Peru

Trujillo: průvodce

26°C
Aktuálně
20°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Trujillo

Trujillo je město nacházející se v Peru. A to konkrétně v blízkosti ústí Tichého oceánu v departmentu označovaném jako La Libertad. Jde o třetí nejlidnatější oblast Peru. Trujillo je situováno v údolí Moche a na břehu stejnojmenné řeky.

Peruánské město Trujillo se pojí s močickou kulturou, jež je na tomto území známá z let 1250 až 1470. V roce 1534 zde bylo založeno město a posléze se sem dostala řada španělských šlechticů, kteří po sobě zanechali paláce.

Ve městě Trujillo žije necelý jeden milion obyvatel a velice často je označováno jako Město věčného jara. Tato metropole je také považována za hlavní město tradičního peruánského tance a vůbec kulturní centrum země.

Co navštívit v Trujillo

Trujillo je bezpochyby vyhledávaným turistickým střediskem, kde jsou k vidění nejenom historické památky. Prostřednictvím různých míst máte možnost nahlédnout do kultury této země nebo se věnovat vodním aktivitám.

Jako první se určitě vydejte do historického centra města Trujillo. Na ploše o velikosti asi 133,5 hektarů se nachází spousta krásných pamětihodností. Vaším odrazovým bodem se stane hlavní náměstí Plaza de Armas, kde je k vidění třeba Památník svobody. Tou hlavní dominantní stavbou bude Katedrála Trujillo vybudovaná v letech 1647 až 1666. Uvnitř ní je k vidění muzeum a spousta náboženských děl.

Mezi dominanty historické části se řadí Casa del Mayorazgo or Casa Tinoco. Stavba pocházející ze 16. století. Vynechat byste neměli ani Casa Calonge or Urquiaga z 18. a 19. století. Dále je to dům prvního ústavního kongresu Casa Emancipation nebo reprezentativní objekt Casa Ganoza. Poutavou podívanou je Casa Ganoza Chopitea čili dochovaný koloniální zámek postavený v roce 1735. V jeho případě budete obdivovat propracovanou bránu.

Ve výčtu dalších významných staveb peruánského města Trujillo by šlo pokračovat. Co takhle impozantní šedé sídlo Palacio Iturregui z 19. století? Pak to může být kostel nedaleko náměstí Plaza de Armas, jehož název je Iglesia de Santo Domingo. Jeho současná podoba nahrazuje původní poničený kostel po zemětřesení v roce 1619. Hodně vyhledávané je i rohové sídlo z 18. století známé jako Casona Orbegoso. Z těch novější kostelů je to Iglesia de la Compania. Jezuitský kostel vznikl v 30. letech 20. století.

Město Trujillo je plné náboženských a historických krás, jejich ohromující vzhled si nesmíte nechat ujít. Co byste řekli na pozoruhodný centrální kostel Iglesia de Belén nebo Iglesia de la Merced? Druhý zmíněný vás okouzlí svou kopulí a historií vázající se k 17. století. Dále je to bílý kostel Iglesia de Santa Clara a barokní ústřední kostel Iglesia de San Francisco.

Doplňujícím programem v peruánském městě Trujillo se vám stane třeba muzeum zvané Museo de Zoología a Museo de Arqueología, které poukazuje na historii tohoto místa do roku 12 tisíc let před naším letopočtem.

V žádném případě se nemusíte omezovat pouze na samotné město Trujillo. Vyrazit lze i do blízkého okolí na jednodenní výlety. Třeba na místo světového dědictví UNESCO, které se nazývá Chan Chan, což bylo největší předkolumbovské město Jižní Ameriky. Dále jsou to chrámy The Temples of the Sun and Moon asi tři kilometry od města. Ty jsou považovány za významné archeologické naleziště. Nezklamou vás však ani další památky jako Huaca del Dragón a Huaca Esmeralda. Z míst kolem si zamilujete i jezero Conache, pláž Huanchaco, Countryside of Simbal, krajinu Moche a archeologický komplex El Brujo. Peruánské město Trujillo a jeho okolí vám toho má určitě hodně co nabídnout.

Specifika místní kuchyně

Při návštěvě města Trujillo budete ohromeni tamní gastronomií, která do jisté míry sestává z různých druhů mořských a sladkovodních ryb. Ochutnat můžete pokrm zvaný Rocotorelleno neboli papriky plněné mletým masem, lamí steak, grilované hovězí srdce Anticuchos nebo dáte přednost morčeti na grilu. Ano, i takové specialisty lze ochutnat. Hodně používanými přísadami jsou rýže a brambory. Pokud budete chtít oběd či večeři zapít něčím ostřejším, ochutnejte nápoj Piscosour neboli vínovici s limetkou. Hodně rozšířené jsou nápoje z lístků Koky.

Ve městě Trujillo můžete navštívit řadu oblíbených podniků, mezi které se řadí El Celler de Cler, Restaurante Las Bovedas, Batan Mochero, El Rincon de Vallejo, El Mochica, Romano nebo restaurace zvaná Chelsea Pub Restaurant.

Počasí

Město Trujillo se pojí spíše s pouštním klimatem. Vzhledem k tomu, že zde převládá krásné počasí v podstatě během celého roku, nese označení Město věčného jara. Oblast s mírným klimatem a nízkými srážkami se pyšní rozsahem teplot mezi 14 °C až 30 °C. Nejtepleji je zde od února do dubna. Vzhledem k průměrným teplotám nad 20 °C přes den je ale v podstatě jedno, kdy do Trujilla vyrazíte. Možná i proto je městečko oblíbeným turistickým cílem v průběhu celého roku.

Bezpečnost

Při návštěvě města Trujillo byste měli být opatrní, protože bezpečnostní situace se poslední dobou v celém Peru tak trochu zhoršila. Obvykle se vyplatí dodržovat doporučení místních a vaše dovolená v Trujillu proběhne bez sebemenšího problému. I při návštěvě některých vzdálenějších a opuštěných památek může hrozit nebezpečí přepadení. Na frekventovanějších místech si určitě dávejte pozor na kapesní krádeže. Vhodnější je pohybovat se na turisticky vyhledávaných místech. Do odlehlejších čtvrtí se raději nepouštějte sami, protože tam převládá vyšší kriminalita. A to platí především v noci.

Měna

Dovolená v peruánském městě Trujillo vás vyjde levněji v porovnání s Českou republikou. To se týká nejenom nakupování v supermarketech, ale také restaurací a ubytování obecně. Zde je několik příkladů cen za vybrané zboží a služby.

 • Chleba = 28 Kč
 • Voda 1,5 litru = 25 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 140 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 15 Kč
 • Espresso = 30 Kč
 • Cappuccino = 45 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 35 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 60 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 50 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 750 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 25 Kč

Doprava

Do peruánského města Trujillo se musíte dostat prostřednictvím letecké dopravy. Počítat je třeba s přestupem během letu. Vzhledem k tomu, že Trujillo je v Jižní Americe, cesta bude dlouhá od 20 hodin a více. Cena letenky se standardně pohybuje kolem 35 000 Kč. Pokud chcete ušetřit, musíte si ji rezervovat se značným předstihem nebo se zaměřit na využití některé z akčních nabídek. A jak je to s dopravou v samotném Trujillu?

 • Na dopravě ve městě se v posledních letech zapracovalo.
 • Základ veřejné dopravy tvoří autobusové linky, s nimiž se dostanete i do dalších měst Peru.
 • Cena jízdného za místní dopravu se pohybuje od 1,5 PEN.
 • Existuje zde i několik cyklistických tras a pěší zóny v historické části města.
 • Využívejte pouze oficiálních a ověřených taxi služeb.
 • Průměrná cena za kilometr je 4,5 PEN a nástupní taxa činí 5,5 PEN.
 • Poblíž Trujilla je pobřežní město, kde je přístav Salaverry Port.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Peru

 • Peru + Punta Cana
  Peru - Lima
 • Peruánská odyssea
  Peru - Lima

Jižní Amerika - další destinace

9.4Výjimečné
9.3Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
8.8Skvělé
9.3Výjimečné