Tulum - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Mexiko

Tulum: průvodce

28°C
Aktuálně
27.3°C
Průměrně

Tulum

Mayská říše a její kultura ve střední Americe zanechala velké množství stop, které lze dodnes prozkoumávat. Není se čemu divit, Mayové zde žili několik tisíciletí, během nichž vznikala a zanikala honosná města, vedli se války a probíhal běžný život v obklopení divoké džungle i azurového pobřeží. Evropští kolonizátoři v 16. století dlouhou vládu Mayů ukončili, ať už násilím či nemocemi, které připutovali s nimi. Pozůstatky mayské kultury však dodnes obklopuje tajemná atmosféra a mezi ty nejzachovalejší vůbec patří Tulum v Mexiku.

Jedná se o mayské sídlo, nacházející se přibližně 130 km od města Cancún. Tulum byl postaven na rozeklaném pobřeží, jehož útesy dosahují až výšky 12 m a jež jsou omývány krásně modravým Karibským mořem. Název Tulum znamená v mayském jazyce „zeď” a napovídá, že se díky své výhodné strategické pozici jednalo o pevnost, která měla chránit yucatánské Maye před útoky nájezdníků. Návštěva Mexika je protkána starobylou mayskou kulturou a neexistuje lepší místo pro její objevování než právě Tulum.

Jaké nabízí Tulum památky a zajímavosti?

Co navštívit v Tulum

Historické památky v Tulum jsou hlavním lákadlem pro návštěvníky, ovšem nejedná se o jediný důvod, proč sem zavítat. Stačí jeden pohled na okolní bělostné písečné pláže a nádherně čistou vodu, které vybízejí k plávání či lenošení na lehátku. Nejznámější pláží v okolí je Playa Paraiso, která se nachází kousek od tulumských trosek a je veřejně přístupná. Nedávno byla Paya Paraiso zvolená nejkrásnější pláží v celém Mexiku, kde má rozhodně dostatek konkurence. Jak už jsme řekli, za vstup na pláž platit nemusíte, ale pokud si chcete užít trochu luxusu a nezašpinit si ručník, nachází se v okolí podniky, které vám půjčí lehátka spolu s občerstvením.

Na místních plážích by člověk mohl strávit klidně celou dovolenou, ale nenavštívit ruiny, podle kterých se oblast jmenuje, by byl absolutní hřích. Mayské opevnění Tulum sloužilo také jako přístav, ze kterého se cestovatelé mohli dostat do nedalekého vnitrozemského města Cobá. Díky napojení na Cobá, příznivé poloze a dobrému opevnění byl Tulum velmi významným a frekventovaným sídlem. Překvapivě dlouho se místním dařilo Tulum bránit před španělskými osadníky, kteří se o městě zmiňují poprvé v roce 1518. Uchvátily je vysoké zdi chránící hlavní centrum města, kde se nacházely chrámy a obydlí bohatých Mayů. Ani ty se však nepodařilo ubránit.

Nejznámější a zřejmě i nejkrásnější památkou v celém komplexu je Templo de Las Pinturas neboli chrám maleb. Uvnitř se nachází zbytky nástěnných maleb a vytesaných reliéfů znázorňujících mayská božstva. I když velké množství maleb padlo za oběť zubu času, moderní restaurátoři byli schopní jim alespoň částečně navrátit jejich původní vzhled. Dalším významným chrámem v Tulum je Templo del Dios Descendente. Vstup do interiéru je však pro turisty uzavřen. S velkými davy se určitě potkáte u chrámu Templo del Dios del Viento. Kromě samotné chrámové ruiny je z ní krásný pohled na další památku, strážní věž zvanou El Castillo, která je nejvyšší budovou v celém komplexu. Kdyby se vám zachtělo zkoumat mayskou historii dále, zajeďte si na výlet do ruin výše zmíněného Cobá.

Pár kilometrů od trosek Tulum se nachází Laguna de Kaan Luum, kde se můžete nejenom pokochat pohledem na tzv. „cenotes” neboli zatopené krasové jeskyně, ale také si užít relaxační bahenní koupel. Nezapomeňte také prozkoumat nedaleké městečko, která má stejný název jako dávné mayské ruiny. V moderním Tulum najdete restaurace, hotely a možnost nakoupit zajímavé místní suvenýry.

Specifika místní kuchyně

Mexická kuchyně a její varianty si získaly oblibu po celém světě. Nic si ale nezadá s dobrotami přímo v místě, odkud pochází. Každý slyšel o burritos a oblíbenosti pálivých papriček, a i když ty rozhodně můžete v Tulum najít, místní kuchyně je přece jenom více specifická. Stejně jako dodnes hrdě stojí zbytky mayského města, tak i mexická kuchyně na Yucatánském poloostrově kde se Tulum nachází, je ovlivněná dávnými mayskými tradicemi (spolu s příměsí Karibiku).

Velmi oblíbené zde je Achiote, koření, které nenajdete skoro nikde jinde na světě a které pochází ze stromu Annotte. Velkou roli hraje Achiote například v pomalu pečeném mase ze selete, specialitě s názvem cochinita pibil. V mnoha jídlech najdete kukuřici, která byla pro Maye jedním z hlavních zdrojů obživy. Běžně se setkáte s konzumací bíle kukuřičné polévky s názvem pozol. V přímořských oblastech jako Tulum nikdy nezapomeňte ochutnat ceviche,  čerstvou rybu nakládanou se zeleninou v citrusovém nálevu, která chutná opravdu božsky.

Počasí

Návštěvu Tulum je lepší naplánovat mimo letní měsíce, kdy vás potká jak ukrutné horko (běžně nad 30 stupňů Celsia), tak deště a s nimi související vlhkost. Ideálním měsícem pro návštěvu Mexika je listopad, kdy deště ustanou, užijete si dostatek slunce a teploty nejsou extrémní. Alespoň tedy na mexické poměry, pro Čechy mohou být místní teploty dlouhodobě neúnosné. Kromě listopadu je počasí moudřejší zejména od února do dubna. Listopad však má tu výhodu, že se během něj koná slavný svátek zesnulých, který rozhodně stojí za to prožít.

Bezpečnost

Kdybychom se měli spoléhat na zobrazení Mexika v populární kultuře, museli bychom si myslet, že zde nežije nikdo jiný než gangsteři. Války drogových kartelů rozhodně nejsou fiktivní, ale turistů se prakticky nikdy nedotýkají. Pokud se budete zdržovat mimo místa, která jsou aktivitou gangů známá (Juárez) a vyhýbat se podezřele opuštěným místům, můžete do Mexika vycestovat s klidem. V samotném Tulum se přepadení rozhodně obávat nemusíte, ale dávejte si pozor především na cennosti. Kapsáři se pohybují všude a stačí chvilka nepozornosti, abyste přišli o peněženku čouhající z kapsy. Po setmění se snažte vyhýbat místům, kam běžně turisté nechodí. Dávejte si také pozor na základní hygienu. I když pouliční jídlo je velmi lákavé, raději jezte pouze v restauracích. Nic nezkazí dovolenou tak dokonale jako zákeřné bakterie ve vašem žaludku.

Měna

V Mexiku zaplatíte mexickými pesos, jejich kurz je pohybuje velmi blízko naší koruně. Mincím se zde říká centavos. Směnárny se nacházejí pouze ve větších městech či na letišti, takže se před cestou do Tulum vybavte dostatečnou hotovostí. Vyměnit si můžete i předem u nás americké dolary, které většina obchodníků rádo přijme. Platba kartou je trochu problematická (může po vás být vyžadován před platbou pas) a navýší celkovou cenu až 0 10 %. Cenově se Mexiko pohybuje v podobných hodnotách jako Česko, jen věci z dovozu bývají dražší. Za jídlo v restauraci zaplatíte okolo 100 pesos. Láhev balené vody vás přijde na 8 pesos, stejně tak i bochník chleba. Láhev piva v restauraci stojí cca 12 pesos, nealkoholický nápoj pak asi 10 pesos. K tomu jsou však ještě potřeba připočítat daně, které se u služeb a produktů často neudávají (podobně jako v USA) a spropitné, které je v restauracích očekáváno.

Doprava

Nejlépe se do Tulum dostanete z Cancúnu, který má svoje vlastní mezinárodní letiště. Právě z cancúnského letiště vede přímá cesta do Tulum díky autobusovým linkám. Cesta trvá asi 2 hodiny a končí u pláže Playa de Carmen a odtud přesednete na další autobus vedoucí přímo do Tulum. Celá cesta stojí cca 200 pesos.

  • V Tulum se připravte na velké davy, zejména odpoledne. Ideálně tedy zůstaňte v nedalekém městečku přes noc a navštivte mayské ruiny ráno.
  • Do Tulum vás z Playa de Carmen dostane nejenom autobus ale také tzv. collectivo neboli minibus. Odjíždí ve chvíli, kdy se naplní, což je otázka pár minut, takže pokud se pro collectivo rozhodnete, neváhejte.
  • Můžete si také v Cancúnu vypůjčit auto a po jediné blízké dálnici dojet do Tulum za 90 minut. Pozor na místa před dálnicí s omezenou rychlostí (40 km/h). Auta mají tendenci zde zrychlovat a policisté je velmi rádi kasírují.
  • Velmi blízko k ruinám vás z autobusové zastávky doveze collectivo. Ani s ním se však nevyhnete asi 1 km vzdálenosti, kterou budete muset ke vchodu ujít pěšky.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Mexiko

  • Tajemství mayských měst
    Mexiko - Tulum

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné