Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Oceánie

Nový Zéland: průvodce

13°C
Aktuálně
12.9°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
NZ flag

Nový Zéland

Hodnocení průvodce: 9.6

Dovolená na Novém Zélandu je o objevování, poznávání a shlédnutí těch největších krás naší planety. Na přiměřené ploše s malou hustotou obyvatelstva můžete spatřit dech beroucí přírodní dominanty, které tvoří pláže, jezera, hory, lesy a fjordy. Nový Zéland je o rozmanitosti a všestrannosti. To znamená, že na své si přijdete jako milovníci surfování, ale také lyžování. S dokonalou krajinou všude kolem vás bude korespondovat i přívětivost místních obyvatel. Okusíte Maorskou kulturu, zabřednete do tradičních programů a dopřejte si lahodné a specifické gastronomie v podání tamních receptů. Mapa Nového Zélandu je plná krás, které by neměly uniknout žádnému vášnivému cestovateli.

Nový Zéland se skládá ze dvou velkých ostrovů, toho severního a jižního. Nedílnou součástí této země jsou také Cookovy ostrovy, Tokelau, Niue a spousta ostatních drobnějších ostrůvků. Kombinace pláží, sopek, pramenů a gejzírů je opravdu fascinující. Narazit můžete na hodně jezer, řek a údolí, z nichž to zajímavé představuje například Canterburská nížina. Opakem toho jsou vrcholky hor, kdy tím nejvyšším je Mount Cook se svou výškou 3 754 metrů. Nový Zéland je zároveň nejbližší zemí od Austrálie. Vzdálen je asi 2 000 kilometrů.

Průvodce pro oblíbené destinace: Nový Zéland

Co navštívit na Novém Zélandu

Vzhledem k tomu, že Nový Zéland je obklopen mořem a spojen s řadou vodních ploch, můžete se věnovat vodním sportům. Typickým příkladem je šnorchlování, potápění a surfování. Popřípadě dáte přednost odpočinku a relaxaci na pláži nebo naopak okusíte bujarého nočního života. Vyhýbat se nemusíte ani adrenalinovým záležitostem, jakými jsou například rafting, zorbing, skydive a mnohé další. Hned několik vrcholků Nového Zélandu je jako stvořených pro horolezectví. Tou pravděpodobně nejoblíbenější pohybovou aktivitu jsou bezpochyby treky, které vás provedou přes nádherné výhledy.

Na Novém Zélandu nebudete ani tak pozorovat krásy tamních měst, jako spíše dech beroucí přírodu. Pokud i přesto chcete poznat místní zvyklosti a historii země, navštivte hlavní metropoli Auckland. Zde se nachází třeba Auckland War Museum, Galerie umění a Námořní muzeum. Z moderních staveb jednoznačně vede SKY Tower dosahující výšky 328 metrů. I tady najdete spoustu romantických míst, jakými jsou Devonport, One Tree Hill a Auckland Domain. Krásná vyhlídka na město nese název Mount Eden.

Pokud máte zájem vidět i jiná místa, zkuste třeba pověstný Hobitín. Spousta malých domečků pro hobity vzniklo poblíž novozélandského města Matamata. Ve městě Dunedin na vás bude zase čekat speciální muzeum Toitu Otago Settlers. Uvidíte přemíru exponátů a historických fotografií.

Pak vám to jistě nedá a rozutečete se po krásách Nového Zélandu. Těch je tu více než dost. Začít můžete třeba v Národním parku Tongairo, který patří k těm nejstarším v zemi. Užívat si tu budete primárně horské túry a pomyslným středobodem se vám stane hora Ngauruhoe. Neopomínejte ani na nejvyšší horu Nového Zélandu, kterou je vrchol Mount Cook. Ten se tyčí do výšky 3 724 metrů nad mořem. V maorštině nese označení Aoraki a je zapsán na seznamu UNESCO. Pakliže prahnete po jedinečných scenériích, určitě vás ohromí cesta vedoucí z Queenstownu do Glenorchy, odkud budete mít hory a jezero na dosah.

Dalším okouzlujícím místem Nového Zélandu je Národní park Mount Aspiring. Tady se zastavte v městečku Wanaka, než se vydáte na dobrodružný trek směřující k ledovci Bob Roys. Krásných horských treků můžete zažít více než dost. Dokazuje to i Národní park Arthur´s Pass u městečka Christchurch. Zamiřte třeba k druhé nejvyšší hoře Nového Zélandu, kterou je Mount Taranaki. Opakem hor jsou jeskyně, kam lze také nahlédnout. Zacilte na Waitomo caves. Pokud máte raději výhledy na hostinnou přírodu, vaším cílem se stane lokalita The Catlins, kde se budete oddávat skutečně ryzí zeleni a pestré fauně.

Nový Zéland se pojí i s vodními plochami. Směřujte například do Národního parku Fiordland, kde se nachází jeden z nejkrásnějších fjordů vůbec.  Jeho název je Milford Sound a zprostředkuje vám skutečně báječnou podívanou. Pokud chcete vidět jezero Wanaka v celé jeho kráse, vyšplhejte na Roys Peak do nadmořské výšky 1 578 metrů nad mořem. Úchvatnou podívanou nabízí i jezero na konci nejdelšího ledovce. Je to jezero Tasmanova ledovce. Hned poté směřujte k vyhlídce Onahau Lookout a najděte si čas na jezírko Key Summit, které se nachází na stejnojmenném treku. A jaké další krásy vám může Nový Zéland ještě nabídnout? – Jsou to třeba zkamenělá vejce Moeraki Boulders, jedinečné vodopády Taranaki Falls, ledovec Franz Josef a vodopád Bridal Veil Falls.

Relaxovat samozřejmě nemusíte jenom v přírodě. Novozélandské pláže jsou obecně jedny z nejkrásnějších na světě. Proto byste se měli vydat na některou z nich. Každá totiž nabízí něco trochu jiného. Mezi ty vyhlášené patří Cathedral Cove, Koekohe, Wainui, Mission Bay Beach, New Chums, Kaiteriteri, Awaroa a Hokitika.

Místní kuchyně

Na Novém Zélandu narazíte především na Maorskou kuchyni, která vznikla prolínáním nejrůznějších směrů, od těch thajských, přes indické, až po japonské. Není se proto čemu divit, že na talířích objevíte hlavně vepřové a hovězí maso, obiloviny, mořské plody, zeleninu a ovoce. Velice často jsou podávány předkrmy z ryby Terakihi nebo jídla připravovaná v zemní peci procesem zvaným Hangi. Ochutnat byste měli určitě polévku Boil-up, ve které nechybí dýně a batáty. Oblíbený je pokrm Fish and Chips s barbecue a zeleninou. A pokud máte zájem o sladkou třešničku na závěr, vyzkoušejte například místní zmrzlinu Hokey Pokey. Vedle tradičních jídel můžete konzumovat i ta fastfoodová, protože restaurací typu Mc´Donalds je na Novém Zélandu opravdu přehršel.

A jaké další tradiční pokrmy mohou polahodit vaše chuťové pohárky? Ochutnat můžete třeba masový koláč Pie, popřípadě zvolíte alternativu v podání zapečeného hovězího s ledvinkami zvaného Steak and Kidney. Pečené jehněčí se nazývá Roast Lamb a zapomínat byste neměli ani na věhlasný Ferburger v Queenstownu. Milovníci sladkého mohou okusit známé novozélandské čokolády Whittakers nebo zlaté kiwi v podání Feijoa. Co se týče nápojů, vedle klasické vody vás jistě nezklamou místní vína. Na Novém Zélandu je hned několik vybraných oblastí, jakými jsou Waipara a Hawkes Bay. Ty se zaměřují primárně na produkci Sauvignon Blanc.


 

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Nový Zéland

    Nenalezeny žádné záznamy.

Oceánie - další destinace

9.6Výjimečné
9.8Výjimečné
Cookovy ostrovy
Cookovy ostrovy: průvodce
9.3Výjimečné
9.6Výjimečné
9.2Výjimečné
9.7Výjimečné
Marshallovy ostrovy
Marshallovy ostrovy: průvodce