Huaraz - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Peru

Huaraz: průvodce

18°C
Aktuálně
20°C
Průměrně

Huaraz

Huaraz je peruánským městem nacházejícím se v regionu Ancash. Jeho přesné situování je na pravém břehu řeky Santa v údolí Callejon de Huaylas. Huaraz je položen ve vyšší nadmořské výšce asi 3 050 metrů. Na poměrně malé zastavěné ploše žije kolem 120 tisíc obyvatel.

Město jako takové bylo založeno před inckou říší. V roce 1533 sem dorazila španělská armáda. Poté si Huaraz prošel koloniální érou a v současnosti představuje finanční a obchodní centrum. Kromě toho je vyhledávaným turistickým cílem.

V roce 1970 zasáhlo Huaraz ničivé zemětřesení a poničilo až 95 % města. Huaraz je od Limy vzdálen asi 420 kilometrů a je dominantou centrální části Peru. V okolí se tyčí zasněžené vrcholky pohoří Cordillera Blanca a Cordillera Negra.

Co navštívit v Huarazu

I přes ničivé zemětřesení v roce 1970 ukrývá Huaraz řadu architektonicky zajímavých budov a archeologických nalezišť. Návštěva tohoto města je kulturním zážitkem spojeným s krásnou přírodou v okolí. K vidění je toho určitě více než dost.

Pomyslným srdcem peruánského město Huaraz je bezpochyby náměstí Plaza de Armas, kde se mimo jiné nachází řada významných budov a dochází k častému setkávání obyvatel města. Navštívit můžete například svatyni Templo del Senor de la Soledad. Chrám pocházející ze 16. století, který se dočkal obnovy po neblahých zemětřeseních v roce 1725 a 1970. Prohlížet si zde můžete nástěnné malby, hlavní oltář nebo obraz vyrobený z mahagonového dřeva.

Ve městě se nachází Regionální muzeum Ancash, kde jsou uschovány kamenné sochy a nejrůznější exponáty z doby 400 před naším letopočtem. V interiéru lze obdivovat spoustu kamenných monolitů. Od muzea pak můžete vyrazit na obrovský trh zvaný Mercado Central de Huaraz. Barevný trh, kde máte možnost zakoupit hodně čerstvých potravin, dopřát si lahodného jídla a načerpat zdejší atmosféru.

Vaše kroky mohou směřovat i k místu zvanému Mirador de Retaqenua, odkud se vám dostane krásného výhledu na město. Toto působiště je situováno asi 7 kilometrů od centra a během 15 minut můžete být na vyhlídce. Směrem k východní straně Huarazu můžete pohlédnout na původní podobu tohoto města, a to prostřednictvím místa zvaného Jirón José Olaya.

Přibližně 2 kilometry od města leží archeologické naleziště Waullac, které pochází ještě z doby před Inky. Archeologické pozůstatky vám nabídne i oblast Ichic Willcahuain. Známé je naleziště Pumacayán odkazující na posvátné působiště, kde bylo objeveno hodně kostí a nejrůznějších nástrojů. V případě archeologických oblastí si můžete udělat i vzdálenější výlet. Asi 100 kilometrů od Huarazu je Chavín de Huántar, kde jsou k vidění jak ruiny, tak nejrůznější artefakty. Toto naleziště je mimo jiné na seznamu světového dědictví UNESCO.

A co dalšího lze doporučit při návštěvě peruánského města Huaraz a jeho blízkého okolí? Je to třeba malebná vesnice Monterrey. Jde o místo jako stvořené k odpočinku, protože jsou zde léčebné prameny. Ty mimo jiné nabízí i termální lázně Chancos. Od města jsou vzdáleny asi 27 kilometrů. Zde se nachází jeskyně, horké prameny a bazény, kde se vám dostane mnohých léčebných procedur. Za zmínku určitě stojí Laguna Churup, situovaná na úpatí stejnojmenné hory ve výšce 4 450 metrů nad mořem. Pozorovat zde můžete bujnou vegetaci.

Huaraz, to je také populární lezení a turistika, což dokazují Inkaland Treks. Populární jsou Mountain Travel Peru nebo Peruvian Guides Adventures Expeditions. Pořádnou dávku adrenalinu zažijete na Huaraz Zipline Adventures.

Specifika místní kuchyně

Peruánská kuchyně je obecně plná nejrůznějších specialit potěšujících každého milovníka tradiční gastronomie. Huarazské kulinářství je nejvíce uznávané v zemi, potažmo v peruánských Andách. Dopřávat si zde můžete místní jídla podávaná nejčastěji s bramborem nebo kukuřicí. Jestliže chcete ochutnat to tradiční z okolí, pak si vyberte třeba pokrm zvaný Pachamanca. Jde o maso připravované na horkých kamenech v kombinaci s kukuřicí. Hodně populární je Picante de Cuy, což je pečené morče s bramborem a kořeněnou červenou omáčkou. V obou případech polahodíte své chuťové pohárky.

V Huarazu najdete restaurace nejrůznějšího typu. Patří mezi ně Sala De Ester, Mi Comedia Pizzeria, Luigi´s Pizza a Chilli Heaven. K cenově dostupným podnikům se řadí třeba Krishna Bhog, Trivio, Yurac Xacu Café a El Tio Enrique.

Počasí

S přihlédnutím k vyšší nadmořské výšce peruánského města Huaraz počítejte s tím, že maximální teploty se zde pohybují kolem 21 °C. Je však pravdou, že klima je zde spíše teplejší, což mnohdy přináší označení jako tropické hory. Průměr je mezi 11 až 17 °C. V Huarazu budete rozlišovat dvě zásadní roční období. Jedno je suché, kterému se říká Andské léto. Jeho trvání je od dubna do listopadu. Opakem toho je období dešťů probíhající hlavně od prosince do března. V průběhu této doby spadne mezi 500 až 1 000 milimetrů dešťových srážek.

Bezpečnost

Peru se potýká s nejrůznější kriminalitou, tam patří především krádeže a loupežná přepadení. Na takové věci byste si měli dávat pozor při návštěvě Huarazu, i když v trochu menší míře. Turisticky vyhledávané lokality lze označit za bezpečnější. Mimo město raději dbejte rad místních nebo využívejte služeb tamních agentur pro adrenalinové sporty a cestování. Pokud se dostanete na trhy nebo k památkám, kde je více lidí, raději si bedlivě hlídejte své osobní věci, protože kapesní zloději řádí všude. Po setmění se vyhněte okrajovým, chudinským a „nedoporučovaným“ oblastem.

V Huarazu vás z pohledu zdravotních problémů může postihnout snad pouze výšková nemoc, o níž si raději dopředu něco nastudujte. Dávejte přednost pití balené vody.

Měna

Ceny v Huarazu do jisté míry podléhají průměrným cenám v zemi. V porovnání s Českou republikou jsou znatelné rozdíly v rámci vybraného sortimentu a služeb, a to spíše směrem dolů. Představu si můžete udělat na několik níže uvedených příkladech.

 • Voda 1,5 litru = 20 Kč
 • Chleba = 30 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 70 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 85 Kč
 • Točené pivo 0,5 litru = 45 Kč
 • Espresso = 40 Kč
 • Cappuccino = 60 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 18 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 75 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 000 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 25 Kč

Doprava

Asi 24 kilometrů od Huarazu se nachází letiště Anta. Od prosince 2018 jsou zde však pozastaveny lety. Jako nejjednodušší se tedy nabízí let z pražského letiště Václava Havla do hlavního města Peru, kterým je Lima. Jde o letiště Lima Jorge Chavez, kam doletíte za 20 až 25 hodin. Letenky je třeba rezervovat s předstihem. Jejich cena je od 15 000 Kč do 20 000 Kč. Odtud pak budete muset absolvovat několikahodinovou jízdu autobusem do Huarazu. Na druhou stranu můžete zvolit pohodlné a komfortní noční autobusy.

 • Veřejnou dopravu v Huarazu provozují soukromé společnosti.
 • Typickým dopravním prostředkem jsou autobusy a dodávky.
 • Cena jízdného začíná na 1,7 PEN.
 • Za taxi služby si připlatíte. Nástupní taxa je v průměru 6 PEN a cena za kilometrů od 4 PEN.
 • Přímo v Huarazu lze využít pronájmu automobilu. Zajišťuje jej například místní společnost Andes Renta Car Huaraz EIRL.
 • Alternativou je půjčení vozu po přistání na letišti Lima Jorge Chavez. Pronájem vychází od 500 Kč na den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Peru

 • Peru + Punta Cana
  Peru - Lima
 • Peruánská odyssea
  Peru - Lima

Jižní Amerika - další destinace

9.4Výjimečné
9.3Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
8.8Skvělé
9.3Výjimečné