Španělsko

Menorca: průvodce

12°C
Aktuálně
15.5°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Menorca

Španělský ostrov Menorca je svým způsobem nedotčeným místem, které bylo často zastíněno větší Mallorcou a známější Ibizou. Možná díky tomu si ostrov zachoval své jedinečné kouzlo až do dnešní doby a je zásobárnou bohaté a vznešené přírody. Druhý největší ostrov Baleárských ostrovů leží spíše v severnější části. Jeho rozloha 668 m2 je spojena s délkou 50 kilometrů a šířkou 16 kilometrů. To vám umožní jej procestovat od A až do Z. Takové pomyslné srdce Středomoří, jehož hlavním městem je Mahon. Menorca je ideálním místem nejenom pro poznávání, ale také spoustu pohybových aktivit.

Jaké nabízí Menorca památky a zajímavosti?

Co navštívit na Menorce

Dovolená na Menorce bude spojena především s romantikou, jíž ve vás vyvolá spousta překrásných míst ostrova. Tím pravděpodobně největším lákadlem jsou určitě panenské a úchvatné pláže, jichž je na Menorce více než dost. A co je na všem to nejlepší, bez přemíry jakýchkoliv turistů.

Vaším středobodem se stane hlavní město ostrova, kterým je Mahon. V něm budete moci navštívit malebný přístav, domoci se originálních staveb s britskou architekturou a spoustu věcí o Menorce zjistíte i v muzeu Menorca Museum. Z významných pamětihodností lze jmenovat hrad St. Philip´s Castle, jež byl dokončen v 16. století. Jeho doménou jsou propracované podzemní chodby. Dále je to velká a nepřehlédnutelná pevnost The Fortress of Isabel II. Když se vydáte do města Ciutadella de Menorca, budete mít pocit, jako byste se octli v Itálii, což dokazují některé stavby. Dominantou města je tamní radnice. Dále zavítejte do Binibeca. Malá romantická vesnička s půvabnou architekturou. Ve městě Es Mercadal je zase situován půvabný renesanční kostel Sv. Martina. Jestliže toužíte poznat tradiční výrobu sýrů, zajeďte do třetího největšího města ostrova, jímž je Alaior. Z přírodních krás Menorcy jednoznačně vede park Albufera des Grau, který je od roku 1993 zanesen na seznamu kulturních památek UNESCO. Originální jsou i pohřební mohyly a výlet do doby bronzové, který vám zajistí památka zvaná Navetas. K Menorce také neodmyslitelně patří i talusy, což je odkaz Talayotické kultury a jedna z nejpozoruhodnějších záhad ostrova. Významnou pamětihodností je i kamenná hrobka stará až 3 000 let, která se nazývá Naveta d´Es Tudons.

Co dalšího vidět na Menorce

Milovníci relaxace, koupání a vodních aktivit, jakými jsou šnorchlování, plavání, vodní lyžování, potápění, jízda na šlapadlech, určitě vsadí na nedotčené pláže Menorcy, kterých je více než dost. Jsou to například Cala Pilar, Cala Tortuga, Pregonda, Son Xoriguer, Platja de Son Bou, panenská pláž Arenal de sa Mequida, dva kilometry dlouhá pláž Son Bou a Cavalleria. Právě zde si můžete občas připadat, jako na opuštěném ostrově. Hodně oblíbené jsou také aquaparky, včetně těch zábavních. Je to Los Delfines a Auqarock v Cala´n Bosch. Jestliže dáváte přednost chůzi a máte dobrodružnou povahu, můžete poznat ostrov pěšky, a to prostřednictvím Stezky koní, která vede okolo celého pobřeží a provedete vás opravdu zajímavými místy. Její délka je asi 200 kilometrů. Vzhledem k tomu, že stany jsou zde zakázané, můžete nocovat jen ve spacáku na pláži. Alternativou se vám může stát výstup na horu El Toro, kde se nachází svatyně Panny Marie El Toro. Kromě překrásné přírody při výstupu se vám dostane úchvatného výhledu do všech částí ostrova Menorca.

Specifika místní kuchyně

Pokud porovnáte gastronomii na španělských ostrovech, dojdete k závěru, že je hodně podobná. Přesto má své jasně dané odlišnosti, které spočívají hlavně v používaných ingrediencích. Na Menorce poměrně dost převládá olivový olej a smetana, včetně smetanových výrobků, jakými jsou třeba sýry. Tím nejznámějším je pravděpodobně místní sýr Queso de Mahon. Důležitou roli zde hrají mořské plody. V jídelníčku se tak můžete setkat s mušlemi, sépiemi, humry, ale také s chobotnicemi. Pokud budete chtít ochutnat tradiční jídla Menorcy, zaměřte se třeba na pokrm zvaný Conejo noc Higos, což je králík podávaný s fíky. Velice lahodná a chutná kombinace. Mezi polévkami jednoznačně vede ta zeleninová, v níž je spousta rajčat. Říká se jí Oliaigua. Jako hlavní chod si můžete dát třeba koroptev se zelím Perdiz con col. A kdybyste chtěli okusit Verduna Rellenada, připravte se na opravdu velkou porci mořských plodů, sardinek a zeleniny, včetně lilků, cibule a artyčoků. Tato obří porce vynikajícího jídla vzniká procesem zapékání. Při jídle pochopitelně můžete popíjet tradiční sangrii, která je ryze španělským nápojem z červeného vína a pomerančového džusu. Nebo sáhnete po něčem tvrdším, jako jsou gin z bobule jalovce, popřípadě likér z rostlin zvaný Hierbas.

Počasí

Středomořské počasí je na Menorce opravdu znát. Těšit se můžete na celoroční průměr teplot kolem 17 °C. Ty se pochopitelně zvedají s přicházejícím létem, kdy od června do července překračují hranici až 30 °C. V tomto období je také nejmenší úhrn srážek. Nejvíce jich spadne prostřednictvím přívalových dešťů na podzim, takže i podle toho byste měli plánovat rodinnou dovolenou na Menorce. Průměrný roční úhrn srážek je asi 600 milimetrů. Zimy mohou v některých částech dosahovat teplot jen kolem 10 °C.

Bezpečnost

Menorca je považována za jeden z nejbezpečnějších španělských ostrovů. Ve Španělsku totiž obecně vládnou kapesní zlodějíčci a někde dokonce ve větší míře. Menorca je však na tom nejlépe. I přesto pochopitelně využívejte předností hotelového trezoru, protože i když je na ostrově kriminalita minimální, stejně můžete ve větší koncentraci lidí narazit na někoho, kdo vás bude chtít okrást. Proto dražší cennosti nechávejte spíše v hotelovém trezoru. Určitě se nemusíte bát chodit kamkoliv po setmění.

Pokud jde o přírodní nebezpečí, mohou ho představovat snad jen vlny tsunami, z nichž poslední se objevila v roce 2018. Nejsou sice v tak velkém rozsahu jako v jiných exotických destinacích, ale mohou nemile zaskočit. Vznikají vlivem podvodních zemětřesení.

Měna

Životní náklady jsou na Menorce o něco vyšší nežli v rámci španělského průměru. Vliv na to má pochopitelně to, že jde o ostrov. Zároveň k tomu přispívá jistá nedotčenost, za níž si musíte zkrátka připlatit. Pro inspiraci vám přinášíme několik orientačních cen za zboží a služby na Menorce.

 • Voda 1,5 litru = 28 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodu = 70 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kategorie = od 390 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 80 Kč
 • Coca-cola 0,33 litru = 65 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 270 Kč
 • Ubytování v jednohvězdičkovém hotelu = od 1 500 Kč za noc
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 2 200 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 37 Kč
 • Taxi cena za 1 kilometr = od 30 Kč

Doprava na Menorce

Nejrychlejším způsobem cestování na Menorcu je pochopitelně letecká doprava. Využít můžete spousty pravidelných letů z letiště Václava Havla. Letiště na Menorce se pak nachází asi 5 kilometrů od hlavního města Mahon. Jeho otevírací doba je od 6:00 do 1:00. Let budete absolvovat lehce přes dvě hodiny. Náklady na leteckou přepravu z Česka se pohybují kolem 6 000 Kč, ze sousedních letišť v Rakousku a Německu to může být polovina.

Pokud do Španělska vyrazíte osobním automobilem, což zabere asi 20 – 24 hodin cesty, nabízí se vám možnost přepravy na ostrovy za pomoci trajektové dopravy. Nejčastěji je to prostřednictvím společnosti Balearia, která vás tam dostane za zhruba jednu hodinu a více.

V okamžiku, kdy se octnete na samotné Menorce, budou vás pravděpodobně zajímat níže uvedené způsoby přepravy.

 • Přímo z letiště se dopravíte do města Mahon za pomoci pravidelné autobusové linky č. 10. Ta je v provozu od 5:45 do 0:15 a jezdí každou půlhodinu. Délka cesty vám nezabere více jak 10 minut a bude vás stát přibližně 2,65 EUR.
 • Na Menorce je oblíbeným způsobem přepravy autobusová doprava, jež má poměrně hustou síť. Červenožluté autobusy patří společností Transporte Menorca, která prezentuje přesné jízdní řády na tomto portálu http://www.tmsa.es/. Jejich přehledný výčet naleznete také na každé autobusové zastávce. Náklady na jízdenky se liší podle délky trasy a začínají na 1,5 EUR.
 • Na kratší vzdálenosti můžete volit některé z tamních taxi služeb. Průměrné náklady na jeden kilometr se pohybují kolem 1 EUR. Se službou Uber na Menorce nepočítejte.
 • Chcete-li být svými vlastními pány při objevování ostrova, využijte autopůjčovny. Náklady na pronájem vozu jsou kolem 25 EUR na den. U velkých autopůjčoven, jakými jsou SIXT, HERTZ a další lze provést pronájem online.
 • Jestliže se vám v rámci větších měst a pamětihodností nechce chodit pěšky, hodně rozšířený je na Menorce také pronájem jízdních kol. Podle typu kola a délky pronájmu počítejte s cenami kolem 10 EUR až 15 EUR.
 • U přepravy po moři samozřejmě vede pronájem malých člunů. Pokud byste chtěli zavítat na Mallorcu nebo jiné ostrovy, jedinou možností je trajekt.
 • Pakliže dáváte přednost pěším přesunům, nebojte se využít již zmiňovanou Stezku koní, která lemuje pobřeží Menorcy.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Španělsko

 • Prinsotel La Caleta Hotel
  Španělsko - Menorca
 • Valentín Star Hotel
  Španělsko - Menorca
 • Sunconnect Los Delfines
  Španělsko - Menorca
 • Alta Galdana
  Španělsko - Menorca
 • Princesa Playa
  Španělsko - Menorca
 • Cales De Ponent
  Španělsko - Menorca
 • Apartmány Llebeig
  Španělsko - Menorca
 • Trh Tirant Playa
  Španělsko - Menorca
 • Ilunion Menorca Hotel
  Španělsko - Menorca
 • Carema Beach Menorca
  Španělsko - Menorca
 • Port Blue S'algar Hotel
  Španělsko - Menorca
 • La Quinta Menorca By Portblue Boutique
  Španělsko - Menorca

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé