Cres - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Chorvatsko

Cres: průvodce

27°C
Aktuálně
15°C
Průměrně

Ostrov Cres

Cres je chorvatským ostrovem situovaným u severní části země v Jaderském moři. Jeho celková rozloha 404,3 kilometrů čtverečních, což z něj dělá ten největší chorvatský ostrov. Cres se nachází konkrétně v Kvarnerském zálivu a jeho historie je poměrně zajímavá.

Začala se psát v roce 1797. Po jeho obsazení se zde vystřídala řada potenciálních majitelů, od Benátčanů, přes Francouze, Rakušany, Němce, až po Chorvaty. Právě po druhé světové válce byl Cres zařazen k Chorvatsku.

S ostrovem Cres se pojí velice zajímavá fauna a flóra. Důkazem toho je sup bělohlavý, který zde má své útočiště. Právě kvůli němu bylo vytvořeno záchranné ekocentrum. To je mimochodem veřejně přístupné. Ostrov je tvořen převážně vápencem. Zajímavostí je, že jeho správná výslovnost se čte „cres“ nikoliv „kres“, jak by si mohl, kdo myslet.

Jaké nabízí Ostrov Cres památky a zajímavosti?

Co navštívit na Cresu

Ti, kdo plánují dovolenou v Chorvatsku na Cresu mají povětšinou podobné cíle. Poznat do detailu tento ostrov s nedotčenou přírodou, která je plná překrásných živočichů. A to nejenom těch suchozemských, ale i mořských. Průzkum Cresu byste však měli začít pěkně na souši.

A to tak, že navštívíte hlavní město zvané Cres. Právě toto město se pyšní dvěma branami. Jižní městskou branou a Severní městskou branou. Ve městě můžete spatřit ještě klášter sv. Františka nebo Radniční věž. Dalším zajímavým městem se spoustou památek je Osor, kde na vás čeká přemíra antických staveb.

V okamžiku, kdy se nabažíte historických objektů, je nejvyšší čas vyrazit do přírody. Vaším cílem se stane oblast Tramuntana, kde se nachází třeba Tramuntanské lesy a jeskyně Čampara. Nalézt zde můžete spoustu zajímavých a naučných stezek. Velkým lákadlem na Cresu je také vrchol Gorice se svou výškou 648 metrů nad mořem, kam se lze dostat jak pěšky, tak na kole.

Velkým unikátem ostrova je všem dobře známé Vranské jezero. Jeho délka je 5,5 kilometru a šířka 1,5 kilometru. Zásobárnou vody se mu stává spousta sladkovodních pramenů vyvěrajících z pevniny. Těšit se můžete na dokonale čistou vodu. Zajímavostí je výškové umístění jezera 13 metrů nad hladinou moře.

Pomyslným pokladem Cresu je unikátní ornitologická rezervace, která se zaměřuje na hnízdění supa bělohlavého. Toto ekocentrum Caput Insulae se nachází v městě Beli. Příjemné na tom je, že veřejnost do něj má vstup a pro děti je zde připraven velice bohatý a kreativní program.

Na ostrově Cres se můžete věnovat mnohým aktivitám. Oblíbené je bezpochyby koupání a vodní sporty realizovatelné na známých plážích Mali Bok, Valun a Sveti Ivan. Populární je zde jachting, potápění a možnost vypůjčit si šlapadlo nebo člun. Ze suchozemských pohybových aktivit jasně vede turistika po vyznačených stezkách a cyklistika. Vyhýbat se však nemusíte ani tenisu, volejbalu a minigolfu.

Podívat se pochopitelně můžete i po okolí, což vám umožní ostrov Krk, Lošinj a poloostrov Istrie, kde jednoznačně vede město Rijeka a Pula.

Specifika místní kuchyně

Ostrov Cres je z pohledu gastronomie velice specifický a hodně štědrý. Z masových pokrmů si budete nejčastěji pochutnávat na jehněčím, které je připravováno pod pekou s brambory a bylinkami nebo na rožni. Toto maso se hodně často používá do nejrůznějších gulášů a jiných pokrmů. Z mořských plodů jednoznačně vedou humři, krevety, mušle a krabi. To vše v kombinaci s vynikajícím domácím olivovým olejem, sýrem, pršutem a kvalitními olivami. I zde stejně, jako kdekoliv jinde v Chorvatsku nechybí vyhlášená bylinková pálenka.

Mezi doporučované restaurace patří například Konoba Bukaleta, MaMaLu, Bistro Merlin, Ristorante Pizzeria Luna Rossa, Na Moru a Belona.

Počasí

Situování ostrova Cres je předzvěstí toho, že si letní dovolenou na ostrově určitě užijete. Dokazují to maximální teploty přesahující 29 °C, které jsou nejčastěji v červenci a v srpnu. I jaro a podzim jsou na ostrově velice příjemné, protože průměry se pohybují kolem 21 °C až 25 °C. V letních měsících se měsíční srážky pohybují kolem 60 milimetrů. V zimě pak klesají maxima k 9 °C až 11 °C. V měsících od listopadu do března musíte počítat s výraznějšími dešťovými srážkami. Měsíčně to může být kolem 120 až 150 milimetrů.

Bezpečnost

Chorvatský ostrov Cres je bezpečnou dovolenkovou destinací. Žádné bezpečnostní riziko zde nehrozí. I přesto dodržujte základní cestovatelská pravidla. Nenechávejte cennosti bez dozoru na pláži, na sedadlech automobilů a hlídejte si je i na frekventovanějších místech. Zvýšené pozornosti dbejte při plánování výletů do vnitrozemí, ať už půjde o turistiku nebo cyklistiku. Nezapomínejte na dostatečný přísun pitné vody a zásobu opalovacích krémů s vyšším faktorem.

Měna

Pořizovací náklady sortimentu a služeb na ostrově Cres jsou vyšší než v České republice. Je však pravdou, že se výrazně nevymykají běžnému standardu v Chorvatsku. Nachází se zde podniky a obchody odlišných cenových kategorií, takže na své si přijde každý. Zde jsou přibližné ceny vybraného zboží.

 • Voda 1,5 litru = 26 Kč
 • Červené víno 0,7 litru střední kategorie = od 140 Kč
 • Domácí pivo 0,5 litru = 45 Kč
 • Coca-Cola 2 litry = 60 Kč
 • Chleba = 40 Kč
 • Pizza = od 200 Kč
 • Boloňské špagety = od 215 Kč
 • Steak = od 390 Kč

Doprava na ostrově Cres

Na ostrov Cres můžete vyrazit hned několika možnými způsoby. Pokud zvolíte automobil, počítejte s celkovou vzdáleností kolem 850 kilometrů z Prahy. Finální úsek pak musíte zvládnout za pomoci trajektu, proto je třeba počítat s náklady na trajekt a dálniční poplatky ve výši kolem 2 000 Kč + pohonné hmoty. Celková doba jízdy je kolem 10 hodin. Alternativou je autobusová doprava, která vás vyjde pochopitelně levněji, na druhou stranu na cestě strávíte asi 15 hodin a budete trochu omezeni z pohledu flexibility.

Pokud hledáte ten nejrychlejší způsob přepravy, zkuste leteckou dopravu. Z Prahy musíte vyrazit na nejbližší letiště od ostrova Cres, kterými jsou Pula a Rijeka. Cena letenek se pohybuje od 6 000 Kč a mnohdy budete muset počítat i s přestupem. Odsud se pak díky kombinaci hromadné dopravy a trajektu dostanete na vytoužený ostrov.

 • Po ostrově lze cestovat za pomoci autobusové dopravy, která spojuje větší města, zajímavá místa a vyhledávané pláže.
 • Jestliže se nechcete spoléhat na veřejnou dopravu, vsaďte na pronájem automobilu, motocyklu, čtyřkolky nebo skútru. Pak můžete jezdit, kam se vám zlíbí. Pronájem automobilu se pohybuje od 900 Kč za den.
 • Po ostrově fungují taxi služby. Za tento druh přepravy zaplatíte pochopitelně nejvíce.
 • Využít můžete i lodních taxi mezi jednotlivými částmi ostrova nebo dokonce těmi okolními. Je to například Taxi Boat Helena, Taxi Boat Merlin a jiné.
 • Kvůli sportovním aktivitám se vyplatí půjčit si i jízdní kolo.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Chorvatsko

 • 8,9Skvělé
  Aga - Neven
  Chorvatsko - Omiš
 • 8Skvělé
  Villa Mario
  Chorvatsko - Střední Dalmácie
 • 9Výjimečné
  Dům Dolac Peraič
  Chorvatsko - Severní Dalmácie
 • 7,9Dobré
  Pavilony Medora Auri Family Beach Resort (Ex Mediteran)
  Chorvatsko - Podgora
 • 8,5Skvělé
  Penzion Joze
  Chorvatsko - Split
 • 7,9Dobré
  Penzion Sovulj***
  Chorvatsko - Omiš
 • 7,7Dobré
  Hotel Park
  Chorvatsko - Korčula
 • 8,7Skvělé
  Apartmány Pletikosa
  Chorvatsko - Severní Dalmácie
 • 7,9Dobré
  Vila Jelaš
  Chorvatsko - Střední Dalmácie
 • 8,1Skvělé
  Villa Jelena
  Chorvatsko - Střední Dalmácie
 • 8,7Skvělé
  Maria
  Chorvatsko - Severní Dalmácie
 • 8,5Skvělé
  Apartmány Snježana-Pela
  Chorvatsko - Rab

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé