Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Senegal

Dakar: průvodce

23°C
Aktuálně
24°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Dakar

Dakar je největším a zároveň hlavním městem afrického státu Senegal. Jde o nejzápadnější město Afriky a zároveň jeden z nejvýznamnějších přístavů široko daleko. Velikost města je 83 kilometrů čtverečních a žije v něm přes 1,1 milionů obyvatel.  V celé metropolitní oblasti je to více jak 2,4 milionů lidí.

Osídlování této lokality začalo probíhat už v 15. století. V té době se tu usadili Portugalci. Francouzi převzali oblasti v roce 1677. V roce 1902 se Dakar stal hlavní městem francouzské západní Afriky. V letech 1959 až 1960 byl hlavním městem Mali Federace a od roku 1960 je hlavní metropolí Senegalské republiky.

Město Dakar leží u pobřeží Atlantského oceánu, konkrétně na poloostrově Cap-Vert. Dakar představuje nejenom významný bod pro trans-atlantský a evropský obchod, ale je také slavným místem, kde se pořádal závod Paříž – Dakar.

Co navštívit v Dakaru

Senegalské město Dakar si vás podmaní silným kulturním zážitkem, historickými objekty a přírodními zajímavostmi. Objevovat můžete spoustu krás, které se postarají o vaši nezapomenutelnou a dechberoucí dovolenou. A kde začít při prozkoumávání Dakaru?

Vaším odrazovým můstkem se může stát maják Mamelles, jenž je viditelný na kraji Dakaru. Dorazíte k němu během dvacetiminutové procházky. Jeho výstavba proběhla v roce 1864 a kromě zajímavého exteriéru majáku budete obdivovat překrásný výhled po okolí. Odtud lze zamířit do samotného srdce senegalského města Dakar, jímž je náměstí Place de I´Indépendance, kde jsou umístěny dominantní a majestátní koloniální budovy. Jmenovat lze například obchodní komoru Chambre de Commerce nebo kancelář francouzského guvernéra Gouvernance. Právě Chambre de Commerce je kolonádovou stavbou z roku 1910, která hrála klíčovou roli v rozvoji obchodu v Senegalu.

Lačnému oku turisty by rozhodně neměla uniknout ani budova prezidentského paláce Palais Présidentiel, kde se mimo jiné vyjímají překrásné zahrady. Působivou stavbou z roku 1964 je mešita Grand Mosquée situovaná v populární čtvrti Médina. V jejím okolí můžete navštívit provizorní fotbalové hřiště, místní kavárny a trhy. Velice originální je také budova vlakového nádraží, kde lze obdivovat vnější fasádu. A pochopitelně se odtud můžete vydat na romantickou projížďku vlakem.

S Dakarem se pojí také kolosální památník zvaný African Renaissance Monument, který vznikl v roce 2010. Tento kontroverzní pomník vzrostl na základě utlačování afrického lidu Evropany. Vedle katedrály a mešity v Dakaru navštivte i oblast Les Almadies, kde si užijete primárně lahodných gastronomických zážitků.

Ve městě je soustředěna přemíra muzeí různého typu. Je to například Musee Theodore Monod a Muzeum afrického umění IFAN. Jde vůbec o jedno z nejstarších muzeí v západní části Afriky. Jeho založení proběhlo v roce 1936. Podívat byste se měli i do Ženského muzea Henriette-Bathily, Domu otroků, Village des Arts, Parc Forestier et Zoologique de Hann a do Muzea černých civilizací.

Jestliže toužíte po ruchu senegalského města Dakar, směřujte do již zmiňované čtvrtě Médina. Pakliže naopak dáváte přednost klidnějšímu prostředí, jednoznačně u vás zvítězí ostrov Île de N´Gor situovaný jen kousek od severního pobřeží města. Zde si dopřejete adekvátního odpočinku na místních plážích. Ta zdejší se jmenuje Plage de N´Gor. V Dakaru se jich však nachází podstatně více. Důkazem toho je pláž Plage de Yoff. Ideální místo pro surfaře s několika plážovými chatrčemi a překrásným pískem. Podobné zázemí vám nabídne pláž Plage de Virage.

Své poznávání nemusíte ukončit přímo v Dakaru. Nebojte se vyjet také za jeho hranice, kde na vás čeká kupříkladu vesnice Yoff, v níž je situováno Mauzoleum Layen. V něm panují tvrdá islámská pravidla. To znamená žádné pití alkoholu a kouření. Pokud zatoužíte po okolních přírodních skvostech, vydejte se třeba k jezeru Retba. Tomu se jinak říká Růžové jezero s unikátním zabarvením a zvýšenou koncentrací soli. Kdybyste chtěli pozorovat větší množství ptactva, zajeďte do oblasti zvané Les Almadies nebo Iles de la Madeleine.

Ve městě Dakar se nemusíte omezovat ani z hlediska nakupování, které zde nabývá té správné atmosféry. Je to například populární večerní rybí trh Soumbedioune v jehož blízkosti se nachází Village Artisanal. Tam můžete zakoupit africké šperky. Nedaleko centra je to Marche Kermel a menší trh zaměřený spíše na tkaniny Marche HLM. Za zmínku stojí i lokality jako Islam Couture a Marche Sandaga.

Specifika místní kuchyně

Senegalská gastronomie v Dakaru je velice pestrá a ovlivněná mnohými zahraničními směry, ať už jsou to ty portugalské nebo francouzské. Hodně často narazíte na mořské plody. Z důvodu náboženství naopak nikde neuvidíte vepřové maso. Konzumovány jsou ingredience jako rýže, sladké brambory, proso, čerstvá zelenina a tropické ovoce. To je nejdostupnější v průběhu léta. Hodně populární je sladký ibiškový sirup, nasládlá mouka z baobabu a tykve. Jestliže chcete tipy na konkrétní pokrmy, potom okuste jídlo zvané Thiéboudienne, Maafe anebo některý z místních dezertů, jímž jsou například arašídové sušenky.

Na dobrém jídle si pochutnáte nejenom v rámci pouličního stravování na místních trzích, ale také ve vyhlášených restauracích. A těch je v Dakaru více než dost. Pokud začneme prezentací těch levnějších, směřujte do podniků, jakými jsou Le Ryad, Restaurant Farid, La Pampa a Francesca Home Ristorante Italiano. Specialisté na místní kuchyni jsou v restauracích Chez Loutcha, La Calebasse a La Cabana du Pecheur. K luxusním stravovacím zařízením patří La Fourchette, LAGON 1, La Parrilla a Alkimia Restaurant & Bar.

Počasí

Senegalské město Dakar se nachází v oblasti horkého polosuchého klimatu. To znamená, že období dešťů je opravdu krátké a převládá tu hlavně doba sucha. Za celoroční průměrnéou denní teplotu lze označit hodnotu 27,9 °C, přičemž maxima překračující hranici 40 °C a minima klesají pod 20 °C. Nejtepleji je od července do září, i když ostatní měsíce jsou jen s menšími odchylkami podobné. Ale právě tyto letní měsíce nejvíce prší, a to v srpnu a v září, kdy spadne kolem 150 milimetrů dešťových srážek. O dešti ve zbývající části roku vypovídá celoroční úhrn jenom 390 milimetrů. V Dakaru je spousta slunných dnů, což stvrzuje 3 000 hodin slunečního svitu za rok.

Bezpečnost

Město Dakar lze označit za bezpečné. Kriminalita je tu nižší a představují ji spíše drobnější krádeže. Kapesní zloději se vyskytují na frekventovanějších místech. Proto je vhodnější nenosit u sebe příliš vysokou hotovost a jiné cennosti. Pozor si dávejte na místní prodejce. Ti se vám budou snažit vnutit nejrůznější služby a zboží. Mnohdy mohou být neodbytní až dokonce agresivní. Takže v tomto směru se obrňte jistou trpělivostí při odmítání. Místní kohoutková voda je sice považována za pitnou, ale i většina lidí si jí převáří. Takže ze zdravotních důvodů volte raději pitnou balenou vodu. Z toho plyne určitá opatrnost i při výběru jídel v rámci pouličního stravování. Je lepší si přibalit léky proti nevolnosti nebo střevním obtížím.

Měna

Dakar patří k dražším senegalským městům. Ceny za některé zboží a služby lze přirovnat k evropskému standardu. Lepší představu o nákladech za dovolenou v Dakaru si uděláte prostřednictvím několika příkladů průměrných cen.

  • Voda 1,5 litru = 23 Kč
  • Chleba = 7 Kč
  • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 175 Kč
  • Espresso = 39 Kč
  • Cappuccino = 56 Kč
  • Jídlo v levnější restauraci = od 110 Kč
  • Domácí točené pivo 0,5 litru = 26 Kč
  • Dovozové pivo 0,33 v restauraci = 100 Kč
  • Coca-Cola 0,33 litru = 17 Kč
  • Voda 0,33 litru v restauraci = 10 Kč
  • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 500 Kč za noc
  • Benzín cena za 1 litr = 26 Kč

Doprava

Cesta do senegalského Dakaru bude výhradně letecká. Z pražského letiště Václava Havla poletíte na letiště Dakar Blaise Diagne, což může díky přestupům trvat mezi 11 až 17 hodinami. Náklady na letenku jsou od 10 000 Kč, přičemž o něco levnější můžete sehnat v případě odletu z některého ze zahraničních letišť. Z letiště do 40 kilometrů vzdáleného města se dopravíte následujícími způsoby:

  • Autobusová linka Navette Aeroport je nejrychlejší. Cesta zabere dobu 45 minut a vyjde na 5 500 XOF.
  • Podstatně levnější je klasická autobusová doprava za 1 000 YOF.  Tu vám podle cílového místa zajistí linky číslo 401, 404A, 404B a 405.
  • Nejdražší variantou jsou místní taxi služby. Cena je kolem 13 000 XOF.

Přímo v senegalském městě Dakar je možné volit z několika variant dopravy.

  • Funguje zde autobusový systém zvaný Dakar Demm Dikk.
  • Cena za jednosměrnou jízdenku je od 175 XOF.
  • Další možností přepravy jsou modré, žluté a bílé minibusy označované jako Cars Rapides.
  • Autobusy lze využívat také pro cestování do okolních vzdálenějších měst Dakaru.
  • Železnice ve městě byla zrušena na dobu neurčitou.
  • Taxi služby jsou v Dakaru relativně levné a bezpečné. Lepší je domluvit si cenu předem.
  • K dispozici je lodní doprava v místním přístavu Dakar.
  • Na letišti nebo přímo ve městě lze upotřebit řadu autopůjčoven. Pronájem vozidla vychází od 1 300 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Senegal

  • Royal Horizons Baobab
    Senegal - Senegal
  • Riu Baobab
    Senegal - Senegal

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce