Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Kolumbie

Santa Marta: průvodce

17°C
Aktuálně
13°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Santa Marta

Santa Marta je městem nacházejícím se v severní části Kolumbie. Čtvrté největší město země je situováno v departmentu Magdalena. Rozloha samotné metropole je 393,65 kilometrů čtverečních a žije v ní kolem půl milionu obyvatel. Město Santa Marta je ve stejnojmenné zátoce a je turistickým lákadlem Karibské oblasti.

Založení města proběhlo v roce 1525. Stojí za ním dobyvatel Rodrigo de Bastidas, který zde vytvořil španělskou osadu. Santa Marta je nejstarším přežívajícím městem Kolumbie a vůbec druhým nejstarším městem Jižní Ameriky. Město je symbolizováno dvěma barvami. Je to modrá a bílá prezentující mír a sjednocení.

Město Santa Marta je asi 93 kilometrů od Barranquilly a 992 kilometrů od Bogoty. Město kromě turistického ruchu prosperuje i z rybářství a zemědělství. Oblíbenými plodinami jsou banány, maniok, káva a kakao.

Co navštívit v Santa Marta

Kolumbijské pobřežní město Santa Marta je spojeno s koloniální architekturou, kterou můžete obdivovat na mnoha místech. Kromě poutavé historie předkládá cestovatelům také přemíru přírodních míst a zajímavostí, včetně oblíbených aktivit.

Navštívit zde můžete například koloniální haciendu zvanou La Quinta De San Pedro Alejandrino. Dokonalé spojení historie a přírody dokazuje umělecká galerie nebo botanická zahrada. Spatřit zde můžete potulující se leguány. Zastavit se lze u památníku Paseo El Camellon. Je tu pobřežní promenáda, kde se mimo jiné nachází řemeslné obchody, dům guvernéra a řada zajímavých restaurací. Tamní scenérie vybízí k pořízení originálních fotografických snímků.

Dominantou Santa Marta je pochopitelně historické centrum města. Na spoustě budovách lze spatřit, že jde opravdu o jednu ze španělských osad. Tou největší chloubou je katedrála Catedral de Santa Marta, která je ve své podstatě nejstarší katedrálou na kontinentu. Pokud budete chtít pokračovat v poznávání koloniální architektury, vydejte se směrem do Parque de los Novios.

Na tomto místě najdete hromadu parkových laviček, restaurace a řadu atrakcí, kde si užijete tradice i pachuť moderního města. Minout byste neměli ani Tairona Museo de Oro, kde se nachází sbírka zlata. Získat zde můžete dostatek kulturních informací o domorodých civilizacích. Vše je situováno v krásném starém domě s okouzlujícím nádvořím.

Město Santa Marta je výchozím bodem pro jeden z nejznámějších treků do Ztraceného města. Je to La Ciudad Perdida Trek, který vás zavede do starobylé osady postavené v roce 800. Pěšky se budete pohybovat krásnou přírodou i po kamenných chodnících. Opakem historie města bude moderní plážová čtvrť Rodadero, kde si naopak užijete novodobé promenády a budete moci využít například lodního taxi. Jednou z těch lepších pláží je také Playa Blanca. Zavítat můžete i na veřejný trh Santa Marta, kde na vás čeká spousta zeleniny, ovoce a bylinek.

Poznat byste měli i okolí kolumbijského města Santa Marta. Tím největším lákadlem bude určitě Národní park Tayrona. Ten se táhne od pobřeží do zalesněných hor. U pobřeží se nabízí možnost profesionálních potápěčských expedic zaměřených na poznávání podmořského dna. Ve vnitrozemí budete pokračovat po stezkách v džungli a vaše kroky povedou na nejrůznější vyhlídky.

Navštívit byste měli také vesničku v horách zvanou Minku, kde jsou vodopády Pozo Azul a Marinka. Načerpat energii můžete v biologicky rozmanité oblasti. Za zmínku stojí také oblast Taganga, která je vyhledávaným cílem potápěčů a baťůžkářů. Oblíbené jsou zde pláže Bonito Gordo a Playa Grande.

Specifika místní kuchyně

Ve městě Santa Marta si dopřejete vynikajících pokrmů, které jsou spojeny s mořskými plody, ale také s kuřecím a hovězím masem. Hodně používanou přílohou je rýže. Místní často připravují polévky v podobě vývarů se zeleninou. Vzhledem k situování této metropole je pochopitelné, že hodně využívané jsou také ryby. Pokud chcete okusit něco tradičního, vyzkoušejte třeba kukuřičné placičky plněné masem a sýrem. Těm se říká Arepas. Vyhledávanou kombinací je také směs rýže, fazolí, avokáda, párku, smaženého vejce, banánu a chicharonu. Jde o jeden z nejtypičtějších pokrmů nazývaný jako Bandecha Paisa. Při procházkách po promenádách budete moci ochutnat doslova atypická a nevšední jídla.

A jaké restaurace patří v tomto městě k těm vyhlášeným? Za honosnější podniky jsou považovány Rocoto, El Humo, Restaurante Bar Burukuka a Basilea Gourmet. Jestliže dáváte přednost místním specialitám a přiměřeným cenám, pak navštivte restaurace typu Soul Food, Lulo, Donde Chucho a Restaurante Lamart. 

Počasí

Město Santa Marta je spojováno s tropickým klimatem. To se vyznačuje vyšší vlhkostí a vyššími teplotami po celý rok. Denní průměrné hodnoty jsou mezi 27 °C až 33 °C. Maxima mohou dosahovat teplot až k 38 °C. Sluníčka si zde tedy užijete více než dost. Ty nejnižší teploty v noci klesají jen k 22 °C. Rekordní minima byla na hranici 17 °C. Počasí ve městě Santa Marta lze rozdělit na dvě základní. Tím prvním je suché klima s minimem dešťových srážek. Takové období je od prosince do dubna. Opakem toho je vlhké klima, které je naopak od května do listopadu. V této době více prší. Celoroční úhrn dešťových srážek je přibližně 550 milimetrů.

Bezpečnost

Přímořské letovisko Santa Marta lze označit za město s průměrnou kriminalitou. To znamená, že přes den se budete moci pohybovat v podstatně na většině území této metropole. V noci tomu tak být nemusí. Je lepší se držet turisticky vyhledávaných oblastí a nechodit do okrajových částí. Mezi více lidmi si dávejte pozor na drobné kapesní krádeže. Z toho plyne, že cennosti a originální cestovní doklady si nechte v hotelu, s sebou noste raději jejich kopie. Pokud byste z města Santa Marta chtěli cestovat do Bucaramanga, vyvarujte se nočním spojům. V jejich případ hrozí přepadení.

Měna

Santa Marta je přímořské město často vyhledávané turisty, což se trochu promítá do cenových nákladů na zboží a služby. Některé věci mohou stát více než běžný průměr v zemi. Při srovnání s cenami v České republice jde však stále o velice přijatelné ceny. Zde je několik příkladů orientačních cen vybraného sortimentu.

 • Chleba = 25 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 11 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 255 Kč
 • Espresso = 22 Kč
 • Cappuccino = 35 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 25 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 50 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 12 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 75 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 750 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 16 Kč

Doprava

Do kolumbijského města Santa Marta se dopravíte letecky. Z pražského letiště Václava Havla budete směřovat na letiště Santa Marta Simon Bolívar. Vzhledem k tomu, že vás čekají dvě mezipřistání, počítejte s dobou letu od 30 hodin a více. Z Prahy jsou pochopitelně dražší letenky, jejich standardní ceny mohou být kolem 28 000 Kč. Pokud byste letěli z okolních zahraničních letišť, ceny za letenky budou nižší. To platí i při včasné rezervaci letenky. Ve městě Santa Marta lze využívat těchto dopravních prostředků.

 • Po městě jezdí pravidelné autobusové linky. Využít lze i dálkových autobusových spojů.
 • Cena jízdného se pohybuje od 1 600 COP v rámci městské hromadné dopravy.
 • K dispozici jsou místní taxi služby. Průměrná nástupní taxa činí 6 000 COP a stejná je i cena za jeden kilometr.
 • U moře lze využít lodních taxi služeb.
 • Pokud budete mít zájem, je možné si přímo na letišti Santa Marta Simon Bolívar půjčit automobil.
 • Pronájem vozu stojí od 900 Kč na den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Kolumbie

 • Kolumbie - Andy, káva, Karibik
  Kolumbie - Bogotá
 • od 52 939 Kč
  Sofitel Baru Calablanca Beach Resort (Baru (Halbinsel))
  Kolumbie
 • od 34 699 Kč
  Cartagena Plaza
  Kolumbie
 • od 40 159 Kč
  Caribe By Faranda (Cartagena)
  Kolumbie
 • od 41 349 Kč
  Capilla Del Mar (Bocagrande)
  Kolumbie
 • od 36 539 Kč
  Holiday Inn Cartagena Morros
  Kolumbie
 • od 45 599 Kč
  Hilton Garden Inn Santa Marta
  Kolumbie
 • od 50 679 Kč
  Sofitel Legend Santa Clara (Cartagena)
  Kolumbie
 • od 33 599 Kč
  Hampton By Hilton Cartagena
  Kolumbie
 • od 32 789 Kč
  San Martin Cartagena
  Kolumbie
 • od 33 889 Kč
  Regatta Cartagena
  Kolumbie
 • od 35 889 Kč
  Las Americas Torre Del Mar (Cartagena)
  Kolumbie

Jižní Amerika - další destinace

9.4Výjimečné
9.3Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné
9.3Výjimečné
Francouzská Guyana
Francouzská Guyana: průvodce