Korčula - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Chorvatsko

Korčula: průvodce

20°C
Aktuálně
15°C
Průměrně

Ostrov Korčula

Chorvatský ostrov v Jaderském moři se nachází poblíž Dalmátského pobřeží. Korčula je dlouhá asi 46,8 kilometrů a široká 7,8 kilometrů. Šestý největší Jadranský ostrov je situován v Dubrovnicko-neretvanské župě. Od poloostrova Peljašac se nachází ve vzdálenosti asi 1 až 1,5 kilometru.

Ostrov Korčula si prošel rozmanitou historií, od antiky, přes tu byzantskou, benátskou, až po srbskou a chorvatskou. To vše na ostrově zanechalo poměrně významné kulturní dědictví v podobě zajímavých pamětihodností.

Samotný ostrov je rozdělen na několik částí. Jednu z nich tvoří Korčula, Vela Luka a pak Smokvica a Blato. Korčula skrývá nejenom spoustu krásných míst, ale i přístavů, odkud můžete vyrážet na další ostrovy. Mezi ty blízké se řadí například Pelješac a Hvar.

Jaké nabízí Ostrov Korčula památky a zajímavosti?

Co navštívit na Korčule

Dovolená na Korčule vybízí k mnohým aktivitám a láká řadou věcí. Od návštěvy vinic, až po procházky v historických částech měst, kde máte možnost nahlédnout do minulosti tohoto místa. Rozmanitost Korčuly dosahuje spousty podob.

Odrazovým můstkem se vám stane stejnojmenné hlavní město Korčula. Opevněné město připomínající kostru skrývá hodně historických skvostů. Je to například palác někdejších benátských guvernérů, římskokatolická katedrála sv. Marka, palác místních urozených kupců, komory lidového sněmu nebo františkánský klášter pocházející z patnáctého století. Kromě věže Revelin vás jistě zaujme i Dům Marca Pola. Účastnit se zde můžete nejrůznějších společenských a kulturních akcí, mezi něž patří třeba staré lidové slavnosti.

Podobné oblibě, jakou má hlavní město Korčula se těší i dva velké přístavy na ostrově. Tím prvním je přístav Brna. Tím dalším je Vela Luka, kde se mimo jiné nachází kulturní centrum města a také prehistorická jeskyně. Právě zde lze navštívit zátoky, jakými jsou Gradina, Pičena, Tudorovica a Poplat.

Ostrov Korčula je vyhlášený svými nádhernými plážemi. Ty objevíte na spoustě míst. Je to například v blízkosti Trstenici. Ta nejvyhledávanější má název Pupnatska Luka. Písčité pláže střídající se s těmi oblázkovými odhalíte po celém ostrově. U vesnice Lumbarda jsou to Bilin Žal a Tatinja. Vaším cílem se může stát i ostrůvek Badija nebo některé další v okolí ostrova Korčula.

Kromě koupání se zde pochopitelně můžete věnovat nejrůznějším pohybovým aktivitám. Vedle přímořských radovánek jsou hodně oblíbené výlety do vnitrozemí. Jednou z možností je také cesta do krajinné lokality se skalními útesy. Tato chráněná oblast je nazývána Kocje. Kapitolou samou o sobě jsou vrcholy Klupca s výškou 568 metrů nad mořem a vrchol Kom s výškou 510 metrů nad mořem. V okamžiku, kdy prozkoumáte celou Korčulu, můžete si udělat výlet i na okolní ostrůvky, jakými jsou Biševo, Mljet, Lastovo a Ošjak. I tam na vás čeká řada historických budov a překrásná příroda.

Specifika místní kuchyně

Když si budete chtít pochutnat na lahodném pokrmu na Korčule, připravte se na středomořskou kuchyni. Ta je pro tento ostrov naprosto vlastní. Mezi rybami a mořskými plody najdete hlavně chobotnice, kalamáry, ryby brancin a oslić nebo mušle. Oblíbená jsou rizota právě z těchto plodů. Masožravci si určitě pochutnají na jehněčím a skopovém mase. Připravte se na lahodné karbanátky, ragú a aromatické bylinky. Hodně často je maso podáváno s nálevy a omáčkami. Mezi bylinkami na Korčule vedou bobkový list, tymián, rozmarýn, levandule a oregano. Pokud takové jídlo budete chtít zapít, využijte červené víno Plavac nebo bílé odrůdy Pošip a Grk.

Pro nezapomenutelný gastronomický zážitek byste na ostrově Korčula měli navštívit restaurace jako LD Restaurant, Filippi Restaurant, Restaurant Galeb, Konoba Belin, Konoba Mate, Nonno, Konoba Škafetin a Aterina.

Počasí

Středomořské klima na ostrově Korčula patří k tomu mírnějšímu. Rozhodně si zde užijete hřejivé léto a velice mírné zimy. Dokazují to průměrné teploty. V červenci a srpnu se lze těšit na průměrné teplo kolem 27 °C až 29 °C. Maxima se mohou vyšplhat ještě více. Díky teplému moři takové klima vybízí k příjemným vodním hrátkám. Naopak v zimě počítejte s průměrnou denní teplotou v rozmezí 8 °C až 10 °C. Pokud jde o srážkový úhrn, celoroční průměr je asi 1 100 milimetrů.

Bezpečnost

Ostrov Korčula patří do kategorie bezpečných destinací světa. Možná i díky tomu, je tento ostrov mezi českými turisty natolik oblíbený a vyhledávaný. V rámci základních bezpečnostních pravidel byste měli dodržovat jen běžný standard. To znamená hlídat si své osobní věci na frekventovanějších místech, nenechávat cennosti bez dozoru na pláži nebo sedačce automobilu a nepodceňovat přírodu. To znamená opalovací krém s vyšším faktorem a dostatek pitné vody v létě. Nic atypického by vás na Korčule z pohledu bezpečnosti nemělo potkat.

Měna

Ostrov Korčula patří k těm cenově přijatelnějším částem Chorvatska. Ceny za zboží v supermarketech jsou mnohdy obdobné, jako v České republice. O něco více pak zaplatíte v případě restauračních a jiných služeb. Zde jsou pro představu orientační ceny vybraného sortimentu.

 • Voda 1,5 litru = 28 Kč
 • Chleba = 25 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 55 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru = 65 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 70 Kč
 • Cappuccino = 45 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 215 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 1 550 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 35 Kč

Doprava

Cestu na Korčulu můžete absolvovat libovolným způsobem. Pokud zvolíte přepravu vlastním automobilem, vydat se můžete třeba po dálnicích kolem Stonského zálivu nebo dáte přednost trajektům z Ploče a Trpanj. Vzdálenost je kolem 1 100 kilometrů. Vyvstává zde nutnost počítat náklady nejenom na pohonné hmoty, ale také na dálniční poplatky a trajekt.

Využít pochopitelně můžete i dálkových autobusů, jejichž ceny se pohybují od 3 000 Kč. Hlavními spoji jsou v tomto směru města Split a Dubrovník. Tyto metropole mimochodem slouží také pro letecká spojení. Náklady na letenky jsou od 6 000 Kč. Z letišť se na Korčulu dopravíte autobusem a trajektem.

 • Když nebudete na Korčule mít vlastní auto, můžete využít pronájmu. K dispozici jsou místní autopůjčovny. Pronájem začíná od 950 Kč na den.
 • Pronajmout si lze také skútr, motocykl nebo jízdní kolo.
 • K dispozici je veřejná městská hromadná doprava spojující velká města a zajímavá místa. Jezdí v pravidelných a poměrně častých intervalech.
 • Dražší způsob dopravy zajišťují taxi služby. Mezi prověřené patří Korcula Taxi nebo Taxi Papre.
 • Pro větší skupiny lidí je výhodné pronajmout si taxi dodávky.
 • Využít můžete i kyvadlové lodní dopravy na ostatní ostrovy a na pevninu.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Chorvatsko

 • 8,9Skvělé
  Aga - Neven
  Chorvatsko - Omiš
 • 8Skvělé
  Villa Mario
  Chorvatsko - Střední Dalmácie
 • 9Výjimečné
  Dům Dolac Peraič
  Chorvatsko - Severní Dalmácie
 • 7,9Dobré
  Pavilony Medora Auri Family Beach Resort (Ex Mediteran)
  Chorvatsko - Podgora
 • 8,5Skvělé
  Penzion Joze
  Chorvatsko - Split
 • 7,9Dobré
  Penzion Sovulj***
  Chorvatsko - Omiš
 • 7,7Dobré
  Hotel Park
  Chorvatsko - Korčula
 • 8,7Skvělé
  Apartmány Pletikosa
  Chorvatsko - Severní Dalmácie
 • 7,9Dobré
  Vila Jelaš
  Chorvatsko - Střední Dalmácie
 • 8,1Skvělé
  Villa Jelena
  Chorvatsko - Střední Dalmácie
 • 8,7Skvělé
  Maria
  Chorvatsko - Severní Dalmácie
 • 8,5Skvělé
  Apartmány Snježana-Pela
  Chorvatsko - Rab

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé