Havaj

Lanai: průvodce

25°C
Aktuálně
25.4°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Lanai

Lanai je dle velikosti šestým největším ostrovem Havajského souostroví. Jeho rozloha je 364 kilometrů čtverečních, přičemž šířka činí 29 kilometrů. Na ostrově žije přes 3 000 obyvatel. Ostrov Lanai je zárukou nedotčené přírody a cestou k vymanění se z ruchu velkoměsta.

První obyvatelé přišli na ostrov už v patnáctém století. Vlastníkem ostrova je z 97 % slavný spoluzakladatel společnosti Oracle, jímž je Larry Ellison. Zbývající 3 % vlastní stát Havaj. Ostrov je velice často označován názvem Pineapple Island neboli Ananasový ostrov. To má co dočinění s dřívějšími ananasovými plantážemi.

Ostrov Lanai je rozdělen na několik částí. Nejvíce obyvatel žije v Kaa a Paomai. Nejvyšší bod ostrova představuje neaktivní sopka poblíž města Lanai City, která se pyšní výškou 1 026 metrů nad mořem. Název tohoto vrcholu je Lanaihale. Situován je východní části.

Co navštívit v Lanai

Na ostrově Lanai si užijete především klid a minimální množství turistů. Kromě několika menších měst se vaší doménou stanou překrásné pláže a zároveň divoká příroda. Ta toho má určitě hodně co nabídnout.

Nevětším městem na ostrově je Lanai City. Dále lze jmenovat vesničku Kaunolu nacházející se na jižní straně ostrova nebo rybářské vesnice Naha, Loba a Keomuka. Je pravdou, že cestovní ruch se zde začal rozvíjet relativně nedávno, a to postavením hotelů v Lanai City. To se psal rok 1993. Dnes si zde budete moci užívat v hotelu The Lounge at Koele nebo Four Seasons Resort. Chybět vám nebude třeba golfový areál. Zapomenout však musíte na nákupní centra. Ty tu nenajdete.

Rozhodnete-li se objevovat krásy ostrova, poslouží vám k tomu terénní vozy, oblíbená jsou i jízdní kola. Začít můžete na Shipwreck Beach, kde se nachází nejenom trup ropného tankeru, ale také ruiny starého majáku. Když už jsme u těch pláží, udělejte si čas na návštěvu jedné z nekrásnějších pláží vůbec, kterou je Hulopoe Bay. Ta byla v roce 1997 označena jako nejkrásnější pláž Spojených států amerických. K těm dalším oblíbeným patří Polihua Beach a Lopa Beach.

Na ostrově Lanai lze pozorovat sochy vytesané do kamene. V tomto případě hledejte Luahiwa Petroglyphs. Kousek od Lanai City se nachází Zahrada bohů označovaná jako Keahiakawalo, kde se nachází různé skalní útvary. Klid a romantiku si užijete na vysokém útesu v oblasti zvané Kaunolu. Odtud dokonale uvidíte na zátoku Shark Fin. Dokonalou a nedotčenou přírodu tvoří například chráněný les Kanepuu Preserve, jehož rozloha je přibližně 590 akrů. Zde najdete spoustu druhů exotických rostlin. Přímo v Lanai City, respektive v jeho samotném centru, můžete navštívit Dole Park nebo dáte přednost pověstné stezce Munro. Tu si můžete projít jak pěšky, tak projet na kole. Za zmínku stojí ještě místa jako Puu Pehe a Manele Bay Road.

Na ostrově Lanai se pochopitelně nemusíte věnovat pouze turistice a trekům. Vsadit lze i na potápění a poznávání podmořského světa, a to na mnoha místech v okolí ostrova. Každoročně se zde koná i řada festivalů mezi něž patří The Aloha Festival, The Pineapple Festival, The Ocean Arts Festival, The Lei Day Festival a The International Film Festival, včetně vánočního festivalu označovaného jako The Christmas Festival and Tree-Lighting Ceremony.

Specifika místní kuchyně

Ostrov Lanai vás pochopitelně okouzlí nejenom svojí krásnou faunou a flórou, ale také vynikající gastronomií. Dopřávat si budete jak tradiční havajská jídla, tak ta americká. Je zřejmé, že každý si přijde na to své, minimálně co se hotelového ubytování týče.

Na ostrově Lanai máte možnost navštívit řadu tamních restaurací. Patří mezi ně Lanai City Bar & Grille, Blue Ginger Café, No Ka Oi Grindz Lanai, Nobu Lanai a ONE FORT American Steak. Kulinářský zážitek vás zde rozhodně nemine.

Počasí

Klima na ostrově Lanai si všichni užijí plnými doušky. Minimálně milovníci tropického klimatu a celoročních hřejivých teplot. Ty se totiž pohybují od 25 °C do 30 °C. Neteplejší období je od července do října, kdy mimochodem spadne nejméně srážek. Trochu více vás jich čeká od prosince o dubna. Příjemná je také teplota moře, která se od 24 °C šplhá ke 30 °C, a to především na přelomu srpna a září. Dovolenou na ostrově Lanai můžete plánovat v podstatě kdykoliv během roku.

Bezpečnost

Ostrov Lanai je bezpečným místem pro rodinnou dovolenou. Nízká kriminalita ve spojení s dodržováním základních cestovatelských pravidel utváří velice pěkné zázemí pro trávení volného času. Místní lidé jsou milí a vstřícní. Na svou bezpečnost dbejte spíše v okamžiku, kdy se rozhodnete poznávat jednotlivá zákoutí ostrova Lanai. Je vhodné dodržovat rad tamních lidí, protože se díky tomu vyhnete nebezpečným místům a jiným úskalím.

Měna

Na havajském ostrově Lanai si rozhodně připlatíte za jakékoliv služby. Ty hotelové jsou pochopitelně několikanásobně vyšší nežli v České republice. V běžných obchodech zde nakoupíte také poměrně draze. To je však daň za luxusní dovolenou v exotickém ráji. O průměrných cenách na ostrově Lanai si můžete udělat představu níže.

 • Voda 1,5 litru = 50 Kč
 • Chleba = 90 Kč
 • Domácí točení pivo 0,5 litru = 95 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 50 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 140 Kč
 • Espresso = 60 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 360 Kč
 • Ubytování v domácím hotelu = od 3 500 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 22 Kč

Doprava

Díky tomu, že je Lanai menším a méně navštěvovaným ostrovem havajského souostroví, promítá se to také do cenových nákladů. Lety z Prahy na letiště Lanai jsou spojeny s minimálně dvěma přestupy. Právě kvůli tomu se cesta na ostrov protáhne klidně na 27 až 32 hodin. Cenové náklady letenek se pohybují kolem 35 000 Kč výše. Na ostrov se mimo jiné můžete dostat také lodní trajektovou dopravou po moři, a to v okamžiku, kdy se pohybujete na ostrově Maui.

 • Na ostrově Lanai nepočítejte s klasickou veřejnou dopravou, která zde nefunguje.
 • Mezi hotely, letištěm a významnými místy funguje kyvadlová doprava. Jednu z nich provozuje například hotel Four Seasons Lanai.
 • Jednorázové poplatky za jízdné jsou od 10 USD.
 • Mnohem lepší je pronájem vozidla.
 • Před minivany dejte přednost raději terénním vozům, protože řada krásných míst na ostrově a malých vesniček je spojována nezpevněnými cestami.
 • Pronájem je kolem 140 USD na den.
 • Své služby zde nabízí autopůjčovna Dollar Rent a Car přímo v Lanai City.

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné