Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Havaj

Molokai: průvodce

21°C
Aktuálně
25.4°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Molokai

Molokai je název pátého největšího ostrova Havajského souostroví. Tento ostrov je přezdívaný jako „The Friendly Isle“ a jeho celková rozloha je 673,44 kilometrů čtverečních. Počet trvale žijících obyvatel je kolem 7 až 8 tisíc podle turistické sezóny.

Nejvyšším vrcholem ostrova Molokai je Kamakou se svou výškou 1 510 metrů nad mořem. Ostrov je zasazen v severovýchodní části Tichého oceánu. Východní část je tvořena náhorní plošinou. Na ostrově Molokai se nachází i pobřežní duny.

V dřívějších dobách bylo na ostrově vybudováno leprosárium neboli místo, kde přebývali lidé nemocní leprou. K větším městům Molokai patří například Ho´olehua, Kalaupapa, Kalawao, Kaunakakai, Kualapu´u a Maunaloa.

Co navštívit v Molokai

Ostrov Molokai si vás získá svou nedotčeností, ohromujícími výhledy, krásnou přírodou a blankytně modrým pobřežím. Čekat vás bude poznávání, turistika, relaxace, zábava a silný kulturní zážitek. Prozkoumejte ostrov Molokai od A až do Z.

Je zřejmé, že v každém z větších měst ostrova najdete něco. Osobitou architekturu, posvátná místa, tradice, možnost nakupování suvenýrů a noční život. Pojďme se ale podívat na to, co vás čeká mimo tyto oblasti, v ryzí přírodě.

Vydat se můžete například do historické kolonie malomocných, kam vede turistická cesta. Toto místo je označováno jako Kalaupapa National Historical Park. Odtud pak můžete vyrazit do lesního parku vybízejícího k nejrůznějším túrám. Jeho název je Pala´au State Park. Pro aktivní cestovatele se pochopitelně najde velká spousta dalších působišť. Jmenovat lze například Halawa Valley, deštný prales Kamakou nebo výpravu k sopce East Molokai Volcano. Minout byste neměli ani místo zvané Pelekunu Preserve.

Na území ostrova Molokai se nachází i dokonalé útesy, odkud se vám nabídne sáhodlouhý a úchvatný výhled. Je to například místo Molokai Mule Ride nebo můžete vyjet do oblasti zvané Kalaupapa Trail, respektive si projdete samotnou stezku.

Ostrov Molokai je protnut přemírou vodopádů, které dosahují značných výšek. Jmenovat lze například vodopád Olo´upena. Voda na něm stéká po skalních útesech z výšky až 900 metrů. Ne nadarmo jde o čtvrtý nejvyšší vodopád světa, který je zpozorovatelný pouze z moře. Z vnitřní části ostrova se k němu jednoduše nedostanete. Dalšími překrásnými vodopády jsou Pu´uka´oku Falls, Moa´ula, Palalaua Falls, a Wailele Falls.

Molokai si vás podmaní každým kouskem půdy, což mimochodem dokazují i místa jako Kapuaiwa Coconut Grove, Purdy´s Natural Macadamia Nut Farm, Molokai Forest Reserve, Illiopae Heiau, Ka Ule o Nanahoa a Halawa Park. Kromě treků libovolného typu jsou zde oblíbené také projížďky na lodích podél pobřeží, odkud lze vidět další krásy tohoto ostrova.

Specifika místní kuchyně

Vzhledem k tomu, že Havajské ostrovy spadají ke Spojeným státům americkým, okusíte kromě tradičních pokrmů také ty americké, potažmo zahraniční přivezené různými cestovateli. Kromě pravé americké snídaně si budete moci dát i rybí steak Mahi-mahi, pochutnáte si na syrové rybě Poke a určitě neuniknete ani vepřovému masu Kalu. Spousta exotického ovoce, osvěžující nápoje, to je Molokai v celé své kráse.

Za poznáním tamní gastronomie se vydejte do restaurací typu Kualapuu Cookhouse, Kanemitsu Bakery, The Store House, Molokai Burger a jim podobných.

Počasí

Na ostrově Molokai si užijete teplo, ať už se na něj vydáte kdykoliv během roku. Průměrné teploty jsou od 26 °C do 30 °C, přičemž nejteplejší období je od června do října. S dešťovými přeháňkami zde musíte počítat v průběhu celého roku. Jejich větší intenzita je od prosince do března. Obecně lze počasí na ostrově Molokai považovat za příjemné a tropické, čehož můžete využívat také při koupání nebo potápění v moři. Teplota vody je kolem 24 °C až 27 °C.

Bezpečnost

Z pohledu bezpečnosti na vás na ostrově Molokai nečeká nic zvláštního. Na více frekventovaných místech se snažte hlídat si své osobní věci. V noci se možná vyhýbejte některým odlehlejším čtvrtím. Kriminalita je zde spíše nižší, takže při dodržování základních cestovatelských pravidel vám nic nehrozí.

Když budete plánovat nějaké výlety do přírody, treky, surfování nebo potápění, vždy se na danou oblast raději dobře informujte. Dbejte přitom upozornění místních lidí na nebezpečné živočichy nebo vybraná místa. Pobyt v přírodě se mnohdy může stát daleko nebezpečnější nežli potulování se po městech.

Měna

Na ostrově Molokai budete platit americkými dolary. Počítejte s tím, že ceny za služby a zboží jsou zde mnohem vyšší nežli v České republiky. To ale ostatně jako všude na Havajských ostrovech. Představu o cenách si můžete udělat prostřednictvím níže uvedených příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 40 Kč
 • Chleba = 75 Kč
 • Cigarety Marlboro = 205 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 280 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru = 130 kč
 • Domácí pivo 0,5 litru = 85 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 39 Kč
 • Cappuccino = 80 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 345 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 2 700 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 19 kč

Doprava

Na ostrov Molokai musíte z České republiky vyrazit prostřednictvím letecké dopravy. Lety přímo na ostrov směřují na letiště Kaunakakai Molokai. Vždy počítejte s přestupy a s tím, že z hlavních ostrovů vás na Molokai dopraví některá z místních aerolinek. Doba letu může být přes 24 hodin a ceny letenek se pohybují od 25 000 Kč výše. Výjimečně lze narazit na slevové akce nebo využít včasnějšího nákupu, abyste trochu ušetřili. Doprava na ostrově je řešena tímto způsobem.

 • Po ostrově jezdí veřejná autobusová doprava, která pokrývá jak větší města, tak zajímavá letoviska.
 • Provozovatelem je Maui Economic Opportunity.
 • Jestliže se nechcete spoléhat na omezené autobusové spoje, pronajměte si vozidlo.
 • Pronájem vychází od 2 000 Kč na den. K dispozici je několik světových autopůjčoven.
 • Na ostrově Molokai je pár hlavních silnic a také dvouproudá dálnice 450 a 460.
 • Pokud se chcete vydat z ostrova Molokai na ostrov Maui, můžete k tomu kromě místní letecké dopravy využít i tu lodní, trajektovou.

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné