírodní rezervace Montes Azules

Jestliže toužíte po tradici a mexické atmosféře, vyrazte do Zinacantánu v oblasti Los Altos, kde budete potkávat řadu obyvatel v originálních barevných tunikách. Pobyt v oblasti Chiapas si zkrátka užijete plnými doušky.

Specifika místní kuchyně

Ať už se budete pohybovat kdekoliv po mexickém státu Chiapas, v rámci tamních pokrmů narazíte na spoustu shodných ingrediencí. Jsou to rajčata, kukuřice, papriky, chilli papričky, kajenský pepř, fazole, avokádo a mnohé další. Setkávat se budete s řadou tradičních a vyhledávaných pokrmů, mezi něž se řadí Burritos, Quesadilla, Nachos, oblíbená omáčka Salsa a pověstné Chilli con Carne, Pico de Gallo a Guacamole. Ochutnat můžete pokrmy jako Papa Gratinada, Fajitas, Empanadas nebo Enchiladas. Vzhledem k tomu, že budete v Mexiku, dopřejte si také známé místní pití zvané Tequile.

Při projíždění oblastí Chiapas můžete navštívit řadu zajímavých restaurací. Spadá mezi ně Restaurante Maya Canada, Restaurant La Oaxaquena, Restaurant Las Delicias, El Huachinango Feliz, La Cochinita Pibil a Restaurante Las Pichanchas.

Počasí

Dovolená v Chiapasu bude spojena s horkým klimatem, který si užijete v podstatě během celého roku. Nejtepleji je asi v letních měsících. Od února do května je období sucha, kdy jsou delší dny a vlhkost je minimální. Ta však začne růst ve zbývající části roku, kdy přichází období dešťů. V některých měsících jsou srážky opravdu výrazné, i ve formě lijáků. Mohou tak hrozit záplavové deště. Cestu do Chiapas byste proto měli přizpůsobit tamnímu klimatu.

Bezpečnost

Při návštěvě mexického státu Chiapas buďte dostatečně obezřetní. Setkat se tu můžete s jistou kriminalitou. Ve větších městech mohou hrozit kapesní krádeže. A to především na přelidněných místech. Určitě se vyhněte nočním přejezdům mezi jednotlivými lokalitami. Ve vybraných oblastech je možné narazit na zátarasy, které jsou spojeny s vybíráním poplatků od turistů, popřípadě s krádeží zavazadla. Jde o ojedinělé situace. Ty ale není radno vyhledávat. Vyplatí se dát na rady místních lidí nebo tamních průvodců. Pokud do Chiapasu vyrážíte v období dešťů, potom si dávejte pozor na rozvodněné toky a nebezpečí sesuvu půdy.

Měna

V oblasti Chiapas počítejte s přiměřenými cenovými náklady na dovolenou. Ceny jsou obvykle nižší nežli v České republice, a to se týká nejenom běžných obchodů, ale také restaurací ve větších městech. Zde je několik příkladů orientačních cen vybraného sortimentu.

 • Voda 1,5 litru = 17 Kč
 • Chleba = 30 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 25 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 60 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 35 Kč
 • Cappuccino = 35 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 13 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kategorie = od 190 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 70 Kč
 • Benzín cena za 1 litr = 23 Kč

Doprava

Jestliže plánujete prozkoumat mexický stát Chiapas, začněte včasnou rezervací letenky. Z pražského letiště Václava Havla poletíte na letiště Ángel Albino Corzo International Airport, které se nachází u města Tuxtla. S přihlédnutím ke dvěma mezipřistáním je třeba počítat s délkou letu kolem 19 hodin. Běžné náklady na letenku jsou cca 27 000 Kč. Levnější seženete jedině při včasném nákupu nebo v akci. A jaké možnosti cestování se vám nabízí po území Chiapasu?

 • V této oblasti je několik dálničních tahů a tisíce kilometrů zpevněných silnic, takže můžete využívat automobilů i dálkových autobusů.
 • V Chiapas jsou dvě linie železničních tratí, které mají dohromady 547,8 kilometrů. Je to trasa Costa – Panamericana a Oaxaca – Guatemalská hranice.
 • K dispozici je celkem 22 letišť primárně určených pro vnitrostátní dopravu, díky nimž si lze zkrátit cestování na delší vzdálenosti.
 • Ve větších městech funguje veřejná doprava, popřípadě zvolíte dražší taxi služby.
 • Lodní dopravu zajišťuje přístav za městem Tapachula, který nese název Puero Chiapas.
 • Hned po přistání na letišti Ángel Albino Corzo International Airport lze využít pronájmu automobilu.
 • Cena za půjčení vozu vychází od 300 Kč na den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Mexiko

 • Usa, Bahamy Z New Orleans Na Lodi Majesty Of The Seas - 394070847P
  Mexiko
 • od 14 050 Kč
  Msc Armonia
  Mexiko
 • od 11 410 Kč
  Celebrity Reflection
  Mexiko
 • Sunscape Akumal Beach Resort & Spa
  Mexiko
 • od 54 200 Kč
  Secrets Silversands Riviera Cancun (Puerto Morelos)
  Mexiko
 • Iberostar Paraíso Del Mar
  Mexiko
 • od 60 500 Kč
  Paradisus Riviera Cancún
  Mexiko - Cancún
 • od 84 400 Kč
  Zoetry Villa Rolandi Isla Mujeres
  Mexiko - Cancún
 • Hard Rock Hotel Riviera Maya
  Mexiko - Riviera Maya
 • od 57 009 Kč
  Hard Rock Cancun
  Mexiko - Cancún
 • Adhara Hacienda Cancun
  Mexiko - Cancún
 • od 44 315 Kč
  Iberostar Paraiso Lindo
  Mexiko

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné