Lima - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Peru

Lima: průvodce

19°C
Aktuálně
20°C
Průměrně

Lima

Lima je hlavním a zároveň největším městem Peru, které se nachází v centrální části země a na pobřeží Tichého oceánu. Velikost města je 672,3 kilometrů čtverečních a žije v něm necelých 9 milionů obyvatel. Jde o nejlidnatější město Peru a zároveň třetí největší město Ameriky.

Město Lima vzniklo v roce 1535, tehdy ještě pod názvem Ciudad de los Reyes. Jeho zakladatelem byl Francisco Pizaro. Během krátké doby po svém založení se stalo významným městem široko daleko. Během španělského koloniálního režimu zde byla založena jedna z nejstarších vysokých škol na světě. A to v roce 1551 National University of San Marcos.

Součástí města Lima je nejenom stejnojmenná provincie, ale také provincie Callao. Dnes tvoří Lima kulturní, obchodní, politické a finanční centrum. Mimo jiné jde také o cíl mnohých turistů z celého světa.

Jaké nabízí Lima památky a zajímavosti?

Co navštívit v Limě

Oceán, rozpínající se kopce v okolí, působivé scenérie, zachovalá část historie a moderní pojetí metropole. Tohle všechno je peruánská Lima, která si vás podmaní originální architekturou ve vybraných oblastech a nabídne možnost nekonečného poznávání.

Vaším pomyslným středobodem v Limě bude náměstí Plaza de Armas označované také jako Plaza Mayor. Historické centrum Limy, kde se tyčí například bronzová fontána z roku 1651, arcibiskupský palác, oficiální sídlo prezidenta a řada ostatních památek. K vidění je spousta domů v koloniálním stylu, jejichž vznik proběhl v 17. až 19. století. Právě díky svým krásám a jedinečnosti je náměstí zaneseno na seznamu světového dědictví UNESCO.

K nepřehlédnutelným památkám patří místní katedrála na východní straně náměstí Plaza de Armas. Ta byla postavena na místě té původní, která zde stála od roku 1535 a později ji poškodilo zemětřesení. Velkou zajímavostí je kaple zdobená mozaikami, řezbářské práce, ale také muzeum s náboženským uměním. Další originalitou města Lima je Kostel Convento de San Francisco, který je proslaven především díky svým rozlehlým katakombám. Samotný klášter byl vysvěcen v roce 1673 a odolal mnohým z posledních zemětřesení.

Z náboženských staveb si rozhodně nenechte ujít Kostel Santo Domingo, jehož vznik proběhl v roce 1540. V jeho útrobách je k vidění řada starých a vzácných náboženských artefaktů. Kostel se nachází jenom kousek od náměstí Plaza de Armas a v jeho centrální částí se rozléhá překrásná zahrada.

Lima, to je poznávání všeho druhu, k čemuž slouží přemíra nejrůznějších objektů. Tím hlavním je určitě největší muzeum města. Je to Národní muzeum čili Museo de la Nacion. To se zaměřuje na peruánskou historii a archeologické objekty. K vidění je přemíra starých prvků, ale také replika hrobu Iorda Sipana. Dále můžete navštívit Museo Nacional de Arqueología a Historia zaměřené na antropologii a historii. V jižní části Limy označované jako Pueblo Libre stojí Larco Museum. Jde o Muzeum Rafaela Larca Herrery, kde se nachází více jak 40 tisíc kusů peruánské keramiky, spousta textilií, řezbářských výrobků a podobných věcí.

V rámci dávné historie tohoto místa zavítejte také ke Chrámu Huaca Pucllana, který leží v srdci Miraflores. Jde o objekt ve taru pyramidy, jehož stavebním materiálem byly cihly a hlína. Dříve šlo o významné administrativní centrum, které dnes láká nejenom nalezenými artefakty, ale především svým zevnějškem. V souvislosti s historií nezapomeňte ani na místo zvané Las Nazarenas.

Odvrácenou podobou historické Limy je ta moderní, která se rozprostírá nad mořskými útesy a je zhmotněna v podobě nadčasových budov. Osobitou a uměleckou architekturu města můžete obdivovat na předměstí Barranco nebo se půjdete podívat na magickou vodní prohlídku Circuito Magico del Aqua.

Vedle koloniální minulosti a procházek po městě vede také noční život a vodní radovánky. K dispozici jsou oblíbené pláže Playa Makaha a Playa Waikiki. Věnovat se zde můžete surfování v Tichém oceánu, k čemuž slouží místní školy. A pokud byste toho měli málo, udělejte si výlet do okolí. Třeba k archeologickému nalezišti Pachacamac, kde jsou nálezy staré asi 200 let před naším letopočtem. Toto místo je vzdáleno asi 40 kilometrů od Limy.

Specifika místní kuchyně

Lima je nejenom hlavním městem Peru, ale také vyhlášenou oblastí vynikající a vytříbené gastronomie, což dokazuje řada tamních food festivalů. Ochutnat zde můžete spoustu specialit, mezi něž se řadí třeba maso z morčete. K dispozici vám bude národní jídlo Ceviche, ale také hromada ryb a mořských plodů. Pochutnat si můžete na polévce z Ginoy, lamím steaku s hranolky, pokrmu zvaném Lomo Saltado, Papas a la Huancaína nebo dáte přednost něčemu lehčímu v podání Causa Rellena.

Mezi špičkové restaurace ve městě patří SOCIAL., La Locanda, Nanka nebo Maido. Pokud tíhnete k tradiční peruánské kuchyni, zaměřte se na podniky typu Barra Maretazo, Al Toke Pez a Museo Larco Cafe Restaurant.

Počasí

V Limě si budete užívat příjemného celoročního klimatu. Dešťové přeháňky se zde v podstatě nevyskytují, za rok spadne v průměru kolem 20 milimetrů srážek. Nejteplejší období je od prosince do dubna, kdy se průměrné denní teploty pohybují mezi 25 °C až 28 °C. Naopak, když vyrazíte do Limy od května do listopadu, teploty budou v rozmezí 18 °C až 20 °C. A to už je příjemnější klima pro poznávání města. Obecně zde totiž platí, že vyšší teploty se pojí i s vyšší mírou městského smogu. Vzhledem k tomu, že se město nachází na pobřeží Tichého oceánu, některé části dne jsou doprovázeny hustšími mlhami.

Bezpečnost

Lima je velkým městem, kde se setkáte s jistou kriminalitou. Tu však můžete minimalizovat svým chováním. Třeba tak, že se budete pohybovat spíše v turisticky vyhledávaných oblastech a kolem hlavních památek. Historické centrum Plaza Mayor je bezpečné za světla, a to ještě v okolí několika bloků. Ve vzdálenějších částech je třeba dbát jisté opatrnosti a v noci takové čtvrti raději vůbec nenavštěvujte. Hrozí totiž možnost přepadení.

Během poznávání města a památek si hlídejte své osobní věci, protože drobné krádeže bují i v tomto peruánském městě. Pokud budete plánovat výlety po okolí Limy, vycházejte z rad zkušených cestovatelů nebo si zajistěte dopravu či průvodce od některé z cestovních agentur nabízejících takovou možnost. I tím podpoříte svou bezpečnost.

Měna

I když je Lima největším městem Peru a známým turistickým cílem, s příliš velkými cenami za zboží a služby se zde rozhodně nesetkáte. Ceny odpovídají běžnému průměru v zemi. Níže uvádíme několik příkladů orientačních cen.

 • Voda 1,5 litru = 21 Kč
 • Chléb = 35 Kč
 • Cigarety Marlboro = 85 Kč
 • Espresso = 40 Kč
 • Cappuccino = 60 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 17 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 45 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 85 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 85 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 150 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 26 Kč

Doprava

Pokud do Limy vyrážíte z Prahy, nemůžete počítat s přímými lety. Využívat budete pouze ty s přestupem. Díky tomu se bude délka letu pohybovat mezi 20 až 24 hodinami. Pořizovací náklady na letenku jsou kolem 18 000 Kč až 21 000 Kč. Je však pravdou, že kdybyste letěli z některého z okolních letišť ostatních států, můžete se klidně dostat na cenu 12 000 Kč. Vzhledem k tomu, že se letiště Lima Jorge Chavez nachází asi 13 kilometrů od města, nabízí se některý z níže uvedených dopravních spojů s centrem metropole.

 • Autobusy Airport Express Lima. Náklady na cestu jsou kolem 25 PEN.
 • Místní autobusové linky z letiště do centra nejsou příliš vhodné, už jen proto, že řidiči nemluví anglicky.
 • Za taxi zaplatíte dvojnásobek kolem 50 PEN.

Cestování po Limě lze vyřešit několika možnými způsoby.

 • Doprava prostřednictvím místních autobusů a minibusů je dosti komplikovaná. I proto že nejsou pořádně označené zastávky a jízdní řády.
 • Jediným modernějším systémem je jedna trasa metrobusů zvaná Metropolitano.
 • Ve městě jezdí nadzemní metro, pohybuje se však spíše v nebezpečných oblastech města.
 • Ceny jízdného začínají na 1,7 PEN.
 • Mnohem lepší a bezpečnější jsou místní taxi služby. Cena za kilometr je kolem 5 PEN a nástupní taxa cca 7 PEN. Starší taxíky jsou o něco levnější.
 • Alternativou je služba Uber.
 • Pěšky se vzhledem k nebezpečnosti přesouvejte pouze ve vybraných oblastech. Je to třeba Barranco, Miraflores, San Miguel a jim podobné.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Peru

 • Peru + Punta Cana
  Peru - Lima
 • Peruánská odyssea
  Peru - Lima

Jižní Amerika - další destinace

9.4Výjimečné
9.3Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
8.8Skvělé
9.3Výjimečné