Jasy - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Rumunsko

Jasy: průvodce

18°C
Aktuálně
11°C
Průměrně

Jasy

Jasy je název druhého největšího města Rumunska, ve kterém žije přes 360 tisíc obyvatel. Město nacházející se v Moldavské župě je situováno asi 20 kilometrů od hranice s Moldávií. Nachází se zde sídlo katolického biskupa a pravoslavného patriarchy.

První zmínky o městě Jasy pocházejí z roku 1408. Od roku 1564 bylo město hlavním městem Moldavska. Ve městě se vystřídala řada národů, od Tatarů, přes Němce až po Rudou armádu po druhé světové válce. Jasy na dva roky plnilo také roli hlavního města Rumunského království.

Město je významné nejenom z pohledu dopravy, protože se zde nachází důležitý železniční uzel, ale také z hlediska kultury a školství. Je zde spousta soukromých univerzit a vzniklo tu první divadlo v Jiddiš. Jasy je mimo jiné náboženským centrem. Město je rodištěm básníka Mihaie Eminesca.

Jaké nabízí Jasy památky a zajímavosti?

Co navštívit v Jasy

Město Jasy si oblíbíte kvůli mnohým historickým památkám a zajímavostem. Nachází se jich tu více než dost, ať už se vydáte do centra nebo do univerzitní čtvrti. Ve městě je kolem stovky kostelů a několik krásných parků.

Vaším odrazovým můstkem se může stát centrální náměstí nazývané Náměstí sjednocení neboli Piaţa Unirii. Odtud se vydejte k jednotlivým krásám města. Jednou z nich je například Moldavská metropolitní katedrála, která byla postavena v letech 1833 až 1839. Pravoslavná katedrála je metropolitním středobodem pro oblasti Bukoviny a Moldávie.

Mezi další náboženské objekty se řadí kostel Tří hierarchů ze 17. století. Kamenné dekorace však nejsou tím jediným lákadlem tohoto kostela. V jeho prostorách jsou uchovány pozůstatky knížat a panovníků. Dále je to Velká synagoga nebo Klášter Golia. Jeho dominantou jsou dvě věci. Je to růžová zahrada a třicet metrů vysoká věž. Právě v tomto klášteře jsou uchovány ostatky knížete Grigorije Potěmkina. Významnějšího rázu jsou kostely Cetăţuia, Galata a Frumoasa.

Zajímavým cílem ve městě Jasy je mimo jiné Muzeum sjednocení, které vám dá nahlédnout do historie. A to konkrétně v bývalé rezidenci knížete Alexandra Ioana Cuzy. Následně se můžete přesunout k Národnímu divadlu postavenému na konci 19. století. Lákavý je i Palác kultury, před nímž je umístěna dominantní socha knížete Štěpána Velikého. Stavba v podání novogotické architektury byla vytvářena v letech 1906 až 1925. V budově můžete nalézt hned několik muzeí zaměřených na odlišné obory. Je to například věda, technika, historie a umění. V rámci vzdělávacích institucí nelze opomenout ani na Přírodovědecké muzeum z roku 1834. Právě datum jeho vzniku z něj dělá to nejstarší muzeum v Rumunsku.

Město Jasy překypuje spoustou zajímavých míst. Jedním z nich je třeba Univerzita Alexandra Ioana Cuzy, ve které se nachází až 26 fakult. Své kouzlo má dům označovaný jako Casa Dosoftei ze 17. století. Dříve tiskařský lis dospěl k proměně v Muzeum staré moldavské literatury.

Dopřávat si pochopitelně můžete i jiných věcí nežli tamní architektury a poznávání. Je to kupříkladu ústřední tržnice nacházející se v kulturním centru města zvaném Centrul Civic. Od nákupů si zaskočte za krásami botanické zahrady. Ta vznikla v roce 1856, takže patří k těm nejstarším v zemi. Příjemné relaxace se vám naopak dostane v zahradě zvané Copou. Právě v ní trávil hodně času známý básník Mihail Eminescu a sbíral zde inspiraci. A na jeho počest zde stojí jeho socha.

Specifika místní kuchyně

Pokud se nacházíte v rumunském městě Jasy, určitě byste neměli odjet bez toho, aniž byste ochutnali některé z tradičních jídel této země. Třeba dršťkovou polévku s česnekem Ciorbă de burtă, zapečené plátky lilku Impletata, známé zapečené maso Musaca a sladkosti v podobě Chalvy a Papanasi. Je však pravdou, že zde najdete i ostatní evropské pokrmy, jakými jsou pizza a jim podobné.

vynikajícím restauracím ve městě Jasy patří určitě Restaurant Privé, Restaurant Casa Conasului, Veneto, ale také Via Margherita a Chef Galerie. Každý cestovatel si v tomto směru přijde na to své.

Počasí

Jestliže dáváte přednost hřejivějšímu klimatu a menšímu množství dešťových srážek, vydejte se do města Jasy od dubna do září. Jarní teploty startují už na 18 °C a v létě dosahují hranice 30 °C. Nejteplejšími měsíci jsou pochopitelně červenec a srpen. S nejvíce dešťovými přeháňkami počítejte v lednu, kdy zároveň klesají průměrné teploty ke 3 °C. S občasným deštěm je to na hraně i v průběhu roku, a to hlavně v květnu a červnu.

Bezpečnost

Rumunské město Jasy se potýká s průměrnou kriminalitou, takže je třeba dbát standardních bezpečnostních opatření. To platí hlavně na místech s větší koncentrací lidí. Právě tam si hlídejte své osobní věci, peněženky, mobilní telefony a jiné cennosti. V noci je lepší pohybovat se po turisticky frekventovanějších místech nežli sami v okrajových částech města. Z hlediska zdraví nebo nějakých striktních zvyklostí určitě není třeba mít strach. Jasy je v porovnání s velkými evropskými městy bezpečným místem.

Měna

Ve městě Jasy budete platit měnou rumunské lei. Na většině míst je možná platba kartou. Cenové náklady na dovolenou v Jasy nevybočují z běžného standardu. V porovnání s Českou republikou jsou v podstatě totožné. Zde je několik příkladů orientačních cen.

 • Voda 1,5 litru = 14 Kč
 • Chleba = 15 Kč
 • Láhev vína 0,7 litru střední kategorie = od 110 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v supermarketu = 30 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 45 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 25 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 35 Kč
 • Cappuccino = 35 Kč
 • Espresso = 25 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 140 Kč
 • Benzín cena za 1 litr = 30 Kč

Doprava

Město Jasy je od Prahy vzdáleno asi 1 300 kilometrů. Cesta autem nebo autobusem je tedy poměrně náročná a dlouhá. Doba takové jízdy může být 17 až 21 hodin. Mnohem rychlejší a pohodlnější přepravu vám zajistí letadlo. Z letiště Praha na letiště Jasy se lze dopravit s přestupem v Bukurešti. Cena takové letenky se bude pohybovat kolem 6 000 Kč až 8 000 Kč. Vzhledem k tomu, že letiště Jasy se nachází asi šest kilometrů od města, musíte využít autobusové linky č. 50. Jízdenka stojí asi 2 lei.

 • Ve městě funguje řada autobusových linek.
 • K dispozici je asi 200 tramvajových linek a také trolejbusy.
 • V případě taxi služeb je třeba počítat s náklady kolem 2,5 lei na kilometr.
 • Mezi spoustou míst budete chodit pěšky a alespoň poznáte krásy města.
 • Když se budete chystat i mimo město, využijte pronájem automobilu, kdy náklady na vůz vychází kolem 800 Kč na den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Rumunsko

 • Tismaana
  Rumunsko
 • Savoy
  Rumunsko
 • Modern
  Rumunsko
 • Europa
  Rumunsko
 • od 6 999 Kč
  Cesta za památkami do Rumunska
  Rumunsko - Sibiu
 • od 5 899 Kč
  Okruh Transylvánií
  Rumunsko - Bran

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé