Průvodce pro Moldavsko - zajímavosti, památky, tipy | cKlub.cz
Evropa

Moldavsko: průvodce

17°C
Aktuálně
10°C
Průměrně

Moldavsko

Hodnocení průvodce: 7.2

Když se řekne Moldavsko, jen málokdo si hned vzpomene na hlavní město Kišiněv či na přesné umístění této země. Moldavsko rozhodně nepatří mezi turistické destinace, ostatně není tady ani příliš zajímavostí, které by sem turisty lákaly. Naopak, velké množství Moldavanů emigruje do ciziny za prací. Jedná se totiž o nejchudší evropskou zemi, a dokonce i jednu z nejchudších zemí světa. Pobyt v Moldavsku většinou volí jen zkušení cestovatelé, kteří chtějí na vlastní oči spatřit svět, který se zastavil v čase, nebo kteří chtějí přispět svojí pomocí místním lidem. Místní lidé jsou totiž neuvěřitelně milí a pohostinní lidé, kteří se s vámi podělí i o to málo, co sami mají. Moldavskou půdu tvoří z více než poloviny úrodná černozem, která dovoluje místním pěstovat různé plodiny, především hroznové víno. Jestli je totiž v Moldávii něco opravdu vynikajícího, je to právě moldavské víno. Někdy si lidé pletou Moldavsko s Moldávií, kterou se označuje historické území rozdělené mezi Moldavsko, Ukrajinu a Rumunsko.

Co navštívit v Moldavsku

Na Moldavsku není příliš turisticky atraktivních míst. Má to samozřejmě i jistou výhodu. Všudypřítomný, až podezřelý klid. Na vesnicích vidíte jen rovnou úrodnou černozem, občas nějaký ten kopeček, široké lány vinic a sem tam potkáte někoho pást ovce. V 21. století jev téměř nevídaný. I v hlavním městě Kišiněvě máte pocit, že jste se ocitli v minulém století. Komunistické budovy a omšelé autobusové zastávky připomínají éru vlády Sovětského svazu. Pár zajímavých míst se však i tady najde. Asi nejnavštěvovanější památkou je klášter Tipova, největší ortodoxní jeskynní klášter Moldávie a Východní Evropy vůbec. Nachází se ve stejnojmenné vesnici Tipova na skalnatém břehu řeky Nistru (Dněstru), z kterého je krásný výhled na okolní čistou přírodu. Za shlédnutí stojí i starobylé městečko Orhei, jehož komplex tvoří starodávný klášter Orheiul Vechi s jeskynním systémem, přilehlá pustevna, části mešit, dvě mauzolea, stanice obchodníků, lázeňské domy i typické staré moldavské domy. Příznivce pití vína potěší podzemí městečka Cricova, kde se nachází největší vinné sklepy na světě s délkou chodeb až 120 km. Samozřejmostí je také degustace, jen pozor, abyste to s vínem trochu nepřehnali a v takto rozsáhlém sklepení se neztratili.

Místní kuchyně

Moldavská národní kuchyně je stejně prostá jako celá tato země. Přesto je celkem zdravá a výživná. Často v ní bývají zastoupeny cereálie, zelenina, ovoce, mléko a vejce, tedy to, co si mohou obyvatelé sami vypěstovat. Národním jídlem je mamaliga, kukuřičná kaše se sýrem a smetanou, často podávaná s nasekaným skopovým masem či rybou. Další oblíbenou pochoutkou je plăcintă, placka plněná jablky, rajčaty, brynzou a dalšími příchutěmi. Moldavsko je proslulé také svými výbornými saláty z červené řepy a kopru. Dalšími populární pokrmy jsou boršč, kuřecí vývar (zamu), plněná kapusta, pečené kuře nebo cokoliv s brynzou.

Co se týče pití, je jasné, že moldavským národním nápojem je víno, které patří k těm nejlepším na světě. Mezi nejznámější moldavská vína patří Ryzlink, Gligote, Semilio, Moldavský Kabernet a Bordeaux. Ačkoliv kvalitní víno dostanete téměř na každém rohu, ty nejlepší vína poznáte podle toho, že na obalu uvidíte bílého čápa s hroznem vína v zobáku. Bílý čáp symbolizuje jednu z moldavských pověstí. Pokud toužíte navštívit i ty nejkrásnější a rozlehlé vinice, vydejte se do jednoho z těchto městeček Purcari, Ciumai, Cojusna nebo Cricova. Kromě vína vyrábí Moldavané také chutný koňak a nepohrdnou ani kvalitní vodkou.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Moldavsko

    Nenalezeny žádné záznamy.

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé