Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Španělsko

Mallorca: průvodce

14°C
Aktuálně
15.5°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Mallorca

Jeden z největších ostrovů Španělska a zároveň Baleárských ostrovů. To je Mallorca, která je v katalánštině vyslovována jako „majorka“. Ostrov ležící asi 200 kilometrů od Valencie je především turistickým středobodem mnohých cestovatelů, jichž se zde za rok vystřídá více jak dvanáct milionů. Velikost ostrova je 3 648 km2 a břehy jsou omílány Středomořským a Baleárským mořem. Toto místo si zakládá na přemíře nejrůznější zeleně, jež je pozitivně využívána hlavně v rámci zemědělství. Nejčastěji zde narazíte na pěstování vína. Mallorca má na délku 110 kilometrů a na šířku 90 kilometrů. Jejím hlavním městem je Palma de Mallorca, což je ve své podstatě velké přístavní místo nacházející se v jižní části ostrova, která je označována, jako Zátoka Palem.

Jaké nabízí Mallorca památky a zajímavosti?

Co navštívit na Mallorce

Dovolená na Mallorce je ideální volbou především pro ty, kdo milují exotiku a živou kulturu. Španělská noční zábava, taneční kluby a večerní rozruch. Tyhle příjemné činnosti vás neminou při návštěvě Mallorcy. Užívat si budete nejenom relaxace, ale pustit se můžete i do objevování překrásných míst, pláží a pamětihodností.

Jako první byste se měli vydat do přístavu Puerto de Palma v hlavním městě, kde se nachází jedna z nejvýznamnějších kulturních památek. Je to Katedrála Panny Marie, která je největší gotickou katedrálou v Evropě. Její výstavba trvala celých 300 let. Ohromující se nejenom architektura, ale hlavně délka 121 metrů a výška 55 metrů. Mezi další architektonické objekty patří také královský palác La Almudaina s řadou orientálních prvků, kde se nachází třeba arabské lázně. Jen kousek od centra hlavního města Palma de Mallorca můžete vidět hrad Castell de Bellver, odkud si lze dopřávat nezaměnitelného výhledu po okolí. Od roku 1976 máte možnost na hradě navštívit tamní městské muzeum. V hlavní metropoli si budete užívat dlážděných ulic ve staré čtvrti, tamních synagog přeměněných na křesťanské účely a spousty originálních obchodů a lahodných restaurací.

Co dalšího vidět na Mallorce

Pokud se vzdálíte asi tři kilometry od Palma de Mallorca směrem na sever, najdete malý jeskynní systém de Campanet, odkud můžete vyrazit do stejnojmenného města, kde se nachází kostel Svatého Michala. Nedaleko města Porto Cristo jsou zase dračí jeskyně. Čtyři podzemní prostory sahající do hloubky až 25 metrů. Zde si užijete nezapomenutelnou prohlídkovou trasu spojenou s projížďkou po jezeře Martel. Trasa nabývá délka až 1,2 kilometru. Pokud máte rádi přístavy, lodě a jachty, zavítejte do tichého městečka Pollenca, kde se nachází stejnojmenný přístav Port de Pollenca. Dále vyjeďte do města Valldemosa, kde je kartuziánský kostel Sa Cartuja. Severně od tohoto města doputujete k divokému pobřeží označovanému Costa Brava de Mallorca, kde lze spatřit až 440 metrů vysoké útesy. Město Inca je zase proslulé tradičními řemeslnými trhy. Za nejhezčí místo na ostrově bývá často označovaná malebná vesnice Fornalutx.

Na Mallorce na vás pochopitelně čeká spousta jedinečných zážitků spjatých s pohybovými aktivitami. Jednou z romantických a překrásných aktivit je například jízda vláčkem z Palmy de Mallorca do Sólleru, kde si užijete nejenom unikátní pohoří, ale i spoustu tunelů. Vzhledem k tomu, že Mallorca se pyšní jedinečnými plážemi, máte příležitost oddávat se rannímu běhu po plážích nebo výletům po cyklistických stezkách. Pokud toužíte po harmonické přírodě, určitě si do svého itineráře zapiště výšlap do pohoří Serra de Tramuntana, ve kterém se nachází ten nejvyšší vrchol Mallorcy. Je to Puig Major se svou výškou 1 445 metrů nad mořem. Velice oblíbená je trasa suchého kamene označovaná jako Dry Stone Route. Ne nadarmo bylo toto místo zaneseno v roce 2011 na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Specifika místní kuchyně

Ostrov Mallorca je v mnoha směrech soběstačný, což se mimochodem promítá i do tamní gastronomie. Ta vychází z ingrediencí, které jsou dostupné na ostrově a kolem něj. Jsou to ryby, vepřové, kuřecí a jehněčí maso, zelenina, ovoce, ale také vynikající olivový olej a různé druhy koření. Hlavní směr mallorské kuchyně je ovlivňován dlouhou historií, na níž měli vliv nejenom Španělé, ale také Italové. Ještě, než se pustíte do hlavního chodu, budete moci okusit tradiční předkrmy, mezi které se řadí nakládané ryby, olivy, šneci, mallorské uzeniny a paštičky. Vždy v malých porcích, jako chuťovky. Typickým předkrmem je chléb s olivovým olejem Pa amb oli. Následuje polévka. Kromě studené polévky z rajčat zvané Gazpacho, můžete ochutnat i husté vývary se spoustou ingrediencí, jimž se říká Sopas Mallorquinas. A co očekávat v rámci hlavních chodů? Zkuste například dušenou zeleninu s opečenými vnitřnostmi zvanou Frit Mallorquí, osmažené papriky, cukety a lilky v rajčatové omáčce Tumbet a zelný závitek s vepřovým masem Lloim amb col. Unikátní specialitou Mallorcy jsou klobásy z černých vepřů s vynikajícím kořením. Těm se říká příznačně Sobrassada de Mallorca de Porc Negre. Jako sladkou tečku na závěr si můžete dát třeba slaný koláč Coca de Trempó.

V hlavním městě Palma de Mallorca můžete navštívit například luxusní restauraci Adriín Quetglas, Fera Restaurant & Bar, ale také ryze tradiční kuchyně podniků I´ambigú, Celler Pagés a Cafe Ca´n Toni.

Počasí

Vzhledem k tomu že se Mallorca nachází ve středomořském subtropickém pásmu, připravte se na suchá a teplá léta, kdy teploty dosahují průměru 30 °C. Nejtepleji je v červenci až srpnu, kdy mohou maximální teploty docílit 39 °C. Teploty v noci se pohybují mezi 23 °C až 28 °C. Pokud na Mallorcu vyrazíte v zimě, určitě nezmrznete. Počítejte však s nižšími denními teplotami kolem 15 – 16 °C přes den. Dochází také ke zvýšenému množství srážek. V podání Mallorcy to však znamená déšť maximálně dvakrát týdně. Se sněhovými srážkami se určitě nesetkáte, výjimečně někde v horských oblastech, jakými jsou například hory Serra de Tramuntana. Vzhledem k tomu, že spousta turistů vyráží na Mallorcu za koupáním, je třeba počítat i s optimální teplotou moře. Nejteplejší je v srpnu, kolem 26 °C. Jeho přijatelné teploty 22 °C až 25 °C jsou v období od června do října. Ve zbývající části roku má teplota moře teplotu 14 °C až 17 °C.

Bezpečnost

Mallorca už dávno není ostrovem, kde jste mohli potkat tzv. banditos. Dnes patří tento turistiky vyhledávaný ostrov k bezpečným. Přesto je tu několik drobností, na které byste si měli dávat pozor. Jsou to například drobní pouliční kapsáři. Obvykle jde o dva lidi, z nichž jeden se snaží upoutat vaši pozornost a ten druhý vás v nestřežený okamžik okrade. Pozor si dávejte také na hazardní hru skořápky, jíž se na Mallorce říká Trileros, při níž byste mohli přijít o hodně peněz. Často se hraje tajně na pěších zónách. U pouličních prodejců si hlídejte, abyste nezakoupili poškozené zboží nebo padělek. Také častý jev na některých tržnicích.

Z pohledu přírodních katastrof se lze zmínit pouze o menších tsunami, které vznikají vlivem podmořského zemětřesení. Poslední proběhlo v letošním roce 2018 a vyžádalo si jednu oběť.

Měna

Ceny za zboží a služby jsou obecně vyšší nežli v České republice. A to dokonce vyšší jak samotný španělský průměr. Vliv na to má pochopitelně exotičnost tohoto ostrova. Zde je několik příkladů průměrných cen na Mallorce.

 • Voda 1,5 litru = 20 Kč
 • Chleba = 30 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 80 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 50 Kč
 • Cappuccino = 60 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 300 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kategorie = od 160 Kč
 • Benzín cena za 1 litr = 35 Kč
 • Taxi cena za 1 kilometr = 40 Kč

Doprava na Mallorce

Jestliže chcete zvolit tu nejrychlejší cestu na Mallorcu, pak určitě zvítězí letecká přeprava. Z letiště Václava Havla se na Mallorcu dopravíte asi za 150 minut letu. Průměrná cena letenky je kolem 5 000 Kč až 6 000 Kč v závislosti na sezóně a době, kdy si ji zarezervujete. Ušetřit můžete v případě, že byste letěli s okolních letišť, jakými jsou Vídeň, Mnichov a podobně. Pak mohou být náklady poloviční.

Pro otrlé cestovatele pochopitelně existuje i druhá varianta v podobě vlastní dopravy. Autem se to Španělska k moři dopravíte asi za 20 až 24 hodin. Pak vás bude čekat cesta trajektem 5 – 6 hodin na Mallorcu. V rámci zpáteční cesty však počítejte s tím samým. A jak je to s dopravou přímo na Mallorce?

 • Přepravu z letiště do centra hlavního města Palma de Mallorca vyřešíte za pomoci autobusové linky č.1, která jezdí od 5:30 do 1:00. Vzdálenost asi 10 kilometrů ujedete za 25 – 35 minut a bude vás stát cca 5 EUR.
 • Veřejnou dopravu v podobě autobusů lze využívat také v rámci cestování po Mallorce. Jedná se o klimatizované autobusy, které obvykle poznáte podle žlutočervené barvy. Na tomto internetovém portálu zjistíte podrobné spoje https://www.tib.org/web/ctm/. Ceny se liší podle cílové destinace od 1 EUR do 5 EUR.
 • Na Mallorce funguje železniční trasa, která vede z Palma de Mallorca do okolních měst, jakými jsou Sineu, Sa Pobla, Manacor a Inca. Užít si můžete i historickou trasu do Puerto de Sóllér.
 • Hodně rozšířené je na Mallorce půjčování aut. K jejich řízení vám stačí platný řidičský průkaz z České republiky. V tomto směru počítejte se zálohou, obvykle 50 EUR a připlaťte si také za pojištění cca 8 EUR na den. Za půjčení můžete platit od 1 000 Kč a více na den.
 • Jízda automobilem je v centru Palma de Mallorca hodně komplikovaná. Obvykle je problém s parkováním. Žlutě ohraničené plochy zakazují parkování, modré plochy jsou placené a bílé ohraničení je bez omezení. Ceny za parkování se pohybují kolem 1 EUR až 1,5 EUR na hodinu.
 • Na Mallorce spolehlivě fungují taxi služby, které mají svá stanoviště. Přivolat je můžete i prostřednictvím hotelu, kde jste ubytování, popřípadě z restaurace, kde se aktuálně stravujete. Mezi prověřené taxi služby patří TAXI TOUR Mallorca, Taxis Palma Radio, Taxi Mallorca 365, TAXI PMI a další. Průměrný nástupní poplatek je kolem 80 – 100 Kč a cena za kilometr je cca 25 – 50 Kč.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Španělsko

 • 8,6Skvělé
  Sol Calas De Mallorca
  Španělsko - Mallorca
 • 8,8Skvělé
  Hotel Helios Mallorca
  Španělsko - Mallorca
 • 8,6Skvělé
  Gavimar Ariel/chico Club Resort
  Španělsko - Mallorca
 • 7,6Dobré
  Blue Sea Tower
  Španělsko - Mallorca
 • od 13 090 Kč
  7,9Dobré
  Js Horitzo
  Španělsko - Mallorca
 • 7,8Dobré
  Hotel Porto Playa
  Španělsko - Mallorca
 • 8,4Skvělé
  Aparthotel Ola Cecilia
  Španělsko - Mallorca
 • 7,6Dobré
  Aparthotel Playa Mar
  Španělsko - Mallorca
 • 7,2Dobré
  Hotel Moreyo
  Španělsko - Mallorca
 • od 21 925 Kč
  Playa Golf
  Španělsko - Mallorca
 • Hotel Hm Jaime Iii
  Španělsko - Mallorca
 • od 19 928 Kč
  Amoros
  Španělsko - Mallorca

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé