Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Indie

Ágra: průvodce

31°C
Aktuálně
25°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Ágra

Ágra nebo také Agra. To je název indického města situovaného v oblasti Uttarpradéši. Město leží na břehu řeky Jamuna a dosahuje velikosti 121 kilometrů čtverečních. Ve městě a přilehlých částech žije cca 1,8 milionů lidí. Ve státě Uttarpradéši jde o čtvrté nejlidnatější město, v celé Indii je na 23. místě. Město Ágra se nachází zhruba 320 kilometrů od známého města Lucknow. Od hlavní metropole Dillí je vzdáleno 120 kilometrů. Název metropole vychází z hinduistického pojmu, který v překladu znamená solná pánev.

Město Ágra je výjimečné zachovalostí starých památek, z nichž tři jsou zaneseny na seznamu světového dědictví UNESCO. Historie metropole se pojí s rokem 1475. Z pohledu geografie se nachází na rovinatém terénu. Zavlažováno je kanálem Ágra a svoji roli zde sehrávají řeky Chambal a Yamuna. V okolí města je rozšířené především zemědělství, jemuž vládne pěstování pšenice, bavlny, ječmene a plodin typu Kharif a Rabi. Město má průměrnou nadmořskou výšku 170 metrů nad mořem. Kopcovitý terén se nachází spíše v jihozápadní části.


 

Jaké nabízí Ágra památky a zajímavosti?

Co navštívit v Ágře

Ágra patří mezi nejvýznamnější turistické destinace v Indii. Jde o město plné překrásných historických památek zachovalé hodnoty. Na vlastní oči budete moci spatřit klenoty s úchvatnou architekturou a duchem staré doby.

Vaším odrazovým můstkem se stane jedna z nejznámějších světových staveb, kterou je Tádž Mahal. Dokončení tohoto monumentálního pomníku patřícího ženě Shah Jahāna trvalo přes dvacet let. Stavba byla kompletní v roce 1653 a dnes patří k nepřehlédnutelným ikonám indického města Ágra. Pokud si chcete tento monument prohlédnout z toho nejlepšího místa, zavítejte na pevnost Ágra. Ta je mnohdy přezdívaná jako Červená pevnost a patří k nejdůležitějším pevnostem v Indii. Má rozlohu 380 tisíc metrů čtverečních a její zdi dosahují délky 2,4 kilometrů. Dvojité zdi na některých místech mají výšku až 21 metrů. Od roku 1983 se nachází na seznamu světového dědictví UNESCO.

Vynechat byste neměli ani malou hrobku I'timād-Ud-Daulah neboli Malý Tádž. Jde o mausoleum o velikosti 23 metrů čtverečních, které je zasazené do překrásné zahrady plné umělých cest a potůčků. Pravdou zůstává, že indické město Ágra je doslova protnuté řadou náboženských objektů, z nichž některé stojí v pevnosti Ágra.

Jmenovat lze například krásnou mešitu Mina. Ta byla vybudována v letech 1631 až 1640. Kongregační mešita nese název Mosi Masjid a je součástí pevnosti Ágra. V té se kromě jiného nachází také stavba známá pod názvem Musamman Burj. Obdivovat budete okrasné výklenky, mramorové mříže, ale i vyřezávanou fontánu uprostřed. V samotné pevnosti na váš čeká ještě Nagina Masjid a Shan Jahan Mahal, což je zajímavý palác z cihlového zdiva. Pokračovat můžete k dalším unikátním památkám, mezi nimiž se tyčí trůn Jahangir a Dayal Bagh, což v překladu znamená Zahrada milosrdných.

Ze zajímavých náboženských staveb stojí za zmínku ještě pohřební památník Chini Ka Rauza, kostel Akbar postavený v roce 1600 a mešita Jama ze 17. století. Z ní si mimochodem můžete užívat krásný výhled na vlakové nádraží Ágra Fort. Pokračovat pak můžete ke klenutému sloupovitému pavilonu Jaswant Ki Chhatri. Mnohé zaujmou i pozůstatky astrologické observatoře Gyarah Sidi.

V indickém městě Ágra samozřejmě můžete podlehnout i mnohým plochám plným zeleně. Nabízí se kupříkladu nejstarší Mughalská zahrada Aram Bagh, která byla vybudována už v roce 1528. Působivý je také zahradní komplex Mehtab Bagh, jehož čtvercový tvar má rozměry 300 x 300 metrů. Za zmínku stojí Paliwal Park, Soor Sarovar Bird Sanctuary a Sander Patel Park.

Návštěva indického města Ágra, to rozhodně není týdenní záležitost. Tohle město byste mohli v kuse poznávat několik týdnů, než se zastavíte u všech pozoruhodných cílů. Jestliže hledáte v Ágře a okolí více zajímavostí, přinášíme vám několik dalších tipů – Fatehpur Sikri, Buland Darwaza, hrobka Salima Chishtiho, Maktab Khana, Ibadat Khana a jezero Keetham. U něj budete moci pozorovat velké množství stěhovavých ptáků. Tohle duchovně založené město si jednoduše oblíbíte. K tomu mimo jiné přispějí i každoročně pořádané akce. Jednou z největších událostí je například Ram Barat, což v překladu znamená svatební průvod. Další významnou akcí je Tádž Mahotsav.

Specifika místní kuchyně

Mnozí cestovatelé a milovníci Indie jistě vědí, že gastronomie v této zemi je převážně regionální záležitostí. V Ágře si určitě pochutnáte na přemíře vegetariánských pokrmů. Mezi nejčastější ingredience budou patřit česnek, asa foetida, baklažady, cizrna, jogurt, kardamom, kurkuma a betelové listy. Každé stravování můžete začít dobrou polévkou, třeba tou pálivou rassam. Z vegetariánských pokrmů vedou jídla jako alú gobhi, koottu, khičrí, panír a plněné baklažány. Na své si však přijdou i milovníci drůbežího masa – kórma, birjáni, kabáb, puláo a kófty. Když budete mít zálusk na něco sladkého, ochutnejte khír, barfí a gadžár ka halva. Z nápojů jednoznačně vedou ovocné šťávy z nezralého manga označované jako ám panna. Populární je také limonáda s kořením džal džíra a čaj dáta masala.

Počasí

Když se na dovolenou vydáte do indického města Ágra, počítejte s prolínáním tropického a stepního subtropického klimatu. Teploty v Ágře jsou po celý rok vysoké. Průměrná maxima jsou od 23 °C v zimě až do 41 °C v létě. Teploty mohou však stoupat výše než tyto hodnoty. Naopak ty nejmenší teploty klesají v zimě k 7 °C. Co se týče dešťových srážek, celoroční úhrn je 760 milimetrů. Nejdeštivější jsou měsíce červenec a srpen, kdy spadne v průměru 230 milimetrů za měsíc. Ve městě počítejte také s trochu zhoršenou kvalitou ovzduší. Zimní měsíce jsou velice často doprovázeny hustými mlhami.

Bezpečnost

Při návštěvě města Ágra je zapotřebí dodržovat několik bezpečnostních doporučení. Dávejte si pozor především na podvodníky, kteří se vám budou snažit prodat služby a produkty nejrůznějšího typu. Frekventovaná místa pak mohou být spojena s kapesními krádežemi. Cennosti si proto bedlivě hlídejte a mějte u sebe raději kopie cestovních dokladů. V noci nevyrážejte do odlehlých čtvrtí. Ženy by se měly připravit na dotěrné Indy, kteří jsou nadšeni z evropských dívek. Proto je lepší volit doprovod a méně vyzývané oblečení. Zjednodušeně řečeno, snažte se používat selský rozum a nic se vám v Ágře nestane.

Měna

V Agře budete platit indickými rupiemi. Vzhledem k tomu, že jde o větší indické město, můžete si dovezená eura a dolary směnit v některé z místních směnáren. Výjimkou není ani výběr z bankomatu. Lepší je mít raději dvě odlišné platební karty, kdybyste se setkali s nepořízenou. Platby kartou nejsou tolik rozšířené, takže je vhodnější mít nějakou hotovost neustále u sebe. Co se týče cenových nákladů, Ágra je v porovnání s evropskými destinacemi určitě levnější. O tom se ostatně můžete přesvědčit prostřednictvím níže uvedených příkladů.

 • Tříhvězdičkový hotel = Od 450 Kč za noc
 • Jídlo v levné restauraci = 90 Kč
 • Menu pro dva v restauraci střední kvality = 450 Kč
 • Coca-Cola 0,33 l v restauraci = 15 Kč
 • Espresso = 32 Kč
 • Voda 0,33 l v restauraci = 5 Kč
 • Chleba = 15 Kč
 • Voda 1,5 l v supermarketu = 9 Kč
 • Benzín = 31 Kč za 1 l

Doprava

Pokud plánujete dovolenou v indické Ágře, vaše první kroky budou směřovat k rezervaci letenek. Zamířit musíte do hlavní metropole Indie, kterou je Dillí. Letenky z Prahy se pohybují od 12 000 Kč výše a doba letu i s přestupy nabývá doby kolem patnácti hodin. Ágra sice disponuje nedalekým letištěm Pandit Deen Dayal Upadhyay Airport, to je však primárně vyhrazeno pro vnitrostátní lety a indické letectvo. Je to však jeden ze způsobů, jak se dostat z Dillí do Agry. Nabízí se ale i další varianty.

 • Město Ágra leží na železniční trati mezi Dillím a Mumbají.
 • Pokud zvolíte pronájem vozu na letišti v Dillí, cesta do Agry po silnici trvá přibližně 4 hodiny a je dlouhá 200 kilometrů.

Po příjezdu do Agry samozřejmě můžete využívat tamních dopravních spojů a dostupných způsobů přepravy.

 • Ágra má celkem tři vlaková nádraží se spoji do téměř všech směrů. Jsou to nádraží Ágra Cantt, Raja Ki Mandi a Pevnost Ágra.
 • Autobusová doprava v Agře je provozována společností UPSRTC.
 • Město nemá hlavní autobusové nádraží, ale několik menších zaměřených na různé trasy.
 • V rámci silniční dopravy lze kromě silnice NH2 z Dillí zmínit ještě významné tahy, jako jsou národní silnice č. 2, národní silnice č. 3 a národní silnice č. 11. Zamířit tak můžete do Kanpuru, Gwalioru nebo do Džajpuru.
 • V současnosti se pracuje na vybudování metra, které bude mít celkem 30 stanic, z toho 19 nadzemních a 11 podzemních.
 • Některé zajímavé cíle ve městě jsou poblíž sebe a jsou tedy dostupné pěšky.
 • Oproti autobusům představují dražší způsob přepravy místní taxi služby.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Indie

 • 7,5Dobré
  Longuinhos Beach Resort
  Indie - Goa
 • Alila Diwa Goa
  Indie - Goa
 • Novotel Goa Dona Sylvia
  Indie - Goa
 • The Lalit Golf & Spa Resort
  Indie - Goa
 • Whispering Palms Beach Resort
  Indie - Goa
 • Baywatch Resort
  Indie - Goa
 • Treehouse Nova
  Indie - Goa
 • La Conceicao Grande Morjim
  Indie - Goa
 • Radisson Goa Candolim
  Indie - Goa
 • Aldeia Santa Rita
  Indie - Goa
 • Majestic Beach Comforts
  Indie - Goa
 • Riva Beach Resort
  Indie - Goa

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré