Cuzco - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Peru

Cuzco: průvodce

18°C
Aktuálně
20°C
Průměrně

Cuzco

Cusco je hlavním městem stejnojmenné provincie a regionu nacházejícího se na jihovýchodě Peru. Jinak zvané Cuzco je situováno v nadmořské výšce 3 400 metrů nad mořem poblíž pohoří Andes a údolí Urabamba. Od roku 1983 se Cusco nachází na seznamu světového dědictví UNESCO.

Prvními obyvateli na území tohoto města byli lidé Killke, jež zde byli od roku 900. Ve 13. století sem přišli Inkové. Město bylo dlouhodobě centrem tohoto národa. Poté nastala španělská inkvizice a republikánská éra. Od 90. let 20. století ve městě narostl cestovní ruch. Původ domorodého jména města byl Qusqu.

Tato hlavní turistická atrakce Peru je schopna pojmout až 2 miliony návštěvníků ročně. Historické město Peru získalo i několik ocenění. Třeba v podobě kulturního dědictví národa.

Jaké nabízí Cuzco památky a zajímavosti?

Co navštívit ve městě Cuzco

Bývalé hlavní město Inků je protnuto poutavou architekturou pocházející především ze španělského období. Kromě jedinečné atmosféry ve městě se můžete těšit také na okolí kopce a rozmanité přírodní prostředí. To všechno je určeno k poznávání.

Jako první ve městě Cusco navštivte Kostel Santo Domingo, který je spojen se jménem Coricancha, což v překladu znamená zlaté nádvoří. Kostel vznikl právě na troskách inckého místa Coricancha, z něhož se zachovalo jen opravdu málo. To, co uvidíte dnes, je ryze španělská architektura, jež se pojí se zaoblenými oblouky a nabízí malé muzeum plné vykopávek a artefaktů.

Asi nejznámější zříceninou ve městě bude Sacsayhuaman. Komplex historického významu, který je postaven z kamenných kostek. Obdivovat můžete jak zachovalé části, tak jejich samotnou strukturu. Dle velikosti je patrné, že některé kameny mají hmotnost přes 350 tun. Tyto kameny, potažmo stěny Inků můžete vidět v různých částech Cusca, hodně například v ulici Loreto a Hatunrumiyoc. Nejstarší zeď je Acllahuasi.

Navštívit neopomeňte ani hlavní katedrálu Cusco, jejíž stavba začala v roce 1559 a byla dokončena v roce 1669. Katedrála stojí na místě bývalého paláce Inků Wiracocha. Stavba má renesanční podobu a její oltář váží až 400 kilogramů. Nachází se zde sbírky mnohých cenných obrazů. Odtud můžete postupovat k jezuitskému kostelu La Compania, jehož vybudování proběhlo v 16. století. Objekt nabízí zajímavou podívanou při nočním osvětlení a jeho doménou je velkolepý zlatý oltář.

Další významnou náboženskou památkou je barokní Kostel La Merced. Jeho historie sahá do roku 1536. V té době byl vystaven původní kostel, který La Merced nahradil v roce 1657 až 1680. Ve městě Cusco patří tento kostel k třetímu nejvýznamnějšímu. Zmínit bychom měli také Kostel San Francisco pocházející z roku 1572. Jeho obnova proběhla v roce 1650, kdy byl poničen zemětřesením. K vidění jsou části interiéru z cedrového dřeva a monumentální malba o rozměrech 12 x 9 metrů.

Středobodem města Cusco je náměstí Plaza de Armas, které v dřívějších dobách neslo označení Aucaypata a Huacaypata. Právě zde se nachází část jmenovaných památek. Mimo to jsou zde situovány i nejrůznější kolonády a překrásné zelené zahrady s lavičkami, kde můžete odpočívat a kochat se tamní atmosférou.

Ve městě Cusco je k vidění řada poutavých muzeí. Třeba Museo Inka, což je největší muzeum zaměřující se na Inky. Dále je to Museo Casa Concha a Museo de Arte Precolombino neboli Muezum předkolumbovského umění. Chcete-li načerpat tu správnou atmosféru historického města Cusco, potom se vydejte do oblasti zvané San Blas, která je protnuta úzkými uličkami, řemeslnými dílnami, uměleckými galeriemi, barevnými stánky a podobnými věcmi.

Kromě toulek po památkách se můžete věnovat i ostatním aktivitám. Oblíbená je zde například cyklistika, třeba po Sacred Valley. Organizovány jsou dokonce placené vyjížďky. Na západ od města Cusco je řada klikatých říčních kaňonů, jež vybízí k raftingu. Populární jsou výlety na koních, ale i horská turistika a treky. V okolí se nachází Andy, takže možností je tu více než dost. Nejznámější je pravděpodobně čtyřdenní trek Inca Trail vedoucí na Machu Picchu.

Specifika místní kuchyně

Ve městě Cusco si pochutnáte na řadě tradičních pokrmů, které jsou vlastní nejenom tomuto místu, ale tvoří základ peruánské kuchyně. Typickým příkladem je Ceviche, Rocotorelleno nebo steaky. Ty jsou jak hovězí, tak lamí. Hodně používaným masem je to kuřecí. Pokrmy jsou obvykle bez složitých omáček. Výjimkou není ani populární maso z morčete. Pokud byste místní delikatesu chtěli zapít něčím lahodným, potom vyzkoušejte národní nápoj Piscosour, což je vínovice s cukrem a limetkou.

V centru města se nachází řada kvalitních restaurací, jež splní vaše požadavky v podobě lahodného pokrmu. Jsou to například A Mi Manera, Uchu Peruvian Steakhouse, Limbus Restobar, Kusikuy Restaurante, Tunupa Restaurant a Organika.

Počasí

Město Cusco je situováno v nadmořské výšce kolem 3 000 metrů nad mořem. A to se pochopitelně promítá do tamního klimatu. Celoroční průměrné teploty se pohybují kolem 18 °C až 20 °C, takže při plánování dovolené v Cuscu si nezapomeňte přibalit také odpovídající oblečení. Počítat musíte s těžším vzduchem vzhledem k dané nadmořské výšce. Sezóna se zde dělí na dvě období. Tím prvním je období dešťů od listopadu do března. Zbývající část roku je suchá a prší opravdu výjimečně. Pokud tedy plánujete i nějaké treky po okolí, vyrazte do Cusca od dubna do října.

Bezpečnost

Město Cusco spadá do oblastí, na které upozorňuje Ministerstvo zahraničních věcí v souvislosti s možným výskytem boje armády s narkoteroristickými skupinami. Při cestování po okolí je tedy třeba dávat pozor. Město jako takové by mělo být bezpečné. Vždy je třeba dbát doporučení místních a rad zkušených cestovatelů.

Podceňovat nesmíte ani vyšší nadmořskou výšku města Cusco, která může způsobovat výškovou nemoc. Po příjezdu do města je třeba se nějaký čas aklimatizovat a teprve poté se pouštět do objevování zdejších krás. V případě konzumace pitné vody dávejte přednost raději té balené.

Pokud jde o období dešťů od listopadu do března, je vhodné zvážit některé náročnější treky po okolí, protože se zvyšuje riziko možného sesuvu půdy či povodní.

Měna

Ve městě Cusco se setkáte s běžnými cenami. Některý sortiment zde má vyšší cenu, většinu věcí a služeb však pořídíte relativně levně. Pro lepší představu si pročtěte několik níže uvedených příkladů týkajících se vybraného zboží.

 • Voda 1,5 litru = 25 Kč
 • Chléb = Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 215 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 16 Kč
 • Cappuccino = 55 Kč
 • Espresso = 40 Kč
 • Točené pivo 0,5 litru = 55 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru = 65 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 45 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 250 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 28 Kč

Doprava

Cesta do peruánského města Cusco je realizovatelná pouze letecky. Město sice disponuje svým letištěm, to se však zaměřuje na vnitrostátní lety. Proto si budete muset nejprve zakoupit letenku do Limy, která stojí v průměru od 18 000 Kč. Pokud byste zvolili okolní evropská letiště, můžete se při včasném nákupu dostat na cenu 12 000 Kč. Doba letu je mezi 20 až 24 hodinami. Z letiště Lima Jorge Chavez se pak vydáte na letiště Cusco Alejandro Velasco Astete. Cena letenek se bude pohybovat mezi 2 000 Kč až 3 000 Kč. Přepravu z letiště lze řešit následujícími způsoby.

 • MHD – modrobílé autobusy. Cesta zabere 20 minut a stojí 1,2 PEN.
 • Letištní taxík vychází na 40 PEN.
 • Klasický městský taxík stojí 10 PEN.

Po město Cusco můžete cestovat některým z těchto dopravních prostředků.

 • Jedinou veřejnou dopravu ve městě Cusco představují mikrobusy Collectiva.
 • Problémem může být to, že nejsou moc dobře označovány zastávky.
 • K oblíbeným cílům využívejte turistické mikrobusy jezdící i mimo město. Ty třeba nabízí nejlepší poměr/cena a rychlost v rámci výletu na slavnou Machu Picchu.
 • Jízdné veřejné dopravy začíná na 0,8 PEN.
 • Dražší alternativou jsou místní taxi služby. Využít můžete i trochu levnější služby Uber.
 • Z města Cusco vede pouze jediný železniční spoj přes Ollantaytambo do Agues Calientes.
 • Upotřebit lze pronájmu automobilu. Ceny začínají na 1 000 Kč za den.
 • Vzhledem k chaotickému provozu a úzkým klikatým silnicím jde však o relativně nebezpečnou věc.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Peru

 • Peru + Punta Cana
  Peru - Lima
 • Peruánská odyssea
  Peru - Lima

Jižní Amerika - další destinace

9.4Výjimečné
9.3Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
8.8Skvělé
9.3Výjimečné