Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Papua Nová Guinea

Port Moresby: průvodce

23°C
Aktuálně
27°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Port Moresby

Port Moresby je hlavním a zároveň největším městem Papui-Nové Guinei. Zároveň jde o jedno z největších měst jižního Tichomoří. Velikost metropole je 240 kilometrů čtverečních a žije zde přes 365 tisíc obyvatel. Město je situováno na pobřeží Papuánského zálivu ve výšce 35 metrů nad mořem.

První Evropané se na toto místo dostali v roce 1873. Byl to kapitán John Moresby, který na území skupiny Motu založil tamní osadu. Ta se postupem času rozrostla do podoby města, jenž se roku 1975 stalo hlavním městem Papui-Nové Guinei. Metropoli se jinak říká zkráceně Moresby nebo Pom City.

S městem Port Moresby se v minulosti pojila i jistá negativa, jako například hodnocení nejhoršího místa pro život v roce 2004. V roce 2018 zde byl realizován summit APEC. Port Moresby leží přímo na ostrově Nová Guinea.

Co navštívit v Port Moresby

Ve městě Port Moresby se nachází řada zajímavých staveb souvisejících s historií tohoto místa, památná působiště, ale také přírodní skvosty. To všechno je u pobřeží nebo směrem do vnitrozemí. Vaším cílem se v rámci poznávání mohou stát tyto významné body.

Začněte například u historické budovy Parlament Haus, která je hlavním objektem parlamentu. Obdivovat na ni můžete zajímavou architekturu, vyčnívající řezbářské práce a spoustu tradičních prvků. V této souvislosti si neodpusťte ani návštěvu Staré budovy parlamentu, jejíž otevření proběhlo v roce 1964. Tento objekt má majestátní situování na kopci s výhledem na přístav a město Port Moresby.

K zajímavým objektům metropole se řadí katolická katedrála sv. Marie neboli Saint Mary´s Catholic Cathedral. Z náboženských budov to bude okouzlující mešita Mosque Hohola pyšnící se velkou a nepřehlédnutelnou kopulí. Popřípadě zavítáte ke křesťanskému místu zvanému Ela United Church. Tento starý kostel bych otevřen už v roce 1890. Památnou stavbou v Port Moresby je také budova Steamships Arcade v samotném centru města. Pozoruhodný je pivovar SP Brewery nebo Národní knihovna a archivy. Právě tam jsou uschovány obrovské sbírky související s touto zemí.

Dalším zajímavým místem je například Bomanský válečný hřbitov, kde je pohřbeno více jak čtyři tisíce vojáků. Jde o velice poklidné a významné působiště. Navštívit můžete památník v Sogeri Road, když pojedete kolem McDonald´s Corner. Právě v těchto místech za dob války australští vojáci započali svůj dlouhý pochod. Z pohledu vědění by vaší pozornosti nemělo uniknout Národní muzeum a galerie umění. Jestliže vás zajímá historie Papui-Nové Guinei, zde se toho dozvíte nejvíce. Uvidíte mořeplavecké vybavení, hudební nástroje, kánoe, slavnostní kroje a jiné tradiční předměty. Zmínka by měla padnout také o Air Nuigini Memorial.

Ve městě Port Moresby a v jeho blízkém okolí se nemusíte ochuzovat ani o přírodní skvosty. Jedním z nich je stejnojmenný Přírodní park Port Moresby, který je líbeznou džunglí klidu, voliér a zvířat, kolem nichž vedou chodníky a udržované zahrady. Výlet byste si měli naplánovat do Národního parku Varirata. Ten má rozlohu kolem tisíce hektarů. I zde vede přemíra turistických stezek. Milovníci orchidejí nesmí vynechat Národní orchidejové zahrady vedle parku Humdrum Adventure Park. Ujít si nenechte ani pověstné vyhlídky v okolí Port Moresby. Jednou z nich je Hombrum Bluff Lookout, tou druhou zase Paga Point, což je hora, odkud si užijete dokonalá panoramata.

V rámci návštěvy tohoto města se zaměřte i na takové oblasti, jakými jsou například Hanuabada, která leží severně od doků. Původně šlo o vesnici Motu. Právě zde byly domy na chůdách nad mořskou hladinou, které se během druhé světové války zničily. Toto okolí vám však dokonale představí místní průvodce. Poutavá je i oblast Koki na konci pláže Ela. Zde se stanete součástí nejstaršího trhu Koki, kde jsou nabízeny nejrůznější suroviny a ryby jsou prodávány rovnou z lodí.

Nakonec si nechte soutěsku Laloki River Gorge několik kilometrů za hřbitovem, kde se nad roklinou a řekou Laloki tyčí krásná vyhlídka ve výšce 600 metrů nad mořem. Dohlédnout mnohdy můžete až k vodopádům Rouna Falls. Na jižní části města Port Moresby směrem k pobřeží si užijete písečných pláží a plážové promenády. Vaším cílem se v tomto směru stane pláž Ela Beach. 

Věnovat se tu můžete nejrůznějším aktivitám. Jednou z nich je třeba oblíbené potápění v oblasti Bootless Inlet. Vyrazit lze také za golfem, a to do Port Moresby Golf Club. Jestliže město navštívíte v polovině září, stanete se součástí Festivalu Hiri Moale.

Specifika kuchyně v Port Moresby

V Port Moresby si místní kulináři zakládají na jednoduché kuchyni. Hodně často je vsazeno na hovězí a vepřové maso, včetně zeleniny. Využíváno je několik druhů koření, které dodávají pochutinám specifickou chuť. Mezi další ingredience patří sladké brambory a rýže. Jejich užití je například v pokrmech typu Saksak a Kaukau. Na místní gastronomii měla z části vliv také asijská kuchyně. Vedle hlavních jídel si pochutnáte na exotickém ovoci typu banány, melouny, ananasy, papája a další. Pokud jde o nápoje, dejte zelenou místnímu pivu. Když si chcete dát čistou vodu, zapomeňte na tu kohoutkovou a volte raději vodu balenou.

Jestliže toužíte kromě pouličního stravování okusit i kvalitní pokrm v plnohodnotné restauraci, dostanete pochopitelně možnost. K dispozici vám bude hned několik vyhledávaných a prověřených restauračních zařízení. Patří mezi ně Buffalo Burges, Daikoku Japan Steak House, Tandoor on the Harbour, The Cellar Restaurant, Spice Restaurant, Poolside at Airways a Seoul House Restaurant.

Počasí v Port Moresby

Pobřežní město Port Moresby je spjato s tropickým savanským podnebím. Spolehnout se tu můžete na jedno. Teploty jsou víceméně konstantní po celý rok. Denní průměr je kolem 27 °C. Rozsah teplot přes den je od 23 °C do 31 °C, maxima však mohou šplhat ještě výše. I když v Port Moresby spadne asi 900 milimetrů dešťových srážek za rok, stejně jde o jedno z nejsušších míst na Papua-Nová Guinea. Období dešťů sem přichází od prosince do května, přičemž nejdeštivější je leden až březen. Pokud do Port Moresby vyrazíte ve zbývající části roku, tedy v suchém období, počítejte s drobnějším ochlazením.

Bezpečnost v Port Moresby

Město Port Moresby se bohužel nevyznačuje příliš dobrou bezpečností. V roce 2004 bylo dokonce označeno jako nejhorší město pro žití na světě. Vliv na to má větší míra kriminálních činů, mezi něž spadají násilná přepadení, ozbrojené konflikty mezi jednotlivými kmeny, únosy a podobně. K bezpečnějším místům se řadí snad jen hlavní turistické cíle, národní park nebo botanická zahrada. Při pohybu po městě na sebe rozhodně neupozorňujte žádnými cennostmi. Po setmění nikam nevyrážejte. Dopravu volte pouze tu doporučenou hotelem a vyhýbejte se místním taxíkům i autobusům, kde mohou hrozit trestné činnosti. Bezpečné není ani půjčování auta a cesta mimo město. Do okolních oblastí je vhodné jezdit pouze s vojenským doprovodem.

Z pohledu přírodního nebezpečí vás mohou ohrožovat krokodýli poblíž vodních toků. Některé plážové oblasti jsou nebezpečné kvůli zvýšenému množství ježků a mořských řas.

Měna

Návštěva města Port Moresby bude patřit k těm nákladnějším. Připravte se na vyšší ceny v obchodech, hotelích i restauracích. Oproti České republice si jistě připlatíte. Přesvědčit se o tom můžete prostřednictvím níže uvedených příkladů.

 • Chleba = 40 Kč
 • Voda 1,5 litru = 37 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 300 Kč
 • Cappuccino = 60 Kč
 • Espresso = 40 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 80 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 100 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 25 Kč
 • Voda 0,3 litru v restauraci = 20 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 330 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 2 500 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 23 Kč

Doprava v Port Moresby

Z České republiky se do města Port Moresby dostanete za pomoci letecké dopravy. Vaším cílem se stane největší mezinárodní letiště Papui-Nové Guinei, které se jmenuje Jacksons International Airport. Létají zde primárně aerolinky Air Niugini a Airlines PNG. Dálkové lety z Česka jsou vedeny přes Brisbane a jiná velká města. Počítat tedy musíte s delší dobou letu a několika mezipřistáními. Výše uvedené aerolinky zajišťují mimo jiné také vnitrostátní lety po ostrově Papua-Nová Guinea.

 • Mezi jednotlivými památkami a zajímavými oblastmi Port Moresby se budete přesouvat za pomoci mini autobusů.
 • Náklady na dopravu začínají na 1,5 PGK.
 • Po městě jezdí spousta taxíků. Využívejte spíše ty, které vám doporučí váš hotel.
 • Náklady na jízdu jsou 15 PGK za kilometr a nástupní taxa bývá 10 PGK.
 • Přímo na letišti můžete využít půjčovnu automobilů. Doporučován je pronájem vozidel 4x4 podle toho, co všechno chcete vidět a kam chcete cestovat.

Oceánie - další destinace

9.6Výjimečné
9.8Výjimečné
Cookovy ostrovy
Cookovy ostrovy: průvodce
9.3Výjimečné
9.6Výjimečné
9.2Výjimečné
9.7Výjimečné
Marshallovy ostrovy
Marshallovy ostrovy: průvodce