Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Jižní Amerika

Peru: průvodce

18°C
Aktuálně
20°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
PE flag

Peru

Hodnocení průvodce: 9.5

Překrásná příroda, putování po pradávných civilizacích a výjimečná možnost aktivitního cestování. To je dovolená v Peru v celé svojí kráse, která vás osloví pomyslným životním karnevalem, zasype přívětivostí tamních obyvatel a nabídne komplikovanost skrytou za krásou přírody. V případě Peru lze s naprostou jistotou hovořit o bezkonkurenční rozmanitosti. Té podlehne naprosto každý turista. Významné ruiny pevností, několik tisíc let staré poznatky historických národů, ale i vyvýšené štíty hor, písečné duny a Pacifik. Tohle všechno můžete mít jako na dlani. Vedle pestrosti kulturní vás samozřejmě čeká i ta geografická.

Tento významný stát Jižní Ameriky je protnut přírodními skvosty, mezi které se řadí poušť Sechura, opak jí bude nejvyšší hora Huascarán nebo velké jezero Titicaca. Při cestování po Peru okusíte od každého kousek a poznáte atmosféru nejenom amazonských nížin, ale také pobřeží Tichého oceánu. Údolí plná zeleně mísící se se zasněženými vrcholky hor jsou jednoznačně nepřehlédnutelné a vybízí k objevování a poznávání. Dovolená v Peru bude spjata s bohatostí a exotičností.

Průvodce pro oblíbené destinace: Peru

Co navštívit v Peru

Poté co spatříte krásy Peru, okamžitě si zamilujete treking a pustíte se do poznávání významných míst a vrcholků. Zdolat můžete nejrůznější traily, které jsou určeny nejenom pro pokročilé vytrvalce, ale také pro začátečníky. Z toho zároveň plyne, že věnovat se můžete i horolezeckým aktivitám. Peru vám toho díky své pestrosti však nabízí daleko více. Je to například surfování u tichomořského pobřeží, pozorování divokých zvířat, jízda na horských kolech a vyloženě adrenalinové záležitosti. Oblíbený je kupříkladu rafting, dále je to paragliding a sandboarding.

Poznávání Peru by mělo začít kde jinde než v hlavní metropoli. Tou je město Lima, které si vás podmaní hned v několika ohledech. Určitě to bude dominantní náměstí Plaza Mayor, ale i historické centrum. Zastavit byste se měli u monumentálního kláštera Convento San Francisco, v Muzeu archeologie a antropologie nebo v celkem bohémské čtvrti Barranco. Součástí města je také historická oblast zvaná Huaca Pucllana.

Pokud jde o největší město v zemi, tím bude Trujillo. Jeho předností je starobylá chimská metropole Chan Chan. Nedaleko leží vesnička Huanchaco, kde si můžete zasurfovat. Určitě nevynechte koloniální město Arequipa, které je mnohými označováno, jako bílé město. Krásné uličky historickým centrem doplňuje například stavba Monasterio de Santa Catalina. Tu opravdovou historii však hledejte ve starobylém městě Cusco. To je považováno za pomyslnou vstupní bránu do Machu Picchu. Jde o ztracené město Inků nacházející se ve výšce 2 500 metrů nad mořem. K vidění jsou pozůstatky mnohých staveb.

Ujít si nenechte ani oázu obklopenou písečnými dunami. Takové místo se nazývá Huacachina a kromě jiného vám zprostředkuje zábavu v podání sandboardingu. Pozoruhodná jsou solná políčka v blízkosti údolí Urubamby. Je to oblast Salineras de Maras, kde můžete pozorovat tzv. solný amfiteátr. Mezi posvátná místa Inků patří také město Pisac, respektive jeho pozůstatky.

Když se řekne Peru, jistě se vám vybaví slavné jezero Titicaca. Pozorovat můžete rákosové domy, staré chýše a vodní hladinu. Odvézt si odsud můžete některý z krásných suvenýrů. Vyhledávaným cílem cestovatelů se stává Kuelup, což je pevnost, respektive opevněné kamenné město. Jeho součástí jsou více, jak dvě stovky budov. Bašta incké říše na vás bude čekat také v nadmořské výšce 3 300 metrů, kde se dostanete do provincie Cuzco. Pokud chcete pohlédnout na jeden z nejhlubších kaňonů světa, bude to Caňón del Colca. Časté jsou treky právě k jeho úpatí. Vyznavači incké architektury mohou zavítat do městečka Ollantaytambo. Tam lze obdivovat především terasovitý základ.

A jaká další místa nesmí chybět ve vašem peruánském itineráři? Rozhodně si do cestovatelského deníčku poznamenejte Duhovou horu, kam vede několikakilometrová stezka. Opakem všech výše prezentovaných míst je dětský prales v Amazonii. Oblast kolem řeky Amazonky je plná bujarého života. Začít můžete například u města Iquitos. Chcete-li v Peru pozorovat tropická zvířata, zamiřte do Parque Nacional Manu, kam se lze vypravit pouze s průvodcem. Toto místo je na seznamu přírodního dědictví UNESCO.

Peru, to není pouze historie, zábava, tradiční kultura a specifická gastronomie. Užívat si zde budete také náležitého odpočinku a relaxace. K tomu samozřejmě vybízí nejrůznější peruánské pláže nabízející spoustu vodních aktivit. Mezi ty nejlepší a nejvyhledávanější se řadí Cabo Blanco, Pocitas, Zorritos, Playa Roja, Vichayito, Los Organos a pláž Puerto Chicana.

Místní kuchyně

Peruánskou gastronomii lze označit za specifickou a originální. Při jakémkoliv stolování se setkáte nejčastěji s ingrediencemi, jakými jsou rýže, brambory, kuřecí maso, vepřové, ale také nejrůznější druhy tradičních omáček. Pakliže bychom se bavili o národním jídle v Peru, bude to bezpochyby Piscosour čili vínovice s limetkou, bílky a cukrem. Oblíbený je například hovězí steak s cibulí, brambory a rýží zvaný Lomosaltado, paprika plněná mletým ochuceným masem Rocotorelleno, chobotnice v limetkové šťávě Cuy al Horno a bramborový salát vložený do avokáda Causa Allena. Jídlo je připravováno nejrůznějšími způsoby, mezi než patří i grilování. Třeba kousky hovězího srdce na grilu jsou označovány jako Anticuchos.

V okamžiku, kdy začnete ujíždět na peruánské kuchyni, nabízí se spousta dalších kulinářských specialit. Jsou to například smažené plátky vepřového masa Chicharon nebo plněná kapsa z těsta označovaná jako Empanada. Vyhledávanou pochutinou je Arroz chaufa, což je smažená rýže, ve které nechybí masové nudličky. Pokud dostanete chuť na kukuřici a maso v banánovém listu, hledejte v jídelníčku specialitu zvanou Tamales. Věděli jste o tom, že sladký dezert může být z dýně? Pokud ne, ochutnejte Picarones. A když budete chtít ve sladkém pokračovat, zaměřte se na Mazamorra morada, což je kaše z fialové kukuřice. V rámci regionální kuchyně nepodceňujte ani pestrý výběr peruánských nápojů. Ovocná šťáva je Jugo a sladká limonáda Inca Kola. Z alkoholických nápojů vede kukuřičné pivo Chica. Pokud budete chtít něco ostřejšího, vsaďte na pálenku z vína Pisco a její alternativu v podání Pisco sour.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Peru

  • Peru + Punta Cana
    Peru - Lima
  • Peruánská odyssea
    Peru - Lima

Jižní Amerika - další destinace

9.4Výjimečné
9.3Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
8.8Skvělé
9.3Výjimečné