Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Tunisko

Tunis: průvodce

18°C
Aktuálně
18.8°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Tunis

Tunis je hlavním městem Tuniska. Mnohými je označováno, jako jedno z nejstarších měst světa. První počátky jsou datovány rokem 814 před naším letopočtem. Obec nesla původně název Kartágo. Zlomový byl pro město rok 1956, kdy byla v zemi vyhlášena nezávislosti a oficiálně vzniklo toto hlavní město.

Město Tunis má dvě odlišné podoby. Jednu starou, která je dokonce zanesena na seznam kulturního dědictvím UNESCO a tu druhou novou a modernější. Tato forma města byla budována v devatenáctém stolení, kdy docházelo k rozšiřování nejrůznějších novodobých služeb, na něž jsme zvyklí z ostatních světových měst.

Tunis se svou velikostí rozkládá na ploše asi 213 kilometrů čtverečních. Žije zde více jak jeden milion obyvatel, kteří si moc dobře uvědomují historickou váhu tohoto místa a k celkovému dojmu přispívají místními tradicemi a zvyklostmi.

Jaké nabízí Tunis památky a zajímavosti?

Co navštívit v Tunisu

Tunis si v první řadě zamilujete pro jeho sáhodlouhou minulost. Právě starobylá architektura je asi tím největším lákadlem pro turisty. Poznat zde můžete cenné a zachovalé památky ve velice dobrém stavu. Zkrátka příjemný návrat do minulosti.

Když se vysloví Tunis, správně by se měla všem turistům vybavit Medina. Jde o historickou část města, která je zapsána na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Tato stará a tradiční oblast má rozlohu asi 270 hektarů a je protnuta spoustou starých a významných staveb. Chodit zde budete od jedné ohromující mešity k druhé. K vidění jsou nejrůznější muzea, paláce, ale také tradiční kavárny a ostatní objekty tohoto typu. Pýchou Mediny je tamní pevnost zabírající celých 30 hektarů plochy. Pokud chcete poznat i něco jiného než pouze stylová tržiště a krámky, vydejte se do moderní části Tunisu.

Novodobé centrum z pohledu historických objektů už není tak zajímavé. Ale můžete v jeho východní části narazit třeba na rozmanitý přístav nebo dáte přednost známé třídě Avenue Habib Bourguiba, kde se nachází především luxusnější obchody. Populární je také trh Halfaouine.

Pokud bychom měli být konkrétní, vaším cílem se může stát Muzeum tuniského dědictví a Kartága zvané Bardo National Museum, mešita Al-Zaytuna Mosque, zřícenina Byrsa, katedrála Acropolium of Carthage nebo Bab El Bhar. Přednost můžete dát také umění City of Culture, mauzoleu a poutnímu místu Salammbo Tophet.

Město Tunis je jako stvořené pro navštěvování nejrůznějších trhů, a tedy i nakupování. Hodně oblíbené jsou především tuniské suvenýry. Od nejrůznějších šperků, přes výrobky z kůře, až po hrnčířskou práci. Tunis je vyhledávaný i pro svoji zábavní stránku. Užívat si nemusíte pouze v parku Parque De Atracciones Tierra Feliz Dah Dah, ale vyrazit můžete za nočním životem hotelových komplexů, které pro turisty připravují bohatý a tradiční program. Vzhledem k tomu, že město se nachází u moře, bude vám k dispozici spousta vodních hrátek. Hodně poptávaný je windsurfing, ale také jízdy na motorových člunech. Přednost můžete i golfu.

Specifika místní kuchyně

Město Tunis se pochopitelně pyšní řadou tradičních pokrmů, které jsou vlastní nejenom této zemi, ale i tomuto místu. Pokud vyrazíte do kterékoliv restaurace nebo na tržnice, určitě si budete moci pochutnat na mletém mase s vejcem a tuňákem zvaném Brik nebo si dáte salát z paprik, rajčat a vajec. Ten se nazývá Mechouia. Zelenina je v Tunisu vůbec hodně používanou ingrediencí. Dokazuje to třeba příloha zvaná Salade Tunisienne. Ve městě Tunis máte možnost ochutnat lahodný špíz Brochettes, kořeněnou kuřecí polévku Lablabi, uzeninu ze skopového masa Merguez, ořechový koláč Ftair a tradiční sladký moučník Baklava. Na mnoha místech vám bude podávána místní káva. Hodně oblíbený je také silný a hořký čaj.

Za dobrými pokrmy se určitě vydejte do restaurací jako jsou Dar El Jeld, La Salle a Manger, La Closerie a L´Astragale. Ti, kdo dávají přednost ryze tradičním jídlům Tunisu mohou navštívit podnik El Ali, Chez Slah, Restaurant Dar Slah a El Walima.

Počasí

Město Tunis je pochopitelně spojeno s velice hřejivým klimatem. Může za to samotné situování. Připravit se tedy můžete na vyšší letní teploty. Průměr je kolem 28 °C, maxima pochopitelně šplhají ještě výše. Můžou klidně dosahovat hranice 40 °C. V období od května do září rozhodně nepočítejte s žádnými dešťovými přeháňkami. Příjemný se pro vás stane osvěžující vzduch přicházející od moře. Pokud byste do Tunisu vyrazili v zimě, to znamená třeba v lednu, teploty budou klesat k 10 °C. Teprve v tomto čase lze očekávat minimální srážky, které jsou kolem 70 milimetrů.

Bezpečnost

Při návštěvě Tunisu byste rozhodně měli dodržovat jistá bezpečnostní opatření. Je vhodné držet se rad delegáta, vyrážet za poznáváním tamních památek organizovaně nebo ve spojení s místními průvodci. Vyhýbat se musíte okrajovým čtvrtím, a to platí především po setmění. Rozhodně by do nich neměli chodit ženy sami.

Poslední nebezpečná situace pro turisty byla zaznamenána v roce 2015, kdy u muzea Bardo bylo zajato 200 turistů. To však vedlo k posílení bezpečnostních složek v zemi, což turismu pouze prospělo.

Obecně platí, aby se vyhýbali většímu shromažďování lidí a hlídali si své osobní věci před pouličními zloději. Také si dávejte pozor na sliby v podobě předražených služeb. Zkrátka buďte ve střehu a dovolenou v Tunisu si užijete.

Měna

Cenové náklady na dovolenou v Tunisu jsou velice přijatelné. Oproti České republice se setkáte především s nižšími cenami za nejrůznější sortiment a služby. Počítejte s tím, že nakupování na tržnici je doprovázeno smlouváním, což tak trochu patří k tradicím tohoto města, potažmo celé země. Níže může nahlédnout do přehledu několika orientačních cen za vybrané zboží.

 • Voda 1,5 litru = 5 Kč
 • Chleba = 5 Kč
 • Cappuccino = 15 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru = 35 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 30 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 10 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 45 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 000 Kč
 • Benzín cena za 1 litr = 15 Kč

Doprava

Město Tunis je od České republiky vzdáleno asi 2 600 kilometrů. Vzhledem k tomu, že pozemní doprava by musela být kombinována s tou námořní, je asi tím nejoblíbenějším způsobem přepravy letadlo. Konkrétně je to na letiště Tunis Carthage, které se nachází asi 7 kilometrů od hlavního města země. V rámci cestování budete muset využívat lety s přestupem, i tak vám celá cesta může zabrat pouhé 2,5 hodiny. Počítejte s cenou letenky kolem 7 500 Kč. Cestu z letiště do Tunisu pak můžete řešit jedním z následujících způsobů.

 • Autobusová linka č. 35 vás do centra dopraví asi za 30 minut a cesta vás bude stát cca 1 dinár.
 • Využít můžete i taxi služeb, kdy se náklady šplhají k 15 dinárům. Na druhou stranu dojedete přímo na konkrétní místo určení v Tunisu.

Po městě lze využívat některých z těchto druhů dopravních prostředků.

 • Dobře zde fungují autobusové linky SNT.
 • Využívat lze i několik tramvajových spojů, z nichž mnohé vás zavezou k významným pamětihodnostem.
 • Spolehnout se můžete na vlakové spoje. S těmi se dopravíte hlavně po okolí Tunisu, třeba směrem na Sousse, Sfax, El Jem a podobně.
 • Když budete volit taxi služby, zapomeňte na jakékoliv naháněče na letišti a kdekoliv jinde. Volte pouze taxi služby s taxametrem. Cenu můžete mnohdy usmlouvat předem. Někdy je to až o 60 % méně.
 • Vsadit lze i na dopravu minibusy organizovanou delegáty nebo agenturami dopravujícími turisty na významná historická místa.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Tunisko

 • 8,2Skvělé
  El Mouradi Beach
  Tunisko - Hammamet
 • 7,5Dobré
  Green Palm Golf And Spa
  Tunisko - Djerba
 • 7,5Dobré
  Les Dunes Djerba
  Tunisko - Djerba
 • 7,9Dobré
  Menara Hammamet
  Tunisko - Hammamet
 • 7,2Dobré
  Cosmos Tergui Club
  Tunisko - Port El Kantaoui
 • od 12 390 Kč
  The Mirage Resort & Spa
  Tunisko - Yasmine Hammamet
 • od 13 439 Kč
  Miramar Petit Palais
  Tunisko - Djerba
 • od 14 270 Kč
  Nerolia & Spa
  Tunisko - Skanes
 • od 15 290 Kč
  Iberostar Kantaoui Bay
  Tunisko - Sousse
 • od 11 768 Kč
  Le Zenith
  Tunisko - Hammamet
 • od 14 590 Kč
  Tui Blue Scheherazade (Ex Sensimar)
  Tunisko - Sousse
 • od 14 490 Kč
  Cesar Thalasso
  Tunisko - Djerba

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce