Jáva - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Indonésie

Jáva: průvodce

27°C
Aktuálně
27°C
Průměrně

Jáva

Jáva je významným ostrovem Indonésie a zároveň nejlidnatějším ostrovem světa. Dokazuje to počet obyvatel 136 milionů žijících na ploše 132 000 kilometrů čtverečních. Jeho hlavním městem je pověstná Jakarta. Ostrov je omílán dvěma vodními plochami, a těmi jsou Indický oceán a Jávské moře.

Jáva je součástí Indonéských ostrovů a sousedí s dalšími významnými. Jsou to Bali, Sumatra, Borneo a Vánoční ostrov. Z pohledu osídlování zde došlo během posledních let k rapidnímu nárůstu obyvatel. Ještě v roce 1815 žilo na Jávě 5 milionů obyvatel a v roce 1930 asi 40 milionů obyvatel.

Jáva je pochopitelně ostrovem vulkanického původu. Ostrov se sám o sobě dělí na několik částí. Vedle hlavního města Jakarty je to zvláštní region Yogyakarta a pak čtyři oblasti Banten, Jawa Barat, Jawa Tengah a Jawa Timur.

Jaké nabízí Jáva památky a zajímavosti?

Co navštívit na Jávě

Jáva je exotickým ostrovem, který v každé ze svých částí ukrývá kulturní a přírodní bohatství. Právě to jsou největší lákadla pro spoustu turistů. Každému cestovateli se nabízí možnosti prozkoumat Jávu od A až do Z.

A začít můžete třeba v oblasti zvané Banten v západní části ostrova. Významným městem této lokality je Serang, kde zároveň leží důležitý přístav. Působiště je zásobárnou mnohých historických zřícenin a náboženských objektů. Patří mezi ně například chrám Avalokitéšvara, palác Karbon, Surosawanovův palác, velká mešita Masjid Agung Banten a originální pevnost Speelwijk. V globální západní lokalitě Jawa Barat můžete navštívit město Bandung, starobylé město Cirebon, botanickou zahradu v Bogoru nebo se přesunete do horských oblastí, jakými jsou Kuningan a Cianur. Krásný výlet si můžete udělat také ke kráteru Kawah Putih.

Centrem severozápadu Jávy je hlavní město Jakarta, které je příslibem mnohých architektonických památek. Od jakartské katedrály, přes Immanuelův kostel, až po národní monument zvaný Monas. V Jakartě mimo jiné zažijete také kulinářský a kulturní zážitek, včetně pestrého nočního života.

Ze západu Jávy se můžete pomalu přesouvat do její střední části zvané Jawa Tengah. Zde je dominantním městem území Semarang. K vidění je spousta historických objektů, včetně významných budov jako Puri Maerokoco. V okolí spatříte mnohá rýžová pole, ale také přírodní skvosty, jako třeba vodopád Grojogan Sewu. Velkým lákadlem se vám stane chrámový komplex Borobudur, popřípadě vsaďte na hinduistické chrámy Prambanan. Nechat ujít byste si neměli ani Surakartu, kde je situován palác Keraton.

Svůj čas na ostrově Jáva věnujte také prozkoumávání východní části zvané Jawa Timur. Právě zde se nachází druhé největší město ostrova Surabaya, které je zároveň přístavem. V této lokalitě lze spatřit aktivní sopku Semeru nebo si uděláte výlet k sopce Ijen. Vyšplhat mimochodem můžete i k sopce Bromo. Východní oblast Jávy je rovinatějšího rázu, ale právě díky těmto vrcholů nabízí originální scenérie. Nakonec si nechte návštěvu městečka Malang.

Jak můžete sami správně tušit, na ostrově Jáva jednoznačně vede turistika. Pěší výlety nebo jízdy terénními auty do divoké přírody, kde spatříte nejenom krajinné zajímavosti, ale také pestrou faunu. Pobřeží ostrova vybízí k vodním aktivitám, včetně poznávání podmořského světa.

Specifika místní kuchyně

Na Jávě si budete dopřávat typickou indonéskou kuchyni. To znamená, že jídla budou pestrá, mastná a ostrá. Velice často se setkáte s přípravou jídel v podobě smažení, grilování, pečení a pražení. Hlavní a v podstatě každodenní ingrediencí je rýže. Ochutnat můžete například pokrm zvaný Nasi Goreng, což je smažená rýže s masem. Velice častou náhradou rýže bývají nudle. Ochutnat lze oblíbené Sáté čili kořeněné maso na špejli nebo Soto. To je naopak speciální a velice oblíbená polévka. Na Jávě vás neminou takové pokrmy, jakými jsou dušená zelenina s arašídovou omáčkou a přidaným tofu Gado-dago. Spolehnout se můžete na používání regionálních pochutin, a to především v podobě exotického ovoce.

Když se budete pohybovat v Jakartě, navštivte restaurace Signatures Restaurant a Plataran Menteng. V Suranaye dejte přednost Kafe Brono, Ayam Bakar Primarasa nebo Pavilion Restaurant. A když náhodou zavítáte do Bandungu, nenechte si ujít Tian Jing Lou, Purnawarman Restaurant a Miss Bee Providore.

Počasí

Jáva se nachází v Indonésii, takže musíte počítat s tropickým a rovníkovým klimatem. To znamená, že teploty jsou zde víceméně po celý rok stejné a jejich průměr je mezi 28 °C až 31 °C. Naše typická zima je na Jávě poměrně deštivá a je doprovázena asijskými monzuny. Naopak tomu léto je daleko sušší. Jediným uklidněním se vám mohou stát letní vánky od moře. Vzhledem k tomu, že zima je deštivá, je ideální volbou pro plánování dovolené na Jávě asi léto. Při prozkoumávání jednotlivých zákoutí ostrova budete mít jistotu, že vás nepřekvapí nežádoucí počasí.

Bezpečnost

Při návštěvě Jávy je vhodné dodržovat několik základních pravidel, abyste se domohli maximálně bezpečného prostředí pro vaši dovolenou. V první řadě respektujte náboženství místních lidí, čemuž by měly hlavně dámy přihlížet při výběru oblečení. Pozor si dávejte ve městech nebo v přeplněných dopravních prostředcích na své osobní věci, protože kapsáři v jednotlivých lokalitách řádí zkrátka všude.

Z bezpečnostního hlediska na Jávě nepodceňujte ani divokost tamní přírody. Na mysli máme styk s neznámými živočichy, ale také nepřízeň počasí. Monzunové deště totiž mohou způsobit lokální záplavy nebo sesuvy půdy. V těchto ohledech vždy dodržujte doporučení místních obyvatel.

Měna

Jáva je ostrovem exotickým a vzdáleným. Pokud však takovou cestu urazíte, můžete se těšit na velice přijatelné pořizovací náklady na veškerý sortiment a služby. Ceny jsou mnohdy podstatně nižší nežli v České republice, takže na dovolené si to pořádně užijete. Níže uvádíme přehled několika orientačních cen.

 • Voda 1,5 litru = 9 Kč
 • Chleba = 25 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 12 Kč
 • Espresso = 25 Kč
 • Točené pivo 0,5 litru = 65 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 65 Kč
 • Jídlo v levné restauraci = od 30 Kč
 • Cappuccino = 30 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 700 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 15 Kč

Doprava

Z České republiky se na Jávu dostanete prostřednictvím letecké dopravy. Z letiště Václava Havla budete směřovat na největší letiště v Jakartě, které se nazývá letiště Jakarta Soekarno Hatta. To je situováno asi 20 kilometrů od hlavního města ostrova. Při letu počítejte s přestupy v okolních zemích. Díky tomu se délka letu prodlužuje zhruba na 17 až 19 hodin. Letenky na Jávu můžete pořídit od 16 000 Kč. Z letiště se do okolí dostanete buď speciálním vlakem Soekarno Hatta Airport Rail Link směřujícího do Jakarty a odtud dále autobusem nebo vsadíte na taxi služby. Po ostrově Jáva můžete cestovat několika možnými způsoby.

 • Ve velkých městech počítejte s místními linkami městské hromadné dopravy.
 • Mezi velkými městy lze využívat meziměstské autobusové dopravce.
 • Po Jávě dobře funguje i železnice. Překonávání delších vzdáleností vlakem je mnohdy lepší nežli cesta dálkovým autobusem.
 • Jako ideální se pochopitelně jeví pronajmutí automobilu, protože v ten moment jste svými vlastními pány. Na ostrově se nachází řada půjčoven.
 • Pro kratší výlety přijde vhod i pronájem skútru.
 • Počítejte však s tím, že provoz je především ve velkých městech a přilehlém okolí poměrně hustý a někteří řidiči moc nedodržují pravidla silničního provozu.
 • Nejlevnější variantou se vám může stát stopování, ale to není pro každého.
 • V přímořských oblastech a mezi okolními ostrovy lze cestovat za pomoci lodní dopravy.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Indonésie

 • Senggigi Beach Hotel
  Indonésie - Lombok
 • Bhuwana Ubud
  Indonésie
 • Qunci Villas
  Indonésie - Lombok
 • Sheraton Senggigi Beach Resort
  Indonésie - Lombok
 • Jeeva Klui Resort
  Indonésie - Lombok
 • Kila Senggigi Beach Lombok (Senggigi Beach)
  Indonésie - Lombok
 • Keraton Jimbaran Resort & Spa
  Indonésie - Jimbaran
 • Bali Tropic Resort
  Indonésie - Tanjung benoa
 • Grand tour Indonésií – Sumatra, Jáva, Bali
  Indonésie - Jakarta
 • Perly Indonésie s koupáním na Bali
  Indonésie - Jakarta
 • Bali - ostrov úsměvů
  Indonésie - Bali

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré