Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Senegal

Saint Louis: průvodce

29°C
Aktuálně
24°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Saint Louis

Saint-Louis je název senegalského města, které je situováno v severozápadní části země. A to ve stejnojmenném kraji. Místními je toto město označováno jako Ndar. Žije v něm přes 175 tisíc obyvatel a od hlavního města Senegalu Dakar je vzdáleno asi 320 kilometrů.

Od roku 1673 bylo město Saint-Louis hlavním městem země, tehdy ještě francouzské západní Afriky, a to do roku 1902. Mezi lety 1920 až 1957 šlo o hlavní město sousední kolonie Mauretánie. Od roku 1902 bylo hlavní město Senegalu přesunuto ze Saint-Louis do Dakaru.

Město jako takové leží poblíž hraničního přechodu Rosso, který spojuje Senegal s Mauretánií. Srdce tohoto afrického města se nachází na úzkém ostrově. Město je na pobřeží Atlantského oceánu. Saint-Louis je vzdělávacím centrem a místem obchodu. Hlavní komoditu tvoří ryby, burské oříšky a cukr.

Co navštívit v Saint Louis

Město Saint-Louis tvoří tři hlavní geografické celky, kterými jsou přílivové bažiny, Langue de Barbarie a Sahel. Zde můžete obdivovat spoustu městských krás, architektonicky propracovaných objektů a jiných zajímavostí.

Ostrovní část města Saint-Louis je od roku 2000 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Jde především o historické centrum této metropole, které prezentuje koloniální architekturu všeho druhu. A jaké budovy stojí za vidění? Je to například guvernérský palác Gouvernance, v jehož útrobách se nachází nejrůznější městské úřady. Dále je to Parc Faidherbe a hotely z koloniální éry.

Stavební dominantou senegalského města Saint-Louis je most Faidherbe Bridge, který vede přes řeku Sénégal. Kovový most je dlouhý 507,35 metrů a skládá se z osmi velkých polí. Jeho otevření proběhlo v roce 1897 a další výraznější revitalizace se mu dostalo v roce 2000. Za zmínku stojí ale i další zajímavé mosty, jakými jsou například Servatius a Gaol.

Na své si přijdou milovníci církevní architektury. Takových staveb se v Saint-Louis nachází více než dost. Narazit můžete nejenom na muslimské mešity, ale také na církevní budovy. Typickým důkazem těchto slov je Římsko-katolická diecéze Saint-Louis du Sénégal. Tou nejznámější mešitou je pravděpodobně Grande Mosquée postavená v roce 1847. Z katolické církve lze jmenovat Universal Church ot the Kingdom od God. Místní katedrála byla vybudována v roce 1828 a pyšní se neoklasicistní fasádou.

Na náměstí Place Faidherbe se podívejte na budovu Rogniat Casernes z roku 1830, která byla v 19. století využívána jako vojenská kasárna. Na tomto náměstí je k vidění také socha francouzského guvernéra. Za historií Senegalu, potažmo Saint-Louis máte možnost vyrazit do Muzea IFAN, které je plné nejrůznějších exponátů a zmínek o místní kultuře, topografii a jiných věcech. Informace jsou zde prezentovány ve francouzštině. Oblíbené je také Musée Jean Mermoz nebo Institut Français.

Ve městě se můžete účastnit nejrůznějších kulturních akcí. Například v květnu nebo v červnu se tu koná Mezinárodní jazzový festival Saint-Louis. Mezi Vánocemi a Novým rokem je to festival s názvem Les Fanals v podobě historického průvodu s maskami, lucernami, svíčkami a za doprovodu hudby a písní. Lákavé jsou i turistické trhy. Denní trhy jsou na Avenue General de Gaulle.

Pokud byste toho stále neměli dost, vydejte se do blízkého okolí, které představuje například vesnice Guet N´Dar. Rušná rybářská vesnice, kde vás čeká místní kultura, pirogy a spousta rybích specialit. Opomíjeno pochopitelně není ani na milovníky přírody. Překrásný je Národní park Langue de Barbarie o ploše asi 20 kilometrů čtverečních. Zde se nachází především obrovské množství ptáků, jakými jsou plameňáci, kormoráni, kachny, volavky a další. Hodně ptactva vám nabízí i ornitologický Národní park Djoudj. Ten je vzdálen asi 60 kilometrů od Saint-Louis a mimo jiné zde spatříte močály a jezera. Jižně od města je to rezervace Fauna Reserve of Guembeul.

Specifika místní kuchyně

V senegalském městě Saint-Louis si na místní kuchyni opravdu pochutnáte. Ne nadarmo je označována jako nejlepší v celé Africe. Prolínání nejrůznějších chutí, kreativita a používání čerstvých ingrediencí. K snídani si dopřejete francouzské bagetky s bohatými přílohami a k obědu? Ten může díky vyhlášeným pokrmům nabývat nejrůznějších podob. Hodně populární jídla jsou Yassa, Tiemboudienne, Tieb nebo lahodná rýže s chuťově dokonalou omáčkou Mafé. Večeře jsou v Saint-Louis spíše lehčí, takže na vás čeká kuskus, proso, rajčatová omáčka a jiné delikatesy. K pití si dejte některý z ovocných džusů nebo kávu a čaj. Tradiční pití senegalského čaje je tu kulturní záležitostí. Ani místním pivem však nepohrdnete. 

Jestliže hledáte kvalitu za rozumnou cenu, navštivte v senegalském městě Saint-Louis restaurace jako Siki Restaurant, La Kora Chez Peggy, Restaurant in Hotel La Residence a La Saigonnaise. Pro milovníky tradičních pokrmů jsou otevřeny podniky La Linguere, Flamingo Restaurant a Restaurant Galaxie.

Počasí

Dovolená v Saint-Louis bude spojena s horkým pouštním klimatem. Během roku narazíte pouze na dvě roční období. Střídá se tu pouze období dešťů se suchem a minimálními výkyvy teplot. Po celý rok se průměrné denní teploty pohybují kolem 32 °C. Maximální hodnoty se šplhají k 45 °C a ty nižší naopak klesají k 20 °C. Nejdeštivější jsou měsíce od července do září.  Měsíčně spadne kolem 40 až 90 milimetrů. Je však pravdou, že celoroční úhrn je 260 milimetrů. Po zbytek roku je v Saint-Louis sucho. Ve městě můžete pocítit oceánský vánek a vítr zvaný Harmattan. Slunečního svitu si užijete asi 3 000 hodin za rok.

Bezpečnost

Senegalské město Saint-Louis z pohledu bezpečnosti nepředstavuje nic rizikového. Ve dne se tu budete cítit bezpečně a v noci v podstatě také, pokud se budete pohybovat na hlavních turistických třídách. Určitým nešvarem mohou být kapesní krádeže, které jsou však běžné pro jakoukoliv metropoli. Na místech se spoustou lidí si proto hlídejte své osobní věci, peníze a cennosti. Dražší věci raději nechávejte na hotelu v trezoru. Podceňovat byste neměli ani určitá očkování před cestou, ale to už je na zvážení každého člověka. Ve městě je vhodnější konzumovat balenou vodu, i když ta kohoutková je označována za pitnou. Stejně jí spousta místních lidí převáří. Nic dalšího atypického vás z pohledu bezpečnosti v Saint-Louis pravděpodobně nečeká.

Měna

Náklady na zboží a služby v Saint-Louis víceméně odpovídají senegalskému průměru. V některých ohledech jsou vyšší, jindy zase nižší. V porovnání s Českou republikou se budou zdát ceny přijatelné, o čemž se můžete přesvědčit pomocí následujících řádků.

 • Voda 1,5 litru = 23 Kč
 • Chleba = 8 Kč
 • Domácí pivo 0,5 litru v supermarketu = 16 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 12 Kč
 • Cappuccino = 60 Kč
 • Espresso = 40 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 28 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 105 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 100 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 17 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 150 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 26 Kč

Doprava

Pokud plánujete dovolenou v senegalském městě Saint-Louis, musíte počítat s tím, že z pražského letiště Václava Havla budete směřovat na letiště Blaise Diagne International Airport. To se nachází poblíž města Dakar a od Saint-Louis je vzdáleno asi 250 kilometrů. Tuto vzdálenost urazíte autobusy nebo speciálními taxi službami. Doba jízdy se bude pohybovat kolem čtyř až pěti hodin.

 • Po městě jezdí spíše starší autobusy.
 • Cena za jízdenku je od 200 XOF.
 • Zvolit můžete místní taxi služby.
 • Oficiální ceny jsou kolem 1 000 XOF za kilometr a stejně tak v případě nástupní taxi. Cena je obvykle smluvní a lze si ji dohodnout předem.
 • Některé části města Saint-Louis si můžete projít pěšky, protože konkrétní zajímavosti jsou poblíž sebe.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Senegal

 • Royal Horizons Baobab
  Senegal - Senegal
 • Riu Baobab
  Senegal - Senegal

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce