Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Německo

Norimberk: průvodce

6°C
Aktuálně
9°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Norimberk

Norimberk, překrásné historické město, se nachází v horním Bavorsku a je oblíbeným cílem turistů z celého světa. Z Prahy je to do něj pouze 300 kilometrů, proto je vyhledávanou destinací i pro české cestovatele. Čím je tedy Norimberk pro návštěvníky zajímavý?

Když se řekne Norimberk, vybaví se mnoha lidem výborné jídlo. Klobásky ale i perníčky a svařené víno, které lze koupit na proslavených vánočních trzích. Norimberk je také jedním z těch německých měst, kde se kombinuje historie s modernitou.

Nalezneme zde zachovalé historické památky, ale i moderní byznysové a nákupní komplexy. Norimberk je rozhodně městem mnoha tváří, které stojí za vidění.

Jaké nabízí Norimberk památky a zajímavosti?

Co dělat v Norimberku?

Výchozím bodem pro každého, kdo má v oblibě historii, by mělo být norimberské Staré město. To bylo založeno již v 11. století, na místě kde se křížily významné obchodní trasy z Itálie na sever Německa. Norimberk se proto rozrostl v prosperující město, a to je dodnes vidět na domech ve starém městě.

Nalezneme zde jak majestátní měšťanské domy z kamene, lemující hlavní ulice, tak hrázděné domy, které najedeme spíše v mnohých křivolakých uličkách. A právě v jednom takovém domě se v roce 1471 narodil slavný malíř Albrecht Dürer, autor tisíců uměleckých děl, dodnes rozmístěných po galeriích celého světa.

V Norimberku se nachází několik kostelů, za nejkrásnější z nich je považován evangelický kostel sv. Sebalba, vybudovaný v průběhu 13. století. Uvnitř se nacházejí ostatky patrona města, spolu s varhanami, které se mohou pochlubit šesti tisíci píšťalami. Kostel není po protestantském způsobu příliš vyzdoben, aby věřící nebyli rozptylováni v modlitbách. Pravým opakem je kostel sv. Lorenze, který je naopak proslulý bohatou výzdobou a majestátními klenbami.

Mezi další velmi zajímavá místa patří tzv. Pěkná kašna, která se nachází na náměstí před kostelem Panny Marie. Kašna je tvořená 9 metrů vysokým sloupem, který je ozdoben více než čtyřiceti sochami. Zlatem ani barvami na této kašně autoři nešetřili, proto připomíná spíše dílo zručného cukráře.

Další zajímavou kašnou je tzv. Kašna manželství. Ta kombinuje mramorové sochy s bronzovými, aby zobrazila šest manželských emocí. Vytvořena byla teprve v roce 1984, ale rychle se stala uznávanou součástí města.

Celé Staré město je až na pár výjimek obehnáno středověkými hradbami. Kromě mohutných hradebních zdí, které jsou zachovány kolem téměř celého Starého města, je součástí hradební sítě i mnoho samostatně stojících věží a bran. Dvě nejvýznamnější z nich jsou Spittlertorturm a tzv. Bílá věž. Spittlertorturm, mohutná kulatá věž bývala kdysi součástí hradební sítě, dnes už ovšem stojí samostatně. Podobně i Bílá věž, která je paradoxně postavená z červeného pískovce, sloužila dříve jako městská brána, ale dnes již není na hradební síť napojena, a stojí osamocená uprostřed rušné ulice.

Důležitost města v dobách Svaté říše římské dokazuje přítomnost císařského sídla, hradu Kaiserburg, který se majestátně tyčí nad městem. Téměř každý z císařů Svaté říše římské zde alespoň jednou za život pobýval, včetně Karla IV., krále českého. S naší zemí má tento hrad speciální spojitost i díky tomu, že se zde Karlovi narodil jeho syn a dědic Václav IV.

Norimberk sehrál smutnou úlohu i v průběhu 20. století, jelikož hostil sjezdy nacistické strany, která zde demonstrovala svou sílu. V nedokončeném sále, který měl původně pojmout až 50000 lidí, je dnes vybudováno muzeum, zaměřené na připomínání zrůdností tohoto režimu.

Milovníci klasické hudby mohou navštívit operní festival, který se v Norimberku koná každé léto. Podobně také fanoušci piva ocení mnohé slavnosti zasvěcené právě tomuto nápoji. V samotném Norimberku se v posledních letech rozvinulo mnoho malých domácích pivovarů.

Pro ty návštěvníky, kteří mají v oblibě přírodu, se nabízí návštěva norimberské zoologické zahrady. Nachází se zde oblíbené delfinárium, a celkově se jedná o nejnavštěvovanější zoo v celém Německu.

Do Norimberku lidé nejezdí jenom za památkami a atrakcemi, ale i za nákupy. Největší počet nakupujících sem dorazí v období Vánoc. Za hlavní obchodní oblast se považuje náměstí Hallplatz, Unschlittplatz, dále ulice okolo Bílé věže a Spitalgasse.

Specifika místní kuchyně

Norimberk se nachází v Bavorsku, takže zde naleznete mnoho pochoutek, které se podávají po celém jižním Německu, ale i několik specifických pouze pro toto město. Ať tak či tak, Norimberk můžeme označit za kulinářsky velmi vyspělé město, kam se sjíždějí gurmáni z celého světa.

Jako v každém větším německém městě, v Norimberku se připravují skvělé klobásky. Ty zdejší mají podobně jako jinde v Bavorsku bílou barvu a jejich tradice sahá až 700 let do minulosti. Klobásky zde proto seženete opravdu všude.

Dalším ikonickým pokrmem, který k Norimberku přiřadí i laik, jsou perníčky. Ty se zde vyrábějí od 11. století, kdy se do jejich pečení pustili mniši v místních klášterech. Obchodů s perníkem je ve městě skutečně mnoho. Zapomeňte ovšem na klasické perníčky, které znáte z Vánoc. Perník je v Norimberku povýšen na umělecké dílo mnoha polev i chutí.

Kvalitu norimberské gastronomie dokazuje i několik restaurací, které se mohou pochlubit oceněním v podobě michelinské hvězdy. Restaurace Essigbrätelein se může pochlubit dokonce dvěma z nich.

Norimberk se ovšem v posledních letech stal i centrem netradiční gastronomie a streetfoodu. Říká se, že streetfood se právě odtud rozšířil do celého Německa. Velmi obvyklé jsou dnes ve městě pouliční burgrárny, či velmi kvalitní pražírny kávy.

Co se týče alkoholu, i zde se má Norimberk rozhodně čím pochlubit. Přestože se zde v restauracích často setkáte s českým pivem, i v Norimberku mají vlastní speciální druh. Pivovar Tucher, který se může pochlubit tradicí dlouhou 350 let, dnes zásobuje celý Norimberk červeným pivem.

Není ovšem jediným producentem tohoto červeného moku. Přímo u Kaiserburgu vznikl v roce 1984 první německý biopivovar. Ten červené pivo vaří také, a to dokonce podle původního postupu. V měděných kádích a bez pasterizace. Pivo pak dozrává v dřevěných sudech, což rozhodně není u jiných pivovarů běžné.

V Norimberku mají obecně příznivci bio potravin mnoho důvodů k radosti. Město se dokonce rozhodlo vstoupit do sítě tzv. Bio měst a tento trend aktivně podporuje. Každoročně se tak v Norimberku koná velký trh bio potravin, pojmenovaný Zažít Bio.

Velmi specifickým alkoholem, který můžete v Norimberku ochutnat, je místní whisky. Tento pro Německo rozhodně netradiční nápoj zapustil ve městě pevné kořeny. Nachází se zde nejstarší whisky klub v celé zemi, a dnes si můžete pro whisky zajít do třech specializovaných obchodů a bezpočtu barů a restaurací. Některé z nich se dlouhodobě umisťují na předních příčkách mezinárodních soutěží o nejkvalitnější whisky či podnik, kde se tohoto zlatavého moku můžete napít.

Počasí

Norimberk se nachází pouhých 300 kilometrů od hranic České republiky, takže i podnebí je zde velmi podobné. Teplá léta, následovaná mírnými zimami se sněhem. Teploty se zde v létě pohybují maximálně okolo 30 stupňů, v zimě pak většinou neklesnou pod mínus pět stupňů. Srážky jsou ve městě hojné především na jaře a na podzim.

Bezpečnost

V posledních letech byla pověst Norimberku jako velmi bezpečného města pošramocena různými násilnými útoky, ale situace ve městě je opět v normálu a dnes se zde setkáte maximálně s drobnými krádežemi. Bezpečnostní opatření jsou výrazné především na vánočních trzích, kde místní autority zajišťují bezproblémový průběh celé akce.

Měna

V Norimberku se samozřejmě platí eurem, stejně jako ve zbytku Německa. Při srovnání cen s těmi v České republice nám vychází, že většina služeb ale i potravin zde bude dražší. Ale najdou se i výjimky. Například mléčné výrobky a nápoje jsou zde dokonce levnější než v Čechách.

Pokud se podíváme na restaurace, v nejlevnějších restauracích se zde najíte za zhruba 250 korun na jednoho, zatímco u dražších podniků bude cena stoupat. Za tříchodové menu pro jednoho pak zaplatíte okolo 600 korun.

Doprava

Norimberk se nachází pouhé 3 hodiny cesty autem od Prahy. Je dobře napojen na Německou dálniční síť, takže cesta autem je rozhodně dobrá volba. Autobusem a vlakem je cesta delší, ale rozhodně možná. Autobusy jsou oproti vlakům levnější.

  • Jakmile se dostanete do Norimberku, je možné využít velmi rozvinutou síť MHD. Ta je napojená na autobusová i vlaková nádraží. Pokud jste dorazili autem, je možné je nechat na odstavných parkovištích.
  • MHD v Norimberku je tvořená převážně metrem, které je specifické tím, že nemá řidiče. Cestující tak mohou sledovat cestu skrz přední sklo jednotlivých vagonů.
  • Mezi další dopravní prostředky pak patří autobusy, tramvaje a i příměstské vlaky.
  • Jízdenky platí stejné pro všechny prostředky a je možné zakoupit buď na jednu jízdu za 3 eura, dále pak balíček 4 jízd za 6 eur a celodenní jízdné za 13 eur.
  • Dlouhodobější jízdenky pak mohou být na týden za 27 euro či měsíční  permanentky.
  • Pokud jste v Norimberku s rodinou, vyplatí se tzv. Tages Ticket, který platí na den pro dva dospělé a až čtyři děti.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Německo

  • Novina Hotel Südwestpark
    Německo - Norimberk
  • Ringhotel Loew´s Merkur
    Německo - Norimberk
  • Hotel Park Plaza Nuremberg
    Německo - Norimberk

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé