Průvodce pro Sevillu - zajímavosti, památky, tipy | cKlub.cz
Španělsko

Sevilla: průvodce

28°C
Aktuálně
15.5°C
Průměrně

Sevilla

Na jihu Španělska najdete horké Andaluské město Sevilla. Je to hlavní město tohoto regionu, a odráží í silný španělský temperament v celé své kráse. Je to město Carmen nebo Dona Juana. Je to také město mnoha monumentálních památek. Některé z nich jsou zapsané na seznamu UNESCO a najdete tu vzácné dokumenty z dob zámořských objevů. Údajně tu leží i ostatky Kryštofa Kolumba. Zda je uvnitř grandiózní hrobky opravdu tělo slavného mořeplavce, nezjistily ani testy DNA. Stejně tak láká turisty na hrob Kolumba i město na Kubě Santo Domingo.

Sevilla je 4. největší město Španělska. Leží na řece Gualdaquir. V Seville žije 700 tisíc obyvatel. Kromě jejích památek a osobností ji proslavil i film. Na jejím náměstí Plaza de Espaňa se točily scény ze slavných Hvězdných válek. Tam, kde se budete procházet vy, pokud se do Sevilly vydáte, se procházel i Anakin Skywalker. V neposlední řadě proslavil Sevillu její fotbalový tým. Fotbalový klub FC Sevilla působí v nejvyšší španělské fotbalové soutěži La Liga a fotbal mají místní velmi rádi.

Jaké nabízí Sevilla památky a zajímavosti?

Co navštívit v Seville

Když budete v Seville hledat španělskou kulturu, nemusíte jít daleko. Jižanský temperament se tu objevuje sám. Sevilla je místo, pro které jsou typické býčí zápasy. Stojí tu klasická býčí aréna Plaza de Toros. Můžete tak vyrazit nasát atmosféru pravých zápasů toreadorů. Kromě býčích zápasů je pro Sevillu typický tanec Flamenko. Na mnoha místech se tu můžete jít podívat na pravé živelné Flamenko. Oblíbené podniky plné červených sukní a typických kytar jsou například Casa de la Memoria nebo Casa del Flamenco.

Při procházce Sevillou na vás budou z každého rohu dohlížet unikátní historické památky. Začněme těmi, které jsou na seznamu UNESCO. Jako první to je palác Alcazár. Nyní je to královské sídlo a nejstarší královský palác v Evropě. Postavili jej maurští stavitelé, a proto na něm najdete arabské rysy. I jeho název pochází z arabštiny a znamená palác. Pozůstatky arabské kultury symbolizuje také minaret, který se dochoval z bývalé mešity. Tato věž nese název Giralda. Další památka UNESCO v Seville je místní katedrála. Je to gotická mnoha věžatá stavba, a právě zde Španělé údajně pochovali Kryštofa Kolumba. V těsné blízkosti katedrály se nacházejí Indické archivy, které rovněž najdete v seznamu světového dědictví. V těch jsou uloženy všechny důležité kupecké smlouvy s Novým světem. Další místo, které byste neměli ve městě minout je náměstí Plaza de Espaňa. Je postaveno do tvaru půlkruhu a protéká skrze něj řeka. Lemují jej mohutné budovy s podloubím. Další stavba, která má v sobě uloženou historii, je zlatá věž, španělsky Torro del Oro. Ta sloužila jako ochrana cesty k Alcazáru. Později z ní bylo vězení. Dnes uvnitř najdete muzeum námořnictví, které k Seville neodmyslitelně patří. Projděte si také židovskou čtvrť Santa Cruz nebo navštivte palác San Telmo, který je dnes sídlem předsednictva Andalůské vlády.

V centru města najdete dominantu, která není příliš historická, přesto velmi fotogenická. Architektonický počin s názvem Metropol Parasol je často přirovnáván k talíři UFO. Je to velká dřevěná konstrukce složená z jednotlivých desek. Vlní se do zvláštního tvaru a můžete se projít i na jejím vrcholu. Je to největší dřevěná samonosná stavba na světě a stojí tu od roku 2011. Když vás už unaví procházky městem a měli byste chuť osvěžit se u moře, počítejte s tím, že cesta na pláž trvá déle než hodinu. Ale není nemožné dojet na krásné pláže. Velmi oblíbená je třeba pláž Cádiz Bolonia. Na pláž Punta Umbria se vydejte, když budete hledat plážové party.

Specifika místní kuchyně

Když budete prožívat Sevillu, patří k tomu i jídlo. Je tu několik typických pokrmů, které jsou s městem neodmyslitelně spjaty. Nenajdete tu příliš mnoho vegetariánských jídel. Místní kuchyně je plná různých druhů mas. Některé z nich jsou přímo zvláštní. Typickou pochoutkou je například býčí ocas. Ten Španělé dlouho vaří až podávají ho s omáčkou z červeného vína. Další specialitou Sevilly je příprava masa na whiskey. Místní mají také rádi různé sendviče. Serranito de Lomo je typický místní sendvič s vepřovým masem, šunkou Serranito a grilovanou zeleninou. Další ze Sevillských jídel jsou tzv. Flamenguines. Je to vepřová kotleta zamotaná do závitku se šunkou a sýrem a obalovaná ve strouhance. Celé takové ruličky se potom smaží. Alespoň jedním příkladem vegetariánského jídla je špenát s cizrnou. Tyto dvě suroviny společně Andalůsané připravují velmi chutně. Z dezertů je pro Sevillu typický Torijjas. Je to pečivo, které je osmažené a obalené v cukru nebo medu. Další sladká pochutina, která v Seville nechybí a ani se s ní nešetří, je zmrzlina. Kromě těchto zvláštností tu samozřejmě můžete také ochutnat klasické Španělsko které reprezentují paella, tapas nebo dezert churos.

Počasí

Sevilla je nejteplejší město celého Španělska a jedno z nejteplejších měst Evropy. Letní teploty se tu šplhají velmi vysoko. Když rtuť teploměru vystoupá ke 40 °C, není to nic neobvyklého. V červenci a srpnu navíc téměř nikdy neprší. Na jaře a na podzim jsou teploty příjemnější. Drží se kolem 25–30 °C. V zimě klesnou teploty nejníže na 10 °C. Běžně se drží spíše kolem 15 °C. Nejstudenější měsíc je leden. Nejvíce prší v prosinci a březnu.

Bezpečnost

V Seville budete relativně v bezpečí. Nehrozí tu žádné výrazné nebezpečí. Ale jako v každém větším městě je třeba dávat si pozor na kapsáře. Mějte tedy svá zavazadla neustále pod dohledem. Pořiďte si raději kopie dokladů a noste je zvlášť od originálů. I peníze si můžete rozdělit na více míst, abyste měli nějakou rezervu v případě, že by vám například zmizela kabelka. Buďte více obezřetní, pokud se dostanete do davu. Vyhněte se opuštěným a tmavým ulicím. Spíše než zločiny, by vás tu mohla překvapit opravu horká léta. Myslete na dostatek tekutin.

Měna

Ceny v Seville jsou o něco vyšší než v Praze, ale jen o málo. Některé ceny jsou téměř srovnatelné. Za jídlo v restauraci zaplatíte 225 Kč. Za kávu 32 Kč. Voda do 0,3 l vás bude stát v průměru 25 Kč. Když se vydáte do supermarketu, průměrná cena za chléb je 20 Kč. 1 Kg kuřecího masa stojí 175 Kč a 1 kg lokálního sýra 220 Kč. Když si budete chtít zpříjemnit večer, za láhev vína dáte 125 Kč a za láhev piva 25 Kč. Kdybyste měli v Seville vlastní auto, jeden litr benzínu vás bude stát 30 Kč. Za noc v Hotelu v Seville zaplatíte průměrně 1500–2000 Kč za noc pro dva ve dvoulůžkovém pokoji.

Doprava

Z Prahy do Sevilly poletíte 6–8 hodin, musíte totiž počítat s mezipřistáním v Barceloně. Nelétají tu přímé lety. Ceny letenek se v sezoně pohybují mezi 3–5 tisíci za zpáteční let. Cesta autem do tohoto horkého města by byla velmi náročná. Trvá totiž 26 hodin čisté jízdy. Pokud byste se tedy rádi vydali na road trip, počítejte s několikadenní cestou.

 • Úzké centrum města obejdete bez problémů pěšky. Hlavní památky od sebe nejsou příliš vzdáleny.
 • Rovné plochy v Seville lákají i použití jízdních kol pro dopravu po městě.
 • Po městě jezdí celkem spolehlivé autobusy. Jízdenky na ně můžete zakoupit v automatu nebo kiosku.
 • Mezi městem a letištěm jezdí autobus s názvem Los Armillos. Letiště je od města vzdáleno 10 km.
 • Dalším možným druhem dopravy je jízda tramvají. Sevilla má poměrně dostačující tramvajovou síť.
 • Ve Seville najdete jeden unikát v rámci dopravy, jezdí tudy hybridní tramvaj. Ta dokáže jezdit v okolí katedrály bez trolejí.
 • Najdete tu také jednu linku metra. Jízdenky do metra můžete koupit v automatu u vstupu. Trasa vede skrze město od předměstí, přes centrum po druhý okraj Sevilly.
 • Většinu jízdenek zakoupíte v infocentrech, kde se můžete o dopravě také v klidu poradit. Když si pořídíte čipovou kartu, na kterou si budete nabíjet kredit, jízdné pro vás bude levnější.
 • Jednorázová jízdenka stojí 1,4 euro.
 • Když navštívíte Sevillu jen na pár dní, můžete si koupit turistickou kartu. Je to jednodenní nebo třídenní jízdenka. Jednodenní stojí 5 euro, třídenní 10 euro. Můžete se poté pohybovat po městě bez omezení.
 • Dopravní podnik Sevilly se jmenuje TUSSAM. Jejich webové stránky jsou bohužel pouze ve španělštině.
 • V noci je ideální přepravovat se taxi službou. Najdete tu speciálně označená stanoviště, kde se vozy taxi služby sdružují.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Španělsko

 • 8,8Skvělé
  Zoraida Park And Garden Resort
  Španělsko - Costa de Almeria
 • 8,1Skvělé
  Aguamarina
  Španělsko - Menorca
 • 8,5Skvělé
  Mercé
  Španělsko - Costa Brava
 • 8,6Skvělé
  Hotel Spa Mangalan
  Španělsko
 • 8,6Skvělé
  Sol Calas De Mallorca
  Španělsko - Mallorca
 • 8,8Skvělé
  Hotel Roc Doblemar
  Španělsko
 • 7,7Dobré
  Playa Mar
  Španělsko - Mallorca
 • 8,3Skvělé
  Hotel Salou Park I
  Španělsko - Costa Dorada
 • 8,4Skvělé
  Aparthotel Four Elements Suites
  Španělsko - Costa Dorada
 • od 39 380 Kč
  9,1Výjimečné
  Grupotel Orient
  Španělsko - Mallorca
 • 8,8Skvělé
  Hotel Helios Mallorca
  Španělsko - Mallorca
 • 9,2Výjimečné
  Hotel Js Sol De Alcudia
  Španělsko - Mallorca

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé