Rotorua - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Nový Zéland

Rotorua: průvodce

17°C
Aktuálně
12.9°C
Průměrně

Rotorua

Rotorua je město nacházející se na Severním ostrově Nového Zélandu. Konkrétně na jižním břehu stejnojmenného jezera. Ve městě a v přilehlých oblastech žije přibližně 72 tisíc obyvatel. Zbývající část okresu Rotorua je v zálivu Plenty Region. Asi 60 kilometrů od města je Tauranga a 80 kilometrů od města leží Taupo.

Toto území pochopitelně bylo osídlování tehdejšími Maory. První osadníci z Evropy se zde ukázali v roce 1831. Poté se začalo s budováním města, které se proslavilo i v roce 1878, když místní kněz vyléčil v tamních vodách svou artritidu. A to díky pramenům z vulkanických skal. V posledních letech se zde úspěšně rozmáhá turistický ruch.

Město Rotorua funguje primárně díky cestovnímu ruchu a svým gejzírům s léčivými účinky. V okolí městečka je spousta jezer, z nichž právě jezero Rotorua je mnohdy prezentováno jako druhé velké jezero Kahumatamomoe.

Co navštívit ve městě Rotorua

Novozélandské město si vás na jednu stranu podmaní několika zajímavými místy s osobitou architekturou. Na tu druhou to budou sopečné gejzíry, dokonalá příroda, maorská kultura a možnost realizace nejrůznějších aktivit.

Přímo ve městě Rotorua se vaším odrazovým můstkem stane Muzeum Rotorua, kolem něhož jsou situovány vládní zahrady. K vidění je například galerie Nga Pumanawa o Te Arawa a jiné etnografické exponáty. Pozorovat můžete i podobu tehdejších budov pocházejících z roku 1908. Muzeum pokrývá celou historii Rotorua. Za originálními stavbami vyrazte kousek za město do vesnice zvané Hobbiton, kde si na své přijdou primárně obdivovatelé trilogie Pána prstenů. K vidění jsou malé hobití domky.

Významnou je modelová vesnice Te Wairoa založená v roce 1852. Jde o archeologické vykopávky odkazující na původní půdorysy budov, geologické exponáty a jiné věci. Toto místo je 15 kilometrů od Rotorua. Přímo ve městě vyhledejte geotermální oblast zvanou Whakarewarewa, kde poznáte skutečnou kulturu a zvyklosti Maorů. Dozvíte se něco o vaření, poslechnete si písně díky skupině Te Pakina a prozkoumáte dědictví tehdejšího národa. Zajímavé bude unikátní muzeum Centrum Bibleworld Museum & Discovery Center.

Jen co budete mít tohle všechno za sebou, čekají vás přírodní skvosty všude kolem. Jednou z největších geotermálních atrakcí je sopečné údolí Waimangu, kde si díky chodníkům budete moci projít řadu oblastí a kráterů. S pomocí stezky se dostanete až na břeh jezera Rotomahana, popřípadě využijete dostupnou plavbu lodí. Za geotermální podívanou vyrazte také k Wai-O-Tapu, kde každé ráno vybuchne velký gejzír dosahující výšky 20 metrů. K vidění jsou barevné sopečné bazény laděné do nejrůznějších odstínů. I tady jsou k dispozici chodníky, po nichž se budete pohybovat mezi sopečnými památkami.

Na seznam geotermálních zázraků je třeba zařadit také Te Puia s gejzírem Pohutu Rotorua, který léčivou vodu rozprašuje do výšky až 30 metrů. Nachází se tu bahenní bazény, alkalické prameny a řada aktivních gejzírů. Vy se jako turisté můžete stát součástí geotermální prohlídky. Ujít si nenechte ani Hells Gate Geothermal Park, kde vyvěrají bublající horké prameny. Za zmínku stojí vodopády Kakahi, oblast Inferno a samozřejmě i nedaleké lázeňská zařízení Hells Gate.

V okolí novozélandského města Rotorua se nemusíte pohybovat pouze na povrchu, ale také pod zemí. Vybízí k tomu jeskyně Waitomo Glowworm, jenž jsou považovány za nejkrásnější přírodní památku na Novém Zélandu. Pozorovat budete velké stalaktity a projdete zhruba 250 metrů jeskynních prostor. K tomuto místu se můžete vypravit i prostřednictvím lodě.

A jaké další přírodní krásy na vás v oblasti Rotorua ještě čekají? Je to například lesnatá rezervace Mount Ngongotaha Scenic Reserve nacházející se ve stejnojmenných horách Ngongotaha ve výšce 757 metrů nad mořem. Dle náročnosti můžete zvolit některou z oblíbených turistických stezek. Nebo se vydáte jižně od Rotorua na stezku Tarawera, jejíž součástí jsou panoramatické výhledy na krajinu. Jejím cílem je záliv Te Rata. Milovníci zvířat naopak propadnou chráněné rezervaci Kaharoa vzdálené asi 36 kilometrů od Rotorua. Právě tam budete pozorovat ohroženého ptáka Kokako a mnohé další. Projít si lze stezku dlouhou asi 1,2 kilometrů.

Nakonec si nechte ostrov Mokoia ležící na jezeře Rotorua. V jeho prostředí lze nahlédnout na domorodé druhy zvířat, ale také samotné domorodce a jejich zvyklosti. Pro místní kmen Te Arawa Maori je tento ostrov posvátný.

Specifika místní kuchyně

Při návštěvě města Rotorua si pochutnáte na mnohých místních specialitách, které jsou vlastní nejenom pro toto místo, ale také celý Nový Zéland. Vyzkoušet byste určitě měli maorskou specialistu zvanou Hangi, masový koláč Pie a jehněčí maso připravované na spoustu způsobů. Tento druh masa je zde velice oblíbený. Také gastronomie v Rotorua je ovlivněna přistěhovalci, takže bez sebemenšího problému narazíte na poměrně známý pokrm Fish and Chips. Jako sladkou tečku můžete zvolit zmrzlinu v kombinaci s kávou Flat White. A ani zde jistě nepohrdnete místními víny, které patří k vyhlášeným a lahodným.

A jakým restauracím dát v Rotorua přednost? Zkuste zavítat do podniku zvaného Papa Tazio, The Brook bar and Bistro, Sabroso, Atticus Finch, Artisan Cafe, Picnic Cafe, Indian Star Restaurant nebo do Pizzeria Imperfetto. Jak můžete správně tušit, na své si tu přijdou všichni nároční strávníci.

Počasí

Vzhledem k tomu, že se novozélandské město Rotorua nachází mezi vrcholky hor, je zde chráněno před nepříjemným větrem. Proto se tu setkáte především s mírným klimatem. Celoroční průměrné teploty jsou kolem 13 °C přes den. Maxima stoupají k 17 °C a minima naopak k 8 °C. Nejteplejšími měsíci jsou prosinec až únor. Těmi nejchladnějšími zase červen až srpen. Dešťové srážky se tu objevují v průběhu celého roku, takže se jim pravděpodobně nikdy nevyhnete. Celoroční úhrn činí 1 350 milimetrů. Ve městě Rotorua proprší zhruba 117 dnů v roce.

Bezpečnost

Novozélandské město Rotorua je bezpečné, a to nejenom ve dne, ale také v noci. K celkové bezpečnosti se zde poměrně dost přihlíží. To ovšem neznamená, že čas od času nenarazíte na kapesního zloděje, a to především na místech s větší koncentrací lidí. Proto je vhodné hlídat si své osobní věci. Rozhodně byste žádné cennosti neměli nechávat bez dozoru ve vozidle. Mohou přilákat zloděje.

Pokud se rozhodnete poznávat okolí města Rotorua, informujte se na oblasti, do kterých se chystáte. Je třeba respektovat bezpečnostní doporučení místních průvodců a lidí, jenž daná působiště dobře znají. Minimalizujete tak jakékoliv problémy na cestě. To se týká i delších treků v horách.

Měna

Náklady na dovolenou v Rotorua budou přiměřené v porovnání s průměrem Nového Zélandu. Ve srovnání s Českou republikou budou pochopitelně vyšší. Zde je několik příkladů průměrných cena za vybrané zboží a služby.

 • Voda 1,5 litru = 26 Kč
 • Chleba = 34 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 185 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 135 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 115 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 45 Kč
 • Cappuccino = 65 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 45 Kč
 • Espresso = 50 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 300 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 800 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 30 Kč

Doprava

Cesta do odlehlejšího novozélandského města Rotorua nemusí být tak snadná, jak se na prví pohled zdá. Je zřejmé, že z České republiky zvolíte leteckou dopravu, o tom není žádných pochyb. Připravit se však musíte na minimálně tři mezipřistání, což vede k tomu, že na cestě strávíte od 33 hodin a více. Ceny letenek jsou také vyšší, od 38 000 Kč podle toho, s jakým předstihem si je zarezervujete.

 • Ve městě Rotorua je od roku 2017 provozována veřejná autobusová doprava. Dopravní prostředky jsou dokonce vybaveny nosiči kol.
 • Cena za jednosměrnou jízdenku začíná na 2 NZD.
 • Kdysi dávno bylo možné využívat železniční stanici pro dálkové spojení s jinými městy, od roku 2001 to však není možné. Spoléhat se tedy musíte na dálkové autobusy nebo vnitrostátní lety.
 • Pokud využijete místních taxi služeb, zaplatíte 2,9 NZD za kilometr. Nástupní taxa činí asi 3,3 NZD.
 • K dispozici jsou cenově nákladnější charterové lety v helikoptérách.
 • V případě pronájmu automobilu na letišti Rotorua počítejte s vyššími cenami kolem 2 800 Kč na den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Nový Zéland

  Nenalezeny žádné záznamy.

Oceánie - další destinace

9.6Výjimečné
9.8Výjimečné
Cookovy ostrovy
Cookovy ostrovy: průvodce
9.3Výjimečné
9.6Výjimečné
9.2Výjimečné
9.7Výjimečné
Marshallovy ostrovy
Marshallovy ostrovy: průvodce