Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Oceánie

Palau: průvodce

28°C
Aktuálně
27.7°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
PW flag

Palau

Hodnocení průvodce: 9.7

Palau nebo také Republika Palau. To je prezidentská republika nacházející se v Tichém oceánu. Tato země má dohromady kolem 340 ostrůvků a je nedílnou součástí souostroví Karolíny. Situování Palau je přibližně 500 kilometrů od Filipín. Celková rozloha této republiky je 459 kilometrů čtverečních a žije zde přes 21 tisíc obyvatel.

Původní obyvatelé se na ostrovech usadili v roce 1 000 před naším letopočtem. První Evropan se sem dostal v roce 1543. Vzhledem k tomu, že to byl Španěl, Španělsko si zemi nárokovalo od roku 1686. Španělé po válečných konfliktech opustili ostrov až v roce 1899. Od roku 1920 bylo Palau součástí Tichomořských ostrovů. V roce 1994 se Palau stalo samostatnou Palauskou republikou.

Základ souostroví tvoří 26 větších ostrovů a přes 300 menších. Šest z nich leží v oblasti rozsáhlé laguny. Tím největším ostrovem je Babeldaob. Mezi další známé patří Koror, Angaur a Peleliu. Desítky malých neobydlených ostrovů je označováno jako Rock Islands a ty mimo jiné tvoří světové přírodní dědictví UNESCO.
 

Co navštívit na Palau

Palau je v první řadě exotickým rájem ukrývajícím bezpočet překrásných přírodních památek. Kromě nich máte možnost nahlédnout do tradic místních obyvatel a do samotné historie prostřednictvím architektonických skvostů.

A právě těmi začneme při představování Palauské republiky. Mezi dominantní budovy se řadí nejstarší zasedací dům mužů v Palau, který nese název Bai ra Airai a nachází se na ostrově Babeldaob. Dům je starý více jak 200 let. Na něm samotném, akorát ve městě Melekeok stojí i nejstarší budova parlamentu zvaná Ngerulmud. Ta byla postavena v roce 2006.

Z pohledu archeologických památek můžete zůstat na tomto ostrově. Jsou to například kamenné monolity Badrulchau, kterých je nyní 37 a jsou do nich vytesány hrubé tváře. Kamenné rytiny staré až 1 100 let jsou také u města Melekeok a říká se jim Odalmelech. Takové tváře lze vidět i na ostrově Koror. Samotný reliéf ostrova byl vytesán do obří terasy. Chcete-li jí spatřit, směřujte ke kopci Ngchemiangel.

Mezi zajímavosti se řadí pohřební jeskyně Chelechol ra Orrak na Skalních ostrovech nebo jeskyně Ucheliungs se vstupem v mělké mořské vodě. Za zmínku stojí západní útesy ostrova Ulong zvané Olechukl Iars nebo Taberraklské petroflyfy v jihovýchodním rohu Ngeruktabelu.

To hlavní, co budete na Palau obdivovat jsou přírodní skvosty. Dominantou souostroví jsou bezpochyby mořská jezera, v nichž se za dlouhá léta vyvinuly jedinečné biotopy. Na Rock Island je to třeba Clear Lake o velikosti 3,9 hektarů nebo Coby Lake s nejrůznějšími poddruhy medúz. Na Skalnatých ostrovech můžete obdivovat Uet éra Ongael, jezero Uet éra Ngermeuangel a Jezero medúzy neboli Ongeim´l Tketau. To má podzemní napojení na moře.

Na Palau je i spousta jeskyní pod hladinou moře. Typickým příkladem je Yikrel a Bub poblíž Ngemelis na Kororu. Dále je to lustrová jeskyně Iiel Temekai a Tunel Siaes. Tento tunel je až 20 metrů hluboký a 60 metrů dlouhý.

Mezi ostatní významné přírodní skvosty Palauské republiky patří ještě les na úpatí hory Ngerchelchuus, jezero Ngardok, přirozený oblouk Arch na ostrově Koror nebo šest metrů vysoký vodopád Tabecheding Falls na ostrově Babeldaob. Na něm se mimo jiné nachází ten nejvyšší vodopád ostrova, kde padá voda z výšky 30 až 37 metrů. Jde o vodopád Taki.

Na ostrovech se můžete oddávat nejrůznějším aktivitám. Hodně populární je zde například kajaking nebo výlety do přírody za pozůstatky vojenské techniky z druhé světové války. A to se týká nejenom ostrova Babeldaob, ale také těch odlehlých. Hodně populární je zde potápění a šnorchlování – Blue Corner, German Channel a New Drop Off. Podél pobřeží můžete relaxovat na spoustě překrásných písečných plážích. Uchýlit se můžete i na ty odlehlé a v podstatě liduprázdné. Nakonec si třeba nechte vyhlídkový let nad zelenými kopci Rock Islands.

Místní kuchyně

Vzhledem k tomu, že Palauská republika je obehnána mořem, lze očekávat, že velká část pokrmů je zde připravována z ryb a mořských plodů. Kromě tradiční úpravy jídla narazíte na spoustu receptů vycházejících z gastronomie čínské, vietnamské a korejské. Hodně masových pochutin je připravována formou grilování, včetně grilované zeleniny. Oblíbené jsou banánové listy. Dosti používaná je také rostlina Taro, která je součástí polévek a hlavních pokrmů. Pokud chcete okusit místní specialitu, dopřejte si pikantní zeleninou polévkou s netopýrem. Na své si mimochodem přijdou i vyznavači fastfoodů.

Pokud se budete pohybovat na ostrově Koror a dostanete chuť na něco dobrého, potom můžete zavítat do některé z těchto restaurací – Elilai Seaside Restaurant and Bar, Taj, Kramer´s Cafe, Carp Restaurant, Tori Tori Restaurant, Rock Island Cafe a Emaimelei Restaurant & Kumangai Bakery.

Doprava

Na Palau se dopravíte pouze letecky. Z Prahy nebo okolních letišť jako je Vídeň budete směřovat na jediné mezinárodní letiště Republiky Palau, kterým je letiště Airai Roman Tmetuchl nacházející se na ostrově Koror. Letiště leží asi 23 kilometrů od hlavního města Ngerulmud. Letenky do tohoto exotického ráje jsou poměrně nákladné, což dokazuje cena 25 000 Kč až 30 000 Kč. V akci nebo při včasném nákupu lze několik tisíc korun ušetřit. Doba letu se vzhledem k přestupům pohybuje mezi 25 až 50 hodinami. Z letiště se do hlavního města ostrova Koror dopravíte následovně.

  • Taxi služby vyjdou kolem 25 USD.
  • Alternativou je pronájem vozu. Auto je lepší rezervovat před odletem.

A jak je to s dopravou na Kororu a ostatních ostrovech Palauské republiky?

  • S klasickou veřejnou dopravou se na ostrovech nesetkáte.
  • Po městech se lze obvykle pohybovat pěšky.
  • Mezi městy upotřebíte taxi služeb, i když ty bývají nákladnější.
  • Levnější alternativou je pronájem automobilu, a to za předpokladu, že máte v plánu cestovat po pevnině.
  • Mezi ostrovy se budete přepravovat za pomoci lodní dopravy. 
     

Oceánie - další destinace

9.6Výjimečné
9.8Výjimečné
Cookovy ostrovy
Cookovy ostrovy: průvodce
9.3Výjimečné
9.6Výjimečné
9.2Výjimečné
9.7Výjimečné
Marshallovy ostrovy
Marshallovy ostrovy: průvodce