Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Portugalsko

Algarve: průvodce

22°C
Aktuálně
17°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Algarve

Portugalský region nacházející se v nejjižnější části této země. Přesně tam je situována oblast zvaná Algarve, kterou lemuje Atlantský oceán. A to konkrétně na jihu a na západě. Východ této lokality je oddělen řekou Guadiana, a to od španělské Andalusie. Sever pak sousedí s portugalským regionem Alentejo. Celkový rozsah této jižní části je asi 4 995 km2 a dohromady se skládá ze šestnácti obcí. Mezi ty nejpopulárnější patří Faro, Portimao, Tavira, Lagos a Loulé. Historie Algarve je spjata se zámořskými objevy. Hlavním městem tohoto regionu je město Faro. Velkou část území tvoří nejrůznější písečné pláže a spousta pískovcových skalisek. Vnitrozemí je hodně kopcovité. Nejvyšším vrcholem Algarve je hora zvaná Fóia se svou výškou 902 metrů nad mořem.

Jaké nabízí Algarve památky a zajímavosti?

Co navštívit na Algarve

Region Algarve láká především svou různorodostí. Na své si tedy přijdou nejenom milovníci pohybových aktivit, ale také vyznavači klidu, odpočinku a objevování. Portugalské Algarve, to je pestrá nabídka od pláží, přes historické objekty, až po krásnou přírodu v okolí.

Vaším prvním cílem by se v této oblasti město stát hlavní město Faro pocházející z devátého století. Historie na vás dýchne ze samotného centra, kde budete moci objevovat spoustu tradičních budov. Tou nejvýznamnější je asi kostel Nossa Senhora de Carmo. Jeho interiér je protnut stovkami kostí starých mnichů. V rámci putování po portugalské minulosti zavítejte i do města Lagos, kde se nachází nepřehlédnutelná pevnost Fortaleza da Ponta da Bandeira. Kromě úchvatných pláží si budete moci prohlédnout i zajímavé muzeum. Jestliže vás láká kostelní architektura, potom je pro vás jako stvořené město zvané Tavira. V něm je třeba kostel Misericórdia, ale i kulturní centrum v podobě paláce Palacio de Galeira. Jen z principu můžete navštívit nejzápadnější bod Algarve, kterým je město Cabo de Sao Vicente. V rámci nezapomenutelné ochutnávky historických míst je nutné zmínit mlýn Fort Santo Antonio, pevnost Fort od Sao Sebastiao, historickou oblast Município de Silves a Castelo de Silves. Dále je to hrad Castle Marim a Mys svatého Vincenta.

Spousty překrásných pohledů se vám dostanete na vyhlášené pláže Algarve, které se nachází třeba v oblasti Albufeira. Právě zde jednoznačně vedou pláže Praia de Castelo a Praia de Balaia. Za zmínku pochopitelně stojí i mnohá jiná přírodní působiště a pláže. Je to třeba Praia de Cordoama, Praia do Carvalho, Trilho da Fonte Benemola, Percusco dos Sete Vales Supsensos, Praia de Benagil Praia de Luz a Ponta da Piedele.

Oblast Algarve vybízí k realizaci mnohých aktivit. Mezi hodně populární činnosti patří určitě plachtění, potápění, ale také vodní lyžování, kitesurfing a projížďky na vyhlídkových lodích. Vyhledávaným místem je třeba nedaleký ostrov Ilha de Tavira, kam se turisté nechají rádi dopravit kvůli koupání. Pokud se budete nacházet na druhé straně moře u řek, tam jednoznačně vede kanoistika. Vnitrozemí Algarve je otevřeno všem, což dokazují různá archeologická naleziště, místa jako stvořená pro ornitology a spousta stezek vhodných pro turistiku. Ty vás mohou navést k pohořím v Algarve, což ocení horolezci nebo vás naopak přivedou k vynikajícím lázním Monchique, kde lze relaxovat. Oblíbenou činností je také nakupování, k čemuž vybízí spousta vyhlášených nákupních center. V hlavním městě Faro je to třeba Forum Algarve. Dále je to pak letovisko Albufeira a Quinto do Lago. Čas v portugalském regionu lze trávit i v některém z místních aquaparků. Mezi ty vyhlášené se řadí Zoomarine Algarve – Theme Park, Aquashow Park, Aqualand Algarve, Krazy World Zoo a Slide & Splash – Water Slide Park.

Specifika místní kuchyně

Ne nadarmo je portugalská kuchyně označována za jednu z nejlahodnější na světě. A jih této země, respektive oblast Algarve je toho jasným důkazem. Pokud nepodlehnete mezinárodní kuchyni, jež se v tomto regionu rozrostla právě díky cestovnímu ruchu, máte možnost okusit spoustu místních specialit. Když si budete chtít pochutnat na tamní kuchyni, očekávejte jednoduchost a jasně dané výrazné chutě. V jídelníčků v Algarve nejčastěji převládají čerstvé ryby, ze kterých se připravují nejenom hlavní chody, ale také polévky v kombinaci s luštěninami a zeleninou. Ochutnat byste měli například tkaničnici tmavou se smaženým banánem a krevetovou omáčkou. Takový pokrm se nazývá Espada Preta. Dalším populárním pokrmem právě z Algarve je Cataplata, což je směs škeblí, rajčat, klobás, paprik a cibule. Dušené jídlo lahodné chuti. Vyhýbat se nemusíte ani místním specialitám kombinujícím škeble s vepřovým masem. Důkazem toho je jídlo zvané Porço à Alentejana. Vedle vepřového vede i hovězí maso. Například připravované ve formě špízu s kukuřičnou kaší Milho Frito. Tohle všechno lze zapíjet místním pivem a povedeným vínem.

Patříte-li k milovníkům portugalské gastronomie, může se stát region Algarve vaším cílem v rámci nejrůznějších festivalů. Je o například Portugalský týden potravin, Klobásový festival nebo Festival sardinek.

Počasí

Vzhledem k situování portugalského regionu Algarve lze očekávat, že dovolenou na jihu Portugalska si opravdu užijete. Letní teploty překračující hranici 30 °C. K tomu si připočtěte osvěžující klima přicházející od Atlantského oceánu. To je kombinace, které nelze cokoliv vytknout. Minimální množství srážek po celý tok, kromě měsíců červen a září, kdy může sprchnout častěji. Teplota moře je kolem 21 °C až 23 °C přes léto. To jsou předpoklady toho, že Algarve se vyplatí navštívit právě v období mezi červencem a zářím. I noční teploty 18 °C až 20 °C pro vás budou příjemné. Pokud byste do této oblasti vyjeli v zimě, teploty se budou pohybovat na hranici 15 °C.

Bezpečnost

Bezpečností situace v regionu Algarve je na dobré úrovni. Když se budete pohybovat po větších městech a turistických oblastech s vyšším výskytem lidí, platí obecná bezpečností pravidla jako kdekoliv jinde v Evropě. Hlídejte si osobní věci a nenechávejte je zbytečně bez dozoru. Typickými příklady jsou sedadla automobilů, pláže a podobná místa. Cennosti je lepší uschovávat v hotelovém trezoru. Větší frekvence lidí rovnáte se větší šance, že narazíte na pouličního zloděje.

V rámci své vlastní osobní bezpečnosti byste neměli podceňovat horké klima v létě. Především v okamžiku, kdy si naplánujete celodenní výlety v přírodě a v odlehlejších oblastech. Vždy při sobě mějte dostatek pitné vody, pokrývku hlavy a opalovací krémy s vyšším faktorem.

Měna

Náklady na dovolenou v oblasti Algarve nejsou v porovnání s jinými evropskými destinacemi nikterak přemrštěné. Dalo by se říci, že oproti jiným přímořským oblastem jsou i nižší. Hodně záleží na tom, zda se budete pohybovat ve velkých městech tohoto portugalského regionu nebo v odlehlejších vesničkách. A také na tom, jak moc jste nároční. Průměrné ceny za vybrané zboží vám možná trochu napoví.

 • Voda 1,5 litru = 15 Kč
 • Chleba = 25 Kč
 • Láhev vína střední kategorie 0,75 litru = od 100 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru = 50 Kč
 • Točené domácí pivo 0,5 litru = 55 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 38 Kč
 • Cappuccino = 40 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 200 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 1 350 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 38 Kč

Doprava

Do oblasti Algarve se můžete dostat dvěma odlišnými způsoby. Vyrazit lze autem nebo autobusem. Vzhledem k tomu, že jde o jižní cíp Portugalska, musíte počítat s tím, že překonat musíte vzdálenost až 3 000 kilometrů z Prahy do Fara, a ta není zrovna nejkratší. Doba ujetí takové cesty se může pohybovat mezi 28 až 36 hodinami.

Podstatně rychlejší a pohodlnější cestou do regionu Algarve je letecká přeprava. Jako ideální místo přistání se jeví letiště Faro, kam můžete doletět zhruba za 5 hodin. Náklady na takovou cestu se budou pohybovat kolem 6 000 Kč mimo sezónu, v létě se mohou zvýšit klidně o polovinu. Pro cestu z letiště do města Faro pak využijete autobusových linek č. 14 a 16. Délka cesty trvá asi 20 až 50 minut podle konkrétního spoje a cílové stanice. Náklady na jízdenku jsou kolem 2,25 EUR. Ceny na přesun taxíkem mohou vycházet na 10 EUR.

 • Po oblasti Algarve lze cestovat za pomoci autobusové dopravy.
 • Nejčastější jsou spoje mezi Portimao, Albufeira, Lagos a Faro. Zvolit však může i linky zastavující v menších městech a vesnicích.
 • Taxi služby poznáte podle nápisu na autě. Nejčastěji mají béžovou, černou nebo zelenou barvu.
 • Náklady na taxíka jsou o poznání vyšší nežli za autobus. Navíc můžete počítat s příplatkem za noční a brzké ranní jízdy. Zvýšení ceny je asi o 20 %.
 • Nástupní taxa bývá kolem 3 – 4 EUR, cena za kilometr od 1 EUR.
 • Oblíbené taxi služby jsou Yellowfish Transfers, Sunline Transfers, Ttaxi Travel Transfers, Algarve 365 a Algarserra Transfers.
 • Alternativou se vám může stát cenově dostupnější služba Uber.
 • Ve velkých městech lze narazit i na moderní obdobu dopravního prostředku Tuk Tuk. V Lagos je to třeba populární Tukano Tuk Tours.
 • Pokud hodláte v oblasti Algarve hodně cestovat, vyplatí se pronajmout si automobil. Vždy si pohlídejte, co všechno pokrývá pojištění vozu.
 • Ceny za pronájem auta jsou od 1 000 Kč za den.
 • Oblíbené jsou autopůjčovny Sixt a Europcar. Auto si můžete rezervovat už před cestou s vyzvednutím na letišti.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Portugalsko

 • 8,3Skvělé
  Alfamar Beach & Sport Resort
  Portugalsko - Algarve
 • 8,6Skvělé
  Hotel Cheerfulway Acquamaris
  Portugalsko - Algarve
 • od 22 899 Kč
  Pine Cliffs Resort
  Portugalsko - Algarve
 • Epic Sana (Falésia)
  Portugalsko - Algarve
 • Vila Petra
  Portugalsko - Algarve
 • od 16 609 Kč
  Jardim Do Vau
  Portugalsko - Algarve
 • Alfagar Village
  Portugalsko - Algarve
 • Rocha Brava
  Portugalsko - Algarve
 • Quinta Pedra Dos Bicos
  Portugalsko - Algarve
 • Conrad Algarve
  Portugalsko - Algarve
 • Villa Verde
  Portugalsko - Algarve
 • Hilton Vilamoura As Cascatas
  Portugalsko - Algarve

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé