Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Kolumbie

Cartagena: průvodce

11°C
Aktuálně
13°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Cartagena

Cartagena nebo také Cartagena de Indias je městem nacházejícím se v severní části Kolumbie. Toto hlavní město departmentu Bolívar leží na pobřeží Karibského moře a má velikost 572 kilometrů čtverečních. Žije v něm necelý jeden milion obyvatel a jde o páté největší město Kolumbie.

První evropští cestovatelé se na tomto místě začali objevovat kolem roku 1500. Koloniální éra odstartovala roku 1533. Nejprve to byla vesnice Calamari, z níž se postupem času stalo město. To vzniklo právě v polovině roku 1533 a neslo název Cartagena. Ten je shodný s Cartagenou ve Španělsku.

Město Cartagena se dělí na několik oblastí. Patří mezi ně Severní oblast, Downtown, San Diego, Getsemani a Bocagrande, kde se tyčí především moderní mrakodrapy. Cestovní ruch je v tomto kolumbijském městě hlavní oporou ekonomiky.

Co navštívit v Cartageně

Cartagena je městem, které si vás podmaní řadou historických zajímavostí. Můžete zde spatřit spoustu viditelných kontrastů. Zábava, historie, bohatá kultura, to všechno patří k tomuto přístavnímu kolumbijskému městu.

Poznání metropole Cartagena začněte ve Starém Městě. Toto centrum je od roku 1994 na seznamu světového dědictví UNESCO. Vyhledávané jsou především okresy San Diego a El Centro, kde můžete pozorovat zachovalou koloniální architekturu.

Ve městě je k vidění například Palacio de la Inquisición představující jednu z nejkrásnějších budov. Starou náboženskou stavbou je klášter Convento a Iglesia de San Pedro Claver ze 17. století, který byl pojmenován na počest slavného mnicha Pedro Clavera, jenž žil v letech 1580 až 1654. Na vysokém kopci můžete navštívit klášter Convento de la Popa, odkud se vám nabídne překrásný výhled po okolí.

Vynechat byste určitě neměli slavnou Katedrálu Cartagena vybudovanou v letech 1575 až 1586. Dále je to trojúhelníkové náměstí Plaza de los Coches, jemuž se v dřívějších dobách říkalo Plaza de la Yarba. Zde lze spatřit staré domy i koloniální oblouky. Hlavní brána do vnitřního opevnění města Cartagena se nazývá Puerta del Reloj a kdysi dávno byla spojena s padacím mostem přes výkop. Mezi skvosty kolumbijského města se řadí původní náměstí Plaza de Bolívar a nejstarší kostel zvaný Iglesia de Santo Domingo. Ten byl postaven někdy kolem roku 1539.

Staré město obklopené Las Murallas můžete vyměnit za okouzlující sídlo Casa de Rafael Núnez a kostel Iglesia de Santo Toribio de Mogrovejo. Nejstarším náměstím v Cartageně je Plaza de la Aduana a za zmínku stojí kostel Iglesia de la Santísima Trinidad z roku 1600. Při návštěvě této úchvatné metropole se opravdu nemusíte omezovat. Co byste řekli pevnosti Fuerte de San Sebastián del Pastelillo, starému přístavu Muelle Turístico de la Bodeguita.

Ti, kdo touží po hlubším poznání města Cartagena, mohou pochopitelně navštívit některé z tamních muzeí. Řadí se mezi ně Museo Naval del Caribe neboli námořní museum otevřené v roce 1992. K vidění je také miniatura Boloňského světového muzea zvaná Museo del Oro Zitá. A nakonec si nechte třeba muzeum moderního umění Museo de Arte Moderno situované v bývalém královském celním domu ze 17. století.

Cartagena je městem pestrým a všestranným, což dokazuje úchvatná Hodinová věž a pomník u hlavního vchodu do Starého města Monumento a la India Catalina. Mimo to můžete zavítat k místu Rosario Islands nebo do botanické zahrady Cartagena Botanical Garden „GuillermoP Pineres“. Ekoturisté zvolí oblast Ciénaga de la Virgen a dají přednost některé z tamních pláží. K těm vyhlášeným patří Playa De Bocagrande, Beaches Cartagena Plaza, Playa Castillo Grande, Playa de Oro a Pastelillo Park.

V Cartageně si na své přijdou také milovníci kasin, projížděk na lodích, ale i nočního života. Dokazuje to například slavný bar Salsa Donde Fidel nebo klub Bazurto Social Club. I okolí města je zajímavé, třeba v podobě bahenní sopky El Totumo.

Specifika místní kuchyně

Město Cartagena je vyhlášené nejenom kvůli svým architektonickým krásám, ale také díky vynikající gastronomii. Na jednom jediném místě dochází ke spojení karibského, indiánského a španělského kulinářství. Dopřávat si budete spousty masových pokrmů, které jsou často doplňovány o nejrůznější exotická koření, rýži a kukuřici. Při návštěvě města Cartagena si neodpusťte ochutnání placek plněných zeleninou a masem, jimž se říká Arepas. Dále je to třeba dušené kuře s kukuřicí a bramborami Aiaco. Nebo můžete dát přednost fazolím, masu, rajčatům a rýži ve formě vynikající směsi Bandeja Paisa. K dobrému jídlu pochopitelně patří i dobré víno, kterým se stane ovocné víno Guarapo. Dopřávat si budete i spousty džusů z exotických plodů.

Milovníci kolumbijských pokrmů by určitě měli navštívit restaurace jako El Zaguan Osc, Blue Apple Beach House, Restaurante Donde Olano nebo Porton de San Sebastian. Jestliže dáváte přednost spíše luxusnější gastronomii, potom padne volba na Gran Inka Gastrobar, Cuzco Cocina Peruana, Lila´s Pomarossa, Gran Inka Gastrobar a Restaurante 1621.

Počasí

Počasí v kolumbijském městě Cartagena je tropického charakteru. Podnebí během roku lze rozdělit na dvě období. To deštivé obvykle přichází od května do června a od října do listopadu. Celoroční úhrn dešťových srážek je kolem 1 100 milimetrů. V průběhu celého roku počítejte s vysokými teplotami. Ty denní se pohybují v rozmezí 27 °C až 32 °C. Maxima mohou dosahovat hranice až 38 °C. Je pravdou, že se setkáte s dosti větrným klimatem. Připravte se na i na vysokou vlhkost vzduchu, která v deštivém období dosahuje hodnoty 90 %.

Bezpečnost

Cartagena patří mezi bezpečná kolumbijská města. Mnohými cestovateli je označováno jako jedno z nejbezpečnějších měst v Kolumbii. Jedinou rizikovou oblastí se může stát historická část s přemírou turistů. Právě na přelidněných místech totiž hrozí zvýšené riziko kapesních krádeží. Na své osobní věci a peníze si však obecně dávejte větší pozor, ať už se pohybujete kdekoliv. V Cartageně si užijete příjemných denních a nočních procházek. I po setmění lze toto město označit za bezpečné.

Měna

Kolumbijské město Cartagena je cenově dostupným. Náklady jsou zde nižší jak v České republice, a to platí pro obchody, restaurace i ubytovací zařízení. Pro představu se začtěte do níže uvedených příkladů průměrných cen.

 • Voda 1,5 litru v obchodě = 18 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 11 Kč
 • Chleba = 15 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 200 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 12 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 17 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 35 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 55 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 100 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 16 Kč

Doprava

Pokud se chystáte navštívit kolumbijské město Cartagena, vaším cílem se stane největší letiště severní Kolumbie zvané Cartagena Rafael Nunez. Jako nejekonomičtější se jeví let přes Spojené státy americké, kdy se můžete dostat na cenu letenky kolem 15 000 Kč až 18 000 Kč. Když poletíte z okolních evropských letišť, může cena letenky klesnout až k 13 000 Kč. Z letiště se do centra města Cartagena dopravíte prostřednictvím taxi služeb. Taková jízda vyjde asi na 13 500 COP. Na blízké ulici Calle 70 je sice autobusová zastávka, nikde v okolí si ale nekoupíte jízdenku, takže veřejnou dopravu lze využívat opačně cestou z města na letiště.

 • Mezi jednotlivými částmi města, včetně té historické jezdí autobusové linky. Jde o systém zvaný TransCaribe.
 • Jízdenky se prodávají na větších stanicích, nikoliv u řidiče. Cena jízdného začíná na 2 400 COP.
 • Vzhledem k tomu, že řada zajímavostí je situována poblíž sebe, je nejjednodušší přesouvat se z místa na místo pěšky.
 • Taxi služby jsou zde cenově dostupné. Žluté taxíky jsou povětšinou bez taxametru, takže si cenu domluvte předem.
 • Pokud byste zatoužili po pronájmu vozidla, lze takových služeb využít hned po přistání na letišti.
 • Cena za půjčení automobilu začíná na 900 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Kolumbie

 • Kolumbie - Andy, káva, Karibik
  Kolumbie - Bogotá
 • od 64 799 Kč
  Sofitel Baru Calablanca Beach Resort (Baru (Halbinsel))
  Kolumbie
 • od 31 949 Kč
  Cartagena Plaza
  Kolumbie
 • od 40 769 Kč
  Caribe By Faranda (Cartagena)
  Kolumbie
 • od 41 939 Kč
  Capilla Del Mar (Bocagrande)
  Kolumbie
 • od 35 089 Kč
  Holiday Inn Cartagena Morros
  Kolumbie
 • od 46 539 Kč
  Hilton Garden Inn Santa Marta
  Kolumbie
 • od 53 989 Kč
  Sofitel Legend Santa Clara (Cartagena)
  Kolumbie
 • od 37 299 Kč
  Hampton By Hilton Cartagena
  Kolumbie
 • od 32 249 Kč
  San Martin Cartagena
  Kolumbie
 • od 37 799 Kč
  Regatta Cartagena
  Kolumbie
 • od 37 669 Kč
  Las Americas Torre Del Mar (Cartagena)
  Kolumbie

Jižní Amerika - další destinace

9.4Výjimečné
9.3Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné
9.3Výjimečné
Francouzská Guyana
Francouzská Guyana: průvodce