Západní Timor - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Indonésie

Západní Timor: průvodce

35°C
Aktuálně
27°C
Průměrně

Západní Timor

Timor je název ostrovu, který se nachází v jihovýchodní Asii. Ten se rozděluje na dvě části. Tu severovýchodní zaujímá Východní Timor a tu zbývající Západní Timor. Západní Timor tvoří zhruba polovinu ostrova a je politickým regionem. Jedinou výjimkou, která nespadá do Západního Timoru je okres Oecussi-Ambeno náležící k Východnímu Timoru.

Hlavním městem Západního Timoru je Kupang. Město rozdělené na šest administrativních obvodů je situováno v zátoce Sawuského moře. Žije zde více jak 400 tisíc obyvatel. Z politického hlediska je Západní Timor nedílnou součástí provincie Nusa Tenggara Timur. V dřívějších dobách byla tato část ostrova označována jako Holandský Timor. Bylo to v koloniálním období.

Celková rozloha Západního Timoru, respektive samotné souše je asi 16 264 kilometrů čtverečních. Nejvyšším vrcholem Západního Timoru je Mount Mutis se svou výškou 2 427 metrů nad mořem. Mezi další významná města této časti ostrova patří Soe, Kefamenanu a Atumbua.
 


 

Jaké nabízí Západní Timor památky a zajímavosti?

Co navštívit v Západním Timoru

Západní Timor si vás získá svou otevřeností, přirozeností a velice brzy se vám zaryje pod kůži. Objevovat můžete kmenové tradice, ochutnávat budete tradiční pokrmy a dechberoucí příroda vám bude neustále v patách. Vybírat si můžete z řady míst, jež stojí za vidění.

Odrazit se můžete třeba od hlavního města Západního Timoru, kterým je město Kupang. Zde se nachází třeba Situs Tugu Jepang nebo monument zvaný Gong Perdamaian. O historii tohoto města se spoustu informací dozvíte v muzeu zvaném Museum Negeri Kupang. Přírodou opěvuje les Mangrove Forests Kupang a hromadu zábavy vám nabídne Kupang Waterpark. K dispozici je pochopitelně několik vyhlášených pláží, mezi něž se řadí Lasiana Beach, Kera, Pasi Panjang, Batu Nona Beach, Ketapang Satu Beach a Pantai Nunsui. Nakonec si nechte prohlídku místa zvaného Goa Tourism Monkey.

V Západním Timoru se samozřejmě nachází přemíra krásných vodopádů, které jsou oblíbenou turistickou atrakcí. Vyrazit můžete například k vodopádu Niagara Mauhalek, Pantai Wamasa nebo dáte přednost místu zvanému Air Terjun Oenesu.

Jedním z krásných výletů se stane cesta k jeskyni kousek za hlavním městem Kupang. Toto místo se nazývá jako Goa Kristal Bolok a dostat se můžete ke křišťálové vodě nacházející se v útvaru připomínajícím černou díru.

Chcete-li poznat zvyklosti místních obyvatel, nebojte se zajít do menší vesničky zvané Maslete Village, která je situována asi 3,5 kilometru od Kefamenanu. Zde uvidíte zatravněné střechy příbytků a budete moci pozorovat výrobu mystických ptáků ze dřeva. Turisticky zajímavá je také vesnice Oelolok vzdálená asi 33 kilometrů od Kefa. Jde o tkalcovskou vesnici, kde se mimo jiné nachází královský hřbitov a čeká na vás silný kulturní zážitek. Nakonec si můžete nechat pověstný dům v Baunu zvaný Sonaf Baun.

A jaké lokality jsou spojeny s onou opěvovanou přírodou? Zkuste zavítat na místo zvané Tamkesi, Fulan Fehan a Monkey Cave and Natural Park. Pokud si chcete ze Západního Timoru něco odvézt, navštivte vyhlášené trhy, ať už půjde o textil, umění, tamní řemesla či cokoliv jiného. Jmenovat lze například trh Maubesi, v Kupangu je to Pasar Inpres a Ina Ndao. V Baunu je to Kelompok Tenun Ikat Kai Ne´e a v Soe je to Timor Art Shop.

Specifika místní kuchyně

V Západním Timoru si budete pochutnávat především na rybách a nejrůznějších mořských plodech. Z masa celkem jednoznačně vede to kuřecí. Dost pokrmů je obohacených o výrazné typy koření, z nichž některá mohou být pro české strávníky více pálivá. Z části je zde patrný vliv zahraničních kuchyní, jakými jsou třeba ta čínská a japonská.

Pokud budete chtít vyrazit do některé z místních restaurací, směřujte své kroky do města Kupang. Jmenovat lze například podniky jako Subasuka Paradise, Lavalon Seaview Hostel & Café, Restoran Nealyan, The Kelapa Restaurant & Sky Lounge, Taman Laut Handayani, Rumah Makan Tanjung a Suka Ramai Seafood.

Počasí

Při návštěvě Západního Timoru se připravte na tropické klima, což dokazují celoroční teploty pohybující se mezi 29 °C až 31 °C. V době od listopadu do dubna je nutné počítat se zvýšeným množstvím dešťových přeháněk. Nejdeštivější měsíce jsou pravděpodobně prosinec až březen. Naopak v letním období počet dešťových srážek opadá. I s přihlédnutím k tomu byste měli plánovat vaši cestu na Západní Timor.

Bezpečnost

Cestu na Západní Timor je třeba spojit s jistými bezpečnostními opatřeními. Vzhledem k rozbrojům mezi Východním a Západním Timorem je vhodnější nepohybovat se na hranicích obou zemí, kde může docházet k ozbrojeným střetům. Ve městech může hrozit potenciální pouliční kriminalita, proto v noci raději nikam nechoďte sami. Když budete cestovat po Západním Timoru, je dobré dbát rad zkušených cestovatelů.

K pití využívejte pouze balenou vodu, jinak vám hrozí nepříjemné žaludeční potíže. To samé se týká konzumace tepelně upravených pokrmů, což si raději pohlídejte u pouličních stánků. Abyste se vyhnuli jakémukoliv exotickému onemocnění v Západním Timoru, přibalte si se sebou dostatečně účinné repelenty proti komárům, jež jsou označovány za hlavní přenašeče nemocí.

Měna

V Západním Timoru za dovolenou určitě nezaplatíte tolik, protože náklady jsou zde oproti České republice nižší. Snad jenom v hlavním městě si v restauračních zařízeních můžete drobně připlatit, nejde však o nic zásadního. Zde jsou příklady cen za vybrané zboží a služby.

 • Voda 1,5 litru = 11 Kč
 • Chleba = 23 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru v restauraci = 40 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 75 Kč
 • Espresso = 40 Kč
 • Cappuccino = 60 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 65 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 400 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litru = 25 Kč

Doprava

Do oblasti Západního Timoru se z České republiky budete muset vypravit letecky. Vaším cílem se s největší pravděpodobností stane hlavní město Kupang, kde se mimo jiné nachází letiště Kupang El Tari. Letenky sem vychází poměrně draze v řádu tisíců, pokud je tedy nekupujete s předstihem nebo v akcích. Počítat musíte s několika přestupy, takže v letadle s přehledem strávíte více jak 24 hodin. A jak je to s cestováním po Západním Timoru?

 • V omezené míře zde funguje veřejná doprava, kterou tvoří vozidla nejrůznějšího typu. O žádném větším komfortu se v tomto případě nedá mluvit. 
 • Jízdné se pohybuje od 0,25 USD.
 • Především v okolí hlavního města fungují taxi služby. Je to například Timor Taksi, Taxi Kupang 24 Jam, GOGO Taksi nebo ve městě Kefamenanu je to Melino Travel & Taxi 24 Jam.
 • Náklady na jeden kilometr jsou kolem 1,8 USD, ale ceny mohou být i smluvní.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Indonésie

 • Senggigi Beach Hotel
  Indonésie - Lombok
 • Bhuwana Ubud
  Indonésie
 • Qunci Villas
  Indonésie - Lombok
 • Sheraton Senggigi Beach Resort
  Indonésie - Lombok
 • Jeeva Klui Resort
  Indonésie - Lombok
 • Kila Senggigi Beach Lombok (Senggigi Beach)
  Indonésie - Lombok
 • Keraton Jimbaran Resort & Spa
  Indonésie - Jimbaran
 • Bali Tropic Resort
  Indonésie - Tanjung benoa
 • Grand tour Indonésií – Sumatra, Jáva, Bali
  Indonésie - Jakarta
 • Perly Indonésie s koupáním na Bali
  Indonésie - Jakarta
 • Bali - ostrov úsměvů
  Indonésie - Bali

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré