Flores - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Indonésie

Flores: průvodce

34°C
Aktuálně
27°C
Průměrně

Flores

Jeden z ostrovů nacházejících se v souostroví Malých And. Flores o rozloze 13,5 tisíce kilometrů čtverečních je situován v jihovýchodní Asii. Žije na něm přes 1,5 milionu obyvatel a jeho hlavním a zároveň největším městem je Maumere.

Právě na tomto ostrově byly nalezeny ostatky koster hominidů, což byl druh člověka floreský. Místní lidé ostrovu velice často říkají Bahasa Flores. Většina obyvatel je křesťanského vyznání, k čemuž přispěli hlavně kolonizátoři v 16. století. Zbytek je muslimského ražení.

Ostrov Flores se pyšní především svou přírodní rozmanitostí. Kombinace hornatého terénu a deštných pralesů utváří překrásné exotické scenérie. A právě jim vévodí sopka Keli Mutu umístěná přímo uprostřed ostrova.
 

Co navštívit na Floresu

Flores je místem bohatým na pestrou faunu a flóru. Bude to příroda a džungle, která se stane vaším vodítkem na ostrově. K tomu pochopitelně můžete přidat i místní tradice, zvyklosti a zábavný kulturní program.

Tou největší dominantou ostrova je bezpochyby místní Národní park Kelimutu. Ten je pojmenován po tamní sopce. Právě k ní se vydejte na nezapomenutelnou túru. Vaší odměnou bude nejenom rozmanitý výhled, ale také sopečná kráterová jezera. Poslední známá erupce proběhla v roce 1968. Svoji pozornost zaměřte také na zrcadlovou jeskyni Batu Cermin, ve které naleznete pozůstatky želv a stalagmity. Takové malé podsvětí s okouzlujícími zkamenělinami.

Dalším lákadlem se vám stane hora Inierie, Mount Egon nebo si užijete krás jeskynního jezera Rangko Cave. Nezapomínejte ani na výšlap na horu Mount Iya nebo na jednu z dalších sopek Ebulobo. Dech beroucí pohled se vám nabídne u vodopádů Cunca Wulang Waterfall a Cunca Rami Waterfall. Vaším cílem by měl být i starověký Ngada, kde uvidíte megality.

Poblíž města Ende dejte přednost malebnosti a dokonalé kráse, kterou vám zprostředkuje vesnička Vologai. U Ende se nachází i zřícenina portugalské pevnosti pocházející ze 16. století. Velkým lákadlem bude město Bajawa, kde se konají místní trhy. Ty se vyjímají svou neuvěřitelnou barevností a silným kulturním zážitkem. Navštívit je můžete nejenom ve dne, ale dokonce i v noci. Lákadlem jsou tanečníci ve Watublapi a řada ostatních aktivit.

Turisté na Flores přijíždí také kvůli relaxaci, jíž si tady lze užívat plnými doušky. Třeba ve středisku Labuan Bajo, kde si dopřejete rehabilitačních procedur. Tento nedotčený kus světa se pyšní rozmanitými plážemi, na nichž se můžete věnovat nejrůznějším vodním aktivitám. Oblíbené je třeba potápění se žraloky nebo pozorování delfínů. Na ostrově se nachází jedna z významných vzdělávacích institucí, kde si můžete vyslechnout nejeden zajímavý seminář. Objekt vybudovaný v roce 1862 je zároveň muzeem plným hudebních nástrojů, keramiky, fosilií a historických maleb.

Specifika místní kuchyně

Je pravdou, že ostrov Flores díky přílivu turistů podlehl i zahraniční kuchyni. Takže kromě tradičních jídel zde můžete ochutnat ta mexická, italská a čínská. Hodně často jsou konzumovány mořské plody. Na druhou stranu steak nebo pizza nejsou ničím neobvyklým.

Na ostrově najdete restaurace libovolného typu. Pro rychlé a levnější stravování zvolte podniky Barraca Q´abana, Restaurante „O Pescador“, Dal Flores Cafe & Wine a Restaurante O Moleiro.  V trochu lepším podání své služby prezentují Maresia Restaurante, Por do Sol a Jonah´s Snack Bar Restaurante. Oddávat se budete stravování na rušné ulici, ale také v komorní atmosféře někde na pláži. Možností je zde více než dost.

Počasí

Vzhledem k tomu, že se Flores nachází ve východní části Indonésie, lze v této oblasti očekávat tropické klimatické podmínky. Jen stěží zde budete poznávat roční období. Rozlišovat je možné pouze období sucha a období dešťů. To začíná od listopadu do března. Nejdeštivějším měsícem na Floresu je únor, kdy spadne kolem 200 milimetrů srážek. Nejméně naopak prší během srpna. Pokud jde o teplotu vzduchu, maxima se celoročně pohybují mezi 30 °C až 32 °C. Minima pak klesají k 25 °C. Připravit byste se měli i na vysokou vlhkost vzduchu. Ta je kolem 80 %. Dovolená na Floresu pochopitelně vybízí i k vodním hrátkám, k čemuž přispívá teplota moře mezi 26 °C až 28 °C.

Bezpečnost

Nedotčenou přírodu na ostrově Flores si užijete s jistým pocitem bezpečí. Kriminalita je zde nízká, i přesto byste měli dodržovat několik zásad, jako nenechávat věci bez dozoru na pláži, hlídat si peníze na lidmi přeplněných místech a podobně.

Rozhodně se nevydávejte do neprobádaných částí džungle a dbejte v tomto směru na doporučení místních obyvatel. Je lepší držet se prověřených stezek. Pozor si dávejte i na divokou přírodu, která dokáže být při nepozornosti hodně nebezpečná. V období dešťů nepodceňujte plánování výletů, abyste se nesetkali s lokálními záplavami nebo sesuvy půdy.

Měna

Indonésie je obecně levnou destinací světa, což se pochopitelně promítá také do cenových nákladů. Ty vás rozhodně potěší, protože jsou nižší nežli v České republice. Pro představu vám přinášíme několik příkladů cen za vybrané zboží a oblíbené služby.

 • Voda 1,5 litru = 10 Kč
 • Chleba = 20 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 15 Kč
 • Cappuccino = 45 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 40 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 50 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 60 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 700 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 14 Kč

Doprava

Jako čeští turisté budete muset na Flores vyrazit leteckou dopravou. Z Prahy se lze dostat na letiště Labuan Bajo asi se dvěma přestupy. Doba letu se pohybuje mezi 21 až 24 hodinami. Náklady na letenku se mohou šplhat klidně k 30 000 Kč. Pokud ji samozřejmě zakoupíte dříve nebo v akci, výrazně ušetříte. Z letiště do centra města se dopravíte za 15 minut s pomocí místní taxi služby.

 • Veřejná doprava na Floresu není moc spolehlivá a dostat se z jednoho místa na druhé v delší vzdálenosti znamená často přestupovat.
 • Mnohem oblíbenější jsou zde ozvučené dodávky BEMO. Malé pomalované vozy pro méně lidí, které jezdí s taxou kolem 40 000 IDR za pět minut jízdy.
 • O něco dražší jsou místní taxi služby.
 • Pronájem vozu je na ostrově možný pouze s řidičem.
 • Rychlé cestování není výsadou tohoto ostrova.
   

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Indonésie

 • Senggigi Beach Hotel
  Indonésie - Lombok
 • Bhuwana Ubud
  Indonésie
 • Qunci Villas
  Indonésie - Lombok
 • Sheraton Senggigi Beach Resort
  Indonésie - Lombok
 • Jeeva Klui Resort
  Indonésie - Lombok
 • Kila Senggigi Beach Lombok (Senggigi Beach)
  Indonésie - Lombok
 • Keraton Jimbaran Resort & Spa
  Indonésie - Jimbaran
 • Bali Tropic Resort
  Indonésie - Tanjung benoa
 • Grand tour Indonésií – Sumatra, Jáva, Bali
  Indonésie - Jakarta
 • Perly Indonésie s koupáním na Bali
  Indonésie - Jakarta
 • Bali - ostrov úsměvů
  Indonésie - Bali

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré