Honolulu - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Havaj

Honolulu: průvodce

25°C
Aktuálně
25.4°C
Průměrně

Honolulu

Honolulu je hlavním městem Havaje, což je jedna ze zemí Spojených států amerických. Díky své velikosti 272,1 kilometrů čtverečních patří ve své podstatě k největším havajským městům vůbec. Žije v něm přibližně 370 000 obyvatel. Město jako takové se nachází na ostrově Oahu.

Historie města Honolulu sahá do roku 1816, kdy bylo založeno. Hlavním městem Havajského království se stalo až o několik let později v roce 1845. Značnou část populace ostrova tvoří mimo jiné obyvatelé asijského původu.

Město Honolulu se pojí s řadou známých osobností. Pochází odtud například bývalý americký prezident Barack Obama nebo  uznávaný zpěvák Bruno Mars.

Co navštívit v Honolulu

Honolulu je takovým pomyslným středobodem ostrova Oahu a zároveň významným přístavem Havaje. Užívat si zde budete jak nezapomenutelné západy slunce na pláži, tak poznáte spoustu historických klenotů Honolulu, včetně přírodních krás.

Pokud se chcete nejprve vydat po stopách historie, originálních staveb a pamětihodností, začněte třeba u paláce Iolani Palace. Hned poté se přesuňte k muzeu Bishop Museum, zajděte se podívat na skvostný palác King Kamehameha Statue, hodinovou věž Aloha Tower nebo dejte přednost galerii umění Honolulu Museum of Art.

Město je jako takové z velké části spojeno s námořní historií, o čemž se lze přesvědčit u nedalekého památníku v přístavu Pearl Harbor National Memorial, který připomíná nálety z roku 1941. Navštívit můžete místní muzeum. Přístav Pearl Harbor vám umožní nahlédnout do prostředí námořní základny Spojených států amerických. Milovníci námořní historie si nesmí nechat ujít ani návštěvu USS Missouri (BB-63), což je bitevní loď používaná právě do války v Perském zálivu. Dále lze jmenovat přístav a letecké muzeum USS Bowfin Submarine Museum & Park, Pearl Harbor Aviation Museum a National Memorial Cemetery of the Pacific.

V Honolulu na vás pochopitelně čeká i spousta jiné zábavy, kterou vám zprostředkuje například zoologická zahrada Honolulu Zoo nebo velké akvárium Waikiki Aquarium, kde budete moci obdivovat hodně mořských živočichů. Nezapomenutelným zážitkem se stane vodní show v centru zvaném Sea Life Park.

I když je Honolulu městem, můžete v jeho těsné blízkosti okusit hromadu přírodních krás, jež stojí za vidění. Začít lze například u vyhaslé sopky Diamond Head, která dosahuje výšky 232 metrů nad mořem a její kráter má průměr 1,2 kilometrů. Z Honolulu si lze naplánovat příjemný výlet do zahrady Lyon Arboretum, k vodopádům Manoa Falls nebo dáte přednost pěší turistice u Nu´uanu Pali a Koko Head.

V okamžiku, kdy vás omrzí výlety mimo město Honolulu, přichází na řadu překrásné pláže a koupání. K dispozici vám bude například Kahanamoku Beach, vzdálenější Hanauma Bay a Sandy Beach nebo proslulá Waikiki Beach. Věnovat se zde můžete i surfování nebo dáte zelenou šnorchlování a poznávání podmořského dna. K tomu vybízí především zmíněná zátoka Hanauma Bay.

Určitým způsobem relaxace může být pro některé turisty i nakupování. K tomu vám poslouží nákupní centrum Royal Hawaiian Center a Kalakaua Avenue.

Specifika místní kuchyně

V havajském městě Honolulu si určitě každý přijde na to své, a to vlivem pestré kulturní rozmanitosti promítající se do samotné gastronomie. Ochutnat proto můžete pokrm zvaný Kalu neboli vepřové maso s banány, kořeněné vepřové maso s chlebem Manapua i oblíbené rýžové koule Spam Musubi. Vyzkoušet byste měli i ostatní specialisty, jakými jsou například Adobe nebo chleba obalovaný v cukru zvaný Masada. Vynikající pokrm pak zapijte havajským pivem nebo si po něm dejte některou z místních oblíbených káv.

Přímo ve městě Honolulu máte možnost navštívit řadu vyhlášených podniků. Patří mezi ně například Doraku, Homa Tei Ramen Ward, Loving Hut, Marukame Udon Waikiki, The Cheesecake Factory, Alan Wong´s a Buca di Beppo Italian Restaurant.

Počasí

Okrajová část tropického pásu se na městě Honolulu podepisuje kladným způsobem. To znamená, že si zde během celého roku užijete příjemného klimatu. Srážky jsou minimální a nelze říci, kdy prší více či méně. Možná v období od prosince do března mohou být teploty kolem 25 °C až 28 °C, jinak počítejte spíše s teplotami 30 °C až 32 °C. Hřejivé klima je hlavně na plážích. Cestu do Honolulu tak neplánujte ani tak podle počasí, které vás potěší kdykoliv během celého roku, ale spíše dle turistické sezóny, kdy Havaj čeká masivní nával Američanů. A to je hlavně v období Vánoc a Dne díkuvzdání.

Bezpečnost

Při návštěvě havajského města Honolulu se nemusíte čehokoliv obávat. Kriminalita je zde na průměrné úrovni, takže město jako takové lze označit za bezpečné. Stačí si hlídat osobní věci na frekventovanějších místech, nenechávat cennosti bez dozoru na pláži a podobně. V rámci vlastního bezpečí pouze dodržujte pitný režim, protože ve městě, a především v otevřených plážích bez stínu je poměrně horko. Nic specifického vás jinak nečeká.

Měna

Havaj je obecně dražším státem a hlavní město Honolulu je toho jasným důkazem. Za dovolenou v tomto exotickém ráji si jednoduše připlatíte, o čemž vás mohou přesvědčit níže uvedené průměrné ceny za vybraný sortiment a služby.

 • Voda 1,5 litru = 50 Kč
 • Chleba = 100 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kategorie = od 375 Kč
 • Cigarety Marlboro = 235 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 45 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 125 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru = 160 Kč
 • Espresso = 70 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 340 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 2 350 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 21 Kč

Doprava

Cesta do exotického ráje v podání města Honolulu vede pouze skrze leteckou dopravu. Z Prahy zamiřte na největší letiště havajských ostrovů nacházející se asi deset kilometrů od této metropole. Náklady na letenku se pohybují od 22 000 Kč, výjimečně se však objeví i nabídky pod 19 000 Kč. Let z České republiky do Honolulu bude spojen alespoň se dvěma přestupy, takže celková délka letu se bude šplhat k 26 hodinám. Po příletu na letiště Honolulu vás čeká doprava do města.

 • Každých 30 minut jezdí autobusové linky č. 19 a č. 20 přímo do centra Honolulu.
 • Pokud byste chtěli vyrazit směrem přístav Peal Harbor, zvolte autobusovou linku č. 20.
 • Jízdenka je platná dvě hodiny a vychází na 2,75 USD.

Při návštěvě Honolulu máte na výběr, jakým dopravním prostředkem budete po městě cestovat.

 • Honolulu má celkem propracovaný jízdní řád autobusových linek.
 • Kromě výše uvedených spojů lze využít ještě linky č. 2, 13, 22 a č. 23 směřující na Waikiki Beach.
 • Jízdné se platí vždy v hotovosti u řidiče.
 • S autobusy si v samotném městě určitě vystačíte.
 • Pokud chcete cestovat mimo Honolulu, můžete zvolit pronájem automobilu.
 • Náklady se pohybují od 1 100 Kč za den.
 • V rámci jízdy ve městě můžete mít problém s autem zaparkovat.

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné