Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Severní Amerika

Havaj: průvodce

21°C
Aktuálně
25.4°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
US-HI flag

Havaj

Hodnocení průvodce: 9.5

Havaj, to jsou především překrásné pláže, promodralá hladina Tichého oceánu, korálové útesy a bezkonkurenční příroda. Ne nadarmo je Havaj označována za synonymum zemského ráje. Havaj potažmo Havajské ostrovy leží asi 3 200 kilometrů od Spojených států amerických a představuje multikulturní skvost. Při cestě na Havaj okusíte tu správnou ostrovní atmosféru za zvuku ukulele v pozadí se surfaři prohánějícími se na mořských vlnách. Havaj si vás podmaní svou pestrostí a různorodostí. Jeden den se můžete koupat v laguně na písečných plážích a den poté budete poznávat havajskou přírodu a oddávat se místním tradicím.

Havaj představuje největší z Havajských ostrovů a jeho dominantami jsou dva velké vulkány. Je to vulkán Mauna Loa a Mauna Kea. Mimochodem Mauna Loa je jednou z nejaktivnějších sopek na světě. Navštívit můžete mnohé další ostrovy, které tvoří nezapomenutelnou podívanou. Jsou to například Oahu, Niihau, Kauai, Molokai, Maui, Lanai nebo Kahoolawe. Havaj si vás zkrátka získá každým kouskem svojí země, ať už jste vyznavači relaxace nebo máte dobrodružného ducha a chcete poznat něco nového.

Průvodce pro oblíbené destinace: Havaj

Co navštívit na Havaji

Dovolená na Havaji může nabývat nejrůznějších podob. Někdo dá přednost vyhlídkovým letům, jiný vsadí na nezapomenutelnou turistiku. Kapitolou samou o sobě jsou vyhledávané vodní aktivity, ke kterým rozhodně patří potápění, velrybářské plavby, plavání s mořskými želvami nebo surfování na divokých vlnách. Na Havaji se budete oddávat i příjemné relaxaci na pláži a noční zábavě doprovázené tradiční ostrovní hudbou. Na své si mimochodem přijdou i vyznavači adrenalinových sportů.

Dovolená na Havaji je snem mnohých cestovatelů. Pokud se rozhodnete přeměnit sen ve skutečnost, čeká na vás pestré poznávání. Jako první můžete na ostrově Oahu zavítat do hlavního města Honolulu. V něm se nachází hned několik zajímavých staveb. Jmenovat lze třeba kostel Kawaiahao nebo palác Iolani. Historické památky se zde mísí s moderními objekty a vytváří harmonické prostředí. Pak zkuste navštívit ještě čtvrť Kapahulu, Havajské divadlo z roku 1922 a památku Aloha Tower.

Na ostrově Oahu mimochodem nezapomínejte na vodopád Luakaha, který se nachází nedaleko oblasti plné ruin. Její název je Kaniakapupu. Poblíž Honolulu stojí jedno z hodně známých míst, které jste spatřili minimálně na filmovém plátně. Je to známý přístav Pearl Harbor, kde můžete navštívit Aviatické muzeum a památník Arizona Memorial. Výzvou se vám stane i známá pláž v Honolulu, kterou je Waikiki Beach. Zde si užijete jak relaxaci na pláži, tak spousty vodních radovánek.

Havajské ostrovy, to však není jenom Oahu a Honolulu. Vyrážet budete i na ostatní ostrovy a do okolních míst. Co byste řekli na Národní park Havajské vulkány? Právě v něm se nachází dvě nejaktivnější sopky světa, jimiž jsou Kīlauea a Mauna Loa s výškou 4 169 metrů nad mořem. Další výzvou může být Národní park Haleakala situovaný na ostrově Maui. Tím největším lákadlem je pochopitelně výhled z vrcholu ve výšce 3 055 metrů nad mořem. Na něm se navíc nachází kráter hluboký 790 metrů.

Výlet byste si měli naplánovat také na ostrov Kauai, který je velice často přezdíván, jako ostrov zahrad. Vyhledávanou je třeba oblast Na Pali, kde lze spatřit překrásné útesy a vodopády. Výzvou se vám stane i kaňon Waimea dlouhý šestnáct kilometrů. Právě zde můžete absolvovat jeden z povedených treků Kalalau Trail dosahující délky osmnácti kilometrů. To ale není všechno, čím vás mohou Havajské ostrovy překvapit. Ve výčtu zajímavých míst by neměl chybět historický park Kalaupapa nebo Keporkaci u pobřeží ostrova Maui. Na Havaji teče i několik řek. Tou nejdelší je Wailuku River s délkou 45 kilometrů, ty ostatní mají délku mezi dvaceti až třiceti kilometry. Jsou South Fork Kaukonahua Stream, North Fork Kaukonahua Strem, Hanalei River a Kolekole Stream.

A jaká ostatní působiště na Havaji rozhodně nevynechat? Co takhle malebná silnice vedoucí deštným pralesem Hana Highway, Bishop Museum, Chrám Byodo-In, Honolulu Zoo a Maui Ocean Center? Zmínit bychom měli i některé další pověstné pláže a místa, kde užijete romantických chvil – Hanauma Bay, Lanikai Beach, Punalu´u Beach, Sunset Beach Park a Mahana Beach.

Místní kuchyně

Havajská kuchyně se vyznačuje svou rozmanitostí, což je zapříčiněno řadou vlivů ze zahraničí. Nejčastěji se zde setkáte s využíváním místních plodin, kam rozhodně patří tropické ovoce, drůbeží a vepřové maso, včetně mořských plodů. Havaj se samozřejmě pyšní svými výjimečnými specialitami, kam se řadí Shave Ice, což je osvěžující ledová tříšť, která vás zchladí v tamním horku. Z jídel můžete okusit například vepřové maso zapečené s lososem, banány a rajčaty, jež se nazývá Kalu. Mezi speciality patří také Mahi-Mahi neboli steak z této ryby. Dále je to pečený chleba obalený v cukru nazývající se Masada. Když budete chtít ochutnat rýžové koule, vsaďte na pokrm zvaný Spam Musubi. Vynikající je i kořeněné a jemně nasládlé vepřové maso doplněné bílým chlebem. Tomu se říká Manapua.

Kuchyně místních obyvatel je díky většímu podílu mořských plodů celkem zdravá. Tento fakt do jisté míry degradují zvyky přicházející z východu, tedy ze Spojených států amerických. Ochuzeni tak nebudete o klasické steaky, hranolky, hamburgery a ostatní. Chutné jsou na Havaji i svačinky, které obvykle pochází z tamních plodin. Vedle ananasů můžete ochutnat i mnohé další kousky exotického ovoce. Co byste řekli třeba na pitahaya, rambutan, mango, kokos, papáju a lychee?  Dopřávat si samozřejmě můžete i dezerty. Mezi nimi jednoznačně vyniká Haupia. Dezert, jehož chuťově nepřehlédnutelnou součástí je kokosové mléko. Kromě již zmíněného ledového nápoje pro osvěžení můžete dát přednost obyčejné vodě nebo různým druhům šťáv. Populární je tu také havajská káva, která dokonce pochází z místních ostrovů.

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné