Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Peru

Paracas: průvodce

18°C
Aktuálně
20°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Paracas

Paracas je poloostrov, který leží v peruánské provincii Pisco a jeho břehy omývá Tichý oceán. Není to příliš velká oblast, ale nachází se zde dostatečně velké množství přírodních pokladů, které vám zaberou minimálně pár dní, pokud je chcete důkladně poznat. Paracas je ideální zastávkou na vaší cestě po Peru a nachází se přibližně 250 kilometrů od hlavního města Lima. Při příjezdu do Paracasu vás nejspíše nejvíce zarazí rozdíl mezi místním životem na zemi, kterou pokrývá písečná poušť a bohatým mořským životem v jeho okolí. Při procházkách po písečných dunách a plážích se připravte jak na silný a chladný vítr, tak na velký obsah soli ve vzduchu, který má tendencí vysušovat pokožku.

Paracas a jeho okolí jsou již od roku 1975 národní přírodní rezervací, která je vyhledávaná turisty z celého světa. Při projížďkách na lodi vás očekávají setkání s nejrůznějšími zástupci místní fauny. Samotný poloostrov pak skrývá bohatou minulost, která sahá až do prvního tisíciletí před naším letopočtem. Zkrátka, výlet do Paracasu by měl být povinností každého, kdo chce objevit všechny zajímavé kouty Peru a kochat se nezvyklou kombinací suchého klimatu a zvířecích obyvatel tohoto pouštního prostředí.

Co navštívit v Paracasu

Největším a nejčastějším důvodem, proč se do Paracasu hrnou cestovatelé z celého světa, jsou nedaleké skalnaté ostrůvky s názvem Islas Ballestas. Toto souostroví si vysloužilo přízvisko „Galapágy pro chudé”, ovšem nemusíte se bát, že by se jednalo o místo chudé na zážitky. Vydat na Islas Ballestas se můžete lodí přímo z Paracasu. Jednoduše si domluvte po příjezdu vyhlídku s jednou z místních cestovních agentur, které se na výlety k Islas Ballestas specializují. Vyjde vás to mnohem levněji, než pokud byste si objednali cestu k ostrovům už v Limě.

Co na vás na Islas Ballestas tedy čeká? Jedná se o skupinu skalnatých výčnělků trčících z moře, které obývá překvapivé množství živočichů. Ostrůvky jsou domovem lachtanů i jejich příbuzných lvounů. Ve vzduchu i na skalách kolem vás se bude pohybovat několik desítek různých ptačích druhů, a to včetně kolonie tučňáků či obrovských pelikánů. Mimochodem, na pelikány si dávejte v Paracasu trochu pozor. Jsou zvyklí na to, že jim leckterý turista často předhodí část svojí svačiny, a tak se jedná o velmi smělé zástupce ptačí říše. Pokud vás krmení pelikánů láká, nakupte od rybářů jejich úlovek a udělejte nějakému opeřenci radost. Na rozdíl od Galapág bohužel nelze vystoupit na břeh a prozkoumávat Islas Ballestas po vlastní ose, určitě si ale jejich krásu nenechte ujít.

I mimo Islas Ballestas se vyplatí prozkoumávat na lodi okolí Paracasu. Mnoho agentur nabízí okružní jízdy kolem poloostrova s výkladem ve španělštině a angličtině. Ti, kteří holdují trochu adrenalinovějším zážitkům, mohou využít jedinečné nabídky národního parku v Paracasu a projet se po písečných dunách na čtyřkolce. Jedinou podmínkou je věk nad 18 let a vlastnictví cestovního pojištění.

Zájemci o historické památky by si neměli nechat ujít návštěvu bývalé plantáže Hacienda San José, která je od města Paracas vzdálena přibližně jednu hodinu jízdy autem. Na místě se nachází kaple, katakomby a také místnost, kde byly vykonávány tresty. Dějiny Paracasu a Haciendy San José zde jsou popsány v jejich často kruté realitě, která zahrnovala otroctví a všechna zvěrstva s ním spojená.

Samotné město Paracas české návštěvníky asi docela překvapí. Jedná se spíše o rybářskou vesnici, kde silnice jsou stále písečné a zdánlivě se zde zastavil čas. Pokud vás tedy láká kromě přírody i noční život a konzumace unikátního peruánského vína, vyzkoušejte nedalekou vinařskou oblast Ica. Tento region je známý jak svým vínem a národním Peruánským nápojem s názvem Pisca (obdoba brandy), tak i obrovskými písečnými dunami v Huacachina. Zkrátka, Paracas je vaší branou k velkému množství zajímavých míst a nezapomenutelných vzpomínek.

Specifika místní kuchyně

Peru patří k nejrozmanitějším místům světa, kde najdete deštný prales, zasněžená pohoří, písečné pouště a pobřeží bohaté na mořský život. Bohatost krajiny se odráží i na odlišnostech kuchyně, kterou najdete v jednotlivých regionech. Rozhodně ochutnejte ceviche (v Peru častěji najdete pod názvem „cebiche”), které je v podstatě národním pokrmem a každá rodina má svůj vlastní recept. Jedná se o čerstvou rybu nakládanou v citronové či limetkové šťávě spolu se zeleninou. Kyselost šťávy rybu jakoby „uvaří” a ostatní ingredience (např. cibule či chilli papričky) dodají komplexní chuť. Někteří lidé věří, že ceviche má afrodiziakální účinky.

Peruánci si velmi potrpí na brambory, kterých se v zemi pěstuje několik tisíců druhů. Stejně oblíbenou přílohou i hlavním jídlem je kukuřice. Pokud budete mít možnost i odvahu (a nemáte doma stejného chlupatého mazlíčka), vyzkoušejte grilované morče. Těžkým rozhodnutím bývá, zdali se vyplatí okusit bohatou nabídku z pouličních stánků. Nejčastěji v nich najdete tamales, neboli maso zabalené v kukuřičné mouce a uvařené v kukuřičném listu. Narazit můžete i na nejoblíbenější místní verzi fast foodu, tedy stánek s klobásami a hranolkami. Ne vždy je hygiena na nejvyšší úrovni, a tak je ochutnávka pouličních pochoutek trochu riziko.

Počasí

V Paracasu se mísí přímořské klima s pouštním. Počasí je silně ovlivněno studeným Humboldtovým proudem (někdy se nazývá také Peruánským proudem) a blízkostí Peru k rovníku. Teploty zde prakticky nikdy nepadají pod nulu.  Nejnižší teploty očekávejte v našich letních měsících, tedy červenci a srpnu, kdy teploměr padá ke studeným, nikoliv však mrazivým 5-6 stupňům Celsia. Srpen je také měsícem, kdy zde dochází k největšímu počtu srážek. Nemusíte se bát ani příliš vytrvalého horka. Málokdy zde narazíte na dny, kdy teploměr ukazuje více než 25 stupňů. Nezapomeňte však přibalit opalovací krém a pokrývku hlavy, na palčivé sluneční paprsky zde narazíte po celý rok.

Bezpečnost

Bohužel, tak jako v mnoha oblastech Jižní Ameriky, tak i v Peru je třeba se mít na pozoru před zločinem. V místech, kde se pohybují turisté, se bohužel mají tendenci pohybovat také kapsáři, takže si na svoji peněženku a doklady dávejte dobrý pozor. Taxi si objednávejte, pokud možno dopředu od známých firem místo pouhého mávnutí rukou na projíždějící taxík na ulici. V Paracasu se nacházejí dva bankomaty a také mají tendenci přitahovat zločince, takže peníze vybírejte opatrně a nikdy ne v noci. Kromě pálivého slunce jsou hlavním přírodním nebezpečím v Peru záplavy a sesuvy půdy, které občas komplikují dopravu v deštivých měsících.

Měna

V Peru zaplatíte peruánským solem (PEN), jehož kurz se pohybuje okolo 7 Kč za 1 sol. Nejlepší je peníze směnit hned po příletu na letišti nebo v bance. V méně oficiálních směnárnách hrozí, že dostanete falešné bankovky. Nebojte se ale, pokud se bankovky trochu liší vzhledem mezi sebou – v oběhu jsou ještě stále bankovky se starým designem, který se přestal tisknout v roce 2015, ale jedná se o platné peníze.

Celkově se cenová hladina pohybuje na přibližně stejné úrovni jako u nás. O něco dražší je zde především alkohol a služby (pohostinství, doprava) v hlavním městě Lima, odkud je nejlepší do Paracasu docestovat. Taxi z letiště do centra vás bude stát nějakých 50 sol, za oběd v restauraci pak zaplatíte přibližně 15 sol. Láhev vody je k dostání za cenu 2 sol a pokud zatoužíte v restauraci po pivu, zaplatíte sol 6.

Doprava

Nejrychlejší cesta do Paracasu vede letem do blízkého letiště Pisco, pravidelné lety však chytnete pouze z Cuzca. Z Limy je nejlepší využít jednu z pravidelných autobusových linek, které z hlavního města do Paracasu (specificky do plážové oblasti El Chaco) denně vyrážejí.

  • Nejčastější autobusové spoje má společnost Cruz del Sur, která vyráží z Limy do El Chaco šestkrát za den. Stejná firma vás doveze i z Paracasu do vinařské oblasti Ica nebo do oblíbené destinace Nazca.
  • Místní autobusy nebo spíše minibusy se nazývají „colectivo” či „combi” a dostanete se s nimi na nejrůznější místa v okolí. Například každý den v 10 ráno a ve 3 odpoledne vyráží minibus do Huacachina (cesta trvá přibližně 90 minut a bude vás stát 20 sol)
  • Většina lodí, která vás zaveze do Islas Ballestas vyráží ze severního přístaviště Marina Turistica de Paracas
  • Po poloostrově se můžete pohybovat díky všudypřítomným taxikářům.  Pokud si však raději chcete zasportovat, tak si v EL Chaco můžete pronajmout kolo za 30 sol v Paracas Backpackers House. 

 


Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Peru

  • Peru + Punta Cana
    Peru - Lima
  • Peruánská odyssea
    Peru - Lima

Jižní Amerika - další destinace

9.4Výjimečné
9.3Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
8.8Skvělé
9.3Výjimečné