Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Chorvatsko

Hvar: průvodce

29°C
Aktuálně
15°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Ostrov Hvar

Ostrov Hvar je čtvrtým největším ostrovem v Jaderském moři a pyšní se svou rozmanitou faunou a flórou. Tento ostrov má z pohledu historie velkou váhu, a to především z doby renesance. Právě proto je Hvar označován za centrum chorvatské literatury.

Historie ostrova Hvar je spjata se čtvrtým stoletím před naším letopočtem. A to s původním označením Pharos, což byla bývalá řecká kolonie. Od jedenáctého století našeho letopočtu se ostrovu říkalo Lesina a později Liesena. Takto se Hvar jmenoval až do devatenáctého století.

Hvar je spjat s mistrovským dílem ústního a nehmotného dědictví lidstva a světovým dědictvím UNESCO. Spatřit zde totiž můžete řadu zajímavých památek. Ostrov spadající do splitsko-dalmatské župy umístěný ve středozemním moři se váže s hodně rozšířeným rybolovem.

Jaké nabízí Ostrov Hvar památky a zajímavosti?

Co navštívit na Hvaru

Ostrov Hvar láká především na své rozmanité a krásné pláže ve spojení s neposkvrněnou přírodou. Kombinace, která je opředena ještě spoustou zajímavostí, ať už historického nebo krajinného rázu.

Při návštěvě Hvaru vedou kroky většiny turistů především do hlavní a stejnojmenné metropole ostrova. Zde se můžete kochat krásami staveb, jakými jsou klášter Benediktinek, kostel sv. Markra i letohrádek Hanibala Lucicé. Ve městě je k vidění například Archeologická sbírka a lapidárium Dr. Grgy Novaka. Zajímavé je i nejbližší okolí města Hvar. Dokazují to dvě poměrně oblíbené pevnosti, jimiž jsou Napoleon a Španjol. Druhá jmenovaná byla původně hradem.

Z větších měst stojí za zmínku Stari Grad, kde stojí například kostel sv. Štěpána a dominikánský klášter. Starověká kulturní krajina označovaná jako Starigradská pláň je pak zanesena na seznamu kulturního dědictví. Ve Stari Gardu vám nebudou chybět ani rozlehlé pláže a romantické pobřeží. Za zmínku jistě stoji i město Jelsa a Sućuraj.

Přednost pochopitelně můžete dávat také přírodním skvostům ostrova Hvar. Minout byste rozhodně neměli zátoku Dubovica, kde kromě kostelíku z osmnáctého století najdete krásnou přírodu. Oblázkové pláže jsou výzvou pro spoustu cestovatelů. A přitom je tato zátoka vzdálena jenom osm kilometrů od hlavního města Hvar.

Ostrov nabízí pochopitelně vyžití pro aktivní turisty. Plánovat si můžete výlety za libovolnými přírodními skvosty. Výzvou se vám stane třeba hora Sv. Nikola se svou výškou 626 metrů nad mořem. Zde stojí historická kaplička i kříž umístěný ve dvacátém století. Odtud se vám dostane skutečně překrásných panoramatických výhledů po okolí. Věnovat se lze i vodním hrátkám. Vedle koupání a potápění můžete vsadit také na windsurfing. Ideální podmínky k němu najdete v blízkosti obce Vrboska.

Ne nadarmo je ostrov Hvar nazýván pomyslnou chorvatskou Madeirou nebo také jako nejzelenější ostrov Chorvatska.

Specifika místní kuchyně

Hvarská kuchyně je z velké míry ovlivněna historií této země a najít v ní můžete spoustu pozůstatků dřívějších kolonizátorů. Ochutnat lze hodně specifických receptů ostrova. Velká část pokrmů zde vzniká právě z moře, to znamená ryby a mořské plody. Lidé na Hvaru velice často a rádi konzumují vařené noky, husté omáčky a jehněčí maso. Nejoblíbenějším předkrmem je pochopitelně pršut, ale i slané sardele. Pokud patříte mezi vegetariány, místo masa si pochutnáte na cuketách, rajčatech a lilcích, z nichž vzniká také hodně jídel. Ideálně ve spojení s kozím sýrem. Mezi používané ingredience se řadí hřebíček, šafrán, med a mouka.

K doporučovaným pokrmům na Hvaru patří Ispood Peke, Grenada, Paprenjak a to vše v kombinaci s vynikajícím dalmatským vínem, jakým je Prošek.

Na ostrově Hvar si z pohledu gastronomie přijde každý na to své. Mezi luxusnější restaurace se řadí třeba Zori Restaurant, Giaxa, Divino a Speeza. Pokud se chcete zaměřit na ryze tradiční kuchyni, volte podniky typu Dalmatino, Konoba Lambik, Konoba Kokot a Agava.

Počasí

Na ostrově Hvar si užijete spoustu slunce. Dle statistik je to až 2 750 hodin slunečního svitu ročně. Příjemné klima začíná už v květnu na jaře, kdy se průměrné teploty pohybují od 16 °C – 18 °C a stoupají k průměrům 26 °C až 29 °C. To největší teplo pochopitelně přichází v červenci a v srpnu, kdy se budete slunit na plážích a užívat si vodních hrátek. Ty podporuje i velice příjemná teplota moře kolem 25 °C. Ještě v polovině října bývá na Hvaru pravidlem, že teplota moře je asi 18 °C.

Bezpečnost na ostrově Hvar

Ostrov Hvar je bezpochyby bezpečným a vyhýbají se mu jakékoliv nešvary v podobě zvýšeného okrádání turistů, útoků místních obyvatel a podobně. Dbát byste měli spíše na jiné bezpečnostní pokyny, a to ty, týkající se náročnějších turistických tras nebo samotného potápění. Právě v těchto případech mohou lidé utrpět nejrůznější zranění a je třeba dodržovat rady místních obyvatel. Jinak si dovolenou na Hvaru užijete plnými doušky.

Měna

Dovolená na Hvaru bude spojena s průměrnými cenovými náklady odpovídajícími této zahraniční destinaci. Za služby a zboží libovolného typu budete pochopitelně platit více jak v České republice. Nepůjde však o nic astronomického a závratného. Zde uvádíme několik příkladů, ze kterých si uděláte obrázek.

 • Voda 1,5 litru = 28 Kč
 • Chleba = 25 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v supermarketu = 40 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 65 Kč
 • Cappuccino = 45 Kč
 • Domácí pivo 0,5 litru = 70 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 250 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 1 950 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 35 Kč

Doprava

Hvar je chorvatským ostrovem, který je od Prahy vzdálen asi 1 200 kilometrů. Pokud zvolíte vlastní dopravu, vydejte se ideálně směr Split. K nákladům na pohonné hmoty si připočtěte ještě dálniční známky v Rakousku, poplatky na slovinské dálnici a v Chorvatsku. Využít můžete i přístupu z jiných měst, které zajišťují trajektovou přepravu po moři. Alternativa v podobě autobusu bude díky hromadné dopravě asi levnější. Ceny jízdenek se pohybují mezi 2 000 Kč až 3 000 Kč a doba jízdy je přibližně 11 hodin. Plavba trajektem je dlouhá asi 2 hodiny.

Cestu na Hvar si můžete zkrátit tím, že se do Splitu dopravíte prostřednictvím letadla. Asi 25 kilometrů od Splitu se nachází letiště Split, kam létají linky za 1,5 hodiny při ceně od 5 000 Kč. Do města se dostanete autobusy a dále na Hvar budete pokračovat trajektem.

 • Při využití vlastního automobilu máte o dopravní prostředek na Hvaru postaráno.
 • Pokud volíte jiný způsob dopravy, existují alternativy třeba v podobě místní autobusové dopravy. Zastávky se nachází na většině významných míst ostrova, včetně velkých měst.
 • Autobusová doprava na ostrově Hvar je zajišťována společností Čazmatrans Otok Hvar.
 • Vypůjčit si můžete také automobil nebo motocykl.
 • Prověřenými půjčovnami jsou Atlantis Agency, Sun City, Navigate a Lukarent.
 • Taxi služby na Hvaru patří k těm nákladnějším. Řadí se mezi ně Sun City Taxi Hvar, Taxi Luka Hvar, Kormoran a další.
 • Alternativou taxi služeb se vám stane Uber.
 • Výjimkou nejsou ani půjčovny jízdních kol.
 • Z Hvaru fungují i lodní linky na okolní ostrovy.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Chorvatsko

 • 8,9Skvělé
  Aga - Neven
  Chorvatsko - Omiš
 • od 3 999 Kč
  8Skvělé
  Villa Mario
  Chorvatsko - Střední Dalmácie
 • 9Výjimečné
  Dům Dolac Peraič
  Chorvatsko - Severní Dalmácie
 • 7,9Dobré
  Pavilony Medora Auri Family Beach Resort (Ex Mediteran)
  Chorvatsko - Podgora
 • 8,5Skvělé
  Penzion Joze
  Chorvatsko - Split
 • 7,9Dobré
  Penzion Sovulj***
  Chorvatsko - Omiš
 • 7,7Dobré
  Hotel Park
  Chorvatsko - Korčula
 • 7,9Dobré
  Vila Jelaš
  Chorvatsko - Střední Dalmácie
 • 8,1Skvělé
  Villa Jelena
  Chorvatsko - Střední Dalmácie
 • 8,5Skvělé
  Apartmány Snježana-Pela
  Chorvatsko - Rab
 • 8,8Skvělé
  Sentido Kaktus Resort
  Chorvatsko - Brač
 • 8,6Skvělé
  Hotel Pical
  Chorvatsko - Poreč

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé