Kolumbie

Medellín: průvodce

11°C
Aktuálně
13°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Medellín

Medellín je druhým největším městem Kolumbie nacházejícím se v departmentu Antioquia. Město leží ve vyšší nadmořské výšce, v průměru kolem 1 500 metrů. Jeho rozloha činí 380,64 kilometrů čtverečních a žije v něm přes 2,5 milionu obyvatel.

V roce 1541 se o toto území začali zajímat Španělé, kteří dnešní údolí Aburrá pojmenovali jako Údolí sv. Bartoloměje a usídlili se zde. Po roce 1574 se tu začalo rozrůstat provinční hlavní město Santa Fe. Po španělském koloniálním období proběhla průmyslová revoluce a přišel značný rozmach v polovině dvacátého století.

Údolí Aburrá je rozděleno řekou Medellín jinak označovanou Porce. V blízkosti města se nachází i další významná města jakými jsou Copacabana, Bello, Barbosa a Girardota. V roce 2013 byl Medellín označen jako nejinovativnější město světa. V roce 2016 obdrželo Cenu světového města Lee Kuan Yew.

Co navštívit v Medellínu

Medellín na vás dýchne kosmopolitní atmosférou. Z kdysi nejnebezpečnějšího města se stala oblíbená turistická destinace, která je spojena s historií v podobě drogové obchodníka Pablo Escobara, ale také s dávnou a poutavou minulostí. Obdivovat zde můžete řadu míst, včetně velkých náměstí.

Dominantou Medellínu je například Plaza Cisneros, kde se nachází knihovna EPM a Building Vásquez and Carre. Dalším významným náměstím je Botero Plaza s celkovou rozlohou 7 tisíc metrů čtverečních. Na tomto veřejném prostoru se nachází až 23 soch Fernanda Botera. Zajít může na Zea Plazuela, kde budete obdivovat původní architekturu postarších objektů. Toto náměstí je mnohdy označováno jako Francisco Antonio Zea.

Vynechat byste určitě neměli Náměstí svobody v La Alpujarra s celkovou rozlohou 70 tisíc metrů čtverečních. Zde je situována spousta vládních i soukromých budov. Naopak historickým zástupcem města se stane Plazuela Nutibara, kde je Palác kultury. Jeden z architektonických klenotů města. Nechybí ani pověstný hotel Nutibara Hotel. Tradičním místem se třemi historickými budovami je Plazuela San Ignacio. Zde je k vidění například neoklasicistní klášter San Ignacio, nachází se zde busta Marceliana Véleze a socha Francisca de Paula Santandera. Nakonec si nechte náměstí Plazuela de La Veracruz, kde stojí stejnojmenný kostel La Veracruz.

Jednou z důležitých atrakcí Medellínu je čtvrť Comuna 13, která byla dříve jednou z nejnebezpečnějších, a to právě kvůli Pablo Escobaru. Nyní zde můžete vidět spoustu pouličních maleb a umělců. Realizovány jsou zde i prohlídkové skupiny pro turisty. K vidění je botanická zahrada a park Explora rozléhající se na ploše čtrnácti hektarů. Je tu více jak 600 druhů stromů a rostlin. Hodně informací o Medellínu se dozvíte například v muzeu Museum House of the Memory. Umělecky založení jedinci dají přednost Muzeu moderního umění Medellín.

Ve městě jsou oblíbené jak Graffiti Tour, tak výpravy po stopách Pabla Escobara, jelikož Medellín byl jeho rodným městem. Vyhlášený je Street Food jako ideální prostor pro pouliční stravování. Oblíbené jsou jízdy lanovkami nebo dáte přednost objevování krás blízkého okolí.

Vyrazit můžete třeba na kávové plantáže do vesničky Jericó. Ta je situována asi 120 kilometrů od Medellínu. Jednodenní výlet si lze udělat také do kolumbijského města Guatapé, kde se můžete procházet mezi obrovskými jezery a tyčícími se skálami. Právě zde se nachází známý skalní útvar označovaný jako El Penon de Guatapé. Vaši prohlídku druhého největšího kolumbijského města pak můžete zakončit asi 175 kilometrů od něj. Právě tam je situováno honosné sídlo bývalého drogového krále Pabla Escobara zvané Hacienda Nápoles. Nyní je na tomto místě provozován zábavní park.

Specifika místní kuchyně

V Medellínu ochutnáte spoustu tradičních a výjimečných jídel. V pouličních stáncích se vám dostane pokrmů, s nimiž se jinde jen tak nesetkáte. Mezi populární patří slabý vývar Pescado nebo polévka zvaná Sancocho de res gallina. Z hlavních jídel vyzkoušejte osmažený plátek masa na oleji Carne de res, kuřecí maso ve strouhance s rýží Chuleta de pollo a vynikající pokrm z horké čokolády se sýrem a pečivem. Ten se nazývá Chocolate santafereno. Ve výčtu místních specialit by šlo pochopitelně pokračovat. Na jídelníčcích hledejte Lechona, Sobrebarriga, Cuy, Tamales nebo Hormiga culona. Věřte, že na své si v tomto směru přijde dozajista každý.

Abyste po městě Medellín nemuseli bloudit a hledat kvalitní restaurace, přinášíme vám několik turisticky ověřených tipů. Patří mezi ně například podniky jako Mondogos Poblado, Hacienda Junin, Ajiacos y Mondogos a Restaurant Hatoviejo. V Medellínu si pochopitelně můžete dopřávat i luxusnější gastronomii, kterou vám zprostředkují restaurace jako Restaurante Barcal, La Pampa, La Provincia a Oci.Mde.

Počasí

Vzhledem k situování Medellínu je pro toto město typické tropické rovníkové klima. Nemusíte se však strachovat z příliš vysokých teplot, ty do jisté míry snižuje nadmořská výška 1 500 metrů. Díky tomu jsou průměrné celoroční teploty přes den mezi 23 °C až 25 °C. Zvýšená možnost dešťových přeháněk je od června do srpna, a poté v listopadu. Je však pravdou, že s vydatnými dešti přijdete do kontaktu v podstatě v průběhu celého roku. Celoročně zde spadne asi 1 750 milimetrů dešťových srážek. Medellín pochopitelně můžete díky ustáleným teplotám navštívit kdykoliv. Ideální je však období od prosince do února.

Bezpečnost

Medellín je městem, které si nese hodně neblahou minulost. Díky drogovým kartelům šlo o jedno z nejnebezpečnějších měst světa. Postupem času však bylo investováno mnoho peněz do bezpečnosti a rozvoje turistického ruchu. Proto lze Medellín z pohledu bezpečnosti přirovnat třeba k Praze. Také je vhodnější pohybovat se jenom ve vybraných lokalitách, kde vám nic kromě kapesních krádeží nehrozí. I kdyby náhodou došlo k přepadení, mějte cennosti a originální cestovní doklady uložené v hotelu a takovému přepadení se nebraňte. Ve dne se můžete pohybovat ve všech turistických čtvrtích, snad jen kromě Manrique a Santa Cruz. V noci raději zůstávejte na pokoji a nepouštějte se do okrajových částí Medellínu. Když budete dodržovat základní pravidla a respektovat rady místních, dovolenou ve městě si užijete bez jakýchkoliv problémů.

Měna

Návštěva kolumbijského Medellínu rozhodně nebude ničím finančně náročným. Ceny za služby a sortiment v obchodu jsou nižší nežli v České republice. O tom se ostatně můžete přesvědčit prostřednictvím níže uvedených příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 16 Kč
 • Chleba = 21 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 40 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 20 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 240 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 14 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 15 Kč
 • Cappuccino = 22 Kč
 • Espresso = 16 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 90 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 550 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 17 Kč

Doprava

Cesta do Medellínu bude mít jasně daný itinerář. Základem všeho je letecká přeprava z Prahy nebo z Vídně. Vaším cílem bude letiště Medellin Rionegro, které se nachází asi 36 kilometrů od tohoto kolumbijského města. Cena letenky z Prahy mnohdy překračuje 20 000 Kč, z Vídně můžete letět levněji od 14 000 Kč. Je třeba počítat s více přestupy, což pochopitelně prodlužuje celkovou dobu letu. Z letiště se do Medellínu dopravíte tamní autobusovou linkou. Cesta zabere asi 60 minut a vyjde na 9 500 COP. Dražší alternativou je využití taxi služeb, kde si ovšem připlatíte, cca 65 000 COP. Přímo v Medellínu se vám nabízí možnost využití několika dopravních prostředků.

 • Ve městě fungují dvě linky metra, které jsou označovány jako nejbezpečnější způsob přepravy v Medellínu.
 • Využívat lze jedinou tramvajovou linku.
 • V ulicích jezdí i řada autobusových linek, včetně dvou expresních. 
 • Náklady na jízdenky se pohybují od 2 300 COP a je vhodné pořídit si kartičku Cívica.
 • Jízdenky jsou platné také v rámci lanových drah. Lanovky jezdí ve čtyřech trasách a jsou označovány písmeny H, J, K a L.
 • Když využijete taxi služeb, počítejte s cenou 1 200 COP za kilometr, nástupní taxa je cca 4 700 COP.
 • Levnější alternativou jsou služby Uber.
 • V některých oblastech města můžete chodit i pěšky. Řada zajímavostí je v těsné blízkosti. Při procházkách městem však dbejte vyšší obezřetnosti kvůli pouličním zlodějům.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Kolumbie

 • Kolumbie - Andy, káva, Karibik
  Kolumbie - Bogotá
 • od 65 099 Kč
  Sofitel Baru Calablanca Beach Resort (Baru (Halbinsel))
  Kolumbie
 • od 31 949 Kč
  Cartagena Plaza
  Kolumbie
 • od 39 879 Kč
  Caribe By Faranda (Cartagena)
  Kolumbie
 • od 37 359 Kč
  Capilla Del Mar (Bocagrande)
  Kolumbie
 • od 41 319 Kč
  Holiday Inn Cartagena Morros
  Kolumbie
 • od 43 249 Kč
  Hilton Garden Inn Santa Marta
  Kolumbie
 • od 58 449 Kč
  Sofitel Legend Santa Clara (Cartagena)
  Kolumbie
 • od 34 569 Kč
  Hampton By Hilton Cartagena
  Kolumbie
 • od 29 789 Kč
  San Martin Cartagena
  Kolumbie
 • od 33 849 Kč
  Regatta Cartagena
  Kolumbie
 • od 42 449 Kč
  Las Americas Torre Del Mar (Cartagena)
  Kolumbie

Jižní Amerika - další destinace

9.4Výjimečné
9.3Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné
9.3Výjimečné
Francouzská Guyana
Francouzská Guyana: průvodce