Oahu - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Havaj

Oahu: průvodce

29°C
Aktuálně
25.4°C
Průměrně

Oahu

Oahu je třetí největší ostrov Havajských ostrovů. Leží v severovýchodní části Tichého oceánu a jeho velikost je 1 545 kilometrů čtverečních. Jde o nejobydlenější ostrov havajského souostroví, protože na něm žijí dvě třetiny všech obyvatel.

Z historických nálezů je patrné, že ostrov Oahu byl osídlený už ve třetím stolení našeho letopočtu. Díky jeho krásám se řada míst objevila v mnoha hollywoodských filmech a seriálech. Hlavním městem ostrova Oahu je město Honolulu.

Z Oahu pochází i řada slavných osobností. Je to například herec Jason Mamoa, hudebník Jake Shimaburuko nebo sportovkyně Carissa Mooreová a golfistka Michelle Wie. Ostrov si zakládá na obnovitelných zdrojích energie, proto ze slunce získává 343 MW a díky větru až 92 MW.

Co navštívit v Oahu

Ostrov Oahu je doslova protnut nejrůznějšími zajímavostmi přírodního a architektonického rázu. Nalézt zde můžete nesmazatelné známky historie, spoustu překrásných pláží, a především radostnou a živou atmosféru za doprovodu havajské hudby.

Jestliže se vaším prvotním cílem stane poznávání významných objektů, přijdete si na své ve všech částech ostrova Oahu. Začít můžete třeba v hlavním městě Honolulu u paláce Iolani Palace, odkud se přesunete ke chrámu Byodo-In. Ten se vyjímá svým tradičním a osobitým vzhledem. Za zmínku stojí určitě palác King Kamehameha Statue, hodinová věž Aloha Tower a řada muzeí nacházející se v Honolulu. Ať už je to Biskupské muzeum, Muzeum umění a mnohá další. Významnou stavbou je také Chrám Laie Hawaii, maják Makapuu a polynéské kulturní centrum.

Oahu ukrývá přemíru přírodních míst, která vybízí k turistice, poznávání a hromada z nich přináší i dechberoucí výhledy po okolí. V tomto případě můžete začít u vyhasnuté sopky Diamond Head, jež se pyšní velkým kráterovým prstencem. Hned poté se vydejte do rozsáhlé rezervace zvané Kualoa Ranch & Zipline, která má velikost asi 1 600 hektarů a byla součástí mnoha filmů. Zavítat byste měli k Nu´uanu Pali, vodopádům Manoa Falls nebo do krásného parku s vodopádem Waimea Valley. Milovníci turistiky mohou zvolit Koko Head, popřípadě Ko´olau Range nebo Ka´ena Point State Park. K dalším místům plným zeleně a báječných výhledů patří Kane´ohe Bay a Tantalus.

Když už navštívíte ostrov Oahu, určitě byste neměli opomíjet ani na historii spojenou s přístavem Pearl Harbor. Tu poměrně věrohodně připomíná památník Pearl Harbor National Memorial, popřípadě zavítáte k bitevní lodi USS Missouri (BB-63). Život na ostrově Oahu, to je také spousta zábavy. Třeba ve vodním světě Sea Life Park Hawaii, zoologické zahradě v Honolulu, akváriu Waikiki Aquarium a v zábavním parku Wet´n Wild Hawaii.

A co se stane vaší povinností při návštěvě Oahu? Například šnorchlování v Hanauma Bay, surfování na známé pláži Waikiki Beach, pověstné Schody do nebe nebo plavání v Makapuu Tide Pools. Jestliže chcete vidět želvy, zajeďte si na Laniakea Beach, navštivte surfařský ráj na Pipeline Beach a nezapomínejte ani na potápění v oblasti zvané Shark Cove. Nakonec si můžete vychutnat překrásný západ slunce nad útesem ve Waimea Bay nebo si užijete plavání se žraloky se společností One Ocean Diving. Oahu je v tomto směru pestrým zemským rájem, kde si každý přijde na to své. 

Specifika místní kuchyně

Na ostrově Oahu si pochutnáte na havajské kuchyni, jejíž tradiční pokrmy jsou mnohdy ovlivněny ostatními vlivy dalších kultur. Rozhodně si zde užijete bohatý talíř plný jídla zvaný Plate Lunch a vychutnáte si vepřové maso zabalené v listech Laulau. Když jste na ostrově, neopomínejte ani na specialitu v podání syrového tuňáka Poke nebo desert s přísadou kokosového mléka zvaný Haupia. To vše zapíjejte místními osvěžujícími nápoji Shave Ice nebo si po dobrém obědě dejte některou z tradičních havajských káv. Nutno podotknout, že z tohoto gastronomického snu vás mohou vytrhnout i běžné pokrmy jako Tacos, hamburgery a steaky.

Na ostrově Oahu lze navštívit několik vyhlášených restaurací, mezi které se řadí Bills Hawaii, Chef Chai, La Mer, Haleiwa Joe´s, Highway Inn, Senia Restaurant, Orchids, Seven Brothers a Mai Tai Bar.

Počasí

Počasí na ostrově Oahu bude tropického rázu, ať už se na něj vydáte kdykoliv během roku. Toto místo je velice často označováno jako Ostrov duhy. Je to způsobeno tím, že duha se objevuje vždy po relativně častých přeháňkách. To bude však vykoupeno velice příjemnou celoroční teplotou. Průměrné roční teploty se pohybují kolem 23 °C až 29 °C. Za nejteplejší měsíce v roce lze prohlásit období od června do října. I v zimě je klima velice přijatelné, protože má kolem 20 °C až 24 °C.

Bezpečnost

Bezpečnost na havajském ostrově je na vysoké úrovni. Kriminalita je zde nízká. Na své osobní věci si dávejte větší pozor před ostatními turisty nežli před místními lidmi. Rizikové z pohledu krádeže mohou být přelidněné oblasti.

Pomyslným nepřítelem na ostrově Oahu je spíše příroda. Ostrov ukrývá spoustu krásných míst a útesů, takže při jejich zdolávání dávejte pozor. Hlavně v době dešťů, kdy může hrozit nebezpečné uklouznutí nebo sesuv půdy. Ostražití buďte také při koupání v moři, surfování a potápění. Vždy dbejte instrukcí a rad místních obyvatel.

Měna

Průměrné ceny na ostrově Oahu rozhodně převyšují český průměr. Na mnoha místech je zde dráž. To je ovšem typické pro celé Havajské ostrovy. Zde je několik příkladů orientačních cen za vybraný sortiment a služby.

 • Voda 1,5 litru = 49 Kč
 • Chleba = 100 Kč
 • Cigarety Marlboro = 235 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 370 Kč
 • Domácí pivo 0,5 litru = 125 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 45 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = od 160 Kč
 • Cappuccino = 110 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 350 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 2 600 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 21 Kč

Doprava

Na ostrov Oahu se dostanete prostřednictvím letecké dopravy. Z Prahy můžete využít několik spojů, které jsou pochopitelně spjaty s přestupem. Délka letu se pohybuje mezi 21 až 24 hodinami. Náklady na letenku začínají na 25 000 Kč. Po ostrově můžete cestovat následovně.

 • Přímo na Oahu jednoznačně vede půjčování automobilů. Díky tomu jste svými vlastními pány a můžete se pohodlně dopravit do kterékoliv části ostrova.
 • Pozor si dávejte na některé zúžené silnice a zatáčky, které jsou určeny vyloženě pro jedno auto.
 • Pronájem vozu zde stojí od 1 100 Kč na den.
 • Autobusová doprava je trochu omezenější. Dostatek linek jezdí především v hlavním městě Honolulu.
 • Méně autobusů se pak pohybuje mezi jednotlivými letovisky, respektive v trochu delších časových intervalech.
 • Na okolní ostrovy lze vyrazit lodí.
 • Primárním spojením s ostatními havajskými ostrovy je letecká doprava.

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné