Cozumel - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Mexiko

Cozumel: průvodce

22°C
Aktuálně
27.3°C
Průměrně

Cozumel

Cozumel je třetí největší mexický ostrov a nachází se v blízkosti Yucatánského poloostrova, nedaleko od města Cancún. Velkým lákadlem pro návštěvu Cozumelu je především Mezoamerický korálový útes, který se nachází v bezprostřední blízkosti ostrova. Cozumel je díky němu rájem pro potápění a poznávání unikátních podmořských krás. Pohoda a nádherná příroda se však nachází i nad hladinou, kde najdete bělostné pláže obklopené džunglí překypující životem. Na Cozumelu nečekejte žádné náročné výstupy, ostrov je takřka úplně plochý. Velmi členité je však podzemí ostrova. Nachází se zde totiž velké množství vápencových jeskyní.

Na Cozumelu to žije nejen pod mořem a v džungli, ale také v největším městě San Miguel de Cozumel, kde žije drtivá většina obyvatel ostrova. Každoročně se zde pořádají kulturní festivaly a místní karneval patří k nejvýznamnějším v celém Mexiku. Přestože se z Cozumelu stala oblíbená destinace pro turisty, neztrácí se zde autentičnost. Poznat na ostrově můžete nejenom mexickou přírodu, ale také pravou a neskrývanou mexickou kulturu.

Co navštívit v Cozumel

Za jasného dne můžete vidět Cozumel v dálce z jiné oblíbené mexické destinace, Playa del Carmen. A odolat volání tohoto ostrova by byla nesmírná škoda. Když už z žádného jiného důvodu, tak pro zážitky z potápění, na které nikdy nezapomenete. Hlavními místy vhodnými pro průzkum podmořské krajiny jsou Tormentos, Palancar či Franceska, kde se můžete ponořit a kochat se mezoamerickým korálovým útesem (známým také jako mezoamerická útesová bariéra). Na rozdíl od mnoha jiných velkých korálových útesů, jsou zdejší korály do velké míry nenarušené a poskytují obživu i domov mnoha dalším mořským živočichům. Narazit můžete například na mořské želvy či velké rejnoky. Pozor si dávejte především na setkání s medúzami a jinými žahavými živočichy. Kromě nebezpečné fauny znepříjemňuje potápění také relativně silný proud na jihovýchodním pobřeží, které je určeno spíše zkušenějším potápěčům. Celkově se však dá říci, že lepší podmínky pro podmořská dobrodružství dnes těžko najdete jinde než na Cozumelu.

Přírodní bohatství Cozumelu se nachází pod i nad mořskou hladinou. Ideální příležitostí, jak ji poznat i bez šnorchlu, je eko park Punta Sur na jižní straně ostrova. Při návštěvě vás obklopí poletující exotičtí ptáci hrající všemi barvami, želvy, ale vidět máte možnost i mohutné krokodýly číhající v nedalekých bažinách. Když už budete v Punta Sur, zavítejte i do místního majáku, který poskytuje dokonalý výhled na celý ostrov. Někdy lze dohlédnout dokonce až na Kubu.

Název Cozumel pochází z jazyka Mayů a znamená „vlaštovčí ostrov”. Pozůstatky mayské kultury jsou přítomné na mnoha místech ostrova. Za nejvýznamnější historickou památku je považováno San Gervaiso, ruiny mayského osídlení uprostřed džungle. Pokud toužíte poznat mayskou kulturu i pomocí vašich chuťových buněk, navštivte Mayan Cacao Company, společnost, která se specializuje na výrobu čokoládových pochoutek podle starodávných mayských receptů. Za návštěvu stojí také místní perlová farma, kde se nejdříve dozvíte o základech tohoto zvláštního druhu obživy a pak dostanete možnost si zaplavat mezi perlorodkami.

Na Cozumelu ale nemá smysl se snažit vidět co nejvíce památek v co nejkratším čase. Kamkoliv se vydáte, tam si můžete užívat krásných pohledů na okolí a není žádný problém, když strávíte celé odpoledne poleháváním na plážovém lehátku. Ať už se ponoříte do hloubky, najmete si katamarán pro okružní jízdu kolem ostrova nebo strávíte většinu času procházkami po bělostných plážích, Cozumel vás dozajista okouzlí.

Specifika místní kuchyně

Mexiko je velká země a každá oblast má svoji specifickou kuchyni. Pro některé návštěvníky to bývá šok, protože to, co „mexická kuchyně” znamená za hranicemi Mexika, je často dost odlišné od reality. Cozumel je součásti Yucatánské oblasti, a ve zdejších jídlech se spojují vlivy španělské kuchyně a dávné mayské historie.

Již dávní Mayové například začali používat koření Achiote, které pochází ze stromu Annotte. Achiote dodává jídlům v Yucatánu nezaměnitelnou chuť, kterou nenajdete nikde jinde na světě. Velmi dobře vynikne například v oblíbeném pokrmu cochinita pibil. Pibil je slovo pro selecí maso a cochinita znamená pomalé pečení. Hodně se zde také používá kukuřice, která pro Maybe byla jedním z hlavních zdrojů obživy. Ne každému zachutná, ale mezi Mexičany v Yucatánu je velmi oblíbená kukuřičná polévka s názvem pozol. Cozumel je obklopen průzračným oceánem, a tak by byla velká škoda nevyzkoušet něco z jeho darů. Skvělé je například místní ceviche, způsob přípravy rybího masa, kdy se místo vaření naloží do citrusové šťávy se zeleninou.

Počasí

Cozumel je nejlepší navštívit v době, kdy u nás panuje podzim či zima. V letních měsících, kdy je zde období dešťů, vytváří vlhkost spolu s dusivým horkem (30 stupňů Celsia a více) nedýchatelnou atmosféru. Listopad je pro návštěvu ideálním měsícem, protože tehdy je období sucha v plném proudu a teploty se poněkud umírní. Druhým nejlepším měsícem pro návštěvu Mexika je únor, s velmi podobnými klimatickými podmínkami jako listopad.

Bezpečnost

Války gangů a přestřelky v Mexiku jsou bohužel realitou pro mnoho oblastí. Naštěstí se jedná o místa, která jsou většinou hodně daleko od turistických center a běžných cestovatelů se netýkají. Pokud se při návštěvě Mexika zcela vyhnete těmto vyhlášeným nebezpečným oblastem (především Juárez a Chiapas), pak vám žádná velká újma na zdraví nehrozí. Jediným velkým rizikem mezi davy turistů bývají kapsáři, ale s dobrou dávkou opatrnosti a zdravého rozumu o svoje cennosti nepřijdete.

Měna

Měna v Mexiku jsou mexické pesos, jejichž kurz je přibližně na úrovni české koruny. Výraz „centavos” pak znamená mince. Nejlepší je směnit si peníze hned po příletu na letišti, protože počet směnáren v menších městech není příliš velký. Pokud u sebe budete mít dostatek amerických dolarů, pak máte vystaráno, protože mexičtí obchodníci americkou měnu přijmou také. Platba kartou je méně běžná než u nás, a navíc vám za ni bude připočítáno až 10 % k celkové ceně za nákup. Je lepší se tedy zásobit hotovostí. Ceny se pohybují na podobné úrovní jako v Česku. Láhev vody vás přijde na nějakých 8 pesos. Stejnou částku zaplatíte také za bochník chleba. Pokud zatoužíte po mexickém pivu, budete potřebéovat 12 pesos.

Doprava

Na ostrově se nachází mezinárodní letiště, ale většina návštěvníků volí jako hlavní způsob přepravy trajekt. Na Cozumel vás bez problémů zaveze loď buď z Playa de Carmen nebo Puerta Morelos. Cesta z Playa de Carmen trvá asi 45 minut a stojí cca 200 pesos. Loď přistává v největším městě San Miguel, kde se můžete rovnou pustit do průzkumu tohoto nádherného ostrova.

 • Velmi oblíbeným způsobem, jak se po ostrově pohybovat, je vypůjčený skútr. Za každých okolností však noste helmu a nevozte dva lidi na jednom skútru najednou. Nehody skútrů jsou tady bohužel časté a většinou je má na svědomí nepozornost turistů, kteří si je pronajali. Skútry nebývají pojištěné, takže pokud se vám podaří je rozbít, dovolená se vám prodraží.
 • Stejně snadno jako skútr si můžete pronajmou kolo. O něco více se zapotíte, ale krátké vzdálenosti s ním snadno zvládnete.
 • Do vzdálenějších míst je lepší si pronajmout vlastní auto nebo taxi. Ceny taxíků jsou relativně stabilní, ale ne levné. Dozvíte se je na tabulce po příjezdu trajektem.
 • Pronajmout si auto můžete na několika místech v San Miguel. Před tím, než souhlasíte s cenou, se přesvědčte, že je v ní zahrnutá daň. Dost často není a konečná částka je velké, nepříjemné překvapení.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Mexiko

 • 8,9Skvělé
  Grand Palladium Kantenah Resort
  Mexiko
 • Usa, Bahamy Z New Orleans Na Lodi Majesty Of The Seas - 394070847P
  Mexiko
 • od 10 100 Kč
  Celebrity Reflection
  Mexiko
 • Sunscape Akumal Beach Resort & Spa
  Mexiko
 • od 61 100 Kč
  Secrets Silversands Riviera Cancun (Puerto Morelos)
  Mexiko
 • Iberostar Paraíso Del Mar
  Mexiko
 • od 58 200 Kč
  Paradisus Riviera Cancún
  Mexiko - Cancún
 • od 77 290 Kč
  Zoetry Villa Rolandi Isla Mujeres
  Mexiko - Cancún
 • Hard Rock Hotel Riviera Maya
  Mexiko - Riviera Maya
 • od 53 645 Kč
  Hard Rock Cancun
  Mexiko - Cancún
 • Adhara Hacienda Cancun
  Mexiko - Cancún
 • od 40 136 Kč
  Iberostar Paraiso Lindo
  Mexiko

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné