Portugalsko

Madeira: průvodce

11°C
Aktuálně
17°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Madeira

Madeira je překrásným portugalským ostrovem, který má rozlohu asi 750 km2 a je zasazen do Atlantického oceánu. Je součástí Madeirského souostroví a prezentuje se především hornatým povrchem. I díky tomu bylo dlouhou dobu vnitrozemí méně přístupné. Dnes už je lemováno silnicemi a v některých lokalitách se staví nad přímořskými oblastmi. Typickým příkladem je oblast Ribeira Brava, Sao Vicente a Údolí jeptišek. Dvěma nejvyššími vrcholy ostrova Madeira je Pico Ruivo se svou výškou 1 862 metrů nad mořem a Pico do Arieiro s výškou 1 818 metrů nad mořem. Na ostrově je vybudováno několik přírodních pláží, které nemusí být pouze kamenitého charakteru, ale také toho písečného. Hlavním městem Madeiry je Funchal. Samotný ostrov se nachází asi 580 km od Maroka a 980 km od Lisabonu.

Jaké nabízí Madeira památky a zajímavosti?

Co navštívit na Madeiře

Květinový ostrov Madeira láká spoustu lidí za pohybem, ale také za tamní kulturou, romantickými večery a za relaxací na plážích. Tato pomyslná zelená perla Atlantiku toho v sobě skrývá více než dost. Ne nadarmo je Madeira označována jako ostrov věčného jara.

Dominantou tohoto místa je pochopitelně hlavní město Funchal, které ukrývá zajímavé pamětihodnosti. Je to například katedrála Sé, historické věže stoupající nad město a palác Sao Loure. Oku lahodící je také kostel Panny Marie nebo řada tamních bílých domků zhotovených v tradičním stylu. Dalším zajímavým městem je Machico, kde se nachází asi nejstarší kostel na ostrově. Za zmínku stojí klášter Adegas de Sao Francisco, město Camacha se svými proutěnými dílnami, rybářská vesnice Camara de Lobos se svou jedinečnou přímořskou atmosférou, ale i muzeum Fortaleza Sao Tiago. Madeira toho odhaluje opravdu hodně. Okusit může pověstné tržnice ve městě Mercadodos Lavradores nebo dáte přednost historickému městu Monte. Mnohé osloví i tradiční architektura skanzenu Santana, kde se lze podívat na venkovské budovy libovolného typu.

Madeira, to je především poznávání přírodních krás nabývajících spousty podob. Jsou to například vavřínové lesy nacházející se u vesnice Ribeiro Frio, které jsou mimochodem zapsány na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Poblíž se nachází oblíbená vyhlídka Balcoes. Pokud se budete potulovat kolem města Sao Vincente, navštivte stejnojmenné jeskyně, které vznikly výbuchem sopky před stovkami tisíc let. Krásnou podívanou přináší zavlažovací kanály označované jako Levada, kolem nichž se můžete procházet. Své osobité exotické kouzlo prezentujte i útes Cabo Girao, odkud dohlédnete nejenom na moře, ale také město Camara de Lobos. Je to zřejmé, protože tento útes má výšku až 600 metrů. K přírodním zajímavostem patří i květinový ráj Jardim Tropical Monte.

Čas na Madeiře pochopitelně můžete trávit všelijak. Někdo dá přednost relaxaci na plážích u vesnice Seixal a města Canical, jiný okusí ostatní exotické lokality jako Garajau nebo Porto Moniz. Pobřeží Madeiry navíc vybízí k poznávání podmořského světa, který je hodně rozmanitý a pestrý. Oblíbenou činností jsou procházky po levádách, ale také turistické výlety do vnitrozemí. Na své si přijdou i milovníci golfu nebo zábavy a wellness služeb, jež jsou dostupné v Aquaparku Santa Cruz. Vyhledávaným relaxačním místem jsou lázně v Porto Moniz.

Specifika místní kuchyně

O gastronomii na Madeiře určitě není třeba o čemkoliv zdlouhavě pochybovat. Jednou z nejoblíbenějších a nejčastějších ingrediencí jsou pochopitelně ryby a mořské plody. Vychutnat si můžete lahodnou chuť tresky, mořského lososa, tkanice tmavé, tuňáka, ale i mečouna, langusty a pražmy. Výběr je na jídelníčku více než bohatý. O lahodný zážitek ovšem nebudou ochuzeni ani strávníci dávající přednost suchozemskému masu. Nejčastěji narazíte na kuřecí, vepřové a hovězí maso. Když dostanete chuť na velký steak s chlebem a česnekem, hledejte pokrm zvaný Prego no prato. Oblíbené jsou malé kousky hovězího s česnekem Picado. A pokud chcete dát přednost tradičnímu masitému pokrmu, budou to hovězí kousky na rožni zvané Espetadas. Co se týče ostatních ingrediencí používaných na ostrově Madeira, často narazíte na bílý chléb zhotovený z nejrůznějších druhů mouk, od pšeničné, přes bramborovou až po kukuřičnou. Hodně používaná jsou rajčata, česnekové máslo, bylinky, ale také vejce a sýrové produkty. Kdybyste měli chuť například na polévku, dostane se vám té rajčatové s cibulí, kapustou a česnekem. Mezi přílohami vedou smažené kukuřičné kostičky. Madeira je proslulá i vynikajícími vinnými nápoji, které jsou nedílnou součástí většiny pokrmů.

Počasí

Ne nadarmo je Madeira nazývána ostrovem věčného jara. Navštívit ji můžete v podstatě kdykoliv během roku, a i v zimě budete mít jistotu, že průměrné teploty nebudou klesat pod 18 °C. Je však pravdou, že v jarních a podzimních měsících je třeba počítat s trochu větším výskytem dešťových srážek. Léto se vyznačuje naopak příjemným slunným klimatem. Průměrné teploty vzduchu jsou 25 °C až 27 °C a teplota moře je kolem 23 °C až 25 °C. To jsou ideální podmínky nejenom pro slunění na pláži, ale také k podnikání nejrůznějších výletů do vnitrozemí. Příjemnou atmosféru na Madeiře vytváří i teplé Golfské proudy a větry vanoucí od Atlantiku. Když se budete pohybovat ve vyšší nadmořské výšce, počítejte s trochu většími mraky a nižšími teplotami oproti přímořským oblastem.

Bezpečnost

Vzhledem k tomu, že obyvatelé Madeiry jsou velice pohostinní a milí, odráží se to v pozitivním slova smyslu do celkové bezpečnosti na ostrově. S jakýmikoliv krádežemi se setkáte pouze minimálně a pokud náhodou, větší riziko hrozí spíše od ostatních turistů. Proti takovým nepříjemnostem lze však efektivně bojovat tím, že si své věci budete bedlivě strážit a nebudete je nechávat bez dozoru například na plážích.

Pokud jde o přírodní nebezpečí na Madeiře, jediným potenciálním rizikem mohou být dešťové přeháňky. Především na jaře a na podzim jsou častější a ve větší míře. V některých oblastech tak mohou hrozit drobnější sesuvy půdy nebo záplavy, ale pouze výjimečně. Poslední přírodní katastrofa tohoto typu se na Madeiře stala v roce 2010.

Měna

Ceny zboží na Madeiře nevybočují z celosvětového standardu, někdy jsou možná i pod jeho průměrem. Musíte počítat s tím, že se na dovolenou vydáváte na exotický ostrov. Jakékoliv náklady hodně ovlivňuje to, kde se budete stravovat, kde se ubytujete a za co všechno budete utrácet. Pro představu přinášíme několik orientačních cen za vybraný sortiment.

 • Voda 1,5 litru = 18 Kč
 • Chleba = 35 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 35 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru = 50 Kč
 • Točené domácí pivo 0,5 litru = 50 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 200 Kč
 • Cappuccino = 50 Kč
 • Benzín cena za 1 litr = 38 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 1 300 Kč za noc

Doprava

Nejdostupnější dopravou na ostrov Madeira je vzhledem k jeho vzdálenosti od České republiky ta letecká. Letiště na Madeiře se nachází asi 24 kilometrů od hlavního města Funchal. Jeho zajímavostí je část přistávací dráhy vybudovaná nad mořským útesem. Doba letu na Madeiru trvá kolem 4,5 hodiny. Průměrná cena letenek se pohybuje kolem 6 000 Kč až 8 000 Kč. Při využití first minute nebo naopak last minute nabídek lze náklady snížit zhruba na polovinu.

 • Z letiště do hlavního města se lze dostat místními autobusovými linkami číslo 20, 23, 53, 113 a 208. Autobusy jezdí každou hodinu a náklady za cestu se pohybují kolem 3,5 EUR.
 • Z letiště jezdí i speciální linky s délkou cesty jen 40 minut v čase od 4:15 do 0:45. Zde za jízdenku zaplatíte asi 5 EUR.
 • Nejdražší jsou autobusy Flibco, které zastavují u hlavních hotelů ve městě Funchal. Jejich fungování je pouze do 21:15 směrem do města a za jízdenku zaplatíte 9 EUR.
 • Autobusy MHD můžete cestovat také po jednotlivých zónách hlavního města Madeiry. Náklady na jízdu se pohybují od 1,3 EUR.
 • Informujte se na barevné označení autobusů, protože každá z linek může mířit do jiné části ostrova.
 • Nebojte se na zastávkách zastavit autobus mávnutím ruky.
 • Taxi služby lze objednat ve městech. Počítejte s příplatky za jízdy v nočních hodinách od 22 hodin. Ceny se mohou zvýšit až o 20 %.
 • Náklady na taxi jsou mezi velkými městy obvykle pevně dány. Cena za celodenní taxi služby může činit až 75 EUR.
 • Využít lze i mnohých autopůjčoven na ostrově. Náklady na osobní vůz vychází od 800 Kč za den.
 • Auta jsou půjčována řidičům od 21 let. Do 25 let věku se hradí poplatek za mladé řidiče. V rámci pronájmu určitě využívejte i dostupné pojištění kolem 5 – 8 EUR na den.
 • Pronajmout si lze také skútr. Ten však díky slabému motoru není vhodný do horských oblastí.
 • Při jízdě po klikatých silnicích ve vyšší nadmořské výšce dbejte patřičné opatrnosti.
 • K dispozici jsou i záživné lanovky na některých místech ostrova. Známou je ta z hlavního města Funchal do vesnice Monte. Cena za lanovku je 10 – 15 EUR podle toho, zda jde o jednorázovou nebo zpáteční jízdenku. Délka jízdy je asi 15 minut.

Letiště na Madeiře

Když se octnete na letišti Madeira Airport, počítejte s časovým posunem. Bude tam o jednu hodinu méně než v České republice. Mezinárodní letiště Madeira Airport disponuje pouze jedním terminálem, takže nemusíte řešit přesuny. Na druhou stranu je natolik veliké, aby vám poskytlo dostatek běžných letištních služeb. Nachází se tu například pobočky různých autopůjčoven, ale také parkovací plochy označované jako ANA – Madeira Airport Official Parking.

Vzdálenost od centra hlavního města Funchal je 18 kilometrů. Pokud nemáte sjednanou dopravu od hotelu, můžete využít autobusových linek č. 20, 53, 113 a 208. Rychlejší přepravu zajišťuje autobusová linka Aerobus. A jak je to s ubytováním poblíž letiště?

 • Albatroz Beach & Yacht Club
 • Vila Pragelas
 • Jay Paradise – Paraíso Jota
 • ZiZis Place
 • AL Moniz
   

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Portugalsko

 • od 30 790 Kč
  Hotel Porto Mare
  Portugalsko - Madeira
 • od 29 990 Kč
  Hotel Calheta Beach
  Portugalsko - Madeira
 • od 31 690 Kč
  Hotel Savoy Palace
  Portugalsko - Madeira
 • Hotel Saccharum
  Portugalsko - Madeira
 • Hotel Four Views Monumental
  Portugalsko - Madeira
 • Hotel Four Views Baia
  Portugalsko - Madeira
 • Hotel Vidamar Resort Madeira
  Portugalsko - Madeira
 • Hotel Pestana Carlton Madeira
  Portugalsko - Madeira
 • Hotel Pestana Casino Studios
  Portugalsko - Madeira
 • od 24 590 Kč
  Hotel Pestana Ocean Bay
  Portugalsko - Madeira
 • Hotel Pestana Casino Park
  Portugalsko - Madeira
 • od 22 390 Kč
  Hotel Pestana Quinta Do Arco
  Portugalsko - Madeira

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé