Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Afrika

Súdán: průvodce

24°C
Aktuálně
28°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
SD flag

Súdán

Hodnocení průvodce: 8.3

Cestovatelé prahnoucí po dobrodružství a skutečných krásách nesmí vypustit ze svého hledáčku Súdán. Zemi rozléhající se na severovýchodě Afriky, jež si vás podmaní nejenom zlatými pyramidami, ale i mnohým dalším. Korálové zahrady, pamětihodnosti spojené s božskými králi a kopce plné písku. To je jen malá ochutnávka Súdánu, ve kterém na vás čeká doslova fantastické překvapení. Přátelská nátura místních obyvatel, národ zakládající si na tradicích a lokality, jež moc turistů ještě nespatřilo. Dovolená v Súdánu bude především o objevování a odhalování nových věcí, staveb, údolí, ale i náhorních plošin. Tato africká země vás okouzlí svou rozdílností od destinací podobného typu. Zkrátka cestování pro náročné.

Na území Súdánu se setkáte s odlišnými geografickými prvky. Od rozsáhlých rovin, přes náhorní plošiny ve výšce 500 až 1 000 metrů nad mořem, až po údolí. Čekat na vás bude rozlehlá Nubijská poušť, v dáli spatříte Etiopskou vysočinu, vyrazit můžete do části Libyjské pouště a minout byste neměli ani Rudomořské hory. Ty ostatně jasně vypovídají o tom, že část Súdánu je omílána vlnami Rudého moře. Většina vodních toků nacházejících se na území Súdánu spadá do povodí Nilu.

Co navštívit v Súdánu

Mapa Súdánu prozrazuje, že tato africká destinace si toho pro vás přichystá více než dost. V blízkosti moře se můžete věnovat potápění a šnorchlování. Zkrátka nekonečnému objevování vodního dna. Velice osobitý je také noční život s poznáváním jednotlivých měst, kde na vás čekají pověstné trhy. Oblíbené jsou treky a hiking v nejrůznějších částech Súdánu. Vyzkoušet si můžete například velbloudí trek, který se pro vás stane nezapomenutelným zážitkem. Alternativou jsou výjezdy v terénních vozech. Vydávat se můžete i do vnitrozemí za poznáváním archeologických nalezišť a ostatních pamětihodností.

Vaším odrazovým můstkem v Súdánu by se mělo stát hlavní město Chartúm, kde je Mahdího mausoleum, národní muzeum, ale také spousta muslimských mešit a křesťanských katedrál. Z Nubijské pouště se můžete přesunout do archeologických lokalit v Meroe nebo do mořského parku, který je vybudován ze zálivu Dungonab. Spoustu turistů osloví pohoří Džabal Marra, vyhaslá sopka Deriba a staré památky v jejím okolí. Jestliže máte zálusk na starověké paláce a chrámy, potažmo jejich zbytky, pak se vaším cílem stane naleziště regionu Napatan, čili Gebel Barkan.

Místní kuchyně

Súdánská kuchyně si zakládá na jednoduchosti. Velice často se setkáte s ingrediencemi, jakými jsou například zelenina, luštěniny, kukuřice, ale i spousta obilovin. Vychutnat si můžete například typické súdánské fazole podávané s lahodným domácím chlebem. Často narazíte na pálivé pasty a hodně koření. Lidé milující maso mohou v Súdánu okusit kupříkladu maso kozí, velbloudí, hovězí a kuřecí, a to na nejrůznější způsoby. Nechybí samozřejmě ani mořské plody. Ryby s citronem jsou naprostou klasikou. Pakliže zanevřete za tradiční jídla Súdánu, hlady rozhodně neumřete, protože v rámci pouličního stravování si můžete dát klasický kebab, grilované kuře, pizzu, ale také typický hamburger. Zkrátka, od každého kousek.

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce