Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Peru

Puno: průvodce

16°C
Aktuálně
20°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Puno

Puno je známým peruánským městem nacházejícím se na jihovýchodu země. Jeho velikost je 20,28 kilometrů čtverečních a žije v něm necelých 130 tisíc obyvatel. Puno představuje hlavní město stejnojmenné oblasti a provincie. Situováno je u jezera Titicaca.

Historie města se začala psát v roce 1668, kdy došlo k jeho založení. Prvotní název byl San Juan Bautista de Puno. Později přišla změna na San Carlos de Puno. Z dlouhodobého hlediska začalo město představovat důležitou zemědělskou a hospodářskou oblast. V okolí je totiž spousta pastvin, kde se pase přemíra lam a alpak.

Město Puno postupem času expandovalo z mírných rovin mezi pobřežím a pohořím více do úbočí. Tam jsou situovány spíše chudinské části. Hodně se zde rozmáhají textilie, a to díky výrobkům z ovčí vlny, lam a alpak. Puno má na dosah 41 plovoucích ostrovů.

Co navštívit v Puno

Puno bylo založeno Španěly, a v takovém duchu zde také vznikaly jednotlivé stavby. K vidění je řada historických objektů v koloniálním stylu. Kromě jiného máte možnost pozorovat krásná přírodní místa nebo se účastnit společenských a kulturních akcí.

V Punu a jeho blízkém okolí lze obdivovat spoustu zajímavých staveb. Jednou z nich je například dům ze 17. století zvaný Casa del Corregidor situovaný na náměstí Plaza de Armas. Jde údajně o nestarší dům ve městě. Poutavá je nejenom jeho žlutá fasáda, ale také jasně modrý balkon. V dnešní době v jeho útrobách funguje obchod pro řemeslníky a nachází se malebná kavárnička.

Vaším cílem by se měla stát i ta nejvznešenější památka Puna, kterou je katedrála Catedral de Puno. Ta pochází z 18. století a tyčí se nad centrem města. Její nekrásnější částí jsou exteriéry a vnější fasáda. Interiéry už tak půvabné nejsou. Vydat se můžete i k další atrakci, kterou je jednoduchý oblouk s ozdobami zvaný El Arco Deustua. Ten byl postaven v roce 1847.

Severně od náměstí Plaza de Armas se můžete vydat do oblasti Jirón Lima, jež představuje hlavní tepnu města a užívat si zde budete živost města. Vynechat byste neměli ani muzea poukazující na historii a minulost Puna. Je to například Museo Carlos Dreyer, kde se nachází spousta archeologických artefaktů z období před Inky. Dále je to Museo de la Coca y Costumbres, v němž je odkazováno na hromadu historických, léčivých a kulturních záležitostí.

Pokud si chcete užívat krásný výhled na město a jezero Titicaca, vydejte se prudkým stoupání na Cerrito de Huajsapata. Místo, kde je mimo jiné k vidění bílá socha Manca Cápaca. Zajímavý je i nejstarší parník na jezeře Titicaca, jemuž se říká Yavari. Ten byl postaven v průběhu 19. století a dnes se z něj stala turistická atrakce, kde si mimo jiné můžete dopřát nocleh se snídaní.

Ve výčtu důležitých cílů v Punu a jeho okolí budeme samozřejmě pokračovat. Je to třeba pohřebiště Sillustani, kde v dřívějších dobách stála spousta pohřebních věží. Vaší návštěvě by určitě neměl ujít ostrov Taquile, kde jsou kromě archeologických nalezišť a krásného výhledu vyráběny velice originální peruánské textilie. Mnohé vám nabídce ostrov Amantaní. Právě na tomto místě se budete moci oddávat pohledu na místní domorodé kultury. Za zmínku stojí i plovoucí Urosovy ostrovy, které posloužily k expanzi incké říše. Dnes tu spatříte tradice a vynalézavost místních obyvatel.

Při návštěvě města Puno si udělejte čas na návštěvu klidné vesnice Chucuito, kterou v roce 1539 navštívil Francisco Pizarro. V dnešní době zde budete pozorovat především chrám incké plodnosti. A pokud toužíte po rozmanité přírodě, směřujte na ostrov Suasi. Zde se nachází přírodní rezervace, kam můžete uniknout od civilizace a budete se oddávat pozorování fauny, flóry nebo dáte přednost turistice a kanoistice.

Zábavu hledejte například při oslavách svátku Virgen de la Candelaria, kde lze pozorovat místní tance.

Specifika místní kuchyně

Město Puno lze označit jako pomyslný ráj pro gurmány, kteří si zde přijdou na to své. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv pokrm, počítejte s tím, že hodně používanými ingrediencemi budou brambory, kukuřice a quinoa. Okusit můžete tradiční pokrmy ze sladkovodních ryb, masa, a především čerstvých surovin. Hodně populární je například lamí steak, polévka s quinoi a pokrm zvaný Ceviche. Ochutnat byste měli také marinované plátky hovězího masa nazývané Lomo Saltado. Vynikající je Causa Rellena nebo Papas a la Huancaina.

Když vyrazíte na dovolenou do peruánského Puna, máte možnost navštívit řadu nejrůznějších restaurací. Patří mezi ně Mojsa Restaurant, El Rico Sanguchon, La Table del Inca, Balcones de Puno, La Casona Restaurant a Sabor Peruano Chicharroneria.

Počasí

Puno je ovlivňováno subtropickým horským klimatem. Vliv na teplotu má situování města ve vyšší nadmořské výšce. Díky tomu je roční průměrná teplota kolem 8,5 °C. V létě je to pochopitelně více. V zimě počítejte s nočními teplotami pod bodem mrazu. K tomu dochází především od června do srpna. Zvykat byste si měli na silnější sluneční paprsky, které mohou být díky nižším teplotám zrádné. Puno je mimo jiné ovlivňováno i silnějšími povětrnostními podmínkami.

Bezpečnost

Při návštěvě města Puno byste určitě měli dodržovat jistá bezpečnostní opatření, aby vaše dovolená proběhla bez úhony. Nenoste s sebou moc cenností a peníze mějte raději důkladně schované, protože na některých místech Peru může hrozit přepadení. K drobným krádežím dochází hlavně ve frekventovanějších oblastech. V Punu se raději nepouštějte do okrajových chudinských čtvrtí a držte se turisticky vyhledávaných lokalit. Ze zdravotního hlediska se vyvarujte pití kohoutkové vody a dávejte přednost pouze té balené. Nepodceňujte ani vyšší nadmořskou výšku, která se sebou může přinášet výškovou nemoc.

Měna

Ceny mnohého sortimentu jsou v peruánském městě nižší nežli v České republice. Ceny v supermarketech mohou být u některého zboží trochu vyšší, v restauracích se však budete stravovat levněji. Zde je několik průměrných cen vybraných produktů a služeb.

 • Voda 1,5 litru = 19 Kč
 • Chleba = 30 Kč
 • Víno 0,75 litru střední kvality = od 180 Kč
 • Cappuccino = 50 Kč
 • Espresso = 35 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 15 Kč
 • Točené pivo 0,5 litru = 45 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru = 65 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 70 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 900 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 26 Kč

Doprava

Do peruánského města Puno se z České republiky dopravíte pouze letadlemZ letiště Václava Havla budete směřovat na letiště Inca Manco Capac, které se nachází poblíž města Juliaca. Počítat musíte alespoň se dvěma přestupy a délkou letu mezi 20 až 30 hodinami. Běžná cena letenek je kolem 30 000 Kč. Ty levnější si zajistíte včasným nákupem. Z letiště do města Puno je to asi 60 kilometrů.

 • Veřejnou dopravu představují postarší autobusy.
 • Fungují zde například autobusové terminály Zonal a Terrestre.
 • Průměrná cena jízdného je od 1,3 PEN.
 • V Punu funguje několik autobusových linek Tour Perú, které jezdí mezi vzdálenějšími městy.
 • Luxusnější autobusovou dopravu zajišťuje Inka Express. Dále jsou to Cruz del Sur, Turismo Mer, Civa a Rossy Tours.
 • V případě taxi služeb počítejte s cenou 4,5 PEN za kilometr a nástupní taxou 6 PEN.
 • Ve městě se nachází i vlakové nádraží, kudy projíždí například luxusní vlak Belmond Andean Explorer do města Cuzco.
 • Využívat lze i lodní dopravu na ostrovy na jezeře Titicaca.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Peru

 • Peru + Punta Cana
  Peru - Lima
 • Peruánská odyssea
  Peru - Lima

Jižní Amerika - další destinace

9.4Výjimečné
9.3Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
8.8Skvělé
9.3Výjimečné