Mosambik - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Afrika

Mosambik: průvodce

23°C
Aktuálně
23°C
Průměrně

Mosambik

Hodnocení průvodce: 8.9

Mosambik je jihovýchodní africkou zemí, která vás osloví především svou jedinečnou atmosférou. Překrásná pobřeží, písečné pláže a čisté moře Indického oceánu v kombinaci s vnitrozemím zanechávajícím na cestovatelích nesmazatelnou stopu po exotice. Dovolená v Mosambiku, to je především poznávání kultur, dobrodružství, objevování tradic a bezkonkurenčních výhledů do africké země. Mosambik je atraktivní pro spoustu lidí, jež touží poznat osobitý noční život, věnovat se adrenalinovým aktivitám a načerpat pocit neomezenosti a nekonečna. Dovolená v Mosambiku může díky pestrosti této země nabývat nejrůznějších podob.

Pomyslným dělícím mezníkem Mosambiku je řeka Zambezi. Kromě ní se samozřejmě setkáte ještě s řadou dalších významných toků, jakými jsou řeky Schirwa, Niassa a Chiuta. Ochuzeni nebudete jak o zelenající se nížiny, tak vystupující pahorky hor. Mosambik má několik strategických bodů v podobě větších měst – Chimoio, Maputo, Nampula, Pemba a Beira.

Co navštívit v Mosambiku

Vzhledem k tomu, že velkou část Mosambiku omílají vlny Indického oceánu, čeká na vás řada vodních aktivit. Mezi ty nejoblíbenější patří bezpochyby poznávání podmořského dna, tedy šnorchlování. Poznat můžete dokonce korálové útesy, manty a žraloky. Chvíle oddechu na písečných plážích pak vyvolávají pocit romantiky a relaxace. Mapa Mosambiku prozrazuje, že v zemi je také několik významných horských oblastí, do kterých se lze vydat na treky. A pokud vás tohle všechno omrzí, je nejvyšší čas vyjet se do národních parků.

Mezi nimi jednoznačně vede Národní park Gorongosa nebo Národní park Niassa se svou velkou rozlohou až 42 000 kilometrů čtverečních. Lákadlem pro turisty bývá město Inhambane s katedrálou Nossa Senhora de Conceicao, ale i hlavní město Mosambiku, Maputo. V něm si nenechte ujít tradiční vlakové nádraží, přírodní muzeum, Museum Casa de Ferro a budovu městského soudu. Vydat se můžete i na některý z Mosambických ostrovů. Tím největším je například Bazaruto. Dalším oblíbeným je stejnojmenný ostrov Mosambik, kde se nachází spousta významných pamětihodností. Některé z nich jsou dokonce na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Místní kuchyně

Mosambická gastronomie je ovlivňována indickou i portugalskou kuchyní. Vzhledem k tomu, že velká část země sousedí s mořem, dostanete se na přemíru jídel připravovaných z ryb všeho druhu. Výjimkou samozřejmě není ani klasické maso. Kromě toho jsou hodně používány plody ovoce a zeleniny, včetně kešu oříšků. Mosambik se ostatně pyšní jejich největší produkcí na světě. Nejčastější přílohou je kukuřičná mouka, respektive kukuřičná kaše. Narazit můžete i na lahodné koření piri piri zhotovené z koriandru, chilli, cibule a citronové šťávy. K tamním pokrmům dostanete i oblíbenou omáčku Matapa. Ta vzniká jak z kokosu a oříšků, tak i z listů manioku. Opomíjeno není ani na batáty a kosové mléko.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Mosambik

  • Anantara Bazaruto Island Resort
    Mosambik
  • Machangulo Beach Lodge
    Mosambik

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce