Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Chorvatsko

Brač: průvodce

19°C
Aktuálně
15°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Ostrov Brač

Vydejte se na chorvatský ostrov Brač, který je situován poblíž pevniny v těsné okolí Splitu. Naplánujte si dovolenou na ostrově, jež si prošel dobou Římanů, Byzantské říše, Benátské republiky i Napoleona. Užívejte si na ploše 396 kilometrů čtverečních spousty nevšedních zážitků.

Brač zasazený v Jaderském moři dělí od pevniny Bračský průliv. Ostrov má přes 14 tisíc obyvatel a jeho nejvyšším bodem je hora Vidova gora se svou výškou 778 metrů nad mořem. Ostrov se honosí řadou svahů a pozvolných sestupů k mořské hladině.

Na pobřeží a v jeho samotném nitru se nachází spousta měst a zajímavých osad, která vybízí k poznávání. Jmenovat lze určitě Supetar, Milna, Bol, Dol, Bobovišća, Postira, Sumartin a jiné. Kromě turistického ruchu je hlavní doménou ostrova rybolov, zemědělství v podobě vinic a těžba mramoru. Ten se pro svoji kvalitu dostal až do Washingtonu, konkrétně do Bílého domu.

Jaké nabízí Ostrov Brač památky a zajímavosti?

Co navštívit na Brači

Třetí největší ostrov Jadranu láká turisty na charakteristické chorvatské prostředí, které můžete spatřit, a hlavně prožít na spoustě míst. Ať už si vyberete jakoukoliv z 21 obcí ostrova Brač, čeká na vás hodně historických pamětihodností a zajímavostí.

Začít určitě můžete v hlavním městě, kde se nachází věž s hodinkami Leroj. Významnou památkou je farnost Zvěstování Panny Marie. Odtud pak vyrazte směrem k menší vesnici zvané Škrip. Zde objevíte nejenom spoustu starých archeologických nálezů a Bračské muzeum, ale budete mít možnost nahlédnout do dávné historie ostrova Brač.

Kdo jednou dojede na Brač, v žádném případě by neměl opomenout na skalní klášter Blaca jinak nazývaný Blaca Monastery. Ten je situován poblíž obce Bol. Jde o nejvýznamnější památku tohoto typu na ostrově. Kolem této proslulé obce si mimochodem udělejte také výlet ke kostelu sv. Ivana a Tudora. Za zmínku stojí i římská cisterna na vodu. Od příjemného posezení v některé z malebných kaváren se lze odtrhnout třeba na pláž Zlatni Rat. Nezapomínejte ani na rybářské městečko Postira ležící poblíž zátoky Lovrečina. Ve městě leží například známý kostel sv. Jana Křtitele. Dále je to skalní útvar Kolać u obce Nerežišcá a most Františka Josefa poblíž Ložišcá.

Mezi okouzlující místa na ostrově Brač pochopitelně patří i ta nacházející se v přírodě. Důkazem toho je kupříkladu jeskyně Kopačina se svou délkou až 38 metrů. Právě v jejích útrobách bylo nalezeno hodně předmětů historické hodnoty. Za zmínku stojí i Dračí jeskyně. Mezi nejkrásnější písečné pláže na ostrově Brač se řadí Lovrečina, kde si především rodiny s dětmi užijí pozvolný přístup do moře.

Naprostou samozřejmostí tohoto vápencového ostrova jsou překrásné a malebné pláže, takže vaší nejobvyklejší aktivitou se bezpochyby stanou vodní hrátky a poznávání podmořského světa. Vydávat se však můžete nejenom na moře za pomoci libovolných plavidel. Přednost lze dát také nejrůznějším pohybovým aktivitám ve vnitrozemí. Třeba turistice nebo cyklistice.

Specifika místní kuchyně

Kuchyně na ostrově Brač je založena především na plodech moře a nejrůznějších druzích ryb. Při tvorbě mnohých pokrmů se nejčastěji setkáte s ovocem a zeleninou pěstovanými na ostrově, těstovinami a olivovým olejem. Na Brači lze za místní speciality považovat například jídlo zvané Butalac, což je nadívaná jehněčí kýta. Z jehněte jsou vynikající i vnitřnosti označované jako Vitalac. Rožeň omotaný jehněcí pobřišnicí sice nemusí znít dobře, výsledek je však famózní, a to nejenom na pohled, ale hlavně na chuť. Spousta jídel se zapíjí nápojem označovaným Smutica, což je atypická kombinace kozího mléka s červeným vínem.

Na ostrově Brač si můžete pochutnat v restauracích libovolného typu. Mezi oblíbené patří: Konoba Pusa, Miron Restaurant, BioMania, Restoran Ziza, Kastil Gospodnebic a Konoba Kopočina.

Počasí

Ostrov Brač je díky svému situování spojen se středomořským počasím. Pyšní se velkým množstvím slunných dnů za rok. Konkrétně jde asi o 2 700 hodin slunečního svitu, jehož největší intenzity si pochopitelně užijete hlavně v létě. V letních měsících se průměrné teploty vzduchu pohybují kolem 28 °C. Nadšeni budete i z teploty vody, která je přibližně 24 °C až 25 °C. S nějakými výraznějšími nebo častějšími srážkami rozhodně nepočítejte. Celoroční průměrný úhrn srážek na ostrově Brač je od 700 do 1 400 milimetrů podle místa, kde se nacházíte. Pokud Brač navštívíte v zimě, průměrné teploty jsou kolem 9 °C a teplota moře klesá pod hranici 14 °C.

Bezpečnost

Brač je z obecného hlediska bezpečným chorvatským ostrovem. I přes minimální kriminalitu se snažte hlavně ve velkých přímořských letoviskách nenechávat cennosti bez dozoru. Nikdy nevíte, kdy se zalíbí jinému turistovi. Od místních takové chování spíše nečekejte.

Vyšší bezpečnostní opatření platí při pohybu po vybraných částech ostrov. Je to například cesta na nejvyšší vrchol ostrova Vidova gora nebo skalnatější přístupy do moře. Nepodceňujte ani teplejší klima, z něhož plyne dostatek pitné vody a opalovací krém s vyšším faktorem.

Měna

Služby a sortiment poskytovaný na ostrově Brač je o něco dražší nežli v České republice. Přesto tyto ostrovní ceny nevybočují z průměrných chorvatských cen v jiných letoviskách na pevnině. Některé věci jsou dokonce levnější, jiné naopak o trochu dražší. Pro přehlednost uvádíme pár vybraných příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 25 Kč
 • Chleba = 27 Kč
 • Láhev vína 0,7 litru střední kvality = od 150 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 50 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 70 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru = 60 Kč
 • Espresso = 30 Kč
 • Jídlo v levné restauraci = od 210 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 1 900 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 33 Kč

Doprava na ostrově Brač

Když se rozhodnete vyrazit na dovolenou na Brač prostřednictvím vlastního vozu, počítejte s celkovou délkou trasy asi 925 kilometrů. Směřovat byste měli do chorvatského města Split, odkud se pak prostřednictvím lodní trajektové dopravy dostanete na Brač, a to asi za 50 minut. Do Splitu se pochopitelně můžete přepravit i trochu levnějším způsobem, a to za pomoci autobusové dopravy. Delší cesta bude spojena s nižší cenou od 1 800 Kč.

Pokud si chcete cestu na ostrov Brač co nejvíce zkrátit, nabízí se letecká přeprava. Na letiště Brač můžete s přestupem dorazit za 2,5 hodiny a náklady budou od 5 000 Kč za letenku.

 • Cestování po Brači můžete realizovat za pomoci místních autobusových linek. Cena jízdenky se pohybuje od 40 Kč
 • Autobusy jezdí mezi všemi velkými městy a často zastavují i v blízkosti zajímavých míst.
 • Nejvíce svobody vám pochopitelně přinese vlastní automobil, popřípadě ten vypůjčený.
 • K dispozici jsou různé autopůjčovny, přičemž ceny se pohybují od 1 000 Kč na den a více.
 • V půjčovnách můžete získat také čtyřkolky, skútry, motocykly a jízdní kola.
 • Taxi služby patří k těm dražším. Krátký úsek stojí od 180 Kč a delší úsek od 400 Kč.
 • Na Brači spolehlivě fungují Taxi Brac, Taxi Karoca Brac, Taxi Mia Bol a Taxi Supetar Bol Brač Croatia.
 • Ceny za trajektovou dopravu jsou od 150 Kč za osobu podle toho, na jaký okolní ostrov poplujete. Vyrazit můžete i na pevninu.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Chorvatsko

 • 8,9Skvělé
  Aga - Neven
  Chorvatsko - Omiš
 • od 4 999 Kč
  8Skvělé
  Villa Mario
  Chorvatsko - Střední Dalmácie
 • 9Výjimečné
  Dům Dolac Peraič
  Chorvatsko - Severní Dalmácie
 • 7,9Dobré
  Pavilony Medora Auri Family Beach Resort (Ex Mediteran)
  Chorvatsko - Podgora
 • 8,5Skvělé
  Penzion Joze
  Chorvatsko - Split
 • 7,9Dobré
  Penzion Sovulj***
  Chorvatsko - Omiš
 • 7,7Dobré
  Hotel Park
  Chorvatsko - Korčula
 • 7,9Dobré
  Vila Jelaš
  Chorvatsko - Střední Dalmácie
 • 8,1Skvělé
  Villa Jelena
  Chorvatsko - Střední Dalmácie
 • 8,5Skvělé
  Apartmány Snježana-Pela
  Chorvatsko - Rab
 • 8,8Skvělé
  Sentido Kaktus Resort
  Chorvatsko - Brač
 • 8,6Skvělé
  Hotel Pical
  Chorvatsko - Poreč

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé